Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Χμμμμμμμμ το φτωχο μου μυαλο λεει οτι αν παρεις τηλεφωνο καποιον τυχαια και τον ρωτησεις αν θελει να συμμετεχει σε ερευνα για το οτιδηποτε, υπαρχει πολυ μεγαλυτερη πιθανοτητα να συμμετεχει ενας συνωμοσιολογος που μαλιστα θα αρχισει να σου λεει και τα δικα σου, απο καποιο πιο ενεργο και ορθολογικο μελος της κοινωνιας που απλα θα πει nein bitte και θα το κλεισει στη μουρη (οπως θα εκανα εγω ας πουμε).

Αλλα ειναι μια υποθεση αυτο οκ. Παντως 3250 ανθρωπους μεσω τηλεφωνικης ερευνας δεν το λες και καταπληκτικο δειγμα για τετοιου ειδους ερευνα.

1 Like

Παίζει όμως και το αντίθετο. Μην ξεχνάς τους closet Trumpers που ντρέπονταν να πουν τι θα ψήφιζαν (άλλος παράγοντας που έριξε έξω τα γκάλοπ). Αν κάποιος δεν πιστεύει ότι οι Rothchild κυβερνούν τον κόσμο πχ η πως το 5G δεν ευθύνεται για τον Cv-19, γιατί να μην απαντήσει σε ένα γκάλοπ;

Με 3250 άτομα το αποτέλεσμα μιας έρευνας είναι πάρα πολύ κοντά στα πραγματικό. Τα προβλήματα έρχονται από την επιλογή του δείγματος και μόνο. Εδώ πάντως η έρευνα για όποιον θέλει να δει παραπάνω.

Για την Ελλάδα πάντως πιστεύω ότι οι δημοσκοπήσεις είναι στημένες, όχι ότι μαγειρεύουν τα νούμερα, αλλά το αποτέλεσμα που θέλουν να βγάλουν ξέρουν πως να το κάνουν manipulate. Αν θέλουν να δείξουν ότι το πρόβλημα είναι οι λαθρομετανάστες, παίρνουν ένα δείγμα από υποβαθμισμένες περιοχές, βγάζουν τα νούμερα που θέλουν, τα ΜΜΕ το χρησιμοποιούν, η κοινή γνώμη διαμορφώνεται και μετά οι δημοσκοπήσεις αποκτούν αξία καθώς πέσαν μέσα. “Πως γίνεται όλες οι κοινωνικές ομάδες να τάσσονται υπέρ του ΝΑΙ?” ένα παράδειγμα που δεν έκατσε πχ

1 Like

Θυμησε μου γιατι εχω πολλα χρονια να ασχοληθω με δειγματοληψια, και μαλλον εσυ τα εχεις πιο προσφατα (επισης ειναι 8 το πρωι και ειμαι σχετικα αυπνος). Δεν εξαρταται και απο το μεγεθος του συνολικου πληθυσμου? Γιατι οταν μιλαμε για Γερμανους μιλαμε για 83 εκατομμυρια κοσμο. Το ξερω πως 3250 ατομα ειναι αρκετα ωστε να εχεις καλο σιγμα, αλλα αν θυμαμαι καλα τα αποτελεσματα ειναι πιο ακριβη οταν ο συνολικος πληθυσμος ειναι μικροτερος. Αν μιλουσαμε δηλαδη για 10 εκατομμυρια κοσμο κι οχι για 83, τοτε ενα δειγμα 3000 ανθρωπων θα ηταν πιο αντιπροσωπευτικο, οχι?

Οπως και να χει παντως, τραγικα τα αποτελεσματα της ερευνας… γενικα θελει ενα γερο reset η ανθρωποτητα.

3 Likes

Όχι ιδιαίτερα, όταν μιλάμε για finite populations. Όσο μεγαλώνει ο πληθυσμός Ν που κάνεις έρευνα, το sample n έχει πολύ μικρή εξάρτηση από το Ν, καθώς το Ν είναι στον παρονομαστή του παρονομαστή της σχέσης n(N,…,…). Το δείγμα n έχει εξάρτηση μεγάλη όταν το Ν είναι αρκετά μικρό ή καλύτερα όταν το δείγμα n είναι μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού Ν ( όσο ο λόγος n/N πλησιάζει στη μονάδα δηλαδή )

Δηλαδή αν κάνεις poll για πρόθεση ψήφου στις ΗΠΑ, αν γίνει σωστή random επιλογή, ένα δείγμα 1000-1200 ανθρώπων ( για 95% διάστημα εμπιστοσύνης που είναι το σύνηθες ) θα πρέπει να δώσει accurate αποτελέσματα.

