Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Πρώτη μέρα σήμερα, στα σχολεία δεν έχουν πάει καθαρίστριες, δεν έχουν στείλει αντισηπτικά/μάσκες (ούτε παγούρια :cold_sweat: ), αυτά τα επιπλέον λεφτά που διαφημίζουν ότι έδωσαν για τα ολοήμερα απορώ σε ποιες τσέπες μπήκαν γιατί δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ αλλαγή, κάποιοι θα μπαίνουν σε 3 τάξεις μια μέρα της εβδομάδας (ή και περισσότερες), “διαφορετικά διαλείμματα” χωρίς κανέναν σχεδιασμό για τις ειδικότητες, αλλά οι δημοσιογράφοι ρώτησαν πώς να φοράει τη μάσκα όποιος έχει γυαλιά, κατά τα άλλα “Όλα έτοιμα για να ανοίξουν τα σχολεία” :")

Α ναι, αγιασμός κανονικά, ανά τμήμα. Περιμένω να σκάσει μύτη ο μπινές με τα ράσα και τον βρεγμένο μαϊντανό χωρίς μάσκα, λογικά θα αντιδράσω ήρεμα.

12 Likes

Αν πάρεις 10 άτομα που παίρνουν 500€ το μήνα και τον Κυρανακη, ο ΜΟ μισθού βγαίνει 1200€ περίπου. Δε ζεις νορμάλ με 1200€ το μήνα? Προφανώς και δε θέλουν να δουλέψουν αν δε γίνουν διευθυντάδες απ’την πρώτη μέρα

10 Likes

Κεραμεως εσύ???

Όχι ρε, εγώ είμαι αρσενικό, ξέρω μαθηματικά

2 Likes

Εν τω μεταξύ…

Διάβασα το βιογραφικό του Κυρανάκη που έχει στο προσωπικό του site.

Σα γενικά σχόλια, δεν αναφέρει πουθενά που δούλεψε, τι projects έκανε πέρα από αυτό.

Το πιο πιεστικό, αλλά και το πιο δημιουργικό project που έχω κάνει είναι η προεκλογική ιστοσελίδα του Jean-Claude Juncker στην καμπάνια για την προεδρία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, το 2014 .

Όλες οι υπόλοιπες δουλειές που αναφέρει, έχουν σχέση με ΟΝΝΕΔ, ΔΑΠ και τα λοιπά. Συγκεκριμένα λέει:

Η πρώτη μου δουλειά, παράλληλα με τις σπουδές μου, ήταν σε κατάστημα ρούχων στην Αθήνα. Το 2008 ξεκίνησα να εργάζομαι στο χώρο της επικοινωνίας και του διαδικτύου ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Μαζί με φίλους, ασχοληθήκαμε με την κατασκευή ιστοσελίδων και εφαρμογών, αργότερα συνεργάστηκα με ένα digital agency στο δημιουργικό κομμάτι. Συμμετείχα επίσης στα πρώτα βήματα startup εταιριών δημιουργώντας οπτική ταυτότητα και παρουσιάσεις ώστε να διεκδικήσουν πιο αποτελεσματικά χρηματοδότηση από πιθανούς επενδυτές.

Κλείνοντας με το

Έχοντας δουλέψει με “μπλοκάκι”, είμαι σε θέση να γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα της κρίσης. Η απίστευτη γραφειοκρατία, τα απαρχαιωμένα συστήματα τιμολόγησης, οι εξαντλητικοί φόροι και οι εισφορές δεν σε αφήνουν να γίνεις όσο δημιουργικός θα μπορούσες χωρίς όλα αυτά.

Τέσπα, το τραγικό για μένα πάντως είναι, δύο φράσεις που περνάει “αναίμακτα” στο cv.

Τα προηγούμενα χρόνια, ως μαθητής της Ελληνικής Παιδείας στην Πεύκη και το Μαρούσι, εκλέχθηκα πρόεδρος του 15μελούς. Η πλειοψηφία των αιτημάτων μας είχαν να κάνουν με τα τέρματα και τις μπασκέτες!

Μετά από 3 χαμένες εξεταστικές λόγω καταλήψεων και μετά την ολοκλήρωση της στρατιωτικής μου θητείας, πήρα το πτυχίο μου.

