Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ναι, τα έργα έγιναν επί Σημίτη. Η “αξιοποίηση” τους έγινε επί ΝΔ.

Ο πιο ατσαλάκωτος πολιτικός ήταν ο Λαλιώτης. ΥΠΕΧΩΔΕ στις δόξες του, αλλά και έξυπνος να φύγει στον κολοφώνα της μάσας και να μην ξαναασχοληθεί με την ενεργή πολιτική σκηνή.

Στην αριστερά, συγκαταλέγω και τη σοσιαλδημοκρατία -που κάτι τέτοιο ήταν ο Συριζα του Τσίπρα.

4 Likes

@nnnkkk Θα σου δώσω τον πόντο πως η Μπαζιανά έχει μάλλον καλύτερο βιογραφικό από την Παζαϊτη. Αλλά αν σε ενόχλησε που την έβαλα στην ίδια πρόταση με τη Νατάσα τότε ας συγκρίνουμε και Περιστέρα με όσους παίρνουν χρηματοδότηση για έρευνα από τη Novartis που έβαλες στην πρόταση:
Η Περιστέρα σε 50 δημοσιεύσεις, έχει H-index 7 και 117 αναφορές εκ των οποίων οι καμία δεν είναι από highly influential paper
O Μαγιορκίνης σε 74 δημοσιεύσεις, έχει Η-index 25, ~2000 αναφορές εκ των οποίων οι 104 είναι από highly influential paper

@Alejandro.m σε αρκετά έχεις δίκιο, συμφωνώ κι εγώ για Σαμαρά (που επίσης θα έσκιζε μνημόνια). Το ΠΑΣΟΚ το '81 πρέπει να δημιούργησε σε μεγάλο βαθμό τη λεγόμενη “μεσαία” τάξη στην Ελλάδα. Μέχρι τη μεταπολίτευση η ανισότητα ήταν τεράστια στην Ελλάδα και υπήρχαν μόνο πολύ πλούσιοι και πολύ φτωχοί (κι ο Κοκός). Από το '88 και μετά η μεσαία τάξη με τις διαστρωματώσεις της (μεγαλομεσαία, μεσαία, μικρομεσαία, κλπ) είναι η πλειοψηφία, οπότε την ψήφο της επιζητούν οι παρατάξεις. Η ΝΔ την ανισότητα την έριχνε μόνο πριν τις εκλογές και την ανέβαζε τον υπόλοιπο καιρό: στηρίζοντας μεγαλομεσαίους. Προς τιμήν του ΣΥΡΙΖΑ η ανισότητα φαίνεται πως έπεφτε σταθερά επί θητείας του και το 2018 ήταν ξανά σε επίπεδα Σημίτη. Ο ΣΥΡΙΖΑ σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από τους προηγούμενους μου φαίνεται πως στήριξε τους πολύ φτωχούς που πάντα ήταν ένα 20% τη ελληνικής κοινωνίας και δεν ανήκουν στη μεσαία τάξη.

1 Like

Δε με ενόχλησε τίποτα, απλά επειδή το είχα ψάξει το θέμα όταν ήρθε στη σχολή, παρέθεσα το ίδιο cv που είχα διαβάσει και εγώ, γιατί κάποια πράγματα που ειπώθηκαν εδώ δεν ήταν ακριβή. Για τη Νατάσσα δεν έχω ιδεά, θυμάμαι απλά κάτι φωτογραφίες απ’τα ΜΜΕ πολύ φευγαλέα, αλλά ήμουν πολύ μικρός για να καταλάβω αν πήγαινε ή όχι κάτι στραβά.

Πιο πολύ το είπα γι’αυτό

Δεν καταλαβαίνω πως σε ενοχλεί η τοποθέτηση σε πανεπιστήμια με κομματικά κριτήρια, και δε σε ενοχλεί η τοποθέτηση με χρηματικά συμφέροντα ( που κάποια στάδια μετά είναι η εξυπηρέτηση πολιτικών συμφερόντων, γι’αυτό ξανά ανέφερα τη Νοβάρτις ).

