Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Βασικά νομίζω τρώνε καμιά 20αρια χρόνια. Τώρα για έφεση νομίζω αποφασίζεται από τον εισαγγελέα αν θα τη δεχτεί.

Πρώτα θα αναγνωριστούν (τα όποια) ελαφρυντικά για κάθε κατηγορία, και με 3-4 ακόμη ακροαματικές διαδικασίες θα ορισθεί το είδος και το μέγεθος των ποινών για τον καθένα.

Όσο συγκινητική ήταν πάντως η απόφαση, δεν πιστεύω πως ήταν το τέλος, αλλά πρέπει να είναι η αρχή του για ριζικό ξεριζωμό του νεοναζισμού/ νεοφασισμού από την κοινωνία. Γιατί, ναι μεν είναι ένοχοι οι συγκεκριμένοι, που μετά την εισήγηση της εισαγγελέα τον Σεπτέμβρη ούτε αυτό δεν ήταν βέβαιο, αλλά όπως λέει και το λαϊκό άσμα:

Αθώοι δημοσιογράφοι,
αθώοι αστυνομικοί
αθώοι δικαστικοί υπάλληλοι,
αθώοι ευυπόληπτοι πολίτες

7 Likes

Έχω πει στον εαυτό μου να μην ξανασυμμετάσχω στο παρόν θρεντ για άσχετους λόγους με το σημερινό σημαντικό και ιστορικό θέμα

Δεν γίνεται να μην κάνω μια εξαίρεση μια τέτοια μέρα

Λέω να μην πω τα αυτονόητα , δεν θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει παιδί εδώ μέσα που να μην συντάσσεται με το πνεύμα των αποπάνω σχολίων . Και έχω ευτιχίσει να γνωρίσω αρκετά παιδιά από το φορουμ , όλα εξαιρετικά δια ζώσης

Πάμε στην ουσία . Ένα γαμημένο σαητ δεν είναι ικανό να γράψει ένα ρεπορταζ με νομικούς όρους ώστε να φρεσκάρω τη μνήμη μου και να καταλάβω τι και πως . Μόνο το CNN βρήκα

Από και και πέρα, δεν κερδήθηκε καμία μάχη ακόμα. Το " ένοχος " από μόνο του ναι μεν λέει πολλά αλλά ξεχνάμε και την επόμενη φράση των δικαστών που είναι η " επί της ποινής " ( δείτε το αποπάνω άρθρο )

και όσον αφορά την ερώτηση περί έφεσης , εφόσον δικάζει πρωτόδικα βλέπω ότι ( προφανώς κακά τα ψέματα ) προβλέπονται κάποια πράγματα

9 Likes

Πορτοσάλτε πονάς;

6 Likes

Ο κοντορεβιθούλης θα πάει να παρηγορήσει τον Ρουπακιά άραγε;

2 Likes

H αποκαθήλωση της ΧΑ σε πολιτικό επίπεδο και μόνο έχει ξεκινήσει και σχεδόν επιτευχθεί εδώ κα μήνες, σήμερα ήταν το τελευταίο καρφί στο φέρετρο της. Θα φάνε για εμένα πολύ λίγα από αυτά που τους αναλογούν κανονικά, αλλά και πάλι, Κασιδιάρηδες και σια, έχουν πεθάνει πολιτικά + ο αγώνας χρειάζεται αν μη τι άλλο τέτοιες -μεγάλες, μην γελιόμαστε, είναι ιστορική απόφαση η σημερινή- νίκες σαν καύσιμο.

