Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Τα λέτε πολύ σωστά και συμφωνώ μέχρι τελείας με τα όσα λέει ο @plex27 για τα ρεύματα της ΝΔ.

Απλώς θέλω να πω ότι η ΝΔ, ανεξαρτήτως ρευμάτων, έχει βαθιές ρίζες γιατί έχει μαζέψει ό, τι υπάρχει σε δεξιά στην Ελλάδα. Είναι η οικογένειά τους, όπως και να το κάνουμε. Ακόμα και στην περίοδο της πολιτικής αστάθειας λόγω κρίσης, που η οικογένεια έκανε ναζάκια με ΑΝΕΛ και Χ.Α., πάλι, το ξέρουμε και το ξέρουν ότι θα επιστρέψουν στην μεγάλη οικογένεια της ΝΔ.

Και αυτό κάνει η ΝΔ τόσα χρόνια, προσπαθεί να έχει ικανοποιημένο όλο το ακροατήριο, συντηρητικούς, πιο φιλελεύθερους κ.λπ. Και αυτοί είναι στιβαρά το 25% της χώρας, ένας κορμός ακλόνητων και αμετακίνητων παραδοσιακών δεξιών.

3 Likes

Τον αριστερά με το μουστάκι τον είχα γυμνασιάρχη για λίγο

1 Like

Εμένα δε με νοιάζει τι λέει ο καθένας αλλά το τι κάνει και βάσει όσων βλέπω, είναι ξεκάθαρο ότι και η τωρινή ΝΔ είναι κατά βάση πελατειακό κόμμα που νεοφιλελεύθερο θα το βαφτίζανε μόνο όσοι αυτοαποκαλλούνται “αριστεροί” ενώ η μόνη διαφορά τους είναι σε ποιανού το γραφείο θα πάνε για ρουσφέτι. Αντί να ασχολούμαστε με την ουσία, ότι δεν έχει υπάρξει μη-πελατειακό κόμμα εξουσίας στην Ελλάδα, ασχολούμαστε με τσιτάτα και ταμπέλες. Αν δεν πιστεύεις εμένα, απλά δες τις μετακινήσεις ψηφοφόρων, από το ΠΑΣΟΚ σπάσανε σε ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ και πλέον πολλοί πήγαν ΝΔ. Φαντάζομαι ότι όλοι αυτοί ήταν “αριστεροί” και έγιναν “νεοφιλελέ”, όχι ότι πάνε με όποιον έχει ρεύμα και μπορεί να βολέψει κόσμο στην εκάστοτε συγκυρία.

Εδώ βλέπεις τι εννοώ, αντί να ασχολείσαι με την ουσία, απλά πετάς τσιτάτα και κλισέ. Πες μου εσύ ποιες παρεμβάσεις ακριβώς θεωρείς νεοφιλελέδικες και πώς π.χ. θα ρύθμιζες το ασφαλιστικό ώστε να είναι συμφέρον “προς τους ανθρώπους” και όχι απλά να “βγαίνουν τα νούμερα”, λες και το ένα αναιρεί το άλλο κατ’ ανάγκη.

5 Likes

Το θεμα δεν ειναι αν ειναι η δεν ειναι νεοφιλελευθερη η ΝΔ, το θεμα ειναι οτι οι ιδιοι αυτοπροσδιοριζονται ως νεοφιλελευθεροι και εχουν παρει αρκετους ψηφοφορους απο το συγκεκριμενο pool.

Καθαρα απο αποψη πολιτικων παπαρια νεοφιλελευθερο ειναι, ουτε τις κουταλες δεν εχουν αφησει στο δημοσιο (κλαιω με τους μετακλητους που εκραζαν τον ΣΥΡΙΖΑ και πλεον οι μετακλητοι ειναι πολλοι περισσοτεροι), απο την αλλη οι πολιτικες τους ειναι ΠΙΟ νεοφιλελευθερες (οικονομικα παντα) απο των αλλων, αυτο νομιζω δεν αμφισβητειται.

3 Likes

Ε καλά, για κάποιο λόγο έχει καθιερωθεί το “στην Ελλάδα είσαι ό,τι δηλώσεις”. Το ότι κάποιοι από αυτή τη δεξαμενή ψηφίζουν ΝΔ δεν σημαίνει ότι δεν το κάνουν με μισή καρδιά. Απλά δεν θέλουν ΣΥΡΙΖΑ και οτιδήποτε άλλο το θεωρούν χαμένη ψήφο.

