Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Έχουμε και συνέχεια από ότι βλέπω με τον επιδημιολόγο της κυβέρνησης. Και μετά αναρωτιόμαστε για τους covidiots όταν έχεις τέτοια φυντάνια για ειδικούς.

Τον αντιπρόεδρο του εδεσσαϊκου τι τον έχει?

2 Likes

Βούτυρο στο ψωμί των συνωμοσιολογων είναι κάτι τέτοια σκουπίδια που ονομάζουν τους εαυτούς τους επιστήμονες…

Κάτω απ’την ανάρτηση αυτή, σε σχόλιο είδα αυτό

Περίεργος που είμαι, έψαξα γιατί στα social δεν πρέπει να πιστεύεις αυτά που ποστάρονται αβλεπί. Πάτησα λέξεις κλειδιά και κατέληξα στο Διαύγεια που ομολογώ δεν το ήξερα. Με όρο αναζήτησης Μαγιορκίνης το βρήκα αυτό πάνω και επιπλέον αυτά.

Κατανοώ και επικροτώ προσωπικά και φαντάζομαι όλοι, τη χρηματοδότηση σε επιστήμονες βεληνεκούς ώστε να παράγουν έρευνα και να διοχετεύουν τη γνώση ( 250k προ ΦΠΑ για παροχή υπηρεσιών λέει κάπου σε ένα screenshot ), αλλά όχι για να μας δείχνουν διαγράμματα σε paint στο φβ, να μας λένε πως όσον αφορά τα θέματα θρησκείας ο δημόσιος διάλογος δε βοηθαέι τουλάχιστον στο κομμάτι δημόσιας υγείας και σαν κερασάκι στην τούρτα να πληρώνεται ένα χιλιαρικάκι για ομιλία σε Webinar από εταιρίες που κάναν κάναν guilty plea ότι χρημάτιζαν γιατρούς στη χώρα μας ( ας μη μιλήσουμε για πολιτικούς πάλι ).

3 Likes

Ενα απο τα λιγα πραγματα για τα οποια μπορει να υπερηφανευεται ο ΓΑΠ. Επομενη ανακαλυψη σου ας ειναι η ΥπερΔιαυγεια, η μηχανη αναζητησης δηλαδη που εχει φτιαξει ενας ιδιωτης για να περιηγουμαστε στους ατερμονους λαβυρινθους του Διαυγεια :smile:.

2 Likes

Ναι τι φάση, χαζεύοντας στο Διαύγεια μου ήρθαν flashbacks απ’τις γενικές έδρες και τα παλιά κτήρια ηλεκτρολόγων, λαβύρινθοι δε λες τίποτα.

Μου ανεβηκε το φαγητο στο στομα, σταματα :face_vomiting: :face_vomiting: :face_vomiting:

Παιζει να προτιμουσα να παντρευτω με κοπελα που πιστευει σε Αστρολογια απο το να πατησω ξανα εκει μεσα.

Ευτυχως μπορω να επιλεξω none of the above.

Τι φρουτο ειναι αυτος ο Μαγιορκινης? Μπορουμε να τον πεταξουμε στην θαλασσα χωρις σωσιβιο?

1 Like

Ρε αυτο το κάνουμε σε παιδάκια που δε φταίνε τπτ . Άλλη λυση(τελικη)

2 Likes

Πω πω αυτο το σχολιο και πονεσε πολυ, και ταυτοχρονα ηταν πανεξυπνο και δεν το περιμενα.

Μπραβο, νο κονσο

Απλά εμείς δεν έχουμε μια πολιτική ηγεσία που προσπαθεί να προσαρμοστεί στα επιστημονικά δεδομένα. Έχουμε επιστήμονες που προσπαθούν να προσαρμοστούν στα πολιτικά δεδομένα.

4 Likes

Ξεχνάς και τα χριστιανικά δεδομένα σύμφωνα με τα οποία δεν κολλάει σε εκκλησίες

3 Likes

Αληθευει οτι ενας τραγος απαγορευσε την εισοδο σε εκκλησια σε οσους φορανε μασκα στην Φλωρινα?