Στην πρώτη καταλαβαίνεις πως είναι χαζούλης, στη δεύτερη ότι είναι και αρχιδάκι γιατί αυτές οι 3 καταλήψεις που αναφέρει είναι την περίοδο 06-07 με τη Γιαννάκου.

3 Likes

3 εξεταστικες σερι παντως χαθηκαν και πιο νωρις απο την χρονια που λες, δεν θυμαμαι καλα γιατι εχουν περασει πολλα χρονια, αλλα υπηρχαν κατι χρονιες που για να αναπληρωσουμε χαμενες εξεταστικες ειχαμε ουσιαστικα εξεταστικη περιοδο απο 10 Ιουλιου εως τελος Σεπτεμβριου. Πολυ ομορφες εποχες. Γαμω το σπιτακι οποιου εκανε καταληψη τοτε.

1 Like

Πάντως με αυτό το βιογραφικό δε μπορεί να κάνει κήρυγμα σε κανένα για το πως γράφει το βιογραφικό του.
Εκ του ασφαλούς μπορώ να πω ότι στην Αγγλία μάλλον δε θα περνούσε ούτε σε πρώτο στάδιο διαλογής.

5 Likes

Το θέμα είναι πως θα έπεφτε ενα τηλ απ’τις Βρυξέλλες, ένα lunch σε κάποιο tower και σε 2 ωριτσες από ένα cv στα σκουπίδια, έχεις το νέο σου manager

3 Likes

Μου έκανε εντύπωση το άρθρο. Είναι έτσι όντως όπως τα γράφουν; Κυρίως αυτό που γράφει ότι ο Άδωνις θέλει να εκδικηθεί τον Κούλη.

Δεν ξέρω αν ο Βαξεβάνης είναι καλή πηγή ενημέρωσης για τη ΝΔ (θα έλεγα όχι), αλλά ο Άδωνις μαζί τη δεξιά πτέρυγα (Κυρανάκης, Βορίδης και Σαμαράς) δούλεψαν πολύ για να ρίξουν τον Μητσοτάκη με τις δομές των προσφύγων στα νησιά. Απλά έγιναν οι βλακείες του Ερντογάν στον Έβρο και δε τους κάθισε καλά που ο Μητσοτάκης τα πήγε άψογα στα μάτια των ψηφοφόρων τους. Ο Άδωνις επίσης έβγαινε στα κανάλια για να υπερασπιστεί τα απαράδεκτα (σκόιλ ελικικού ή φωτογραφίες του με κόσμο που διακοσμεί το γραφείο του με αναμνηστικά των Ναζί και διαφήμιζε τις μάσκες τους). Δεν εκπλήσσομαι που ο Μητσοτάκης τον βάζει στην άκρη (αν ισχύει το κείμενο του Βαξεβάνη). Σειρά και στους υπόλοιπους κρυφοφασίστες τυχοδιώκτες εκεί μέσα εύχομαι. Καλό σε όλους μας (ελπίζω) θα κάνει.

Ίσως και να έχει δίκιο. Ακόμη δεν υπάρχει στέρεη γνώση του πόσο πιο εύκολα μεταδίδεται ανάμεσα στους ανήλικους από ότι από τους ενήλικες. Με αυτό που λέει ο Μαγιορκίνης έχουμε ~60% λιγότερες εστίες μετάδοσης από ενήλικες αλλά ~60% μεγαλύτερη διασπορά στους ανήλικους. Εμένα δε μου είναι προφανές το ότι έχει άδικο. Σε κάθε περίπτωση, καλύτερα να μη μιλάνε οι επιδημιολόγοι αν δεν ξέρουν πώς να πουν στο ευρύ κοινό αυτό που θέλουν.

(καλό βιογραφικό βρήκα εγώ για αυτόν πάντως. Δε μου προκύπτει πως είναι κακός στην επιστήμη του και ίσα-ίσα το να θέλει να συνεργαστεί μαζί του η Novartis δε σημαίνει κάτι. Ίσως να είναι και προς τιμήν του. Εξαρτάται από το γιατί τον χρηματοδοτούν. Στον ακαδημαϊκό χώρο, αν έχεις funding από εταιρεία επιπέδου Novartis γίνεσαι και καθηγητής σε καλό πανεπιστήμιο/πολυτεχνείο.)

