Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ανάμεσα σε μια έμμεση και όχι και τόσο πιθανή απειλή κατά της ζωής κάποιου και μια άμεση και προσβλητικη απαξίωση της αξιοπρέπειας του, ναι θεωρώ το δεύτερο πιο σοβαρό, αλλά είναι τελείως θεωρητικό αυτό

Ας το κάνουμε λίγο πιο πρακτικό, αν η συζήτηση λίγο πριν το χτύπημα (που δεν το είδαμε άρα δεν ξέρουμε πόσο επικίνδυνο ήταν, αλλά σίγουρα ήταν επικίνδυνο για να τον ματώσει) ηταν:

-φορεστε μάσκα νεαρέ μου
-δεν φοράω ρε κωλογερε σου γαμω τη μάνα και τα κόκκαλα των προγόνων σου

Τότε έχει άδικο κυρίως ο πιτσιρικας. Αλλά τι πιθανότητες δίνετε να ήταν αυτή η συζήτηση? Το πιο πιθανό είναι ο μπάρμπας να μπήκε με τραμπουκισμο και προσβλητικα απο την αρχή (τσεκαρετε λίγο το στυλ του, όλοι το γνωρίζουμε πολύ καλά αυτό το στυλ του Έλληνα μπάρμπα) ο μικρός να απαντήσε αμυνόμενος και μετά ο καβουρομαγκας μπάρμπας να τον βαρεσε. Αυτό θεωρώ εγώ το πιο πιθανό σενάριο, και φαβορί για μαλακά της ημερας το μπάρμπα

Σηκωνοντας πρωτος χερι, ο μπαρμπας εχασε το δικιο που ειχε.

4 Likes

Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες και πες μου σοβαρά οτι το πιστεύεις αυτό. Εσύ θα ορίσεις την ζωή του άλλου βάσει των πιθανοτήτων δλδ? Όταν απαξιώνεις τη ζωή του άλλου βάσει πιθανοτήτων δεν του απαξιώνεις την αξιοπρέπεια επι χίλια σε σύγκριση με κάποια κούφια λόγια? Τι βλαμμένη λογική είναι αυτή ρε φίλε μου? Μετά τι να πούμε όταν πραγματικά πιστεύεις ότι δικαιολογείται ο οποιοσδήποτε να χτυπήσει κάποιον επειδή απλά τον έβρισε…έστω και θεωρητικά…ήμαρτον…

Προτιμώ να περνάς κάθε μέρα και να μ λές “γειά σου μαλάκα” παρά να περάσεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ ένα στοπ ή κόκκινο στην ζωή σου, ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΟΜΩΣ…δεν υπάρχει σύγκριση καμία…απορώ για το συζητάμε…καλύτερα πες μου ότι η γή είναι επίπεδη και μπορεί να βρείς κανένα επιχείρημα (τρόπος του λέγειν έτσι :stuck_out_tongue: )

Matia δεν χαράκτηρισα τη δική σου λογική βλαμμένη, ας μην συνεχίσουμε σε αυτό το στυλ.

Σαφώς και μπαίνουν και οι πιθανότητες, δεν μπαίνουν? Άλλη απειλή για τη ζωή σου είναι κάποιος να σε πυροβολήσει με πιθανότητα να σε σκοτώσει 50 ή 90% και άλλη απειλή το να μην φοράει μάσκα σε ένα λεωφορείο :joy:

Κοίτα, η λογική αυτή είναι βλαμμένη by default γιατί όταν κάθε μέρα προκαλείς τις πιθανότητες, το 1% και 3% και 5% θα γίνει 100% κάποια στιγμή οπότε μιλάμε για σοβαρότατη απειλή, μην το βλέπεις μεμονωμένα. Δεν δικαιολογείται από όπου και αν το πιάσεις, προσβάλει την κοινή λογική αυτό που λές γιαυτό και το αποκαλώ βλαμμένο, ελπίζω να το καταλάβεις σύντομα.

Θα προτιμούσα να μιλάμε λίγο πιο ευγενικά , δεν στο λέω με κακία, αλλά για να μην ξεφυγουμε και να διαφωνήσουμε πολιτισμένα . Γιατί το βλαμμένη λογική εύκολα γίνεται πολύ πιο χοντρό αν αρχίσουμε να το παίρνουμε προσωπικά και δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαλάσουμε τις καρδιές μας

Στο θέμα μας, το συμπέρασμα ποιο είναι, όποιον βλέπουμε χωρίς μάσκα σε λεωφορείο τον βαράμε ? Γιατί αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από το 1% που γίνεται 5% και μετά 100% κτλ.