Δηλαδή πως διαχωρίζεις αυτές τις καταστάσεις και η μία είναι αποδεκτή ενώ η άλλη όχι, σε σημείο που τη δικαιολογείς κιόλας καθώς ο Μαγιορκίνης εκ των πραγμάτων ( δεν έχω ιδέα του πως λειτουργεί η έρευνα και τα papers, indexes που λες για να αντικρούσω κάτι σε αυτό, σε πιστεύω ότι είναι 10000% αδιάβλητα και αντικειμενικότατα ) είναι καλύτερος ερευνητής?

Ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά ή είσαι biased στο συγκεκριμένο.

1 Like

Δε με ενοχλούν το ίδιο γιατί η θέση του Μαγιορκίνη είναι γραφειοκρατική και όχι πολιτική. Πολιτικοί επέλεξαν τόσο το τι ζητείται από επίκουρο καθηγητή σαν τον Μαγιορκίνη όσο και με ποια μέσα του επιτρέπεται να το πετύχει, αλλά και πως θα ελέγχεται (πολιτικοί, σύγκλητος, εισαγγελείς, λογιστές του ΕΚΠΑ, κλπ). Πιθανόν η χρηματοδότηση από ιδιώτες να είναι και αυτό κομμάτι του τι του ζητείται (με τον όρο πως δεν υπάρχει conflict φυσικά) όπως γίνεται σε πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού. Ενδείξεις πως παραβίασε τα καθήκοντα του δεν υπάρχουν. Υπάρχει μόνο ένα αρχείο που βρήκες στη Διαύγεια που λέει πως η Novartis χρηματοδότησε project του Μαγιορκίνη για HIV (και μάλιστα με ποσό που ισοδυναμεί με ένα Ελβετικό διδακτορικό+1 post doc). Στα μάτια μου o Μαγιορκίνης κάνει αυτό που του ζητήθηκε από την θέση του, δεν έχει κάνει ούτε υπέρβαση εξουσίας ούτε παράβαση καθήκοντος, η Novartis τον επιλέγει γιατί έχει πάρει Marie Curie βραβεία (δεν είναι εύκολα) και δυσκολεύομαι να καταλάβω για τι πράγμα πρέπει να απολογηθεί. Όχι τίποτα άλλο, αλλά στο ΕΚΠΑ μπήκε επί ΣΥΡΙΖΑ κι όχι ΝΔ (στον ΕΟΔΥ δεν ξέρω πότε). Βύσμα δε δείχνει να είναι (τουλάχιστον όχι κραυγαλέο - δε μπορώ να ξέρω ποιοι άλλοι έκαναν αίτηση), και κάνοντας τη δουλειά του στον ΕΟΔΥ όπως του ζητήθηκε από πολιτικούς τότε σέβεται το εκλογικό αποτέλεσμα. Αν δε θέλουμε τη Novartis στα πανεπιστήμια, θα πρέπει να πολιτικοί να το πουν.

Από την άλλη, οι πολιτικοί είναι το αντίβαρο στην άκαμπτη γραφειοκρατία, ελέγχουν το αν υπάρχει παράβαση καθήκοντος από τον γραφειοκρατικό μηχανισμό και έχουν την εξουσία να τον αλλάξουν όταν δε λειτουργεί σωστά ή να τον παρακάμψουν σε σπάνιες περιπτώσεις που δεν προβλέφτηκαν κατά τον σχεδιασμό του μηχανισμού. Η σύζυγος που θέλει ακαδημαϊκή καριέρα σαν του Μαγιορκίνη αλλά δίχως τον κόπο του, δεν είναι η σπάνια περίπτωση που δεν προβλέφτηκε κατά τον σχεδιασμό, επομένως ο πολιτικός που παρακάμπτει τις διαδικασίες για αυτό το θέμα δε σέβεται το εκλογικό αποτέλεσμα και υποπίπτει σε υπέρβαση εξουσίας.

