Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Εφόσον υπήρξε το σκάνδαλο της VW, δεν είναι και 100% θεωρία συνομωσίας αυτό που λέω. Παρεμπιπτόντως, ήταν ιδιοφυής ο τρόπος με τον οποίο η VW έκλεβε στους ρύπους, οι τύποι καταλάβαιναν μέχρι και πότε γίνονταν μετρήσεις στο αυτοκίνητο, διδακτορικό ολόκληρο μπορούσε να βγει από αυτό αν ήταν νόμιμο :joy:.

@Leper_Jesus βιάστηκες να στέψεις τον @shadowking69 νικητή του post of the day, αλλά φευ…

1 Like

Αυτο που περιγράφεις δε συνεβη ποτέ όπως το περιγραφεις Παντελή. Η VW δεν είχε εκτός VW (ακαδημαϊκούς) συνεργούς. Θεωρία συνωμοσίας είναι. Το ότι έχουμε αεροπλανα δε σημαινει πως μας ψεκαζουν

Ειναι σχεδον βεβαιο οτι αν δεν ειχε κανει το πρωτο ποστ ο σαντο, δε θα ειχε γινει το αλλο ποστ απο τον πλεξ ομως… να μας πει κι ο ιδιος αν εμπνευστηκε

Δεν ειπα οτι ειχε ακαδημαικους. Ειχε φτιαξει ολοκληρο συστημα απ’ ο,τι θυμαμαι ομως, που καταλαβαινε ποτε γινονται μετρησεις στο αυτοκινητο και τοτε ειδικο software εβαζε τον κινητηρα σε mode χαμηλοτερων εκπομπων ρυπων. Γι’ αυτο και καταπιανε το τερατωδες προστιμο που φαγανε.

Ε, αυτο δεν το εκαναν μηχανικοι αυτοκινητων, το εκαναν επιστημονες.

1 Like

Ενας φιλος μενει Ραφηνα αυτες τις μερες και του εστειλα να δω τι γινεται. Μου απαντησε “θα ρευτηκε ο Βουδας της Ραφηνας και κουνησε τοσο”, επηρεασμενος εμφανως απο τον προσωρινο τοπο διαμονης του :stuck_out_tongue:

1 Like

Όχι ρε, 3η Σεπτέμβρη σήμερα, σε όλα τα φόρουμς/WhatsApp groups/social media ελλήνων, σχολιάζεται το ΠΑΣΟΚ. Ε όταν γίνεται σεισμός τέτοια μέρα, τι πιο εύκολο;

Btw είναι μια παρατήρηση που την κάνω εδω και πολλά χρόνια αυτο με τα 3 P :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

ΣΕΙΣΜΟΣ
ΣΕΙΣΜΟΣ
ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ

7 Likes

Το είχε πει και ο άλλος…

1 Like

Ιδιαίτερη και με πολλές ερμηνείες η σημερινή στάση της συλλογικής μνήμης απέναντι στο ΠαΣοΚ.

Εξ όσων παρατηρώ εγώ, υπάρχει μία τάση εδώ και κάποια χρόνια (στο διαδίκτυο κυρίως) να προσεγγίζεται η ιστορία και το έργο του «καφενειακά», επιδερμικά, με γερές δόσεις νοσταλγίας κι ελαφρότητας, καθώς και με επικλήσεις στο θυμικό. Αυτή η «μόδα» αποτελεί μάλλον και την καλύτερη πιθανότητα για ενίσχυση των ποσοστών του «κληρονόμου» και φυσικού συνεχιστή του κόμματος, ήτοι του -ανύπαρκτου αντιπολιτευτικά και κινούμενου ως «ουρά» της ΝΔ- ΚινΑλ.

Τείνω να πιστέψω ότι τόσο τα προαναφερόμενα, όσο και η επιλογή της ηγετικά αδύναμης Γεννηματά, η οποία α) φέρει ένα επίθετο με ιδιαίτερο πολιτικό βάρος και β) δεν προκαλεί αρνητικούς συνειρμούς στην κοινή γνώμη, αφορούν μία κεντρική γραμμή του κόμματος, στα πλαίσια του: «Να διατηρηθούμε εντός Βουλής, να περιμένουμε να περάσουν αρκετά χρόνια απ’ όταν είχαμε την ευθύνη της διακυβέρνησης και να καρπωθούμε ό,τι μπορούμε την κατάλληλη στιγμή από ένα ενδεχόμενο «ξεφούσκωμα» του ΣυΡιζΑ (κυρίως) ή/και της ΝΔ (δευτερευόντως)».

