Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Οτι ναναι οι ειδησεις παντως για το θεμα.
Στο ενα αρθρο 13,000 ατομα ξεχυθηκαν στο νησι, στο αλλο τελικα 3,500 με τους υπολοιπους να ειναι περιορισμενοι.
Στην αρχη λεγαν οτι μπορει και να την βαλαν κατασκοποι, στο τελος ηταν οι ιδιο οι μεταναστες.
Ενας αχταρμας.

1 Like

Υπάρχουν και οι φανατικοί της ΝΔ που κάνουν αγώνα στο facebook υπέρ του Κυριάκου. Ένας κλασσικός τέτοιος τύπος (νεοφιλελές παρεμπιπτόντως) είναι και ο Τσουκαλαδάκης.

Ο οποίος που λέτε για να μην τα ρίχνει ο κόσμος στο Μωυσή, λέει ότι είναι δάκτυλος Ερντογάν η όλη φάση.

η αριστερη φωνη φταιει. μην το ξεχναμε, παντα ετσι ειναι. αντι να αναλμβανουμε μια ευθυνη την ριχνουμε αλλου, ετσι βολευει. το θεμα ειναι οτι αυτο που εγινε, το ξεραμε οτι θα γινει, αλλα στη χωρα αυτη η λεξη προληψη δεν υπαρχει στο λεξικο…

Υπαρχει ρε, ειναι το προηγουμενο λημμα απο το “ευθυνη”.

1 Like

7 Likes

Δεξια vs Αριστερά. Ιδεολογίες της πο@τσας. Όλοι στο ίδιο κόλπο είναι κ μερικοί εδω μεσα προσπαθούν να αποδείξουν οτι φταίει μόνο η δεξιά για ότι έχει συμβει στην χώρα. Το πασοκ ηταν καρκίνος οσο καρκίνος ηταν κ όσοι ακολούθησαν απλά όσοι ηταν στο πασοκ ειχαν διδακτορικό στις λαμογιες. Κατα τ’αλλα την μεγαλύτερη ευθύνη για την κατάντια της χώρας την φέρει ο λαός…Αν σε κοροιδεψουν μια φορά ντροπη τους, αν σε κοροιδεψουν δεύτερη φορα ντροπη σου

2 Likes

Γίγαντας. Ισοπέδωση. Τα πάντα όλα. Νεοέλληνας

Έχεις πίστη σε ενα σύστημα που αποδεδειγμενα είναι σάπιο? Δικαιωμα σου να πιστεύεις οότι θέλεις. Κατα τ’ αλλα γίγαντας νεοελληνας είναι αυτος που δεν δέχεται την γνώμη του άλλου κ κάθεται και σχολιάζει νομίζοντας οτι μονο η δικιά του αποψη είναι η σωστή. Ναι για σενα λεω

Πίστη δεν έχω σε κανένα σύστημα και ούτε πρόκειται να κάτσω μέσω πληκτρολογίου να σου αναλύσω τις ιδέες μου. Δεν το έχω. Αν εσύ θεωρείς ότι δεξιά και αριστερά είναι το ίδιο πράγμα (εκτός και αν θεωρείς ότι το πασόκ και το σύριζα είναι αριστερά) τότε μάλλον έχεις θέμα. Βέβαια και αν πάλι θεωρείς αριστερά το πασόκ και το σύριζα πάλι έχεις θέμα και το σάπιο σύστημα που αναφέρεσαι έχει πετύχει ακριβώς το σκοπό του

1 Like

Συμφωνώ μαζί σου πως το σύστημα είναι σάπιο, αλλά η ρήση “όλοι τα ίδια είναι” είναι αρκετά επικίνδυνη. Καταρχάς η δεξιά και το κέντρο έχουν αναλάβει την διακυβέρνηση της χώρας πάνω από 40 χρόνια τώρα, και έχουν αποδειχθεί όλοι διεφθαρμένοι, κλέφτες και απατεώνες.

Η “αριστερά” έχει αναλάβει την διακυβέρνηση της χώρας για 4 χρόνια, σε μια άκρως προβληματική για την Ελλάδα εποχή (την χειρότερη 4ετια οικονομικά), και ενώ έδειξε απαράδεκτο επίπεδο ικανότητας στην διακυβέρνηση ενώ τα σκατωσαν και όλα στις διεθνείς σχέσεις, ε δεν μπορείς να πεις κιόλας ότι καταβροχθίσαν τεράστιες περιουσίες και έμπλεξαν σε σκάνδαλα διαφθοράς. Και ποια αριστερά, τέλος πάντων.

