Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Μια μπακαλίστικη σκέψη είναι ότι μου φταίει όλο και περισσότερο ο Σύριζα και ο Τσίπρας στον οποίο δώθηκε η ευκαιρία να κάνει κάτι διαφορετικό… και το μόνο που κατάφερε είναι να θεωρούμε τους άριστους και τους ληστές τόσων ετών σωτήρες και καταφερτζήδες.

αλλά να μου πεις τι διαφορετικό να κάνεις όταν ο ίδιος ανέχεσαι να σουλατσάρουν όπου γουστάρουν οι ΧΑ που κρίθηκαν ένοχοι σήμερα, όταν κάνεις κυβέρνηση με τους “Καμμένους” και όταν τα περισσότερα μέλη σου είναι οι άλλοι πρώην ληστές του πασοκ

δεν έχεις ποιον να εμπιστευτείς και ποιον να πρωτοβρίσεις… όχι ότι σαν λαός αξίζαμε και κάτι καλύτερο, ειδικά όταν περισσότεροι από ένας στους δέκα ψήφισαν με χέρια και με πόδια αυτούς που θα μπουν σε λίγες μέρες φυλακή (ελπίζω)

3 Likes

Και όμως είναι πολύ σημαντική και ιστορική η σημερινή νίκη. Φασίστες θα συνεχίσουν να υπάρχουν φυσικά, δεν εξαφανίζονται ποτέ απλά κρύβονται. Εδώ δεν εξαφανίστηκαν μετά τον β παγκόσμιο. Αποφάσεις σαν την σημερινή τους βάζουν όμως γερά φρένα, τους πάνε πολύ πίσω.

Σήμερα βλέπεις ακόμα και στον αγγλικό Guardian να κάνουν λόγο για την μεγαλύτερη δίκη φασιστών μετά την Νυρεμβέργη. Δεν είναι μικρό αυτό, δεν είναι καθόλου μα καθόλου μικρό. Εκεί δεν κάνουν λόγο για “λαικιστές” εκεί κάνουν λόγο για νεο-ναζιστές και φασίστες. Οι Μητσοτάκηδες πετάνε τις μαλακιάρες τους γιατί ξέρουν καλά ότι 500.000 ψηφοφόροι αναζητούν νέο μαντρί. Αλλά αυτό γινόταν πάντα, δεν θα σταματήσει εύκολα. Και ακριβώς επειδή δεν θα σταματήσει εύκολα τέτοιες νίκες είναι σημαντικές. Έτσι δεν μπορούν να μολύνουν τόσο εύκολα την κοινωνία, η κοινωνία δείχνει αντιστάσεις. Εγώ το βλέπω και εδώ που ζω. Ειδικά στα χωρία οι υποστηρικτές της Χ.Α. εδώ είχαν αποθρασυνθεί εντελώς. Τα τελευταία 2 χρόνια δεν ακούς κιχ. Πλέον όλοι στις τρύπες τους. Θα ξαναβγούν κάποτε, αλλά η ιστορία έχει γράψει και θα ξαναγράψει πολλές φορές ακόμα.

17 Likes

Μακάρι το σημερινό να αποτελέσει αφορμή για ένα, έστω και λίγο, καλύτερο αύριο. Είμαι αρκετά απαισιόδοξος άνθρωπος και η σκατίλα, η αμορφωσιά και ο φανατισμός που παρατηρώ καθημερινά γύρω μου δεν βοηθάνε αλλά μακάρι σε κάποιο βαθμό να αλλάξουν κάποιοι άνθρωποι μυαλά και να ζήσουμε σε μια κοινωνία με λιγότερο μίσος και περισσότερη κατανόηση.

Περί ΝΔ τι να πούμε ρε παιδιά. Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα αφού κόπασε η ικανοποίηση από την απόφαση, ήταν η υποκρισία που έχουμε να φάμε από επιφανή στελέχη της κυβέρνησής μας (και όντως έτσι έγινε).