Ξαναλέω, συγκεκριμένα παραδείγματα πείτε μου να πω ότι έχετε δίκιο. Και επί ΣΥΡΙΖΑ πέρναγαν ιδιωτικοποιήσεις ας πούμε και όλοι γνωρίζουμε πώς και γιατί. Με αυτή την έννοια, μια χαρά αμφισβητείται αυτό που λες.

1 Like

Ε καλά τώρα, το να ψηφίζει κάποιος ένα κόμμα που δεν το εκφράζει και τόσο, μόνο και μόνο για να μη βγει ένα άλλο κόμμα, το θεωρώ προσωπικά την κατάρα της χώρας, μιας και επικρατεί σαν άποψη και πράξη σε αρκετό κόσμο. Το ότι κυβερνάνε πλέον με… πλειοψηφία του 25% του εκλογικού σώματος (και πολύ λέω), αυτό δεν τους προβληματίζει.

Σε άλλα νέα, πάμε με ύφεση 15% να ξοδέψουμε χρήματα (να δανειστούμε πάλι δηλαδή) από τους… φίλους μας τους Γάλλους:

Λοιπον, τι φαση με τους ψεκασμενους στην Ελλαδα?

Παρακολουθω κατι γκρουπακια τωρα τελευταια στο FB και νομιζω πως εχει ξεφυγει η κατασταση. Θεωρω πως ακομα ειναι μια σχετικα μικρη μεριδα του κοσμου που ειναι απλα ηλιθιοι και οχι μονο πιστευουν σε οτι θεωρια συνωμοσιας υπαρχει, αλλα πλεον βγαζουν και τις δικες τους. Δυστυχως ομως δεν ειναι τοσο μικρη μεριδα του κοσμου οσο νομιζα πιο παλια.

Πως θα γινει να τους ξεφορτωθουμε? Υπαρχει τροπος? Σε οτι διαλογο κι αν εχω εμπλακει ετσι για το πειραμα, εχω απογοητευτει γιατι με ηλιθιο απλα βγαινεις παντοτε χαμενος. Εχουν ψεκασμενη απαντηση για το καθε λογικο επιχειρημα. Και ειναι απαλευτη η κατασταση

6 Likes

Πανελλαδικές συγκεντρώσεις και napalm strike. Στην ανάγκη armageddon.

4 Likes

Δυστυχως ενα 15% περιπου του πληθυσμου ειναι απλα ηλιθιοι και κομπλεξικοι.

Δεν ειναι η συμπαθητικη κατηγορια χαζου ανθρωπου που ας πουμε σου λεει εγω δεν ειμαι και πολυ καλος στη λογικη (απαιτειται ενα ελαχιστο απαραιτητο ποσο ευφυιας για καποιον για να παραδεχτει οτι δεν ειναι ευφυης οπως και μια στοιχειωδης ταπεινοτητα- απο την καλη την ταπεινοτητα, οχι την χριστιανικη- ουπς)

Αυτη ηλιθιοτητα κατα καιρους αλλαζει μορφες, τωρα εκδηλωνεται με αυτη τη μορφη, παλιοτερα απο αυτη τη δεξαμενη ηλιθιων αντλουσε ψηφοφορους η ΧΑ, υποστηρικτες οι μακεδονομαχοι, κοκ. Δεν εχουν την ικανοτητα του διαλογου, οποτε δεν κανεις συζητηση μαζι τους για τιποτα.

3 Likes

Ίσως είσαι αισιόδοξος με το 15%…
Δεν έχουν κρίση (έλλειψη πραγματικής μόρφωσης και παιδείας) και τρώνε αμάσητη ό,τι βλακεία τους πλασάρει ο κάθε “τελοπόν”. Υπάρχουν φυσικά και αυτοί που είναι ψυχιατρικοί, καθώς και κάποιοι που κερδίζουν από αυτά.