Το βασικό ζητούμενο τώρα είναι ακριβώς αυτό που λες, η αποκαθήλωση της νοοτροπίας/ιδεολογίας τους από την Ελληνική κοινωνία, πριν έρθουν οι νέοι Μχαλολιάκοι και Λαγοί, το -δυστυχώς- πιο δύσκολο κομμάτι αυτού του γενικότερου αντι-φασιστικού εγχειρήματος καθώς ο φασισμός είναι παιδί του καπιταλισμού και ένα αστικό δικαστήριο δν αρκεί για να τον πατάξει…

‘‘Βασανιστές της Χούντας, τώρα Χρυσαυγίτες, όπλο του συστήματος είναι οι Φασίστες’’ που λέει και ένα γνωστό σύνθημα

Δεν με ενδιαφέρουν και τόσο -πιο πολύ για χαβαλέ, χωρίς προφανώς να υποβιβάζω το ποσοστό που περνάνε ΚΑΙ αυτές στο υποσυννείδητο του μέσου νεοέλληνα- οι δηλώσεις Μπογδάνου/Πορτοσάλτε γιατί νομίζω πως ειδικά ο πρώτος έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο καρτουνίασης που δεν ξέρω πόσο τον υπολογίζει και κανείς στα σοβαρά πια… με ενδιαφέρουν και με ενοχλούν όμως αφάνταστα, οι επερχόμενες δηλώσεις επιφανών στελεχών της ΝΔ.
Όταν η ΝΔ εμφανίζεται ως ‘‘τιμωρός’’ της ΧΑ , εκεί δεν μπορώ να το διαχειριστώ, θολώνω

Ας περιμένουμε όμως και τις ποινές πρώτα…

20 Likes

Μακάρι να μπορούσα να σου κάνω άπειρα LIKE.

Πραγματικά, ούτε εγώ μπορώ να το διαχειριστώ. Διαβάζω δηλώσεις στελεχών και πολιτευτών τους και σκέφτομαι ότι δεν γίνεται να το ζω αυτό.

7 Likes

https://www.in.gr/2020/10/07/greece/giorgos-germenis-o-kaiadas-tis-xrysis-aygis-plironei-gia-ta-egklimata-tis-organosis/

Πριν γίνει βουλευτής με τη Χρυσή Αυγή, ο Γερμενής ήταν γνωστός ως «Καιάδας», καθώς ήταν μπασίστας και τραγουδιστής στο black metal συγκρότημα Naer Mataron από το 1994.
Οι καταβολές της black metal ως είδος μουσικής προέρχονται από τη Νορβηγία και την παγανιστική της μυθολογία. Εν συνεχεία, όμως, το είδος ξέπεσε με αντιχριστιανικούς και σατανιστικούς στίχους, ενώ αρκετά γνωστά black metal συγκροτήματα έχουν και φασιστική ιδεολογία.
Τo 2012 οι Naer Mataron κυκλοφόρησαν το δίσκο Ζήτω ο Θάνατος, που περιείχε τραγούδια με αγγλικό στίχο, ανάμεσα στα οποία το «Goat Worship», μελοποίηση της αγγλικής μετάφρασης ενός ποιήματος του Νίκου Μιχαλολιάκου με τίτλο «Ο Μέγας Παν».
Το 2018 – και ενώ ο Γερμενής ήταν ήδη βουλευτής – το συγκρότημά του κυκλοφόρησε το δίσκο Lucitherion. Πέρα από τον εύγλωττο τίτλο, ο δίσκος αυτός είχε έντονο αντιχριστιανικό ύφος με τραγούδια όπως το “Prometheus Satanas” και εικονογραφία με πεντάλφες και ανάποδους σταυρούς.
Οι τότε ψηφοφόροι της Χρυσής Αυγής είχαν ενοχληθεί ιδιαίτερα από τη μακροχρόνια ενασχόληση του Γερμενή με αυτό το είδος μουσικής, θεωρώντας ότι η ιδιότητα του βουλευτή δεν αρμόζει σε έναν άνθρωπο που προβάλλει σατανιστικά σύμβολα.

Πόσους εκκολαπτομενους σατανιστές ναζιστές έχει το rocking?

Αν υποθεσουμε πως εχει Χ σατανοναζιστες, τοτε εχει ακριβως Χ περισσοτερους απ οσους πρεπει να εχει

3 Likes

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΕΡΑ. Μεγαλη νικη της Δημοκρατιας σημερα, απο τα λιγα ευχαριστα συμβαντα του 2020.