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ανωτέρω λανθάνουσα κατάσταση του κόμματος υφίσταται παραλλήλως και συνδέεται άμεσα με μία υφέρπουσα προσμονή σημαντικής μερίδας της ελληνικής κοινωνίας για αναβίωση του τρόπου διαβίωσης των ‘80s, ‘90s και ‘00s, ανεξαρτήτως του τρόπου που θα συμβεί αυτό και του ενδεχόμενου κόστους.

1 Like

Δεν νομιζω…

Σαφως και υπαρχει η ταση ο Ελληνας (και οχι μονο) να ψηφιζει αυτον που θα του ταξει επιδοματα, φοροελαφρυνσεις και αμα λαχει και κανα διορισμο. Αυτο ομως κινειται παραλληλα (και δεν ταυτιζεται) με τα νοσταλγικα αστεια για το παλιο πασοκ, ισα ισα που αυτα εχουν και μια δοση αυτοσαρκασμου- και υπερβολης- για το πως λειτουργουσε η ελληνικη κοινωνια στα 80s-90s κυριως (θυμηθηκα εκεινο το αστειο που κυκλοφορουσε τον Απριλιο τοτε με τα sms “αν ειχαμε ΠΑΣΟΚ σημερα στα 5 sms για σωματικη αθληση θα επαιρνες πτυχιο ΤΕΦΑΑ”)

1 Like

Διαφωνώ. Δεν νομίζω ότι πρόκειται για αυτοσαρκασμό ή πραγματική (αυτο)κριτική, όσον αφορά το παρελθόν.

Εκτός και αν πιστεύουμε ότι η ελπίδα πάνω στην οποία “έχτισε” ο ΣυΡιζΑ την “εκτόξευσή” του στο πρόσφατο παρελθόν είναι ασυσχέτιστη με την αντίστοιχη συρρίκνωση του ΠαΣοΚ.

2 Likes

O Συριζα πατησε κυριως πανω στους παλιους ψηφοφορους του πασοκ, νομιζω ειναι αδιαμφισβητητο αυτο. Και δυστυχως απογοητευσε, και το λεω εχοντας ψηφισει συριζα και οταν ηταν στο 3,3% αλλα και τον ιανουαριο του 2015.

Δεν ξερω αν υπαρχει καποια οδηγια (ξερω γω σε κατι λουμπεν και βαθυ λουμπεν και μπλογκς κτλ) να προμοταρονται αυτα τα αστεια, εγω θεωρω καποια απο αυτα ευφανταστα και οτι περιεχουν μια κοινωνικη αυτοκριτικη (οσοι την καταλαβαινουν) που εχει ενδιαφερον. Και αν ο στοχος τους ειναι η νεκρανασταση, δεν νομιζω πως θα το πετυχουν (αν αναστηθει το πασοκ οπως μας προιδεασε ο χτεσινος σεισμος, θα ειναι για αλλους λογους) Για να διαχωρισω τη θεση μου και απο το πασοκ (γιατι κυκλοφορουν πολλοι πονηροι που κανουν περιεργες αναγνωσεις σε αυτα που γραφουμε) δεν εχω ψηφισει ποτε πασοκ

Μπαινουμε τωρα σε πολιτικες συζητησεις που μπορει να υπαρχουν διαφωνιες, ψυχραιμια παιδια, αν καποιος διαφωνει με αυτα που γραφει καποιος αλλος δεν εγινε και τιποτα :stuck_out_tongue:

6 Likes

Δεν είναι καθόλου τυχαίο το πόσα στελέχη του πασοκ πήγαν στον συριζα…

3 Likes

Το πολύ ενδιαφέρον βέβαια είναι ότι η “συζήτηση” ξεκίνησε από το Πασοκ και κατέληξε στον σφυριζα.

Ένα σχετικό ενδιαφέρον άρθρο:

Πραγματικά ενδιαφέρον άρθρο.

Είσαι στη ζωή μου γούρι, μες τον καύσωνα παγούρι.

σορυ για το μέσο , αλλά ΕΛΑ ΜΝΙ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ

Απιστευτος τρομπας.

Απο το περπατημα φαινεται λιγο μαστουρωμενος ή ιδεα μου ειναι;