3 Likes

Πιστευω εκει πρεπει να παιζει, απλα ακουγονται πιο πολυ απο τους υπολοιπους

2 Likes

Ενταξει, αυτο μου θυμιζει επιχειρημα “οι αντρες και οι γυναικες εχουν την ιδια σωματικη δυναμη γιατι υπαρχουν καποιες γυναικες πιο δυνατες απο καποιους αντρες”. Φυσικα και ο ΣΥΡΙΖΑ (που ειναι ενα αστικο συστημικο κομμα) μια χαρα ιδιωτικοποιησεις περασε, αλλα η ΝΔ τις εχει κανει σημαια της, το Ελληνικο, την ιδιωτικοποιηση που μας ερχεται για την ΔΕΗ και γενικα τα παπαγαλακια τους ολο αυτο το εχουν σημαια τους. Οι αλλοι το κανουν στα μουλωχτα, οποτε καταλαβαινεις σε ποιους απευθυνονται οι μεν και οι δε.

Χμ στη Γερμανία πρόσφατη έρευνα βρήκε πως το 1/3 του πληθυσμού πιστεύει θεωρίες συνωμοσίας.

Αισιόδοξο σε βρίσκω με το 15% για την Ελλάδα.

¨"μα αφου ο Ερτνογαν", “θα παρουμε τη πολη πισω”, “δικα μας ειναι”, "ο μεγα αλεξανδρος. "

πληρωστε ολοι μετα…

Θα με ενδιεφερε αυτη η ερευνα. Κι εγω στο 15-20% τους βαζω τους ψεκασμενους γενικα, δεν μιλαω τωρα για αυτους που πιστευουν σε ζωδια κτλ, που ουσιαστικα κι αυτοι ψεκασμενοι ειναι, αλλα για τις περιπτωσεις που δημιουργουν προβλημα, αυτους που ειναι ξερω γω antivaxxers, antimaskers, τους ακραια θρησκοληπτους, κτλ

2 Likes

νομιζα ηταν τρολ οταν το ανεφερε καποιος…

υστερα φταιει το big brother μονο

Από το ΑΠΕ ΜΠΕ η είδηση, βάζω λινκ από καθημερινή και αυγή για όσους έχουν προτίμηση που θα το δώσουν (το κλικ)

1 Like

… γι’αυτό διαβάζουμε ξένα σάιτ και δημοσιεύματα αφού το ( υπό τον έλεγχο του πρωθυπουργού μη ξεχνιόμαστε ) ΑΠΕ-ΜΠΕ, ξέχασε πολύ βολικά ν’αναφέρει:

People with higher levels of education were less likely to believe in such conspiracy theories. One in five people who graduated from high school or university said they agreed with the statement.

Όπως και αυτό:

The survey was compiled by Germany’s Konrad Adenauer Foundation and carried out by Infratest dimap, which polled 3,250 people by phone between October 2019 and February 2020, before coronavirus restrictions.

Το δεύτερο το βάζω, γιατί μπορεί να κάνει contradict ( αποκλείεται ) με τους συνωμοσιολόγους και υπάρχει πιθανότητα να σκεφτούν “καλά από 3250 άτομα μας λένε όλοι οι Γερμανοί?”, αλλά better safe than sorry.

1 Like

Αυτό δεν αναιρεί το συνολικό ποσοστό βέβαια. Προφανώς θα βρεις περισσότερους ανάμεσα σε όσους είναι ακροδεξιοί η χαμηλότερου μορφωτικου επιπέδου.

Που και πάλι, πολύ υψηλό είναι το 20% ανάμεσα σε όσους έχουν ανώτερη η ανώτατη εκπαίδευση.

Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι τα γκάλοπ στις προηγούμενες εκλογές των ΗΠΑ έπεσαν έξω ακριβώς γιατί δεν έκαναν rebasing βάση μορφωτικου επιπέδου.

3 Likes

Ναι δεν είπα για τα αποτελέσματα της έρευνας, κυρίως γιατί δε τη διάβασα και κανά δυο λινκ με πέταξαν στο ίδιο γερμανικό pdf και δεν ξέρω γερμανικά.

Εννοούσα ότι το πιο ενδιαφέρον που αναφέρεται και στην έρευνα, είναι το αυτονόητο, πως αν μορφωθείς η πιθανότητα να πιστεύεις τέτοια πράγματα πέφτει κατά πολύ, αλλά το ΑΠΕ-ΜΠΕ το άφησε στην απ’έξω.

3 Likes