Και στο τέλος θα λέμε είχαμε Χ θύματα από κορωνοιο (περισσότερα απ’ ότι αν δεν βαραγαμε, γιατί όταν βαράς ανταλλάσσεις και σαλια, ιδρώτα κτλ) και 2Χ από μπουκέτα, μαχαίρια, βεντέτες κτλ (αν το κάνουμε όλοι αυτό να βαράμε όταν βλέπουμε κάποιον να μην φοράει μάσκα, θα γίνονταν οι πόλεις και τα χωριά μας πεδία μάχης)

Δεν βρίσκω αυτή τη λογική να παράγει ένα καλό κοινωνικά αποτέλεσμα κοινως.

Το ιδανικότερο όλων είναι αφού του έχεις κάνει μια ευγενική παρατήρηση και εφόσον δεν έχει φορέσει ακόμα μασκα να πεις στον οδηγό να τον κατεβάσει το μικρο, εκεί θα σε πουν ρουφιάνο και πρόβατο, αλλά τουλάχιστον θα έχεις κάνει το κοινωνικά σωστο

Αυτο με τα ποσοστα δεν πολυβγαζει νοημα ε. Το να μην φοραει μασκα ο νεαρος στο βιντεο απεχει ετη φωτος απο το να ρισκαρει την ζωη του παππου ε. Προσωπικα το κατακρινω και το θεωρω απαραδεκτο, φοραω μασκα παντου σε καθε κλειστο χωρο ποσο μαλλον σε λεωφορεια και μετρό.

Το να λες ομως οτι απειλει την ζωη του παππου ειναι αρκετα ακραιο. Το σωστο θα ηταν να εφαρμοζονται σωστα τα προστιμα, και οποιος δεν φοραει μασκα στο μετρο ή στο λεωφορειο να τρωει ενα 100αρακι προστιμο να συμμορφωθει. Δεν γινεται να περιμενεις απο τον καθε βλαμμενο εκει εξω να υπακουσει σε μια οδηγια αν δεν υπαρχει προστιμο, και σιγουρα δεν υπαρχει καμια περιπτωση να συμμορφωσεις οποιον δεν υπακουει με την βια. Η πραξη του μπαρμπα αν αληθευει η ιστορια ειναι απλα αισχρη και κατακριτεα.

Δεν είναι επι προσωπικού, κρίνω μια λογική που είναι αντίθετη στην κοινή. Και δεν είπα να αρχίσουν τα μπουκέτα προφανώς, σαφώς και το ιδανικότερο είναι αυτό που λές απλά θεωρώ πολύ πιο σοβαρό την βλακεία του νέου από του γέρου, thats all.

@QuintomScenario

Καλά τα λές αλλά είναι ουτοπία να εφαρμόζονται τα πρόστιμα, οπότε εναπομένει στους πολίτες να συμμορφώσουν τους μαλάκες και όχι με ξύλο βέβαια, απλά ξαναλέω ότι το να αγνοείς τον νόμο και να απειλείς ουσιαστικά την δημόσια υγεία θα επιφέρει και την ανάλογη αντίδραση που για μένα είναι δικαιολογημένη, extreme μεν αλλά δικαιολογημένη…εγώ δεν θα σήκωνα χέρι παρεπιπτόντως για να μη παρεξηγούμαι, θα κάνω τα πάντα για να το αποφύγω απλά μπαίνω στη θέση του μειωμένης κοινωνικης μόρφωσης μπάρμπα και τον αιτιολογώ.

Κανένα ελαφρυντικό λόγω κοινωνικής μόρφωσης όπως τη λες πολύ εύστοχα μαν, και κανένα ελαφρυντικό λόγω ηλικίας.

