Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

εγω θυμαμαι μεσα στο καλοκαιρι να λενε οτι αυξησαμε τις ΜΕΘ (σε 3000 και κατι σε ολη τη χωρα) και θα ειμαστε ετοιμοι το χειμωνα. να δεχτω οτι εχει κι αλλους εκτος covid. παλι 60% ειναι μεγαλη δηλωση. επομενως η δεν ειχαμε ποτε 3000 ΜΕΘ η κρυβουν κρουσματα.

Η κυβέρνηση θα “πέσει” όταν είναι έτοιμοι, να κάνει άλλη μια στημένη τετραετία η “αριστερά” και να τελειώσουν μια καλή αφού οι συριζαιοι θα έχουν καταστρέψει ολοκληρωτικά τη χώρα.

1 Like

και το 2015 ετσι εγινε. τοτε υπηρχε και αβαντα στο συριζα απο τον κοσμο, τωρα δεν ειναι ετσι. πιο πιθανο κβω να τρωγεται και η νδ μεταξυ της παντως. το οτι βολευει ομως οτι λες, ισχυει 100%.

3000 δε νομιζω να ειπωθηκε, κατι για 1000κατι μεχρι τελους του χρονου θυμαμαι. Αλλα οπως και να εχει το 60% ειναι σιγουρα λαθος.

Δεν ξέρω αν έχει πει κάτι διαφορετικό (ας το ποστάρει όποιος το βρει).

Κατά τα άλλα, έπεσε άλλη μια “σημαία” της προεκλογικής περιόδου. Άραγε τους λες πολιτικούς απατεώνες;

Η Συμφωνία των Πρεσπών έχει τελειώσει. Τελείωσε. Τώρα ας συνεργαστούμε, ας κάνουμε δουλειές, ας βελτιώσουμε τη ζωή των πολιτών μας. Και είμαι πολύ χαρούμενος που ο πρωθυπουργός του νότιου γείτονά μας έδωσε μάχη για τον ευρωπαϊκό δρόμο της Β. Μακεδονίας. Όσα έχει κάνει απόταν έγινε πρωθυπουργός της Ελλάδας είναι μόνο θετικά για τη Β. Μακεδονία" είπε χαρακτηριστικά.

Μα αφού…

5 Likes

Τι “να δεχτείς” ρε, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ είναι εκτός covid. Χειρουργημένοι, εμφραγματίες, καρκινοπαθείς, είναι πολλοί οι συνάνθρωποί μας που χρειάζονται νοσηλεία σε ΜΕΘ. Το κακό που έχει κάνει ο covid είναι ότι σε όλους αυτούς, έχει προσθέσει και άλλους. Και όσο πιο μεγάλη γίνεται η διασπορά του ιού, τόσο περισσότερους θα προσθέτει. Όταν γεμίσουν τα κρεβάτια… άστο καλύτερα, δε θες να φτάσουμε εκεί (έφτασε η Ιταλία και είδαμε πώς είναι).

4 Likes

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό τι εννοείς;

Πάντως ακούγεται για εκλογές (πρόωρες) το Μάρτιο. Για να κάψει ο Μητσοτάκης την απλή αναλογική κτλ.

Επανέρχομαι στον αριθμό ΜΕΘ γιατί δόθηκαν διευκρινίσεις:

Σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα ο υπουργός σε όλη την Ελλάδα λειτουργούν σήμερα 930 κλίνες ΜΕΘ. Από αυτές, 701 διατίθενται για ασθενείς με νοσήματα εκτός της Covid-19 (519 κατειλημμένες, 182 κενές) και 229 διατίθενται αποκλειστικά για τη νοσηλεία ασθενών με Covid-19 (223 σε νοσοκομεία του ΕΣΥ, έξι σε στρατιωτικά).

Από τις 229 κλίνες ΜΕΘ για Covid στην επικράτεια, είναι κατειλημμένες οι 86 και κενές οι 143, δηλαδή το ποσοστό πληρότητας είναι 37,5%.

Ειδικότερα, στα νοσοκομεία της Αττικής, από το σύνολο των 330 κλινών ΜΕΘ, έχουν διατεθεί 255 για νοσήματα πλην Covid-19, εκ των οποίων 207 είναι κατειλημμένες και 48 κενές και 75 κλίνες ΜΕΘ Covid-19, εκ των οποίων 53 είναι κατειλημμένες και 22 κενές.

Στα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης είναι διαθέσιμες 81 κλίνες ΜΕΘ για νοσήματα πλην της Covid-19, εκ των οποίων 60 είναι καλυμμένες και 21 κενές και 43 κλίνες ΜΕΘ Covid-19, εκ των οποίων 17 είναι κατειλημμένες και 26 κενές.

