Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Χθες είχε πορεία για τη Μόρια μέχρι και στη Ζυρίχη. Αλληλεγγύη για αυτούς τους ανθρώπους υπάρχει από τον πολύ κόσμο, δυστυχώς όμως φοβάμαι πως πολιτική βούληση δεν υπάρχει από την Ευρώπη για να λυθεί το θέμα. Ήδη από το 2018 φώναζε ο ΟΗΕ για την Μόρια που είχε τετραπλάσιο κόσμο από ότι έπρεπε. Ως αποτέλεσμα γινόταν χαμός από παιδικές αυτοκτονίες, φυλετικές διαμάχες, βιασμούς, κ.α. (ενδεικτική πηγή). Δύο χρόνια μετά, αυξήσαμε την χωρητικότητα 50% αλλά και τους πρόσφυγες κατά 50%; Αποτυχία της Ε.Ε. σε πολλά επίπεδα.

Κι όμως έχουν σκάνδαλα διαφθοράς: οι ψευτοδιαγωνισμοί του Παπά για τα κανάλια, οι συνεργασίες με δικηγόρους ξεπλύματος για bussiness με λιπάσματα (και που δια μαγείας λιπάσματα από το νομό Καβάλας έσπαγαν το εμπάργκο και έφταναν στη Συρία), οι πλάτες στο Λαυρεντιάδη και τα “Λιπάσματα Καβάλας”, βυσματικές προσλήψεις και προαγωγές στο δημόσιο/πυροσβεστική ατόμων που δεν είχαν τις γνώσεις για τις θέσεις αυτές, ιδιωτικοποίηση Πειραιά, συνεργασίες με ανύπαρκτες εταιρίες catering για τη σίτηση προσφύγων και που έδιναν χοιρινό σε μουσουλμάνους, δάνεια στον ανύπαρκτο Καλογρίτσα από πτωχευμένη τράπεζα, η απόφαση να προκαλέσουν μεγάλες ζημιές σε ΔΕΗ και Attica Bank, κ.α…

Και που να μην είχαν πτωχεύσει οι ίδιοι λίγο-πολύ τα ταμεία του κράτους ξανά το 2015.

1 Like

Karvou, θα σε παρακαλεσω να κάνεις μια λίστα και με τα αντιστοιχα της ΝΔ, για τα ετη 2019-20 μόνο.
Δεν μπορεί, αντικειμενικός παρατηρητής είσαι, λογικά η λίστα είναι έτοιμη.

5 Likes

Έπρεπε να προσδιορίσω “όχι μεγάλα”, δικό μου σφάλμα αυτό.

Χωρίς να έχω ψηφίσει οποτεδήποτε ΣΥΡΙΖΑ, αυτά τα παραπάνω μόνο σαν ανέκδοτο μπορώ να τα εκλαβω… αν εξαιρέσουμε τα λιπάσματα που αναφέρονται δύο φορές για ποια σκάνδαλα μιλάμε; για διαγωνισμούς που τους ακύρωσε το ΣτΕ και από την όλη διαδικασία αναγκάστηκαν οι καναλάρχες πρώτη φορά να αποζημιώσουν το ελληνικό δημόσιο για την εδώ και 30 χρόνια παράνομη χρήση συχνοτήτων, για ιδιωτικοποιήσεις; για catering που προέκυψαν από διαγωνισμούς ή το ζόμπι της attica που δημιουργήθηκε επί συγκυβέρνησης… άμα θες να σου πω αποτυχίες της κυβέρνησης συριζας εχω να σου πω άπειρες… αλλά τα παραπάνω; Για μένα το μεγαλύτερα πρόβληματα του ΣΥΡΙΖΑ ήταν η στοχοποίηση μερίδας πολιτών (για εισπρακτικούς λόγους), η απώλεια των στελεχών που αποτελούσαν τη βάση του κόμματος (για να γίνει ΠΑΣΟΚ, χάνοντας όλη του προεκλογική ατζέντα) και ο πολεμος με τα ΜΜΕ.

2 Likes
3 Likes

Ναι αλλά σου προσφέρουν big brother και bachelor. Μην τα θες όλα δικά σου

3 Likes

Κάποιοι τους απάλλαξαν από αυτήν την υποχρέωση… τι κρίμα… πρώτη φορά … σαν κάτι τραπεζίτες και υπουργούς που απαλλάχθηκαν λίγο παλιότερα

1 Like

Έτσι ακριβώς. Συμφωνώ 100% με αυτά που λες.

Ειδικά με αυτά που έχω κάνει bold συμφωνώ 120%.