2 Likes

Διαφωνω καθετα, γιατι αν το κανεις στην Αλαμπαμα, εκτος του οτι ολοι θα ειναι συγγενεις μεταξυ τους, θα βγαλεις εντελως διαφορετικο αποτελεσμα απο οτι αν το κανεις στο Κεντακι, στην Καλιφορνια ή στη Νεα Υορκη. Θα ελεγα και Νοτια Ντακοτα, αλλα δε νομιζω πως εχουν 1000 ατομα πληθυσμο εκει.

Καλά εσύ μπορείς να διαφωνείς όσο θέλεις, τα μαθηματικά όμως αυτά είναι :stuck_out_tongue: Επίσης

3 Likes

Οταν δεν καταλαβαινεις ουτε ενα απλο αστειακι, επαληθευεις οτι εισαι μαθηματικος…

1 Like

:joy: :joy: :joy:

2 Likes

Υπάρχει βέβαια ένα μεγάλο νοηματικό χάσμα από το (1) “Υπάρχουν μυστικές δυνάμεις που ελέγχουν τον κόσμο” (κάποιες, κάπου) μεχρι το (2) “ο κορωνοιος είναι κατασκευασμένος από αυτές τις μυστικές δυνάμεις” ή το (3) ο κορωνοιος δεν υπάρχει ή το (4) “δεν πήγαμε ποτε στο φεγγάρι” δεν βρίσκετε?

Το πρώτο είναι κάτι που οκ δεν μπορείς να απορρίψεις ότι δεν ισχύει εστω και σε μικρό βαθμό και έχοντας την επιλογή να πεις ότι ισχύει ή δεν ισχύει κάποιος δεν είναι απαραίτητα ηλίθιος αν επιλέξει ότι πιστευει πως ισχύει, επειδή είναι κάτι που είναι αδύνατον να αποδείξεις (για εμάς που δεν έχουμε όλο το inside information υψηλού επιπέδου)

Τα 2,3,4 αντιθέτως έχουν να κανουν με πίστη συγκεκριμένης και εξειδικευμένης γνώσης και είναι πολύ πιο τραβηγμένα σαν σεναρια. Επισης και η λέξη “ελέγχουν” (δεν ξέρω γερμανικά για να κρίνω το πρωτότυπο) έχει και αυτή πολλές βαθμιδες, κάποιος μπορεί άνετα να μπερδευτει και να το εκλάβει ως “επηρεάζουν”

Κατά συνέπεια λόγω των παραπάνω δεν θεωρώ πως αυτό το 30% που απάντησε ναι είναι απαραίτητα όλοι ηλίθιοι, και ότι σε κάποιο βαθμό εξηγουν και το υψηλότερο του αναμενόμενου ποσοστό σε απόφοιτους

Edit: ξέχασα να γράψω και πως μόνο το 11% πιστεύει ότι ισχύει, το 19% λέει ότι πιθανώς ισχύει, άρα απλά δεν το αποκλείει

Για μενα ολα αυτα εχουν να κανουν κυριως με τα βασικα ερωτηματα που ειναι:

  1. Ποσο plausible ειναι ο ισχυρισμος του τυχαιου conspiracy theorist?
  2. Ποσο πιθανο ειναι να ισχυει κατι τετοιο?
  3. Εχει κανεις να κερδισει κατι αν η θεωρια συνωμοσιας ειναι αληθινη?
    (και καποιες ερωτησεις ακομα μαλλον που ειμαι πολυ κουρασμενος να σκεφτω)

Ας πουμε οσο κι αν θεωρω εντελως ηλιθιο το να πιστευει κανεις πως δεν πηγαμε ποτε στο φεγγαρι, μπορω να καταλαβω καλυτερα το γιατι το να το πιστευει, σε αντιθεση με το να υπαρχουν μυστικες σκοτεινες δυναμεις που ελεγχουν τον κοσμο (!) Αν οντως ειναι ψεμα το οτιδηποτε εχει να κανει με το φεγγαρι, οι Αμερικανοι κερδισαν τον Ψυχρο Πολεμο και αρα ειχαν μεγαλο κινητρο και κερδος. Επισης, θα μπορουσε θεωρητικα να ειναι γυρισμενο ολο αυτο στο στουντιο και να το παρουσιασουν ως αληθεια. Αρα καταλαβαινω γιατι καποιος να πειστει για κατι τετοιο. Υπαρχει εστω μια λογικη.