edit: βασικά βρήκα ξανά τις εικόνες και το Project δεν είναι ξεκάθαρο αν είναι της Novartis. Η ομιλία συμβουλευτικού χαρακτήρα που έδωσε ήταν στη Novartis για ~1000€ (και το consulting επιτρέπεται στα ελληνικά ΑΕΙ οπότε δεν αλλάζει κάτι στην ουσία των όσων έγραψα)

Ούτε στρατευμένος είμαι, ούτε τίποτα. Με εκνευρίζει όμως η εξίσωση μιας κυβέρνησης 4ετιας (με κακά της και τα καλά της) με τις λαίλαπας των 2 γνωστων κομμάτων. Με ξεπερνάει ξεκάθαρα.
Εγώ δεν έκανα καμία αναφορά σε σφύριζα και ξεσφυριζα, αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι η ευκολία με την οποία γίνεται αναφορά στο συριζα για οποιοδήποτε κακό έχει γίνει σε αυτό τον τόπο. Έχει γίνει σημείο αναφοράς ως αριστερή κυβέρνηση, πράγμα που δεν ήταν τελικά και εκεί ξεκινάει το πανηγύρι.

Ποτέ στο παρελθόν δεν έχω κάτσει (και ούτε πρόκειται) να κρατήσω σημειώσεις για το ποιών της εκάστοτε κυβέρνησης, γιατί δεν έχει κανένα νόημα. Δηλαδή μην κάτσεις να μου ζητήσεις λίστα για το έκανε κακό η τάδε κυβέρνηση, παθαίνω buffer overflow, είναι άχρηστη πληροφορία να γεμίζω το μυαλό μου με τέτοιες λίστες. Αν προσπαθήσω βέβαια θα θυμηθώ, αλλά δεν πρόκειται να το κάνω.

Παρά ταύτα, το βρίσκω επιλεκτικό ( η απλά αποτέλεσμα εξαιρετική προπαγάνδας), το γεγονός ότι ο συριζα έχει κανει τόσα άσχημα πράγματα, ενώ τα τερατουργηματα που γίνονται τώρα, που είναι πολλαπλάσια σε μέγεθος και σημαντικότητα, τα περνάμε ελαφρά τη καρδία. Δηλαδή οκ, το ένα κακό δεν σβήνει το άλλο, αλλά πραγματικά πεσμου ένα (1) καλό που έχει κάνει η τωρινή κυβέρνηση. Και μην μου πεις, μα είναι μόνο ένα χρόνο. Οι κινήσεις που έχει κάνει σε αυτό τον χρονο, ο συριζα θα χρειαζόταν 10ετιες για να τα κάνει. Τεσπα, enough με το συριζα Vs the world, είναι κουραστικό, είναι ανούσιο, είναι αποπροσανατολιστικο. Μαλακές αποδείχτηκαν σε πολλά θέματα, είναι περασμένη κυβέρνηση, έχουμε άλλους τώρα. Έχουμε άλλους που βγαίνουν στα κανάλια και λένε “σιγά μην κάτσουμε να τους φτιάξουμε την δομή, ενώ οι ίδιοι την έκαψαν”. Κανονικά, θα έπρεπε να μπουν φυλακή με το μίσος που σπέρνουν στο κόσμο. Και φυσικά τα κανάλια το προωθούν , ο κόσμος χωνεύει τέτοιες συμπεριφορές και ορίστε το μίσος για ξεριζωμένους ανθρώπους που το μόνο που θέλουν είναι να ζήσουν.

5 Likes

Ούτε εγώ είμαι στρατευμένος και φαντάζομαι πως συμφωνείς πως ούτε εξίσωσα τον ΣΥΡΙΖΑ με κανέναν, ούτε τον είπα αριστερό είτε τίποτα από αυτά που αναφέρεις επάνω.

Αυτό είναι παγίδα που μου κάνεις. Δεν πρόκεται να σου πω γιατί αν δε το συνοδεύω και με ένα αρνητικό τότε θα εμφανιστεί τρίτος και θα πει πως εξισώνω τους πρόσφυγες που λες με αυτό που κρίνω ως θετικό ή πως είμαι επιλεκτικός και δε βλέπω τα τόσα αρνητικα.