1 Like

Μήπως αυτό από μόνο του είναι αρκούντως προβληματικό?

Το ίδιο ισχύει για όλες τις εταιρίες αυτού του βεληνεκούς: Microsoft, Shell, Apple, Volkswagen, κλπ. Για την ώρα έτσι είναι (ειδικά εκτός Ελλάδας) η κατάσταση. Αν πληρώνουν με εκατομύρια έναν ερευνητή για έρευνα, τότε τα ιδρύματα δεν έχουν λόγο να μην κάνουν καθηγητή τον ερευνητή και να του παρέχουν το περιβάλλον και το προσωπικό για έρευνα. Η κατάσταση έχει τα θετικά της αλλά και τα αρνητικά της.

Μονο αρνητικα μπορω να σκεφτω.

Ο ερευνητης εχει λογο να μη βγαλει τα αποτελεσματα που θελει αυτος που τον πληρωνει;

Ειναι ο καπιταλισμός ηλιθιε (δεν πάει σε σενα). Όσο καιρό παρακολουθώ το φόρουμ απλά έχω βγάλει ένα συμπέρασμα που μπορεί να είναι και λάθος βέβαια γτ δεν έχω κάνει κουβέντα μαζί σου. Είσαι της λογικής ναι μεν αλλά το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι η αιτία όλου του κακού της σημερινής κοινωνιας(τουλάχιστον στην Ελλάδα που ζω). Τι πάει να πει έτσι γίνεται??? Συμφωνείς με αυτο??? Με όλη την καλή διάθεση και με την επίγνωση ότι δε θα κάνω επανάσταση μέσω σοσιαλ

1 Like

Εξαρτάται για τι έρευνα μιλάμε.
Aν μιλάμε για έρευνα του πως θα βγάλουν τους ρύπους της VW εντός ορίων, προφανώς υπάρχει πρόβλημα.

Αν μιλάμε για έρευνα για genome editing πχ (που οι περισσότερες Crispr εταιρείες είναι spin-outs του ΜΙΤ ή χρηματοδοτούν απευθείας το ΜΙΤ) τότε είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Αντίστοιχα παραδείγματα ξέρω για quantum computing software, για εταιρείες (μεταξύ των οποίων η Tesla, η Google κοκ) που χρηματοδοτούν έρευνα για AI safety κοκ.

Δεν ξέρω αν ο karvou αναφέρεται στο πρώτο, στο δεύτερο ή συνολικά.

Υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι??? Πέφτω από τα σύννεφα…

Γιατί δεν προσλαμβάνουν τον ερευνητή ως υπάλληλο τους, να πάρουν όλο το ρίσκο πάνω τους οι εταιρείες και αντί αυτού χτίζουν σχέση με το πανεπιστήμιο ώστε να έχουν πρόσβαση πάντα στους καλύτερους ερευνητές? Αν ένας ερευνητής γίνει καθηγητής τότε εφ’όρου ζωής έχει συμβόλαιο με το πανεπιστήμιο και πληρώνεται για πάντα όχι όσο διαρκέσει το funding ( και έστω ότι μιλάμε πάντα για έναν ΑΑΑ ερευνητή, δε μιλάμε για αναξιοκρατία στην επιλογή ).

Πέρα από αυτό όμως οι εταιρείες κάνοντας funding στα πανεπιστήμια, εκτός απ’την πρόσβαση στους καλύτερους ερευνητές, έχουν και φορολογικά κίνητρα το οποίο δεν είναι αμελητέο ( ειδικά αν μιλάμε για κολοσσούς που μπορούν να σπαταλήσουν εκατομμύρια $ σε funding και να μην έχουν έξοδα σε εξοπλισμό, μισθούς, ασφάλειες κλπ ) και από τη διαδικασία αποκτούν υπεραξία, με πολύ φθηνότερο τρόπο απ’ότι θα έκαναν μόνες τους.