1 Like

Οι θεωρίες είναι ωραίες αλλά σήμερα που μιλάμε η χώρα καταστρέφεται από την οικογένεια Μητσοτάκη.

1 Like

Σε ένα άλλο δευτερεύον θέμα:

https://www.in.gr/2020/09/17/greece/mix-makrygiannis-ektos-fylakis-o-katadikasmenos-gia-5-fonous-poinikos-olo-paraskinio/

Αποφυλακίστηκε καταδικασμένος για 5 φόνους, ληστείες κλπ, με ιστορικό αποδράσεων και μη επιστροφών από… 5ήμερες άδειες (άλλο ένα μεγάλο θέμα το γιατί να δίνονται τέτοιες άδειες σε δολοφόνους). Πώς το 4 φορές ισόβια έγινε πρόωρη αποφυλάκιση και με τέτοιο ιστορικό; Γνωρίζω ότι υπάρχει ένα ταβάνι στα χρόνια κάθειρξης, 26 ή 27 μέγιστο αν δεν κάνω λάθος (άλλο ένα παράλογο της νομοθεσίας), αλλά και πάλι…
Επίσης, μου έκανε εντύπωση - όπως τουλάχιστον γράφει το άρθρο - η υποστήριξη που υπήρχε για την αποφυλάκισή του από τον αντιεξουσιαστικό χώρο. Δεν ξέρω τι παρασκήνιο υπήρχε στο παρελθόν… αλλά να χαρούμε “αντιεξουσιαστές”!

4 Likes

Τον Οκτώβριο του 1993 ο 30χρονος τότε Μιχάλης Μακρυγιάννης, σκότωσε τον ταμία του νυχτερινού κέντρου «Χρυσή Νύχτα», Στέλιο Χριστοδουλάκη και κατά λάθος τον φίλο του Αντώνη Δημητρόπουλο και τραυμάτισε σοβαρά ακόμη δύο υπαλλήλους του μαγαζιού λόγω, όπως τότε είχε αναφερθεί, της χρέωσης μεγάλου χρηματικού ποσού για λουλούδια…

Έχει γενικά πλούσιο ρεζουμέ, από ότι περιγράφει το άρθρο. Γνωρίζω κόσμο που είναι αντίθετοι με την φυλάκιση και δε θεωρούν ότι λειτουργεί ως σύστημα. Εν προκειμένω συμφωνώ. Λαιμητόμο έπρεπε.

“κΑΙ ΠωΣ ΞΕρειΣ ΟτΙ δΕΝ καταΔΙΚΑστΗΚε λΑνθαΣΜενα”

…και θα πεταχτω ωσαν παργαλατσος χωρις να εχω κανει καμια ερευνα στο θεμα και θα πω ρε παιδια λιγο ειναι τα 27 χρονια? Σκεφτειτε τον εαυτο σας πριν 27 χρονια (εκτος αν ειστε κατω απο 27!), ειναι μικρο χρονικο διαστημα? θα μπορουσαν να ειναι και περισσοτερα πχ 30 ή 40, αλλα οχι θανατικη ποινη αν θελετε τη γνωμη μου.

Προσωπικα ειμαι κατα της θανατικης ποινης, μονο και μονο για το λογο που γραφει ο Quintom κοροιδευοντας τον μαλλον. Gojira ρε μουνι !

Ναι κι εγω ειμαι κατα της θανατικης ποινης με τον τροπο που υπαρχει σε καποιες χωρες και σε καποιες πολιτειες στην καταπληκτικη χωρα που βρισκομαι. Για τυπους σαν τον αποπανω, δεν ειμαι, και το βλεπω πρακτικα, καθως θα μπορουσαμε να εχουμε γλιτωσει μερικες ζωες.

Τωρα αυτο για τα 27 χρονια τι να πω, προφανως του αξιζε να σαπισει στην φυλακη ολη του την ζωη το λιγοτερο.

Όχι θάνατος. Ισόβια, κανονικά όμως. Να πεθάνει στη φυλακή. Ο σωφρονισμός μετά από 5 φόνους, αποκλείεται.

Η Έφη Κακαραντζούλα πόσα χρόνια πρέπει να φάει κατά τη γνώμη σου; Η οποία κατέστρεψε τη ζωή της Ιωάννας μια για πάντα. Και η οποία δουλεύει ήδη στη φυλακή στο καφενείο για να μειωθεί η ποινή της. Σίχαμα της κοινωνίας.

