Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

αν ένα από τα συμπτώματα του ιού ήταν το σβήσιμο του instagram θα φορούσαν μάσκα σε κάθε διαθέσιμη τρύπα …

τα καριολάκια

3 Likes

Η φαση ειναι τικ τοκ πλεον, get with the times boomer

(το τελευταιο που γραφεις περιττο νομιζω, δεν υπαρχει λογος)

Νταξει περιμενα πιο ακραια πραγματα απο την ιστορια. Αρκετα φυσιολογικο φανηκε το συμβαν.

1 Like

Είναι κι αυτό ένα θέμα, ότι δηλαδή τέτοια συμβάντα έχουν καταντήσει να μας φαίνονται φυσιολογικά.

Ε ναι, ουσιαστικα με τονο απογοητευσης το εγραψα

Χωρίς σχόλια…

5 Likes

σχετικά μ αυτό:

Εν τω μεταξύ πετυχαίνω αυτή την είδηση πριν λίγη ώρα. Ό,τι νά 'ναι…

Θα γράψω αύριο για τον Παύλο Φύσσα

Γαμημενε μπαρμπα.

Εντωμεταξυ τι να τον βαρεσεις αυτόν παίζει να πάθει καμιά ανακοπή και να φας τσάμπα ψειρου. Καλά έκανε ο πιτσιρικάς και δεν τον έκανε κομμάτια.

Το θέμα είναι αν θα φοράει μάσκα από δω και πέρα.

Διαφωνώ μαν, είναι καλό και σημαντικο να φοράμε όλοι μάσκα σε χώρους που μπορεί να υπάρξει μετάδοση, αλλά άμα δεις κάποιον χωρις μάσκα προφανώς δεν τον βαράς.

Δεν ξέρω τι διάλογος μπορεί να είχε προηγηθεί μεταξύ τους, αλλά η βία είναι η τελευταία λύση

Συμφωνω απολυτα με αυτο. Δεν φαινεται στο βιντεο τι ακριβως εχει γινει. Ξεκιναει το βιντεο και παιζει διαπλοκη ηδη.

Ειναι πολυ πιθανον να ξεκινησε την σωματικη βια ο ηλικιωμενος. Δεν μιλανε καν για την μασκα στο βιντεο εντωμεταξυ. Και οταν την βγαζει ο ηλικιωμενος, παει και καθεται σε αποσταση αναπνοης απο τον αλλον. Αν υπηρχαν καποιες πιθανοτητες να μην κολλησει κοβηντακι σε περιπτωση που το ειχε ο νεαρος, επεσαν πολυ χαμηλα αυτες :joy:

Θλιψη για το βιντεο, απλα καταντια. Κριμα.

1 Like

Κοίτα να δείς, μπές στην θέση του μπάρμπα που απειλείται η ζωή του έμμεσα και βλέπει έναν καθυστερημένο εν δυνάμει να πραγματοποιεί αυτή την απειλή. Για μένα καλά του έκανε, παπαροδικαιολογίες περί βίας κλπ δεν υπάρχουν όταν κάποιος σου απειλεί τη ζωή έμμεσα ή άμεσα. Αν ένας νέος δεν μπορεί να το καταλάβει με το καλό ας φάει καμιά ψιλή μπάς και συνέλθει…αλλά έπρεπε να φάει και η μάνα του καμιά ψιλή γιατί αυτή είναι η κύρια υπευθυνος. Όλα αυτά στη θεωρία βεβαια γιατί πρακτικά και ο μπάρμπας “αυτοκτόνησε” μετά από μόνος του…

Επειδή δηλαδή ο πιτσιρικάς μπορεί και να είχε κοβιντ (0.04% πιθανότητα περίπου με βάση το γενικό πληθυσμό) και ενδέχεται ο μπάρμπας να κολλούσε αν καθόταν κάπου κοντά του και μετά ενδέχεται αν κολλούσε να πέθαινε (το πολύ 10% ifr αν υποθέσουμε πως είναι 70αρης) θα έπρεπε να τον κοπανησει στο πίσω μέρος του κεφαλιού?

Τα νούμερα ίσως δεν είναι σωστά, αλλά νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε τι θέλω να πω

Δεν μπορώ να συμφωνήσω με αυτή τη λογική, με βάση την οποία θα έπρεπε να παίζαμε μπουνιές με όποιον περνάει με κόκκινο ή τρέχει ή γενικώς έχει οποιαδήποτε αντικοινωνική συμπεριφορά. Γενικώς να παίζαμε ξύλο δηλαδή, δεν θα κάναμε και τίποτα άλλο, πουτσα και καρατε

1 Like

Δεν είμαι στην θέση του μπάρμπα και ούτε και εσύ, οπότε δεν υπάρχει ουσιαστικό επιχείρημα υπέρ ή κατά. Εγώ απλά προσπαθώ να μπώ στη θέση του και σου αιτιολογώ τον τρόπο σκέψης που για μένα είναι δικαιολογημένος αν λάβεις υπόψιν και το πνευματικό επίπεδο των περισσότερων ηλικιωμένων. Όταν όμως αντιπαραβάλω την βλαμμένη λογική του νεαρού απέναντι στη αντίστοιχα βλαμμένη λογική του μπάρμπα θα δώσω δίκιο στον μπάρμπα όσο και οπισθοδρομικό αν φαίνεται…και ξέρεις γιατί? Γιατί ο γαμώ τη μάνα του νέος είναι το μέλλον και συμπεριφέρεται σαν πίθηκος, εξού και η ζώωδη αντίδραση που έλαβε, γιατί γαμώ το μουνί που τον πέταξε τον έκανε ακόμη ένα άμυαλο ζώο αντί για σκεπτόμενο ον…