Συγκινηθηκα τοσο πολυ, τι εχει περασει αυτη η μανα…

ΝΑ ΣΑΠΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΑ, ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΑΦΡΥΝΤΙΚΟ, ευχομαι στις βαρυτερες ποινες.

13 Likes

19 Likes

Ποιος θα περνάει τις γιαγιάδες τώρα απέναντι;;;

14 Likes

Να προσθέσω στο παραπάνω, καθώς η σκόνη της νίκης πέφτει σιγά σιγά και βγαίνουν προς τα έξω και οι πρώτες αντιδράσεις του χώρου των Αρίστων:

Αυτή η απόφαση πήρε πεντέμιση χρόνια να βγεί, επτά μετά την δολοφονία Φύσσα, μισό εκατομύριο κόσμος τους ψήφησε (1 στους 2 μπάτσους), εκατοντάδες παρόμοιες υποθέσεις θάφτηκαν αυτό το διάστημα, λίγα λεπτά μετά την ανακοίνωση τα ΜΑΤ έξω από το Εφετείο άρχισαν να ρίχνουν νερό και να βαράνε το πλήθος -μιας καθ΄όλα νόμιμης συγκέντρωσης- και το ΣΚΑΙ έδωσε στίγμα στην διαδήλωση ως ‘‘μέσο άσκησης πίεσης στην δικαστική απόφαση υπέρ της μιας πλευράς’’ παραμελόντας την πραγματική σημασία της δίκης (ευτυχώς που δεν έβγαλαν κανένα tag line ‘‘Τους καταδίκασαν για το Ποδόσφαιρο’’).

Κερασάκι οι δηλώσεις Πρωθυπουργού, με highlight τα σημεία:
''Ως Έλληνας πολίτης, όμως, συμμετέχω στην καθολική ικανοποίηση για την αναγνώριση του εγκληματικού της χαρακτήρα. Και είμαι υπερήφανος για την αταλάντευτη στάση της παράταξής μας που έθεσε ως στρατηγικό της στόχο την πολιτική και κοινωνική περιθωριοποίηση της Χρυσής Αυγής.
Γιατί η Νέα Δημοκρατία πολέμησε ανέκαθεν, σταθερά και παντού τον φασισμό. Κατήγγειλε τον λαϊκισμό που τον ανέθρεψε στις πλατείες του τυφλού μίσους και της βίας. Ούτε στιγμή δεν συνέπλευσε με εκπροσώπους του, είτε σε πολιτικές επιλογές είτε σε κοινοβουλευτικές ψηφοφορίες.’'
και
’‘Η Ιστορία έγραψε ότι επί των ημερών της Νέας Δημοκρατίας άνοιξε ο δρόμος για τη δίκη της Χρυσής Αυγής. Επί των ημερών της, επίσης, διευκολύνθηκε και επιταχύνθηκε μια διαδικασία που βάλτωνε επί τεσσεράμισι χρόνια.’'

τις οποίες όπως είπα και νωρίτερα δεν δύναμαι να σχολιάσω με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό!
Ούτε την τόσο απροκάλυπτη και χωρίς ντροπή ιδιοτελή εκμετάλλευση της απόφασης 1 ώρα μετά την ανακοίνωσή της για πολιτικούς σκοπούς, ούτε τα σημεία που αναφέρουν τις λέξεις ‘‘λαικισμό’’ και ‘‘πόλεμος κατά του φασισμού’’ από το κόμμα με αντιπρόεδρο αυτή τη στιγμή τον Γεωργιάδη και μεγαλοστέλεχος τον Μάκη το Βορίδη!
Θολώνω…

Περιμένουμε σιγά σιγά και τους λοιπούς ισαποστάκηδες που θα αναπαράγουν τον μύθο των 2 άκρων, γιατί σήμερα ο φασισμός είναι κακός και κοινωνικά μη αποδεκτός αλλά από την άλλη μπαχαλάκηδες, αναρχικοί, μαρφίν, μολότοφ, άπλυτοι κτλ…