Οταν ο υιος Μητσοτακη θα ειναι πολιτικος και τοτε καποιοι ακομα θα μιλανε για τον Συριζα… Αποδειχτηκαν τραγικοι και αυτοι και σωστα πηραν αυτο που τους αξιζε… Αυτοι που 40 χρονια τωρα κανουν κυκλους και παλι ειναι κυβερνηση και υπουργοι τι θα γινει;…

Εγω πλεον εφυγα εξωτερικο και ελπιζω να μην ξαναγυρισω ποτε…Η νοοτροπια της κουλτουρας παντα φταινε οι αλλοι απο αυτους που υποστηριζω , η ελλειψη παιδειας , η ελλειψη κρατους δικαιου και αλλα τοσα με το ποιο σημαντικο οι νεοι ανθρωποι να ακολουθουν ολα αυτα αντι να πανε βηματα μπροστα , και απλα ακολουθουν αυτες τις νοοτροπιες . με κανει να μην βλεπω πραγματικα να αλλαζει κατι για παρα πολλα χρονια ακομα…

3 Likes

Ωραία, να το κάνω πενηνταράκια γιατί νομίζω πάλι κάνουμε παράλληλες συζητήσεις.

Ανέφερες πως το να χρηματοδοτείται ένας ερευνητής από εταιρείες επιπέδου Novartis, σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, πριμοδοτείται με θέσεις καθηγητών. Αυτή είναι η φράση που ξεκινάει το συλλογισμό μου.

Ο Μαγιορκίνης όσο εξαιρετικός ερευνητής κι αν είναι ( δεν ξέρω, πιστεύω πως είναι απ’τα συμφραζόμενα ), βγαίνει στην τηλεόραση και λέει πράγματα που καταστρατηγούν τη λογική. Πως ξεπερνάς έτσι αναίμακτα τη σχέση κυβέρνησης και προσώπων που επιλέγονται από την κυβέρνηση ώστε να στηρίξουν τις πολιτικές τους, παίρνοντας όλη την ευθύνη απ’τον καθηγητή/ερευνητή και ρίχνοντάς την μόνο στην κυβέρνηση?

Ο Μαγιορκίνης δεν κάνει αυτό που του ζητήθηκε από τη θέση του, κάνει αυτό που ζητήθηκε απ’τον κατάλληλο άνθρωπο στην κατάλληλη θέση, από ένα σύστημα που λειτουργεί ώστε να έχει τον κατάλληλο άνθρωπο στην κατάλληλη θέση. Ναι, δεν έχει κάνει υπέρβαση εξουσίας ούτε παράβαση καθήκοντος - τουλάχιστον δεν έχει αποδειχθεί, γιατί αφορμές έχουν δοθεί όσο και να εθελοτυφλούμε πιστεύοντας πως κάτι μέσα σε όλα αυτά λειτουργεί ιδανικά - μόνο και μόνο γιατί δεν έχουμε ορίσει τι είναι υπέρβαση εξουσίας και τι παράβαση καθηκόντος.

Και λέω πως δεν έχουμε ορίσει τι είναι υπέρβαση εξουσίας, εννοώ πως όταν σθεναρά υποστηρίζεις πως οι εταιρείες καλά κάνουν και χρηματοδοτούν αβέρτα και ταυτόχρονα τα πανεπιστήμια άρα και οι επιστήμονες τα δέχονται, τότε ναι, για σένα δεν έχει γίνει καθώς αυτό είναι το σύστημα. Για μένα όμως είναι δομικό πρόβλημα και δεν κοιτάω το αποτέλεσμα αν είναι καλό ή κακό ( αξίζει ο Μαγιορκίνης και ο κάθε Μαγιορκίνης να είναι εκεί που είναι ή απλώς “έτυχε” γιατί πληροί κάποια κριτήρια τα οποία δεν έχουν άμεση σχέση? ), αλλά το πως θα αλλάξει αυτό το σύστημα ώστε το αποτέλεσμα να είναι δίκαιο.