Όσον αφορά τα περι αντιμετώπισης της αντικοινωνικής συμπεριφοράς…εννοείται ο καθένας μπορεί να κάνει ότι νομίζει…θες να αφήνεις τους γύρω σου να κάνουν ότι θέλουν και να κάνεις τα στραβά μάτια? Οι περισσότεροι αυτό κάνουν…μετά όμως μη διαμαρτύρεσαι για την κατάντια…εν μέρη είσαι και εσύ υπεύθυνος για τα σκατά που βλέπεις γύρω σου…γιατί αντί να κάνεις κάτι απλά σφυρούσες κλέφτικα…δεν γίνεται να έχεις έναν αστυνομικό για κάθε πολίτη…είναι και ευθύνη του πολίτη να κάνει ότι μπορεί για να αποτρέψει/συμμορφώσει κλπ κλπ τους μαλάκες γύρω του…δεν χρειάζεται να παίξεις μπουνιές αλλά να έρθεις σε αντιπαράθεση με τον εκάστοτε μαλάκα για να του δείξεις ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να κάνει ότι θέλει…αλλιώς συνεχίζεις την ίδια γαμημένη λογική των πατεράδων μας που τα έκαναν σκατά και άφησαν τα λαμόγια να ανθίσουν…

1 Like

Όχι μαν, δεν είμαι αυτός που περιγράφεις

Έχω έρθει πολλές φορές σε αντιπαράθεση σε τέτοιες περιπτώσεις ενώ η γυναίκα μου ή οι φίλοι μου που ήταν παρόντες μου λεγαν μην μπλέξεις. Αλλά έχω έρθει στα χέρια μια φορά μόνο στη ζωή μου, και ήταν μια φορά που ενώ αντικειμενικά είχα δίκιο ο άλλος με βαρεσε πρώτος (εκεί τον κάνεις κομμάτια)

Το θέμα ουσιαστικά είναι πως χειροδικωντας δημιουργείς συνήθως ένα μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτό που πας να λύσεις. Και οι μαλακές αυτής της κοινωνίας δύσκολα αλλάζουν μυαλό, οπότε κάνεις και μια τρύπα στο νερο

1 Like

Με την βία το πρόβλημα θα συνεχιστεί και θα ενταθεί. Τίποτα δε θα λυθεί. Ο μπάρμπας δε θα λύσει με μια γροθιά το πρόβλημα της ελληνικής νοοτροπίας και θα έπρεπε να το έχει καταλάβει δεκαετίες τώρα.

2 Likes

Καλά γενικά μιλούσα όχι για σένα, όπως και να χει όμως εγώ διαφωνώ που δόθηκε βάρος στην αντίδραση του μπάρμπα και όχι στην συμπεριφορά του αρχιμαλάκα του νέου. Δεν ξέρουμε και τι ειπώθηκε πριν το γλέντι οπότε δε μπορούμε να πούμε και πολλά. Σίγουρα η βία μόνο βία φέρνει αλλά και η βλακεία επίσης βία φέρνει, same shit

Και ο μικρός μαλάκια έκανε που δεν φόραγε μάσκα, αλλά το φοκους δόθηκε στον μπάρμπα που ήταν ας πούμε ο μαλακας της ημερας.

Όπως έγραψα και πριν με άλλα λόγια, υπάρχει μια διαχωριστική γραμμή με φιλτρο ανάμεσα στη βια και όλες τις άλλες κοινωνικές συμπεριφορές. Τουτέστιν είναι ελάχιστες οι μη βίαιες κοινωνικές συμπεριφορές που έχουν σαν δίκαιη απάντηση τη βία. Σαφώς το να μην φοράει κάποιος μάσκα δεν είναι μια από αυτές. Αν τώρα του είχε πει κάτι πάρα πάρα πολύ χοντρό ο πιτσιρικάς πιο πριν, τότε πάσο.

1 Like

Ρε συ κάτσε λίγο, δηλαδή η έμμεση απειλή της ζωής συγκρίνεται με ένα βρισίδι? Τι σημασία έχουν τα λόγια? Δηλαδή αν σου πώ εγώ γαμώ τη μάνα σου δικαιολογείσαι να με χτυπήσεις και αν σου απειλήσω τη ζωή σου με οποιονδήποτε τρόπο δεν δικαιολογεισαι? Δε μιλάω βάση κάποιου νόμου γιατί δεν υπάρχει αλλά βάση της λογικής σου. Τα λόγια είναι αέρας για μένα, πές ότι θές, δεν δικαιολογείται να χτυπήσεις κανέναν, είναι αδιανόητο να πιάνεται κάποιος από ένα βρισίδι για να χτυπήσει οποιονδήποτε.

Για μένα ο πιτσιρικάς έπρεπε να πάει αυτόφωρο και να φάει πρόστιμο γιατί δεν έχει καμία δικαιολογία, ο μπάρμπας μπορεί να σήκωσε χέρι αλλά για μένα στα μάτια μου μπορεί να δικαιολογηθεί λόγω ηλικίας και περιστάσεων, στον νόμο μπροστά όμως ας πάει αυτόφωρο για χειροδικία. Ο πιτσιρικάς και η πουτάνα η μάνα του δεν έχουν καμία δικαιολογία, με τίποτα όμως.