Είχα και μια κουβέντα -δεν ξέρω τί νομίζεται και οι περισσότεροι εδώ- για το εύρος της σημερινής νίκης. Μου την υποβίβασαν αρκετοί γνωστοί μου, με μια δεύτερη πιο ψύχραιμη ανάγνωση, σε κάτι σχετικά μικρό σε σχέση με το πραγματικό πρόβλημα της κοινωνίας μας, το οποίο είναι και βαθιά ριζωμένο, και διαιωνίζεται συνεχώς και το μέγενθός του είναι πραγματικά τεράστιο -πάνω από 500 χιλιάδες ψηφοφόρους-…

Πιστεύω ακράδαντα ότι θα πρέπει να αποτελέσει εναν εκ των φάρων ενός συνεχούς και πολύ δύσκολου αλλά και επίμονου αγώνα για να μην καταντήσει μετά από λίγα χρόνια ως ‘‘μια στάχτη στα μάτια’’ απέναντι σε αυτούς που υποκινούν την φασιστική νοοτροπία όταν εξυπηρετεί τον συστημικό τους στόχο + την περνάνε και στις επόμενες γενιές με τους τρόπους τους… που κάποτε κρατούσαν τσεκούρια και τώρα εκφέρουν ‘‘ορθό και ώριμο πολιτικό λόγο’’!

'Αλλωστε πόσες τέτοιες νίκες θυμάται κανείς να έχει κερδίσει ο ταξικός αγώνας, αυτή την δεκαετία?
Να δικαιωθούν τουλάχιστον με κάποιο τρόπο, σε ένα βαθμό, οι μνήμες και ο αγώνας αυτών που δεν είναι πια μαζί μας…

11 Likes

…τι έκανε λέει η Νέα Δημοκρατία?

14 Likes

Αυτή ήταν τυχερή, της φερόνταν ‘‘με το σεις και το σας’’

3 Likes

Η ποινή για διεύθυνση εγκληματικής οργάνωσης στην οποία καταδικάστηκαν ο Νίκος Μιχάλολιάκος , ο Χρήστος Παππάς , ο Ηλίας Κασιδιάρης , Ιωάννης Λαγός, Γιώργος Γερμενής, Αρτέμης Ματθαιόπουλος και Ηλίας Παναγιώταρος είναι από 5 έως 15 χρόνια κάθειρξ η, ενώ αν υπάρξουν ελαφρυντικά ξεκινάει από τα 2 χρόνια και φτάνει στα 8.

Επίσης διάβασα ότι οι παραπάνω διατηρούν το δικαίωμα του εκλέγεσθαι.

Καλά, ας περιμένουμε να μπούνε φυλακή πρώτα.

1 Like

Συμφωνώ 100%…Ήδη σε “δημοκρατικά φιλελεύθερα” sites σήμερα υπάρχουν άρθρα με εξισώσεις των “αγανακτισμένων” με τους Χ.Α. , πως εκεί γιγαντώθηκε η Χ.Α. , φυσικά η Μαρφίν παίζει παντού, πως απο τη μια έχουμε τη Χ.Α. και από την άλλη τον Ρουβίκωνα και πολλά πολλά χαριτωμένα…Το δηλητήριο έχει ποτίσει πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού και ο φασισμός δεν υπάρχει περίπτωση να συρρικνωθεί όσο η παιδεία είναι στα τάρταρα.

Υ.Γ. Η κραυγή της μάνας του Φύσσα ελπίζω να στοιχειώνει τους απανταχού φασίστες για χρόνια !!!

7 Likes

αυτοι ποθ φωναζουν σημερα απο τη νδ οτι νικησαν κτλ ειναι οι ιδιοι που κατα καιρους πετανε το γνωστο, μια χουντα χρειαζομαστε, επι χουντας γιναν εργα κτλ.

σκατα στα μουτρα τους.

7 Likes

Αριστοι αντιφασιστες
Γελαν τα μπετα

9 Likes