Στην Ελλάδα (και αλλού) αυτός ο σεβασμός και η άφεση αμαρτιών στους μεγαλύτερους πάντα με έβρισκε αντίθετο, ο καθένας κρινεται από τα λόγια και τις πράξεις του. Όπως εγώ σε καμία περίπτωση δεν δικαιούμαι να απαιτήσω σεβασμό από έναν δεκαπεντάχρονο (που του ρίχνω 23 χρονια, μεγαλώσαμε γαμωτο), έτσι δεν δικαιούται κανέναν a priori σεβασμό ένας μπουμερακος ούτε από εμένα ούτε από τον 15χρονο, μόνο και μόνο επειδή έτυχε να γεννηθεί μερικές στροφές της γης γύρω από τον ήλιο νωρίτερα. Μόνο την στοιχειώδη κοινωνική ευγένεια που θα ήταν καλό να έχουν όλα τα μέλη της κοινωνίας από 0-100 χρόνων

Δεν μιλάω φυσικά για ανθρώπους τους οποίους γνωρίζουμε χρόνια και ξέρουμε το ποιόν τους, αλλά για random μπαρμπαδες που κανείς δεν ξέρει αν όλα αυτά τα χρόνια ήταν έντιμοι και ωραίοι τύποι ή όχι. Για αυτό πιστεύω το καλύτερο είναι όλοι να ξεκινάνε από το σημείο μηδέν (στοιχειωδης κοινωνική ευγένεια) και στην πορεία να αξιολογούνται.

Πάλι άλλου την πήγα τη συζήτηση

Προσωπικα οποιον βλεπω χωρις μασκα στα μεσα μαζικης μεταφορας τον αγριοκοιταω, καθομαι μακρια, κανω μορφασμους και θα εβγαζα και καμια γλωσσα αν δεν φοβομουν μην φαω κανα μαχαιρι στο νεφρο, γιατι εδω δεν ειναι Ελλαδα.

Απο κει και περα, καμια δικαιολογια για βια, ο Παντελης το εγραψε καλα. Χανει το δικιο του ο μπαρμπας, οσο κι αν νιωθει οτι του απειλουν την ζωη του. Οπου αν το ενιωθε σοβαρα, δε θα εβγαζε τη μασκα και να παει να κολλησει με την μουρη του στον αλλον.

Δεν νομίζω πάντως ότι μπαίνεις στην θέση κανενός. Απλώς γνωρίζοντας ήδη το τι έχει γίνει, κρίνεις εκ του ασφαλούς και εκ του αποτελέσματος. Γιατί απλούστατα αν αρχίσουμε τα υποθετικά σενάρια αυτό το σκεπτικό και η γωνία που βλέπεις το θέμα μπάζει. Αν λοιπόν ο ανεύθυνος ή ηλίθιος κατά τα άλλα πιτσιρικάς δεν έδειχνε την εγκράτεια που έδειξε (έστω και με την συμμετοχή και παρότρυνση των υπολοίπων), μπορεί κανείς να φανταστεί την συνέχεια? Αν στην θέση του γέρου ήταν ένας άλλος πιτσιρικάς (οπότε ο όποιος ηθικός φραγμός αυτού που έφαγε το ξύλο εξαφανίζεται) μπορεί κανείς φανταστεί την συνέχεια? Δεν συζητάμε βέβαια να μπουν και τίποτα ρατσιστικά μέσα (κάποιος από τους δύο “λίγο πιο έγχρωμος” ή καταγωγής λίγο πιο Βόρεια από την Ηγουμενίτσα…)
Εν τω μεταξύ έχω την εντύπωση ότι παραβλέπεις το γεγονός πως ο πιτσιρικάς μάτωσε και το πέρνει χαμπάρι μετά που του το λένε οι άλλοι. Δεν μιλάμε για μια καρπαζιά στο σβέρκο. Που σημαίνει ότι πιθανόν να μην τον χτύπησε με το χέρι αλλά με κάποιο αντικείμενο. Τσάντα, ομπρέλα, κινητό… Λυπάμαι αλλά αν υπάρχει εν δυνάμει δολοφόνος στην υπόθεση, δεν είναι επ ουδενί ο πιτσιρικάς επειδή δεν φοράει μάσκα.
Και θα τελειώσω με ένα σεντόνι με πραγματικό γεγονός για να αναλογιστούμε πόσο εύκολα αλλάζει η οπτική γωνία που βλέπουμε ένα γεγονός όταν όμως ξέρεις όλα τα δεδομένα και φυσικά το αποτέλεσμα. Σε quote για να μην κουράσω.