Το ιδιο ισχυει και για ψεκασμενες δηλωσεις για το κοβηντακι, για τους διδυμους πυργους και για πολλα αλλα. Το να πιστευει κανεις ομως οτι μας ελεγχουν σκοτεινες δυναμεις, ή η οικογενεια των Rothchild, ή οτιδηποτε απο αυτα τα σεναρια φαντασιας που δεν βασιζονται σε τιποτα απολυτως, για μενα ειναι ο υψιστος βαθμος ψεκασματος.

1 Like

Ειδικά στην περίπτωση του κορωνοιου τα δύο βασικά σενάρια των ψεκασμενων είναι

1- δεν υπάρχει κορωνοιος (άρα έχουν συνεννόηθει όλες οι κυβερνήσεις και όλο το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό νοσοκομείων covid, εκατοντάδες ή χιλιάδες άτομα σε κάθε χώρα και μας κοροϊδεύουν όλοι ? :smiley: )

2- τον έφτιαξαν επίτηδες για κάποιο λόγο (ε φορά τη γαμωμασκα σου τότε και θα σκεφτείς μετά να μου πεις το γιατί-που μαλάκια θα ειναι)

Κανένα από τα δύο δεν βγάζει νόημα

Συμφωνω, απλα ολες οι θεωριες συνωμοσιας για το κοβηντακι προκυπτουν απο φοβο και απο το γεγονος οτι ο ανθρωπος ειναι ανημπορος να δεχθει οτι η πραγματικοτητα μας ειναι σκατα και η ζωη ειναι χαοτικη :sunglasses:

Και ετσι μπορω να το καταλαβω, ο μεσος ανθρωπος θελει να νιωθει ασφαλης και πως εχει καποιον σκοπο στο συμπαν και πως υπαρχει κατι ανωτερο εκει εξω και πως ολα ειναι υπο ελεγχο.

2 Likes

Ακριβώς αυτό.

Μου θύμισες και την ταινιαρα

Εγώ σε αυτή τη “θεωρία” πιστεύω :cowboy_hat_face:

2 Likes

Το να τον έφτιαξαν επίτηδες για κάποιον λόγο δεν ξέρω αν έχει αποκλειστεί 100%, αλλά όπως είπες κι εσύ, σε αυτή τη φάση δεν έχει καμία σημασία. Φόρα μάσκα και τα λέμε.

1 Like

Οπως με καθε αλλον ισχυρισμο, οσο δεν υπαρχει καμια αποδειξη για αυτον τον ισχυρισμο, μπορουμε με ασφαλεια να λεμε πως ο ιος ΔΕΝ ειναι κατασκευασμενος επιτηδες για κανεναν λογο με 100% conviction (ή εστω 99.9% αν σε ενοχλει το σιγουρο της βεβαιοτητας :stuck_out_tongue:). Αν καποιος πιστευει οτι φτιαχτηκε επιτηδες, μπορει καλλιστα να προσπαθησει να αποδειξει αυτον τον ισχυρισμο. Χωρις κανενα αποδεικτικο, αποτελει θεωρια συνωμοσιας η δηλωση.

1 Like

Με ενοχλεί, οπότε ευχαριστώ :stuck_out_tongue:

1 Like

διεθνως ρεζιλι με τη φωτια στη μορια. κομψη η μαρεβα…

3 Likes

Είδα 40 αδιάβαστα μηνύματα και νόμισα ότι μιλάτε για τη φωτιά στη Μόρια…

Τραγικό το ότι συνέβη, πρακτικά καταστράφηκε όλη η δομή και 12.000 άτομα δεν έχουν πλέον που να μείνουν. Βέβαια η συγκεκριμένη δομή ήταν ήδη άθλια και overcrowded αλλά αυτό είναι πλέον θέμα που ανήκει στο παρελθόν.

1 Like

Είχα ποστάρει αυτό πριν λίγους μήνες. Και μάλιστα μετά κάποιος συμφορουμίτης πόσταρε το αρχικό κείμενο στα αγγλικά.

Είναι από το 2015, άρα υπάρχει αποδεικτικό. Τουλάχιστον κάτι που μπορεί να σε βάλει σε σοβαρές σκέψεις.

Απο κει και πέρα, εννοείται δεν μας ενδιαφέρει πώς δημιουργήθηκε από τη στιγμή που ο ιός υπάρχει. Φοράμε μάσκα και προσέχουμε.