Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Σε 3 βδομάδες που θα ανοίξουν κανονικά τα σχολεία με πλήρη σύνθεση (30 παιδιά σε μια τάξη), χωρίς εκ περιτροπής διδασκαλία… εκεί να δείτε μέτρα :sweat_smile:

Γιατί ως γνωστόν τα παιδιά θα φοράνε μάσκα, θα πλένουν τα χέρια τους, θα κρατάνε αποστάσεις κτλ.

Κατά τα άλλα τους πειράζουν οι περιπτερόμπυρες από ότι διάβασα σε πιο πάνω post. Λολ

Πάντως για κάποιους είναι λίγο δύσκολο να πλένουν τα χέρια τους :stuck_out_tongue_closed_eyes:

5 Likes

Χαχαχαχ to the point! Έτσι μετράω και την διάρκεια του μπάνιου/ντους, λέω ας βάλω ένα 7empest ή ένα Lateralus XD

3 Likes

Βάζεις μουσική στο μπάνιο; Εγώ δεν βάζω κινητό στο μπάνιο για να μην συμβούν ατυχήματα με νερά (όπως σε πολλούς γνωστούς κατά καιρούς) :nerd_face:

Παρεμπιπτόντως, πώς είναι η πίεση του νερού στο ντους σου; :laughing:

1 Like

Ο τύπος δεν μπορεί να κρατήσει τη μάσκα ούτε ένα δευτερόλεπτο παραπάνω, δεν μπορεί να κρατηθεί να μην χώσει τα δάχτυλα στο στόμα και όλα αυτά σε πανελλήνια ζωντανή μετάδοση. Ο τύπος είναι ο αρμόδιος για τα περί κορονοϊού μέτρα, υπουργός (o οποίος, επιπροσθέτως, απαιτεί από δεκάχρονα παιδάκια να φοράνε μάσκες επί πεντέξι ώρες ενώ ο ίδιος δεν μπορεί να τη φοράει ούτε για πεντέξι λεπτά) . Ο άλλος τύπος είναι «δημοσιογράφος», ο καημένος, μια μαριονέτα που δεν είδε τίποτα, στον αγώνα για το μεροκάματο -σε ποιο κανάλι ανά τον κόσμο πέρα από αυταρχικά καθεστώτα θα έμενε ασχολίαστο το θέαμα, σε ποια χώρα πέρα από αυταρχικά καθεστώτα θα παρέμενε υπουργός αυτός ο τύπος, σε ποια κοινωνία πέρα από μια κοινωνία λοβοτομημένων θα άκουγε ο κόσμος οδηγίες και μέτρα απ’ αυτό τον τύπο, ο οποίος δίνει το παράδειγμα.

Ατομική Ευθύνη, όπως λέμε Α.Ε.

3 Likes

Υπερβολές… φαίνεται ξεκάθαρα στο βίντεο ότι πίνει ένα ειδικό χάπι κατά του κορωνοϊού… πίνει και νεράκι για να κατέβει κάτω το χάπι. Αμέσως να κατηγορήσετε τον υπουργό…

Ηταν γαματο σκηνικο αυτο, το ειδα λαηβ, προσεχτε οτι κατευθειαν πεφτει το σημα οταν κανει την βλακεια…

Μια προσωπική επιτυχία το project Ερημίτης στην Κέρκυρα του Κυριάκου Μητσοτάκη, είναι η πρώτη φορά που πέφτει μέσα σε κάτι που λέει , οσο και να μη μας αρέσει πρέπει να αποδίδουμε τα του Καισαρος τω Καίσαρι. Στη φωτογραφία βλέπουμε, πάνω πάνω το σημείο που ξεκίνησαν οι εργασίες για ξενοδοχείο, από κάτω βλέπουμε το καμμένο έδαφος από τη φωτιά πριν μερικές μέρες. :tada: :tada: :tada:

10 Likes

Τι στο διάολο. Ξέρει κανείς περισσότερα? Διεθνώς ξεφτίλα και βασικά αίσχος. Νιώθω ντροπή αν και δνε ταυτίζομαι με “ελληνισμό”. Πιο πολύ νιώθω οργή.

Έχω πέσει κάτω :joy:!! Επικό τρολάρισμα σε Σίλες, Μικαέλες, 38χρονους κτλ.


Εν τω μεταξύ, αυτός ο Σίλας είναι λέει comedian τι φάση; Mikeius ξέρω 'γω;

Μια ματιά στα tweets του και καταλαβαίνεις ότι ένα από τα συνώνυμα της σιχαμάρας πλέον είναι και το “Σίλας Σεραφείμ”

1 Like

Τον ξέρω αυτόν μόνο από τα σκερτσάκια (ε όχι, δε μ’ άρεσαν) και κάτι γκεστς των 30’’ στην τηλεόραση…τόσο ότι νά’ναι;

Έχει και τα καλά του τελικά να ζεις σε παράλληλο σύμπαν από τον κόσμο.