Summary

Πριν 10 χρόνια η γυναίκα δούλευε στην Θησέως στην Καλλιθέα. Για τους μη γνωρίζοντες, μεγάλη κεντρική λεωφόρος με δύο λωρίδες προς Αθήνα και δύο με κάθοδο προς παραλία και με πολλά συχνά φανάρια και διασταυρώσεις στο ενδιάμεσο. Κατά τις 9 το πρωί λοιπόν, ρεύμα ανόδου, η γυναίκα βγαίνει από μαγαζί που είχε πάρει τον καφέ της. Στο σημείο μπροστά της διπλοπαρκαρισμενο όχημα μέσα με ηλικιωμένο οδηγό ετών 78. Μερικά μέτρα πιο μπροστά έχει τα γνωστά μαλακισμένα διαζώματα όπου ο κάθε μαλακας μπορεί να κάνει αναστροφή! Φυσικά χωρίς σηματοδότη. Κάμποσα μέτρα πιο πριν (καμία 200αρια) ανάβει φανάρι πράσινο για τα οχήματα προς την άνοδο. Ξεκινάει πρώτη μία μηχανή. Ξαφνικά ο προαναφερθείς ηλικιωμένος, αποφασίζει ότι ΕΚΕΙΝΗ ακριβώς την στιγμή θέλει να φύγει από τέρμα δεξιά που ήταν διπλοπαρκαρισμενο(!) και με γωνία σχεδόν 45 μοίρες να βρεθεί στο διάζωμα αριστερά για να κάνει αναστροφή!!! Ούτε καθρέπτες ούτε τίποτα. Το αποτέλεσμα? Η μηχανή καρφώθηκε στην πίσω πόρτα του οδηγού, ο δε αναβάτης (ευτυχώς με κράνος) έφερε τούμπες στον αέρα και προσγειώθηκε καμία 20αρια μέτρα πιο μπροστά. Η σύζυγος κόκαλο!!! Ο γέρος ή δεν έχει καταλάβει τι γίνεται ή έχει πάθει σοκ και έχει μείνει μέσα στο αυτοκίνητο. Ο αναβάτης σηκώνεται, (προφανώς σε κατάσταση σόκ και αυτός) βγάζει το κράνος και σε δευτερόλεπτα έχει σβερκωσει τον γέρο μέσα από την πόρτα και του μετράει μπουνιές!!! Στην όλη φάση ξαφνικά πετάγονται δύο τρεις περαστικοί και κάποιοι από τα διερχόμενα, τους χωρίζουν και αρχίζει το θέατρο του παραλόγου. Όλοι μα όλοι να βλέπουν έναν γέρο μέσα στα αίματα που τρώει ξύλο από έναν 30αρη. Για το τροχαίο?? Κουβέντα! Για το αν είναι καλά ο πιτσιρικάς? Κουβέντα! Φτάνει η τροχαία και ξαφνικά από όλους αυτούς κανένας δεν έχει δει αυτούσιο το τροχαίο αλλά όλοι έμειναν στο γεγονός ότι ένας πιτσιρικάς έδειρε έναν ηλικιωμένο! Να προσπαθεί ο ταλαίπωρος να εξηγήσει και να είναι γύρω του ένα τσούρμο περαστικοί και μπάτσοι. Ξαφνικά ο τύπος λιποθυμάει και σωριάζεται κάτω. Μην τα πολυλογω, η γυναίκα μου έκανε το σφάλμα θες, την μαλακία θες, να πάει σαν η μοναδική μάρτυρας του τροχαίου ατυχήματος στα δικαστήρια. Γιατί βλέπετε ο γέρος έκανε και δικαστήριο για ξυλοδαρμό. Το αποτέλεσμα? 10 χρόνια μετά ο πιτσιρικάς (τότε) να είναι με εγχειρήσεις και επιθέματα στην μέση, να έχει πάρει μια αποζημίωση της τάξεως των 2500€ για την αξία της μηχανής, να ζητάει τώρα δικαστικά και ιατρικά έξοδα, το ποινικό κομμάτι του ξυλοδαρμού να εκκρεμεί, και την άλλη πλευρά του γέρου να κατηγορεί την γυναίκα μου ότι ήταν γκόμενα του και έχει σχέσεις με τον αντίδικο! Να ξαναθυμησω πως μοναδικός μάρτυρας της όλης φάσης πήγε η γυναίκα μου!! Κανείς άλλος. Ο δικηγόρος του γέρου να θέλει να πείσει πως ο πελάτης του έκανε απλή αλλαγή λωρίδας και έπεσε ο άλλος από πίσω!!! Να κατηγορεί την γυναίκα μου για ψευδορκία… μιλάμε για παράνοια. 10 χρόνια μετά έχει πάρει ούτε και γω ξέρω πόσες κλητεύσεις για μάρτυρας και η υπόθεση έχει δρόμο ακόμη!!!