1 Like

Νιώθω πως πάτησα κάποιον κάλο που θυμάμαι σκάνδαλα επί ΣΥΡΙΖΑ ενώ τώρα έχουμε ΝΔ. Γενικά θα πρότεινα σε όλους να θυμάστε τα σκάνδαλα όλων και να μην στρατεύεστε έτσι εύκολα. Πάντα προτείνω το loyalty να το έχουμε στις ιδέες μας και στην κοινωνία. Όχι σε παρατάξεις που καλούμαστε να κρίνουμε.

Παλιά τα σημείωνα και τη μακρύτερη λίστα την είχε η ΝΔ του Κωστάκη Καραμανλή. Θα ψάξω να τη βρω. Μετά από τότε όμως σταμάτησα. Ό,τι θυμάμαι. Τώρα είδα πως κανείς σας δε θυμόταν τίποτα οπότε είπα να παρέμβω. Μέχρι και ο ΟΗΕ είχε κάνει δημόσια κατηγορίες για διαφθορά στο υπουργείο Αμύνης (επί ΣΥΡΙΖΑ) προπαραμονές των εκλογών και με θέμα τη σίτηση στη Μόρια.

@anhydriis Τα λιπάσματα δε τα έγραψα δύο φορές: είναι 2 διαφορετικές υποθέσεις: μία για την ΑΕ “Λιπάσματα Καβάλας” με τις ψευτοεταιρίες που έφτιαχναν για να απολύσουν τους εργαζομένους και μία δεύτερη υπόθεση για λιπάσματα από την Καβάλα που έφταναν στη Συρία σπάζοντας το εμπάργκο, με πλάτες της κυβέρνησης και με αποτέλεσμα να έχει γίνει θέμα στην Ε.Ε… Ίσως να είναι τα ίδια πρόσωπα/εταιρείες από πίσω αλλά εγώ δε μπορώ να το ξέρω αυτό γιατί η Ε.Ε. δεν ανακοίνωσε ονόματα εταιρειών.

1 Like

Ο ΣΥΡΙΖΑ παρήγαγε κλάσμα των σκανδάλων που έχουν παράξει οι υπόλοιπες κυβερνήσεις της Ελλάδας από τη Μεταπολίτευση και μετά. Θες γιατί δεν πρόλαβε, δες γιατί δεν μπορούσε (επειδή ουσιαστικά δεν είχε κομματικό μηχανισμό), θες γιατί δεν ήθελε (δεν το πιστεύω), πάντως έτσι έγινε. Δεν μπαίνω σε συζητήσεις για το αν κορόϊδεψε τους ψηφοφόρους του κλπ.

Παρεμπιπτόντως, και πριν τη Μεταπολίτευση φουλ διεφθαρμένες ήταν οι κυβερνήσεις μας. Απλώς ας συμφωνήσουμε να χρησιμοποιούμε τη Μεταπολίτευση ως ένα σημείο καμπής για τη χώρα.

4 Likes

Α, ναι, και κάτι ακόμα αντιδημοφιλές, αν δεν υπήρχε το ΠΑΣΟΚ (το οποίο γενικότερα σιχαίνομαι) της πρώτης τετραετίας, θα έπρεπε να το εφεύρουμε γιατί έφερε τον εκσυγχρονισμό στο οικογενειακό δίκαιο (πολιτικός γάμος ας πούμε), τη διάλυση του κράτους Αστυνομίας που υπήρχε μέχρι τότε, την πενθήμερη εργασία (πριν ο κόσμος δούλευε και Σάββατα, όπως επίσης λειτουργούσαν και τα σχολεία), το ΕΣΥ και κάνα-δυο άλλα πολύτιμα πραγματάκια.

Δε μιλάω εδώ πέρα για τα αρνητικά του, δε χρειάζεται να μου τα απαριθμήσετε, τα γνωρίζω. Τα συγκεκριμένα θετικά όμως, δεν είχαν γίνει μέχρι τότε και ευτυχώς έγιναν.

2 Likes

Επισης μας εβαλε στην Ευρωπαικη Ενωση.

Καλα πηγε αυτο.