Επιστρέφω και λέω πως, εγώ δε μιλούσα για το Μαγιορκίνης vs Περιστέρας, είναι απλώς δύο πρόσωπα τυχαία που μπήκαν εκεί που μπήκαν. Εσύ όμως μίλησες για ιδέες, και απλά δε βγάζει νόημα το να υποστηρίζεις πως αν κάποιος είναι καλός ερευνητής τότε ας χρηματοδοτείται από εταιρείες και να παίρνει θέσεις σε πανεπιστήμια και να σε ενοχλεί αν παίρνει θέσεις λόγω κομμάτων. Και τα δύο θα έπρεπε να είναι κατακριτέα και εσύ δεν το κάνεις αυτό, εξ’ού και το biased προηγουμένως.

Χθες καθόμουν με τον παππού μου, τη γιαγιά μου και τον μικρό μου αδερφό ( 18 χρονών ). Έπαιζαν ειδήσεις και είχε το θέμα της Μόρια, και άκουσα τον μικρό να λέει “Αυτοί τα κάψαν, και τώρα τι ζητάνε”. Είναι η πρώτη φορά που του έριξα παναγίες και να το εννοώ,μετά συζητήσαμε και κατάλαβε, γιατί δεν είναι χαζός, απλώς τα ενδιαφέροντα του εξαντλούνται στο χαρτζιλίκι, στη μουσική, την κοπέλα του και να ξεκινήσει το πανεπιστήμιο. Όταν τα παιδιά σε παρόμοιες ηλικίες κατά μεγάλο ποσοστό έχουν τέτοια “ρηχά” ενδιαφέροντα, η όποια ενημέρωση έρχεται απ’τα ΜΜΕ που θέλοντας και μη είναι πιο εύκολο να έχεις πρόσβαση ( αφού στο pc ασχολούνται με youtube, fb και insta κατά κόρον, ποιος ενημερώνεται πραγματικά ), είναι πολύ εύκολο να διακρίνεις το κακό που κάνουν όλοι αυτοί που βγαίνουν και πιπιλάνε το μυαλό 24/7 και διαμορφώνουν απόψεις σε τόσο μικρές ηλικίες που για τον α,β λόγο δεν έχουν τα κατάλληλα ερεθίσματα ή κάποιον να τους τα εξηγήσει.

1 Like

Θα σου πω εγώ, βελτίωσε το έκτρωμα του ΕΦΚΑ του Κατρούγκαλου, που είχε κάνει τις ασφαλιστικές εισφορές να είναι όπως η φορολογία.

Κακά μπορώ να σου πω περισσότερα :smile:.

Και τα δημόσια πανεπιστήμια γραφειοκρατικοί οργανισμοί είναι (τα ιδιωτικά ας κάνουν ότι θέλουν). Αν οι πολιτικοί έχουν πει στα δημόσια ΑΕΙ πως δεν υπάρχει θέμα στο να παίρνουν καθηγητές που έχουν καταφέρει να βρίσκουν δική τους χρηματοδότηση τότε και τα πανεπιστήμια αυτό θα κάνουν.
Σε κάθε περίπτωση δες και το edit μου: στις εικόνες που ανέβασες η Novartis αναφέρεται μόνο στη μία εικόνα που αφορά μικρό ποσό για consulting γύρω στα 1000€. Που επίσης επιτρέπεται από τους καθηγητές σε ΕΚΠΑ και ΕΜΠ. Άρα δε μιλάμε για industry driven research αλλά για consulting

έχεις σκεφτεί πως ίσως η κυβέρνηση κάνει αυτό που είπε ο ΕΟΔΥ και ο Μαγιορκίνης επομένως δεν υπερασπίζεται πολιτικές αποφάσεις; Και σου επαναλαμβάνω, εμένα δε μου φαίνεται λάθος αυτό που λέει ο Μαγιορκίνης για τα σχολεία και εσένα σου φαίνεται παράλογο.