Αν κάποιος τώρα άντεξε και το διάβασε όλο και έχει όρεξη ας γράψει ποιος έχει δίκιο, ποιος άδικο, ποιος είχε και το έχασε κλπ κλπ.

3 Likes

Το διάβασα όλο, τι να πω.
Το κοβηντακι άργησε 10 χρόνια?
Boomer Remover to the rescue?

Μόνο με dark humor μπορώ να σχολιάσω.
Κρίμα το παιδί που έμπλεξε και απέκτησε χρόνιο πρόβλημα υγείας και δεν μπορεί να βρει και το δίκιο του. Μεγάλη του μαλακια που ξυλοκοπησε τον παππού. Έχασε το δίκιο του κυριολεκτικά σε αυτήν την περίπτωση. Αν δεν είχε πλακώσει, θα είχε πάρει και αποζημίωση και τα πάντα.

1 Like

Χθες:

71 συμπολίτες μας νοσηλεύονται διασωληνωμένοι.
177 ασθενείς έχουν εξέλθει από τις ΜΕΘ.
Τέλος, έχουμε 2 ακόμα καταγεγραμμένους θανάτους και 327 θανάτους συνολικά στη χώρα.

Σήμερα:

65 συμπολίτες μας νοσηλεύονται διασωληνωμένοι.
177 ασθενείς έχουν εξέλθει από τις ΜΕΘ.
Τέλος, έχουμε 4 ακόμα καταγεγραμμένους θανάτους και 331 θανάτους συνολικά στη χώρα.

Κάτι δεν πάει καλά στα νούμερα μου φαίνεται.

1 Like

Σαφώς και χάνεις το δίκιο σου με την χρήση βίας, και ηθικά αλλά και νομικά αλλά μπορεί να πέσεις και θύμα απάτης όπως ο φίλος μας. Κρίμα που ο τυπάς ενήργησε τόσο θωλωμενα. Ενδιαφέρουσα ιστορία οντως, αν και δυσάρεστη.

Δεν ξέρω τι παίζει με αυτή τη γενιά του 1950-60, δεν έζησαν εμφύλιο (έζησαν χούντα βέβαια), δεν έζησαν κατοχή ούτε πόλεμο, αλλά είναι μια εξαιρετικά κακή γενιά στο μέσο όρο της, και ήταν και η γενιά που μας ξετιναξε στα δανεικά και τη μασαμπουκα.
Η φτώχεια που έζησαν στη νεότητα τους δεν είναι δικαιολογια σαφώς, η έλλειψη μόρφωσης είναι σε κάποιο βαθμό.

4 πεθαναν και 2 δεν χρειαζονται διασωληνωση

3 Likes

Εγώ προχθές:

Εγώ σήμερα:

3 Likes

Χαχχαχα ξεχασες αυτα που εγραψες παναθεμα σε

1 Like

Δυστυχώς είναι μια περίπτωση που φέρνει στην επιφάνεια πολλές και χρόνιες παθογένειες της Ελληνικής κοινωνίας, του Δικαστικού συστήματος, των Ασφαλιστικών εταιρειών και πάει λέγοντας. Για να σας δώσω μια ιδέα, ο δικηγόρος του μας είπε ότι αν δεν υπήρχε η μαρτυρία της συζύγου θα μιλάγαμε για μια ουσιαστικά χαμένη υπόθεση. No witness no crime ουσιαστικά. Τι καταγραφές τροχαίας, τι εμπειρογνώμονες ασφαλιστικών, τι δικηγόροι ασφαλιστικών, τι ιατρικές γνωματεύσεις… ενώ ο ξυλοδαρμός του γέρου αποδεικνύεται και στοιχειοθετείται εύκολα, η έλλειψη μάρτυρα για το γεγονός ότι ο γέρος ξεκίνησε από στάση χωρίς να ελέγξει, θα μπορούσε να τιναξει στον αέρα όλες τις απαιτήσεις του πιτσιρικά. Και επειδή έχουμε βρεθεί ουκ ολίγες φορές μαζί του, του έχω κάνει φυσικά την ερώτηση ρε μεγάλε πως σου ήρθε εκείνη την ώρα. Μου λέει φίλε, αν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να καταλάβεις…τα 5 δευτερόλεπτα που μέσα από το κράνος βλέπεις ουρανό και παρακαλάς να μην πεθάνεις μόλις προσγειωθείς, σβήνονται μονομιάς όταν διαπιστώνεις ότι τελικά έζησες. Και όχι μόνο αυτό, αλλά ότι μπορείς και να σηκωθείς. Εκεί σε πλημμυρίζει ο θυμός και η αγανάκτηση. Αν σου πω μου λέει ότι εκείνη την ώρα που έριχνα μπουνιές δεν έβλεπα αν ήταν γέρος ή νέος ή κοπέλα… είχα ένα μαύρο τούνελ στα μάτια μου. Τώρα φυσικά, εκ των υστέρων, και με όλη αυτή την δικαστική και ιατρική ταλαιπωρία εννοείται πως όχι μόνο το έχει μετανιώσει, αλλά γενικώς έχει αλλάξει στάση ζωής.