Το να εξισώνεις αυτά τα δύο για μένα είναι εντελώς άκυρο. Θα έπρεπε να τα σκατώνει για καμιά δεκαετία ακόμα ο ΣΥΡΙΖΑ προκειμένου να πεις ότι όλοι τα ίδια χάλια είναι, αν όχι περισσότερο.

Κατά τα αλλά συμφωνώ , αν είναι αυτό που λες, ότι το βασικό πρόβλημα είναι η νοοτροπία και η εκπαίδευση και η παιδεία του μεσου Έλληνα. Αν δεν αλλάξουν αυτά δε θα έρθει και καμιά κυβέρνηση να στρώσει τα πράγματα.

4 Likes

Το έγραψα πριν. Ιδεολογιες μονο στα χαρτιά. Αριστεροι με τσέπες δεξιων…κουμμουνιστες που στέλνουν τα παιδιά τους σε Κολλέγια την ιδια στιγμή που κατηγορούν τον καπιταλισμό. Ιδεολογικά ολοι αυτοί διαφέρουν στην πράξη όμως κανουν ολοι το ίδιο.

Καταλαβαίνω τι εννοείς ομως το να λέμε οτι ο συριζα έκλεψε λιγοτερο απο τους άλλους γιατι ηταν στην εξουσία μονο 4 χρόνια δεν τους κάνει και καλυτερους.

Δεν είπα αυτό βέβαια. Εγώ προτιμώ μια άχρηστη κυβέρνηση που να μη με κλέβει και που να βελτιώνει έστω και λίγο τα κοινωνικά θέματα κι ας τα κάνει μαντάρα στα οικονομικά και στα διεθνή, από οποιαδήποτε κυβέρνηση που με κλέβει στα μούτρα μου, δεν δίνει βάση στην Παιδεία, επικροτεί τον ρατσισμό, την ξενοφοβία και την στενή σχέση με την Εκκλησία και μετά μου λέει ότι μαζί τα φάγαμε κιόλας.

5 Likes

Ίσως εγω δεν κατάλαβα τι έγραψες. Sorry

Μαν μου, αυτό το λένε ο πατέρας μου και η μάνα μου που είναι 70φεύγα.
Αυτό είναι μια απίστευτη απλοποίηση των πάντων, που δεν προσφέρει πραγματικά τίποτα, παρα μόνο ισοπέδωση. Όλα είναι ίσα και όμοια.
Ο ακροδεξιος είναι το ίδιο με την ακροαριστερό επειδή και οι 2 είναι στα ακρα. Αν πραγματικά πιστεύεις την τελευταία πρόταση, σε παρακαλώ κάνε κάτι, διαβασε κανά βιβλίο, άκουσε καμία ουσιαστική κουβέντα, κάνε κάτι τελοσπάντων, γιατί τότε έχει πάει κάτι πάρα πολύ στραβά.

Ο κομμουνιστής δηλαδή, επειδή πιστεύει στον κομμουνισμό, σημαίνει ότι ζεί και στον κομμουνισμό? Πως είναι δυνατόν αυτό σε μια καπιταλιστική κοινωνία? Ή μήπως θα σταματήσει να πηγαίνει σουπερ μαρκετ για να στηρίξει την τοπική αγορά, αλλά παραλαυτά να του φεύγουν τα 2πλάσια χρήματα στα ίδια ψώνια, επειδή και μόνο είναι κομμουνιστής? Ή μήπως στην ιδιωτική παιδεία έχουν πρόσβαση μόνο οι καπιταλιστές, γιατί τα δημόσια είναι για τους αριστερούς που στηρίζουν το κράτος?
Ελπίζω πραγματικά να καταλαβαίνεις ότι όλα τα παραπάνω είναι πραγματικά πολύ λάθος συλλογιστικές.

12 Likes

Καπως ετσι. Και εγω θα ψηφιζα (και ψηφιζω ολα αυτα τα χρονια) οποιοδηποτε κομμα με πειθει περισσοτερο απο τα αλλα πως θα μπορουσε να διαχειριστει με εντιμοτητα τα οικονομικα θεματα και με ανθρωπια τα κοινωνικα. Ή (ακομα πιο συνηθισμενο- επειδη κατα κανονα δεν ψηφιζω κομματα εξουσιας) οποιοδηποτε κομμα σαν αντιπολιτευση θεωρω πως θα βοηθησει λιγο να πανε τα πραγματα προς αυτη την κατευθυνση. Δεν θα ειχα κανενα προβλημα με μια κεντροδεξια κυβερνηση- αν και συνηθως βαραω αριστερα και κεντροαριστερα- αν με επειθε για τα παραπανω- οχι ο Κουλης και το σοι του δηλαδη.