ινβ4 λιστα απο κεντρωους και δεξιους για τα πλεονεκτηματα του οτι η Ελλαδα ειναι στην Ευρωπη, τα οποια με αφηνουν παγερα αδιαφορο μπροστα σε αυτα που εχουν περασει οι Ελληνες απο το 2010 εως το 2020 και ποιος ξερει μεχρι ποτε

but hey, μια εκταση στην Θεσσαλια ειχε για καποιο χρονικο διαστημα την μεγαλυτερη πυκνοτητα Porsche ανα κατοικους στον κοσμο, μπορουμε να το εχουμε να το λεμε

Δεν είχε μείνει και τίποτα που θα μπορούσαν να φάνε στα μουλωχτά δίχως να τους πάρουν χαμπάρι. Μετά από το δημοψήφισμα τα κουκιά ήταν μετρημένα και τα κάνανε report συνέχεια. Τα ψίχουλα προσπάθησαν να φάνε και στην πεπατημένη των προηγούμενων (π.χ. τόσο η σύζηγος του Καραμανλή όσο και του Τσίπρα πήραν θέση καθηγήτριας σε ΑΕΙ ενώ δεν είχαν καν διδακτορικό όταν ξεκίνησε η θητεία του άνδρα τους).

(το ΕΣΥ νομίζω υπήρχε ήδη από Μεταξά ο οποίος το είχε αντιγράψει ως ιδέα από τον Μουσολίνι. Μπορεί και να λέω βλακείες αλλά έτσι θυμάμαι να έχω διαβάσει)

Η κυβέρνηση του Καραμανλή έβαλε την Ελλάδα στην ΕΟΚ. Ο Ανδρέας είχε άλλες απόψεις τότε, δημοσίως τουλάχιστον :joy:.

Το ΙΚΑ έγινε επί Μεταξά, όχι το ΕΣΥ.

Είχανε διδακτορικό και οι δύο όταν ξεκίνησε η θητεία των συζύγων τους ως Πρωθυπουργών. Απλώς η Νατάσα μάλλον παράλληλα με το διδακτορικό της, φοιτούσε και στην Ιατρική :stuck_out_tongue:.

Εννοείται ότι θεωρώ γελοιότητες τέτοιους διορισμούς, αλλά δε θεωρώ ότι στην πραγματικότητα επιφέρουν κάποια τεράστια ζημιά στο κοινωνικό σύνολο. Άλλα είναι τα χοντρά προβλήματα.

2 Likes

Ε, δεν είναι το ίδιο. Άλλο η σύζυγος του Καραμανλή που έγινε από νηπιαγωγός γιατρός (πώς γενέν αυτό;) και άλλο η Μπαζιάνα που έτσι και αλλιώς είχε πτυχίο μηχανολόγου μηχανικού. Απλά είχε το μέσο και έγινε καθηγήτρια πανεπιστημίου ενώ κάποια άλλη μπορεί να μην τα κατάφερνε. Όχι τόσο γρήγορα τουλάχιστον. Στον τομέα της όμως διδάσκει.

Όποιος ξέρει τι παίζει στα πανεπιστήμια γνωρίζει ότι μεταξύ τους οι καθηγητές χρειάζονται γνωριμίες και μέσο για να πάρουν προαγωγή. Παίζουν κλίκες μεταξύ τους. Για να γίνουν από επίκουροι αναπληρωτές ή από αναπληρωτές καθηγητές να γίνουν καθηγητές.

Η Νατάσα Καραμανλή μπήκε στην Ιατρική με κατατακτήριες, γίνεται αυτό. Έχοντας ένα πτυχίο μπορείς να δώσεις εξετάσεις και να μπεις σε όποια άλλη σχολή θέλεις. Μη με ρωτάς πόσο αξιοκρατικά έγινε αυτό, δεν ήμουν εκεί όταν έγινε. Τελείωσε την Ιατρική, έκανε αγροτικό, έκανε ειδικότητα, δεν ξέρω τι κάνει σήμερα, δε νομίζω ότι θα πήγαινα να με χειρουργήσει πάντως :grin: (χειρουργός είναι). Η Μπαζιάνα είναι ηλεκτρολόγος, όχι μηχανολόγος. Στο ΕΜΠ πήγε πέρσι νομίζω, στα 45 της περίπου, τι γρήγορα λες :stuck_out_tongue:. Απλώς αν δεν ήταν η σύζυγος του Τσίπρα, μπορεί να μην πήγαινε και ποτέ. Και πάλι, δε θα το μάθουμε.

Για καταστάσεις σαν αυτές λέγεται το “η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια, πρέπει και να φαίνεται”. Οι συγκεκριμένες δεν ξέρω αν είναι, ξέρω ότι δε φαίνονται.

1 Like

O Καραμανλής μας έβαλε στην Ευρώπη όχι το ΠΑΣΟΚ.
Ο Ανδρέας το έπαιζε και πουλούσε οτι δεν γουστάρει ΕΟΚ και έκανε παρέα με τον Καντάφι.