3 Likes

Του δικαστικού συστήματος, πρώτα και κύρια στη συγκεκριμένη περίπτωση. Είναι εντελώς γελοίο 10 χρόνια μετά να μην υπάρχει οριστική απόφαση, για μένα αυτό είναι το πιο εξοργιστικό.

Σε αυτό το περιστατικό περιέγραψες δύο αδικήματα. Εγώ θα έβρισκα δίκαιο να τιμωρηθεί ο κωλόγερος για απόπειρα φόνου εξ’ αμελείας, αν υπάρχει τέτοιο πράγμα, και ο νεαρός για ξυλοδαρμό. Ό,τι αρμόζει στον καθέναν. Βέβαια, στον κωλόγερο τελικά δε θα κάνουν τίποτα, γιατί στην Ελλάδα σχεδόν σε κανέναν δεν κάνουν ουσιαστικά τίποτα.

Επίσης, το να περνάς κόκκινο ή stop, δεν είναι κάτι τόσο απλό. Έχουν χαθεί δεκάδες, εκατοντάδες, χιλιάδες ζωές με τέτοιες μαλακίες. Είσαι δυνητικός δολοφόνος. Οπότε, κανονικά θα έπρεπε να τιμωρούνταν αναλόγως. Αλλά εντάξει, Ελλάδα είσαι. Κλάνεις σε όλους αυτούς μια μάντρα @@ και όλα καλά. Για παράδειγμα, τι να έγινε άραγε αυτό το μαλακισμένο στο Αίγιο που σκότωσε γιαγιά και εγγόνι όντας λιώμα στο μεθύσι; Φαίνεται ότι έχουν πολλά λεφτά οι γονείς του και προσπαθούν να σώσουν το κωλόπαιδό τους υποστηρίζοντας οτιδήποτε απίθανο. Προσωπικά δεν έχω πλέον καμία ελπίδα να γίνει σωστή, κοινωνική κλπ. η οδική συμπεριφορά των Ελλήνων οδηγών, τουλάχιστον κατά τη διάρκεια της δικής μου ζωής. Μια μικρή βόλτα στους δρόμους, μπορεί να πείσει και τον πιο δύσπιστο. Για το σύστημα απονομής δικαιοσύνης, δεν έχω φτάσει ακόμα στον πάτο της ελπίδας μου, αλλά είμαι κοντά.

EDIT: επίσης, όποιος δε φοράει μάσκα σε μέρη που είναι υποχρεωτική, πρέπει με κάποιον από μια ποικιλία τρόπων (που δεν περιλαμβάνουν το ξύλο - ας περιλαμβανουν κράξιμο, πρόστιμο κλπ. αν δεν καταλάβει με τις πρώτες συστάσεις, γιατί μπορεί κάποιος να έχει ξεχαστεί ας πούμε) να καταλάβει ότι κάνει μαλακία. Παρομοίως με αυτούς που δε φοράνε ζώνη στα αυτοκίνητα (που ευτυχώς πια δεν είναι πολλοί) ή κράνος στα μηχανάκια.

3 Likes

Γιατι οχι με προστιμο? 50 ευρω στον πατο. Δε θα το ξανακανει μετα. Και δεν γινεται να ξεχασεις να φορεσεις μασκα. Οταν βγαινουμε απο το σπιτι πλεον η φαση δεν ειναι κλειδια - πορτοφολι - κινητο. Ειναι κλειδια - πορτοφολι - κινητο - μασκα - αντισηπτικο μπουκαλακι. Οποιος δεν μπορει να το βαλει καλα στο μυαλο του να πληρωνει 50 ευρω, τελος.