Εννοειται πως βγαινουν απο το τραπεζι τελειως οσα κομματα βγαζουν νεοφιλελε ή ακομα χειροτερα ακροδεξιες ιδεες.

Και για μενα προσωπικα (απο βιωματα, εχω ταξιδεψει σε 3 χωρες* του υπαρκτου- καλου ή κακου- κακιστου στην πραξη- κουμμουνισμου, αλλα και σε πολλες πρωην κουμουνιστικες, και εχω διαβασει και 5 πραγματα- και σαν οικονομολογος στην ειδικευση, και μερικα ιστορικα- διαφορων προελευσεων) βγαινει και ο κουμμουνισμος απο το τραπεζι, αλλα παιζει τωρα να ανοιγω το κουτι της Πανδωρας σε αυτη τη συζητηση.

100 φορες καλυτερα αναρχια (καποια μερα στο μακρινο μελλον) παρα κουμμουνισμος. Και η θεωρια περι σκαλοπατιων προς την αναρχια προσωπικα δεν με πειθει- λογω βιωματων, οχι λογω θεωριας.

Με φιλικη διαθεση και αγαπη μονο προς ολους.

*Κουβα, Κινα, Βιετναμ. Στην Κουβα εχω παει μια φορα μονο, για διακοπες. Στην Κινα καμια 20αρια φορες- σαφως και στα οικονομικα θεματα η Κινα εχει ξεφυγει σε ενα βαθμο απο τα κουμμουνιστικα προτυπα, σε σχεδον ολους τους αλλους τομεις ομως οχι- και στο Βιετναμ καποτε ειχα κατσει ενα μηνα, με ντοπιους, ειδα και ακουσα πολλα.

2 Likes

Είναι όντως μεγάλη συζήτηση το παραπάνω.
Η κύρια απορία βέβαια που προκύπτει, είναι για ποιόν λόγο απορρίπτει κάποιος κομμουνισμό, έναντι του καπιταλισμού.
Τι προσφέρει ο καπιταλισμός στον κόσμο (και κόσμος δεν είναι μόνο οι μικροαστοί - προφανώς τους πλούσιους δεν τους αναφέρω καν ε) και τι προσφέρει ο κομμουνισμός.
Τι είναι αυτό που μας έχει γίνει βίωμα και δεν μπορούμε να το αποδεχτούμε καν σαν σκέψη ότι δεν θα μπορούσαμε να ζήσουμε χωρίς αυτό και πόσο υγειές είναι αυτό?
Είναι πραγματικά τεράστια κουβέντα.
Κακές πρακτικές υπάρχουν και υπήρχαν παντού. Και στο κομμουνισμό και στον - κατα πολύ περισσότερο δοκιμασμένο - καπιταλισμό. Ο καπιταλισμός όμως ρίχνει άπειρα τυράκια τα οποία γίνονται βιώματα και κτήματα του καθενός, τα οποία και θεωρούνται όμως πραγματικά σημαντικά πράγματα στην ζωή κάποιου. Είναι πράγματι έτσι?
Η μετάβαση από τον φτωχό κομμουνισμό, σε μια μέση κατασταση καπιταλισμού τι επίπτωση μπορεί να έχει σε έναν ανθρωπο?
Τι θα γίνει αν αυτός ο ανθρωπος κάποια στιγμή αρρωστήσει και δεί ότι πρέπει να χρεωθεί για άλλα 50 χρόνια ώστε να μπορέσει να θεραπευτεί?
Τεσπα, είπαμε τεράστια κουβέντα.

2 Likes

Οσο περνανε τα χρονια, τοσο περισσοτερο σκεφτομαι πως θα προτιμουσα να ελαττωνοταν ο ρυθμος τεχνολογικης προοδου και εξελιξης, αν αυτο σημαινει ενα καλυτερο βιοτικο επιπεδο για την πλειονοτητα των 7.5 δις ανθρωπων που ζουν στον πλανητη.

Και αυτο το λεω γιατι εχω κατασταλαξει στο οτι η απληστια δε θα σταματησει να υπαρχει ποτε. Αν μπορουσαμε να εξαφανισουμε την απληστια, τοτε μια χαρα θα μπορουσαμε να εχουμε και υψηλοτερο βιοτικο επιπεδο και ακομα πιο γρηγορη τεχνολογικη προοδο.

3 Likes

επανέρχομαι με 2 φωτογραφίες χωρίς σχόλια:

2 Likes

Δύο ψυχούλες που κανονικά θα έπρεπε να παίζουν με τους φίλους τους, να ειναι χαρούμενα και να φτιάχνουν ζωγραφιές με πολλά χρώματα.
Αλλά…

3 Likes