1 Like

Είχα παρακολουθήσει λίγο αυτή την υπόθεση. Η ποινή πιστεύω θα έπρεπε να είναι κατι ανάλογο με το να την είχε σκοτώσει*, ισόβια δηλαδή. Εκτός αν έχει κάποια ελαφρυντικα, που δεν νομίζω.

Για να μην πιάσω πιο σκοτεινές και άρρωστες σκέψεις περί οδοντα αντί οδοντος… κάτι βέβαια που περισσότερο πιστεύω βασίζεται στο συναίσθημα και δεν είμαι σίγουρος αν έχει θέση σε ένα ποινικό συστημα- να και άλλο ένα ωραίο θέμα για αναλυση

  • Δεν μπορεί να αντιμετωπιζεται κάτι τέτοιο που καταστρέφεις τη ζωή του άλλου σαν “απλά” βαριά σωματική βλάβη
1 Like

Ουτε καν, και δεν εχει να κανει με eye for an eye. Ουτε με εκδικηση. Απλα καποιοι ανθρωποι δεν προκειται ποτε να σωφρονιστουν. Και ειναι ακρως επικινδυνοι για την κοινωνια. Και καποιοι ειναι αρρωστημενοι στο μυαλο, χωρις να θεωρω απαραιτητα οτι αυτο ειναι καποιο ελαφρυντικο.

Για μενα κατα συρροη δολοφονοι, παιδοφιλοι, βιαστες και μερικες αλλες κατηγοριες εγκληματιων θα επρεπε να μπαινουν στην φυλακη με ισοβια καθειρξη στην καλυτερη. Χωρις δυνατοτητα εξοδου ποτε στην ζωη τους. Εχουμε ηδη πολλα σκατα στον κοσμο μας χωρις αυτους, καθαρα απο πρακτικης αποψεως και μονο δεν μας παιρνει να τους εχουμε να κανουν την κοινωνια μας χειροτερη απο οτι ηδη ειναι με ολες τις αλλες αηδιες.

Και σε εγκληματα οπως αυτο που συζητατε, θα επρεπε να εξαντλειται επισης η αυστηροτητα για μενα.

2 Likes

Ναι σε αυτό μπορώ να συμφωνήσω, δηλαδή η ισόβια να είναι οντως ισόβια (ή έστω 30 χρόνια κατ’ ελάχιστον αν συνδιαζεται με καποιο είδος εργασίας που προσφέρει κατι στο κοινωνικό συνολο) και όχι το ανέκδοτο των 10-20 χρόνων που είναι σήμερα

https://www.ellinikahoaxes.gr/2020/09/17/vovolis-covid19/

Πλήρης κατάρριψη των επιχειρημάτων του (συμπαθεστατου ανθρώπου κατα τ’ αλλά - τον έχω επισκεφτεί στο ιατρείο του παλιοτερα) Βοβολη

Σήμερα πριν λίγη ώρα στο λεωφορείο:

Καθόμουνα στο λεωφορείο (Μπραχάμι). Μετά από λίγη ώρα ανεβαίνουν 3 κοπέλες γύρω στα 17-18 χρονών. Στέκονταν όρθιες.

Κάποια στιγμή το λεωφορείο φτάνει στη στάση στο τέρμα. Ο κόσμος αρχίζει και κατεβαίνει. Τυχαίνει τη στιγμή που κατέβαιναν τα κορίτσια να κατεβαίνουν μαζί τους ένας άντρας και μια γυναίκα γύρω στα 55 και οι δυο τους.

Παρατηρούν ότι τα κορίτσια δεν φορούσαν μάσκες καμία από τις τρεις τους. Αρχίζουν οι δυο τους και τους κάνουν παρατήρηση:

  • Φορέστε μάσκες, γιατί δεν φοράτε;

  • Γιατί να φορέσουμε;

  • Επειδή έτσι πρέπει. Εμείς τι είμαστε που φοράμε;

  • Πρόβατα ό,τι σας λένε κάνετε.

Τέλοσπάντων κατεβαίνουν όλοι κάτω. Οι τρεις κοπέλες προχωράνε και αρχίζουν και σπάνε πλάκα με τον καυγά που μόλις είχε συμβεί. Κυρίως τα γέλια είχαν να κάνουν με την ατάκα της μιας κοπέλας να αποκαλέσει πρόβατα τον άντρα και τη γυναίκα που τους έκαναν την παρατήρηση.

Η 55χρονη βλέπει ότι κορόιδευαν μαζί τους και τις φωνάζει «γελάστε με τα χάλια σας, έχετε μεγάλη γλώσσα». Κάπου εκεί τελείωσε το σκηνικό.

Αυτό ήταν το αλατοπίπερο της σημερινής μου μέρας. Αράζω σπίτι τώρα :grinning:

1 Like