2 Likes

Περί Περιστέρας: https://www.ece.ntua.gr/gr/staff/406

Σίγουρα δεν τη λες ότι μπήκε μόνο με μέσο ( που μπήκε ). Μια χαρά βιογραφικό έχει ( με 3 δημοσιεύσεις τον Ιούλιο του 2015 ε ) και όσον αφορά τους ηλεκτρολόγους που έγινε και ντόρος, ήταν ως έκτακτο διδακτικό προσωπικό, δεν ήταν καθηγήτρια. Ντάξει, βέβαια σύμφωνα με τον @karvou στηλιτεύουμε μόνο κομματικές προσλήψεις, αν είχαν πάρει κανά 4-5 εκατομμυριάκια από τη Novartis ή την IBΜ, όλα καλά, τι σχέση έχει το ένα με το άλλο? :stuck_out_tongue:

2 Likes

Όπως είπε παραπάνω ο Παντελής ο συριζα δεν είχε κομματικό μηχανισμό, δεν είχε κράτος -όπως είχε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ που διόριζαν επί δεκαετίες κόσμο. Αυτό είχε, θεωρώ, σαν αποτέλεσμα να κάνουν μερικές χοντράδες -που μπροστά στο τι γινόταν στη χώρα είναι πταίσμα- γιατί τους είχαν πριονίσει τις καρέκλες πριν καλά-καλά αναλάβουν. Όπως για παράδειγμα το θέμα με τις τηλεοπτικές άδειες, τον Καλογρίτσα κλπ. Τους πολέμησαν τόσο τα μμε που πήγαν άγαρμπα να φέρουν δικά τους μέσα.

Μην ξεχνάμε τι άφησε ο Σαμαράς -για μένα ό,τι χειρότερο έχει περάσει από αυτή τη χώρα- με τη θεωρία της Αριστερής παρένθεσης, τα άδεια αποθεματικά, τα χρέη κοκ. Ένας σιχαμένος φασίστας που αν θεωρεί κανείς ότι δεν πήρε βαλίτσες γεμάτες λεφτά από τη Novartis δεν ξέρω που ζει.

Για εμένα πάντως το πρόβλημα είναι πως στην Ελλάδα όλα είναι ένα κακέκτυπο. Αριστερή κυβέρνηση δεν πείραξε δομές βαθιά συντηρητικές. Εξοπλιστικά, εκκλησία-κράτος κοκ. Συνέχισε η Ελλάδα να πληρώνει χιλιάδες παπάδες και να δίνει το 4% του ΑΕΠ στην αμυνα και να είναι στις τελευταίες θέσεις της ΕΕ όσον αφορά δαπάνες στην παιδεία. Με κεντρώο οικονομικό πρόγραμμα.

Οι φιλελεύθεροι είναι ακόμα μεγαλύτερα κακέκτυπα. Στην οικονομία, βλέπεις παρεμβατισμό μέχρι εκεί που δεν πάει. Στο κράτος δικαίου επαναπροωθήσεις μεταναστών, ομοφυλόφιλοι αντιμετωπίζονται σαν πολίτες γ κατηγορίας κοκ.

Μόνο η ακροδεξιά στην Ελλάδα είναι ότι στον υπόλοιπο δυτικό κόσμο -το ίδιο αποκρουστική.

Οι πιο βαθιές τομές που έχουν γίνει στο μεταπολιτευτικό κράτος είναι από το ΠΑΣΟΚ (εθνική συμφιλίωση, ΕΣΥ κοκ). Αυτό δε σημαίνει πως δεν έκαναν εγκλήματα. Τα δισ. που πέρασαν με πακέτα Ντελόρ και μοιράστηκαν αφειδώς σε προνομιακά κοινά, χωρίς κανένα έλεγχο είναι τεράστιο λάθος. Υπήρχε προοπτική να φέρουν ανάπτυξη για δεκαετίες.
Αλλά μήπως τα ίδια δεν έκανε και ο Κωστάκης; Ολυμπιάδες, κομματικό κράτος κοκ.

7 Likes

Πάνω-κάτω συμφωνώ για Σαμαρά. Μοιραίος πολιτικός που όποτε έχει βρεθεί σε κρίσιμο σταυροδρόμι, δεν έχει πάρει τη σωστή απόφαση.

Στην Ελλάδα δεν είχαμε ποτέ αριστερή κυβέρνηση. Επειδή ο ΣΥΡΙΖΑ αυτοαποκαλούνταν έτσι, δε σημαίνει ότι ήταν κιόλας.

Την Ολυμπιάδα ο Σημίτης την έκανε ουσιαστικά. Ο οποίος και έφυγε ατσαλάκωτος :joy:. Ο Κωστάκης βγήκε στα τελειώματα, οι μεγάλες μάσες είχαν ήδη γίνει τότε.

7 Likes