Πάντως ναι: στο δικό μου μυαλό αν κάποιος είναι καλός ερευνητής μπορεί να κάνει έρευνα με χρηματοδότηση από ιδιώτες δίχως να παραβιάζει κάποιον ηθικό κανόνα. Δε το θεωρώ κατακριτέο εφόσον γίνεται νόμιμα. Αν υπάρχει εκεί έξω κάποιος εργοδότης που θέλει να του δώσει και δουλειά καθηγητή για αυτό το λόγο (δεν είναι όλα τα ΑΕΙ δημόσια ξέρεις), τότε ας του δώσει και δουλειά. Το να πάρεις γραφειοκρατική θέση λόγω κόμματος όμως το θεωρώ κατακριτέο και δε βρίσκω καμία απολύτως ομοιότητα ανάμεσα στα δύο.

Ναι, και κρίνω πως η όλη διαχείριση γίνεται καθαρά με πολιτικά και οικονομικά κριτήρια. Ένα τυχαίο παράδειγμα, είναι πως οι Άγγλοι βάζουν σε καραντίνα όσους γύρισαν από 7 ελληνικά νησιά, ενώ ο ΕΟΔΥ ξέρω γω δηλώνει 2-3 κρούσματα σε αυτά τα νησιά. Περαιτέρω σε συνέντευξη του Θεοχάρη στο BBC του λέει η δημοσιογράφος “Για ποιο λόγο τους βάζουμε σε καραντίνα, έχετε πάνω από 20 κρούσματα ανά 100k σε αυτές τις περιοχές που είναι το threshold που έχει θέσει η UK κυβέρνηση?” και δεν ήξερε να απαντήσει τα νούμερα αρχικά ενώ μετά είπε πως "Σε πολλά από τα νησιά αυτά, τα κρούσματα είναι λιγότερα. " Έχεις εσύ εμπιστοσύνη στον ΕΟΔΥ, και κατόπιν πιστεύεις ότι δε δρα ως όργανο πολιτικής ατζέντας?

Είναι ηθικό το πανεπιστήμιο να δίνει θέσεις σε ερευνητές επειδή παίρνουν λεφτά για έρευνα, όταν αυτοί που δίνουν τα λεφτά δεν πράττουν ηθικά πόσο μάλλον μη νόμιμα? Και η Περιστέρα και η Νατάσσα, νόμιμα τα κάνανε όλα, πιθανότατα μη αξιοκρατικά και μη “ηθικά” όμως.

Οκ, έχει να κάνει το που τραβάει ο καθένας τη γραμμή του, αφού πιστεύεις αυτό, διαφωνώ αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά. Πάντως αν μπορείς να βρεις λογική σε αυτήν την κατάσταση, τότε πολύ εύκολα θα έπρεπε να μπορείς να βρεις λογική στο δίλημμα ΣΥΡΙΖΑ vs άλλων υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ, σαν από τα δύο κακά επιλέγω το λιγότερο κακό μου βγάζει ο τρόπος σκέψης σου στο συγκεκριμένο .

Σίγουρα στο θέμα των νησιών θα μπορούσε ο ΕΟΔΥ να είχε μοιραστεί μαζί μας περισσότερες πληροφορίες. Αλλά ακόμη κι έτσι ο ΕΟΔΥ για την ώρα κάνει ακριβώς το έργο για τον οποίο τον έχουμε και δεν δρα με πολιτική ατζέντα. Αυτή είναι η άποψη μου κι ας ήταν πιο ενδιαφέρον σενάριο για ταινία αν ο ΕΟΔΥ έκανε πλάτες σε διεφθαρμένους πολιτικούς και μεγάλα συμφέροντα. Όταν ο άλλος γυρίζει σπίτι του στην Αθήνα από διακοπές στην Πάρο και μετά από λίγες μέρες εμφανίζει συμπτώματα και βγει θετικός στο τεστ, τότε ο ΕΟΔΥ το κρούσμα θα το μετρήσει στην Αθήνα γιατί στην Αθήνα βρίσκεται ο άνθρωπος και μπορεί να το κόλλησε στις διακοπές ή στο καράβι ή και στην Αθήνα. Αν είναι Άγγλος κι έχει γυρίσει στην Αγγλία, οι Άγγλοι θα το μετρήσουν στην Πάρο. Ο ΕΟΔΥ κάνει τη δουλειά που πρέπει για την Ελλάδα και o CDC UK για την Αγγλία. Ο ΕΟΔΥ δεν έχει υποχρέωση να ανακοινώνει τα νούμερα όπως τα θέλει η κάθε χώρα που στέλνει τουρίστες στην Ελλάδα.

