Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Εγώ προσωπικά τη βρήκα τη λύση, αν και ξοδεύτηκα λίγο άξιζε πιστεύω η επένδυση. Και πρωί πρωί το Hammerheart αφού δεν επιτρέπεται πια η προσευχή, γενικά λίγη καλή θέληση να υπάρχει και όλα διορθώνονται, αμάν με την γκρίνια.

2 Likes

Είστε προκατειλημμένοι. Απλά φταίει ένας κούριερ που έδωσε τα κουτιά με τις μάσκες των καθηγητών στα παιδιά…

σιγά μωρέ τι είναι 6.2 εκατομμύρια. 4 μέρες βενζίνη για μια φρεγάτα.

Διάβασα πως το πρόβλημα εξηγείται ως εξής:

Ανακοίνωση ΓΓ Δημόσιας Υγείας:

Οι διαστάσεις είναι σύμφωνες με τις αντίστοιχες διεθνείς προδιαγραφές. Πλην όμως, αφορούσαν στο μέγεθος του υφάσματος πριν από τη συρραφή του και όχι το τελικό μέγεθος των δύο τύπων μασκών.
Η διατύπωση της συγκεκριμένης διάκρισης μεταξύ αρχικής και τελικής διάστασης δεν ήταν σαφής, με αποτέλεσμα αριθμός από τις μάσκες που διανεμήθηκαν να έχει μέγεθος μεγαλύτερο του ενδεδειγμένου.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/ti-synebi-me-tis-terasties-maskes-sholeia-poios-eythynetai

Η ΚΕΔΕ έβγαλε ανακοίνωση πως διακόπτεται (κάνω έντιτ για να μην δημιουργώ άθελά μου εντυπώσεις) η παραγωγή μασκών μέχρι να διορθωθούν τα νούμερα. Βέβαια, 20 ανάδοχοι λέει μοιράστηκαν τα 6,2 εκ, κανείς ρε γαμώτο δεν βρήκε τίποτα περίεργο; Δεν τις τέσταραν πουθενά πριν τις στείλουν στα σχολεία; ή απλά το “τρέξανε” για να κάνει δηλώσεις η υπουργάρα μετά για Κασσάνδρες; Και τα περίφημα παγούρια ήταν πιο μικρά από μπουκαλάκι νερό νομίζω.

Σήμερα διαπίστωσα πάντως από κοντά πως το θέμα δεν είναι απλά αστείο αλλά και τραγικό, οι μάσκες λόγω μεγέθους δεν στέκονται, ενώ αν κάτσουν, δεν εφαρμόζουν. Δεν ξέρω για τι ποσοστό μαθητών ισχύει αυτό, αλλά υπάρχει έστω και σε μικρό βαθμό υγειονομικό ζήτημα.

Με κάτι τέτοια πάντως, δεν μπορώ, δυστυχώς, να θεωρώ τους anti-maskers ή όπως λέγονται οι ψεκασμένοι, απλά ηλίθιους. Η ανικανότητα του κράτους και ΜΜΕ γεννάει αμφισβήτηση και εσωστρέφεια σε μερίδα κόσμου, άλλο που αυτός στην πορεία την μπλέκει με 5G και ότι συνωμοσία δει μπροστά του στα ίντερνετς.

Παπάς κατά την διάρκεια αγιασμού κάνει κατήχηση ενάντια στη χρήση μάσκας και όταν αντιδρούν οι γονείς, τους λέει Συριζαίους.

‘‘Σας ξέρουμε εσάς,κάνατε συλλαλητήριο για τον Γρηγορόπουλο ,τον Φύσα και τον ομοφυλόφιλο και δεν κάνατε κατά της μάσκας’’.

ελλαδάρα

4 Likes

Γιατί όλοι οι παπάδες έχουν την ίδια αηδιαστική φωνή με αυτήν την ανατριχιαστική τονικότητα? Cringe μόνο στο άκουσμα του τράγου. Πίσσα και πούπουλα.

Ένας λόγος για τον οποίον θα ήθελα να έχω παιδιά είναι για να είμαι εκεί, να μην τελειώσει ποτέ ο αγιασμός. Αν και σιγά μην είχα αφήσει τα παιδιά μου να πάνε βασικά.

3 Likes

Το εχουν οι ψεκασμενοι (και γενικα οι μαλακες ισως?) αυτο, να προσπαθουν να πανε την κουβεντα αλλου και να επιτεθουν, για να μην μιλησουν για το κυριως θεμα, στο οποιο δεν εχουν ενα επιχειρημα της προκοπης. Ενδεχομενως απο καποια ηλικια και κατω η μασκα δεν ειναι καλη ιδεα, δεν ξερω, θα ηθελα να ακουσω και να διαβασω επιχειρηματα χωρίς βοθριλα.

Ας πουμε να προσπαθουν να σου βαλουν μια ταμπελα (ζαιος εν προκειμενω ο ΤΡΑΓΟΣ) και να σε κρινουν με την ταμπελα αυτη. Πριν λιγο καιρο ειχα την ατυχη εμπνευση, σε μορφη τρολ, να κοροιδεψω ενα ψεκα στο fb. Ξεκινησε να με λεει κομματοσκυλο του Κουλη με απολυτη σιγουρια κιολας και μετα αρχισε να κραζει σαν να ειμαι οντως (ουτε καν ψηφιζω νεα δικτατορια δηλαδη, φαντασου και αυτος ηταν ΣΙΓΟΥΡΟΣ κιολας πως ειμαι και κομματοσκυλο!)