Εξωφρενικο. Γνωριζω απο την εφηβεια ποσο ηλιθιο ειναι το ειδος μας, αλλα πλεον εχουμε φτασει δυσθεωρητα επιπεδα.

image

13 Likes

Το δεύτερο σκέλος δε με πειράζει καθόλου. Είναι προσωπική επιλογή.
Αυτό που με εξοργίζει, είναι το πρώτο σκέλος. ΔΕΝ είναι δικαίωμα κανενός να μη φοράει μάσκα (για παράδειγμα) ή να μείνει σε καραντίνα 14 μέρες ακριβώς γιατί εκθέτει σε κίνδυνο και άλλους, που δεν της φταίνε σε τίποτα. Όπως αντίστοιχα δεν έχει δικαίωμα ένας φορέας του HIV να λέει δε φοράω προφυλακτικό γιατί έχω δικαίωμα να έχω το 100% της απόλαυσης. Για τέτοια “λογική” μιλάμε".
Τελευταία πολλοί μπερδεύουν την Ελευθερία με την ασυδοσία. Ελευθερία και δημοκρατία σημαίνει δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις.

Από την άλλη βρίσκω τουλάχιστον εντυπωσιακό από αυτά που διαβάζω σε σχόλια κλπ το πόσοι Έλληνες είναι έτοιμοι να πάνε να πάρουνε την Πόλη με πλήρη εξάρτηση, κέβλαρ, λουκάνικα τα πάντα όλα μέσα στο κατακαλόκαιρο αλλά μια μάσκα μερικών γραμμαρίων τους φαίνεται ανυπόφορη!

8 Likes

Στο Ποινικό Δίκαιο πάντως όταν κάναμε το πρακτικό με φορέα HIV που κάνει απροφύλακτο σεξ χωρίς να ενημερώσει τον παρτενέρ του για το ότι είναι φορέας, η ερμηνεία είναι ότι πρόκειται για απόπειρα ανθρωποκτονίας ή έκθεση (σε κίνδυνο ζωής). Δεν λέω ότι είναι το ίδιο, αλλά την συμπεριφορά π.χ. αυτής της 24χρονης προσωπικά την θεωρώ αξιόποινη.

8 Likes

Εξίσου εντυπωσιακές είναι οι αντιδράσεις τους αν τους πεις “οκ την πήραμε την Πόλη πίσω, χωρίς πόλεμο, ΜΑΣ ΤΗ ΧΑΡΙΣΑΝ, αλλά μαν μου ετοιμάσου για μετακόμιση τώρα γιατί πρέπει να στείλουμε εκεί 3Μ κομάντο να κρατήσουν τη Βασιλεύουσα και είσαι ένας από τους τυχερούς, συγχαρητήρια και καλό ταξίδι”, πώς γίνεται και όλοι δαγκώνονται, περίεργο πράγμα.

^μακάρι επουράνια ταξίδια, © @QuintomScenario

6 Likes

Γι’ αυτο και συνεληφθη. Και σκεψου οτι ο HIV σημερα ειναι παρα πολυ καλα αντιμετωπισιμος με τα φαρμακα που υπαρχουν και μπορει να φτασει σε επιπεδο να ειναι μη ανιχνευσιμος και ο φορεας να μην μπορει να τον μεταδωσει. Γνωριζουμε περιπου τα παντα γι’ αυτον. Για τον κορονοϊο δεν ξερουμε καν ποσα γνωριζουμε. Αντικοινωνικη συμπεριφορα ηταν αυτη της 24χρονης, το λιγοτερο. Και αξιοποινη, ναι.

3 Likes

118762802_3196203373821033_6412235646546756100_n

118685796_2531293333829222_1188897244635250518_n

Offtopic εντελώς, συνειρμικά με αυτό που είπες μου ήρθε, πριν λίγες μέρες διάβασα πως απαλείφθηκε η πολιομυελίτιδα στην Αφρική.

2 Likes

Καλά στο θέμα με την 24χρονη, για μένα το αποκορύφωμα ήταν αυτά που διάβασα ότι είπε η μάνα της. Πέρα απ’ τα κλασσικά ψεκασμένα, τα «δε νομίζω ότι υπάρχει ιός» και λοιπές παπαριές, αν δεν ήξερες ότι ήταν 24 η λεγάμενη θα νόμιζες ότι μιλάει για ανήλικο - το παιδί το ένα, το παιδί το άλλο… αν μπορούσε θα το βύζαινε άκομα μάλλον

6 Likes

Ο τύπος είπε live στην τηλεόραση “Το βλέπω και στην δική μου γενιά, πάρα πολλές φορές υπάρχουνε νέα παιδιά τα οποία πάνε από πολιτικό γραφείο σε πολιτικό γραφείο για να ψάξουνε δουλειά”. ΤΟ ΕΙΠΕ.

Το αρχίδι που δεν έχει δουλέψει ούτε μια ώρα στη ζωή του, ο textbook ορισμός του παιδιού του κομματικού σωλήνα.

16 Likes