Επίσης, εγώ θα έλεγα πως η ερώτηση της δημοσιογράφου είναι καθυστερημένη: στην Τήνο αρκούν 2 κρούσματα για να ξεπεραστει το όριο και στη Σέριφο ένα. Δηλαδή ο Θεοχάρης έπρεπε να έχει αποστηθίσει πόσα κρούσματα έχει το κάθε νησί και τον πληθυσμό τους για να κάνει τη διαίρεση πριν πει δημόσια κάτι υπέρ/κατά ελληνικού νησιού; Καλώς ο ΕΟΔΥ δεν έδωσε εντολή να γίνει lockdown σε Σέριφο και Τήνο για λίγα κρούσματα που δε βρίσκονται πια στο νησί και καλώς οι Άγγλοι έβαλαν τα νησιά σε καραντίνα γιατί βρήκαν κρούσματα covid στους Άγγλους που γύρισαν.

Για το αν τα λεφτά αποκτήθηκαν νόμιμα ή παράνομα αποφασίζουν τα δικαστήρια κι όχι τα πανεπιστήμια. Υπάρχει ελεγκτικός μηχανισμός. Επίσης και ο κάθε ερευνητής έχει τη δική του ηθική να κρίνει και να φροντίσει τα λεφτά να πιάσουν τόπο. Συνεχίζω να μη βλέπω τίποτα κοινό με την αναξιοκρατία στα ίδια ιδρύματα, που εκτός από πάντα ανήθικη, αντιδημοκρατική και παράνομη, είναι επίσης ανεξέλεγκτη και ακυρώνει τον όποιο ελεγκτικό μηχανισμό των ιδρυμάτων και ανοίγει τον δρόμο για ακόμη χειρότερα. Αλλά πραγματικά νομίζω μονοπωλήσαμε τη συζήτηση

1 Like

Σε άλλα νέα όσον αφορά τον εκδότη των Παραπολιτικών, τον Κουρτάκη. Και τις συγγνώμες που έσπευσαν κάποιοι να πούνε (Άδωνις κτλ).

9

2 Likes

Εχω κανει υποσχεση στον εαυτο μου εδω και χρονια οτι δε θα ευχομαι καρκινακια και ψοφους σε κανεναν, γιατι περισσοτερο μειωνει εμενα απο οτιδηποτε αλλο, αλλα ολα οσα συμβαινουν τους τελευταιους μηνες με δοκιμαζουν παρα πολυ, και ειναι κριμα γιατι παντοτε κραταω τα resolutions μου που κανω καθε 31 Δεκεμβριου

3 Likes

Είπε ο “Καραισκάκης”…αηδία και εμετός για όλα αυτά τα σιχάματα.

3 Likes

Ε, καλα, μπορει να μην ειναι καν υπαρκτο προσωπο αυτος, αλλα τρολλοακαου.

Ευτυχώς γράφουν τα ξένα κανάλια και βλέπουμε. Μέχρι στιγμής δείχνανε ένα μετανάστη τα δικά μας να ξεκινάει φωτιά, και ήταν στη Σλοβενία το 2015. Ωστόσο ο σανος απλόχερος στους καραισκακηδες

5 Likes

119004722_3251024264934887_3583293826690046374_n

7 Likes