Ή η αλλη η υπερψεκασμενη με το τατου του παοκ (δεν εχω τιποτα με τον παοκ ουτε με καμια αλλη ομαδα) ελεγε για εναν καθηγητη που εστελνε περυσι φωτογραφιες απο τα γεννητικα του οργανα σε μαθητες και μαθητριες. Ειδα το βιντεο το πρωι τωρα που το ψαχνω στο youtube δεν το βρισκω, υποθετω καποιοι θα το εχετε δει.

Σαφως και αυτο ειναι ενα σοβαρο περιστατικο που θα επρεπε να πανε στην αστυνομια και αν δεν πηγαν ειναι απαραδεκτοι, και εφοσον ισχυει ο καθηγητης θα επρεπε να βλεπει τον κοσμο απο της φυλακης τα σιδερα για πολλα χρονια, αλλα τι σχεση εχει αυτο με τη χρηση μασκας??

Βαργκ για συγκατοικο στον Τραγο- για την τυπισα πρεπει να σκεφτουμε κατι αλλο, λυπαμαι το Βαργκ

Διαβάζω σήμερα πως η πληρότητα των ΜΕΘ στην Αττική είναι στο 60% με 67 διασωληνομένους, αλλά λένε θα αυξηθούν σύντομα, μόνο 7 μήνες προετοιμασίας είχαν.

5 Likes

Αυτο ακριβως συζητουσα σημερα το απογευμα. Τρεις μηνες λοκνταουν και 2 μηνες καλοκαιριου με (μεχρι και) μονοψηφια νουμερα για να φτασουμε στο σημειο να λεμε οτι με 67 ατομα σε ΜΕΘ εχουμε προβλημα. Αν ημασταν δλδ Ιταλια, θα ζουσαμε την κολαση του Δαντη; Οσα καλα ειπα για τους γελοιους στη διαρκεια της καραντινας, τοσα σκ@τ@ επι τρια θα τους σερνω τωρα.

2 Likes

Επίσης στην καθημερινή ανακοίνωση του ΕΟΔΥ αναφέρονται πόσοι είναι οι διασωληνομένοι και αμέσως μετά πόσοι εξήλθαν από τις ΜΕΘ, το οποίο είναι εκούσια απόκρυψη πληροφοριών ή/και παραπληροφόρηση, καθώς ο αριθμός διασωληνομένων δεν ταυτίζεται με τον αριθμό αυτών που είναι στις ΜΕΘ, επομένως δε λένε “στις ΜΕΘ έχουμε 100 λόγω covid και οι 32 είναι διασωληνομένοι” και επειδή το νούμερο που βγαίνει από τις ΜΕΘ είναι σε απόλυτο βαθμό μεγαλύτερο, ανακοινώνουν αυτό.

IMG_20200915_213430

3 Likes

Οι ΜΕΘ εχουν και αλλους ασθενεις ρε, οχι μονο απο κοβιντ.

Η κυβερνηση λεει διαφορες ιστοριες για τη φοβερη δουλεια που εχει κανει με την αυξηση των ΜΕΘ, προσωπικα θα κοιταξω οσο γινεται να μην κολλησω ο ιδιος και να μην κολλησω καποιον δικο μου.

1 Like

Ναι το διάβασα κι εγώ!

4 Likes

Αν ισχύει αυτό με την πληρότητα των ΜΕΘ στην Αττική (δλδ είναι όντως 60% γεμάτο με 67 κρούσματα) και χρειαστεί να εισαχθεί κόσμος αλλά δεν υπάρχουν άλλες, τότε είναι λόγος ικανός να πέσει η κυβέρνηση.

Νομίζω θα το αναδείξουν και τα κανάλιαχαχαχαχα

Λόγοι ικανοί να πέσει η κυβέρνηση έχουν δωθεί αρκετοί, δεν παραιτούνται τόσο εύκολα.

Ρε σεις, το ότι “οι ΜΕΘ έχουν πληρότητα 60% με 67 κρούσματα” δε σημαίνει από μόνο του τίποτα απολύτως για τη δυναμικότητα σε κρεβάτια ΜΕΘ.

Αυτή τη φορά ίσως πεθάνει κόσμος επειδή δεν υπάρχει ο πραγματικός αριθμός ΜΕΘ που είχαν, οι ίδιοι, διαβεβαιώσει πως υπάρχουν. Συν το γεγονός ότι δεν αυξήθηκαν, όπως ήταν η εύλογη προτεραιότητα.

Επομένως αυτή τη φορά θα είναι πιο σοβαρά τα πράγματα (ανθρώπινες ζωές). Μακάρι προφανώς να μη φτάσουμε σ’ αυτό το σημείο.

1 Like

Αντε και σε λιγο καιρο θα δινουν και στα σχολεια δονητες για να ξερουν τα μικρα τι τους περιμενει μολις μεγαλωσουν απο τις κυβερνησεις… Ποσο τραγικα ολα αυτα…

2 Likes

Ασε τα παιδια να μπορουν να απαντησουν απο μικρα στην ερωτηση “που βλεπεις τον εαυτο σου σε 5 χρονια” για να βρουν μια καλη δουλεια σε καποια εταιρια και να ξεκινησουν την καριερα τους απο νωρις. Ιδανικη απαντηση το “δεν ειμαι σιγουρος, αλλα ξερω οτι τα βυζια μου θα ειναι τεραστια”

5 Likes