1 Like

Εμένα μ’ άρεσε ο Σίλας, τελευταία δεν παρακολουθώ και δεν ξέρω. Σιγά το σχόλιο που είχε γράψει δηλαδή…
Επίσης, σχετικά με τη δωρεάν διάθεση μασκών, να δούμε: α) τι είδους μάσκες θα διαθέσουν, β) για πόσο καιρό και πόσες.

1 Like

Παλιότερα (2012-2016 εποχές περίπου) ήταν σχετικά καλός σε αυτά που ανέβαζε στο youtube, εύστοχο χιούμορ και καλή ροή. Τα τελευταία χρόνια δεν ξέρω γιατί φιλελεδιασε τόσο πολυ, και εμένα με χαλανε πολλά από αυτά που ποσταρει

^ κανενας?

Δεν έχω πολλές γνώσεις για το θέμα, αλλά η απλοϊκή άποψη μου είναι πως είναι απαράδεκτο. Ναι μεν τα νησιά έχουν μπουχτησει από πρόσφυγες και μετανάστες, αλλά θα μπορούσαν να τους εμποδίζουν με καποιο πιο ανθρωπιστικό τρόπο, όχι να τους παρατάνε αβοήθητους στη θάλασσα.

Και εμένα μάρεσε ο Mikeius όταν έγραφε μπραφ για τις κατηγορίες των συμμαθητών αλλά τώρα βγαίνει περήφανος σέλφιζ με “'ετζυ” ακροδεξιές κουράδες. Ο Σίλας έχει κάνει πολλά σχόλια, όχι μόνο το ξεφτιλισμένο για τις μάσκες και τα βρακιά, δε θυμήθηκε σήμερα να τον κράξει το ίντερνετ. Οκ τη δουλειά του κάνει, κάπως πρέπει να πληρωθούν οι λογαριασμοί, αλλά τι να γίνει, αν γράφεις μαλακίες και γίνεσαι ρόμπα επειδή δε συνεννοηθήκατε καλά με το αφεντικό και σε αδειάζει, θα σε κράξουν, έτσι είναι αυτά.

:neutral_face:

1 Like

Να τους δινουν ας πουμε ομπρελες, ψαθες και αντιηλιακο και να τους παρατανε σε βραχονησιδες?

2 Likes

Κουμπάκι να τους εμποδίζουν εφόσον δεν πρόκειται για πρόσφυγες εννοώ μαν, αν και ξέρω πως ο διαχωρισμός δεν είναι εύκολο αυτό να γίνει επιτοπου.

Είμαι υπέρ της μετανάστευσης, έχοντας ζήσει και στην Αγγλία που έχει ασύγκριτα περισσότερους από ότι έχουμε εδω, προσφέρουν μια πολύ ωραία πολυπολιτισμικότητα σε μια κοινωνία. Αλλά στην Αγγλία έχουν πάει σταδιακα

Quintom ξεκαθάρισα από την αρχή πως έχω πολύ λίγες γνώσεις στο θέμα. Αλλά πιστεύω πως θα υπάρχει και κάποιος καλύτερος τρόπος αποτροπής

Σόρυ, για μένα το ρήμα είναι “βοηθάω” και όχι “εμποδίζω”, εκεί ήθελα να σταθώ και εκεί τελειώνει το θέμα αν είναι να λέμε για “ανθρωπιστικούς τρόπους”.

1 Like

Τι ειδους αποτροπης? Γιατι να αποτρεψεις προσφυγες απο το να βρισκονται στην χωρα σου?

“I left Syria for fear of bombing — but when this happened, I wished I’d died under a bomb,” she told The Times.

Σκεψου λιγο αν μπορεις (κανενας μας δεν μπορει 100% θεωρω) πως ειναι να σε φτασουν σε τετοιο επιπεδο, που να ευχεσαι να ειχες πεθανει για να γλιτωσεις ταλαιπωρια, και για να μην ζησεις ποτε το συναισθημα του να σε πετανε στην θαλασσα οταν εχουν ηδη βομβαρδισει την πολη σου, το σπιτι σου, την οικογενεια σου. Δεν χρειαζεται νομιζω να εχει κανεις γνωσεις για τετοια θεματα, ουτε εγω ειμαι ειδικος σε κανενα προσφυγικο. Απλα ξερω πως δε θα παρατουσα ποτε κανεναν στην θαλασσα αν δεν ειχε μοιρα στον ηλιο.

4 Likes