Βάζοντας στην κουβέντα τη γενική έννοια της μη αξιοκρατίας και των συμφερόντων, είμαι περίεργος πως θα αντικρούσεις το επιχείρημα ότι εν τέλει οι εταιρείες έχουν λόγο και στην κατεύθυνση της έρευνας αλλά και σε πολλά άλλα μέσα στα πανεπιστήμια, όταν εσύ μόνος σου είπες πως “αφού ένας ερευνητής παίρνει εκατομμύρια να κάνει έρευνα, για ποιο λόγο το πανεπιστήμιο να μην τον κάνει καθηγητή?” και το παράδειγμα του Μαγιορκίνη όπου ένας ακαδημαικός στην υγεία ( με αρκετά χρόνια στην Οξφόρδη ) βγαίνει και λέει περί ιών και εκκλησίας και παίρνει και λεφτά από μια εταιρεία που χρησιμοποίησε την επιρροή της ( ξανά με λόγια σου, ακόμη και μέσα στα πανεπιστήμια μετράει το όνομά της ώστε να έχεις εξέλιξη ) για να βγάλει κέρδος ( που λες οκ, εταιρεία είναι ) αλλά καταδικάστηκε για τις πρακτικές της.

Εγώ σ’αυτό καταλαβαίνω το πως αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα έρευνα και κατόπιν εφαρμογή στην καθημερινότητα. Όπως λέω παραπάνω, αν μια εταιρεία θέλει να κάνει κάτι καινοτόμο ας πάρει ολοκληρωτικά το ρίσκο μαζί με τα όποια οφέλη. Τώρα, προφανώς τα πανεπιστήμια πρέπει να έχουν χρηματοδότηση και προσωπικά πιστεύω ότι οι ερευνητές/καθηγητές τους πρέπει να πληρώνονται αρκετά λεφτά ώστε να αφωσιώσουν την καριέρα τους στο να χρησιμοποιούν το μυαλό τους χωρίς αντιπερισπασμούς. Μια ιδέα θα ήταν τα πανεπιστήμια να πατεντάρουν και να έχουν διαφορετική αντιμετώπιση στο πλαίσιο ( πιο ισχυρές πατέντες ας πούμε ), και αν κάποιος θέλει να πάρει το ρίσκο και να βγάλει στην αγορά ιδέες που προήλθαν στο πανεπιστήμιο, να πληρώνει, έτσι ώστε τα πανεπιστήμια να μπορούν να έχουν έσοδα και να μην εξαρτώνται από τις διαθέσεις συμφερόντων. Ή τα τόσα business schools να αναλαμβάνουν να αξιοποιήσουν τις ιδέες και το ip των πανεπιστημίων, να βλέπουμε και στην πράξη αν είναι τόσο καλά αυτά που διδάσκουν στον πραγματικό κόσμο - υπάρχουν οι spin offs όπως αναφέρεις ( αν και δεν έχω ακούσει το συγκεκριμένο παράδειγμα που αναφέρεις, θα το ψάξω πάντως ), δεν είναι κάτι που τα πανεπιστήμια μπορούν να εξελίξουν προς όφελος τους?

1 Like

Υπάρχουν πολλά spin-outs. Πχ αυτό:

Το Cambridge έχει σελίδα αφιερωμένη στα spin-outs του.
https://www.enterprise.cam.ac.uk/news_category/spin-outs/

Πολλές εταιρείες παίρνουν ολοκληρωτικά το ρίσκο και ειδικά στην Καλιφόρνια, μαζεύουν όλους τους πρωτοετείς / δευτεροετείς (“drop outs”). Για εμένα, ούτε αυτό είναι σωστό. Αν χρηματοδοτούν την έρευνα των πανεπιστημίων (που γίνεται κοινή γνώση) το βρίσκω θεμιτό. Πχ μια από τις μεγαλύτερες ανακαλύψεις για το Machine Learning έγινε από 2 φυσικούς (Tegmark και Lin)* και πάνω σε αυτή την έρευνα συνεχίζουν πλέον σχεδόν όλα τα R&D departments μεγάλων και μικρών εταιρειών. Τους χρηματοδότησε ο Elon Musk που είναι από τους μεγαλύτερους σκεπτικιστές στα περί ΑΙ. Το μεμπτό για μένα είναι να χρηματοδοτούν μέχρι το σημείο που είναι στο μεταίχμιο του να γίνει μια σημαντική ανακάλυψη και μετά να παίρνουν τους ερευνητές και καθηγητές να δουλέψουν γι’ αυτούς.

`*

1 Like