Όπως και να’χει, σήμερα είναι μια σημαντική ημέρα και μια σημαντική νίκη. Μακάρι να υπάρξουν και άλλες. Μάλλον το μόνο πράγμα που αξίζει αυτή την απαίσια χρονιά.

13 Likes

Ίσως ένα καλό από τις Αμερικάνικες εκλογές φέτος που μπορούμε να αντιγράψουμε και να μη νιώθουμε μαλάκες είναι το Vote και να τους πρήξουμε όλους να πάνε να ψηφίσουν. Να δούμε στις επόμενες εκλογές που περίπου βρισκόμαστε χωρίς πολλές δικαιολογίες.

edit: @bostonflesh Υπάρχει μεγάλη παρακίνηση στα social και στα ΜΜΕ ώστε να πάνε οι Αμερικανοί να ψηφίσουν στις εκλογές, register to vote, στις φανέλες στο ΝΒΑ ή στο παρκέ κλπ

2 Likes
11 Likes

Τι είναι το Vote που λες; Πώς μπορεί να βοηθήσει; Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα έχουμε 45% αποχή κάθε φορά στις εκλογές.

Ναι σιγουρα θα γινει αυτο και στην Αμερικη και στην Ελλαδα. Εχω νοικιασει ξενοδοχειο στον Νιαγαρα για το δευτερο Σαββατοκυριακο του Νοεμβριου για να καβαλησω το ουρανιο τοξο

1 Like

Πολλές ώρες μετά και πολύ σουρωμένη (και από συγκίνηση και από μπύρες και από πολιτικοκοινωνικές συζητήσεις), να πω, συμβολικά έστω

Μπράβο σε όλους όσους ήταν εκεί. Δεν είναι το μόνο, αλλά δεν είναι και λίγο. Ας είναι η σημερινή ημέρα μία νίκη, ναι, αλλά και μία αφύπνιση για τα από δω και πέρα, για ό,τι έρχεται και για ό,τι καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο. (σσ, δεν κάνω καμία πολιτική τοποθέτηση ε, όσοι με ξέρουν ίσως και να γελάνε, απλώς εκφράζω ένα γνήσιο άγχος για το μέλλει γενέσθαι -και ένα απόλυτο δέος για ό,τι ζήσαμε σήμερα.)

Κατά τα λοιπά, ΓΑΜΩΤΟΧΡΙΣΤΟΣΑΣ αρχίδια που επειδή είχατε γραμμή, που επειδή ΚΛΑΨΑΤΕ, έπρεπε να φάνε τα τοξικά σας αισθήματα παιδιά, ηλικιωμένοι, έγκυες, άνθρωποι που ΑΠΛΩΣ χειροκρόταγαν για το ΚΟΙΝΟ ΠΕΡΙ ΔΙΚΑΙΟΥ ΑΙΣΘΗΜΑ. Μα τον όσιρι και μα τον άπι (οκ, 10000 ορθογραφικά αλλά δεν ξέρω πώς αποδίδεται καλύτερα, λολ), τυφλωθήκαμε και βήχαμε σαν τα ζώα, εν καιρώ πανδημίας, επειδή πρέπει να συνοδεύσετε τους συνεργάτες σας στην φυλακή και σας χάλασε…!!! Κι εμείς αγαπήσαμε, αλλά δεν κάναμε έτσι.

Υπέροχη Γυναίκα, Μάνα, Αγωνίστρια, Μάγδα Φύσσα, είθε να κοιμηθείς, 7 χρόνια μετά, ήσυχη απόψε.

Ασίγαστο Golden Dawn Watch, ευχαριστούμε για όσα κάνατε, για όσα δεν σταματήσατε να μας θυμίζετε, όταν εμείς δεν ήμασταν εκεί.

Και για όλους τους υπόλοιπους, για όλους εμάς, ή εσάς, να τονίσω, πολύ ταπεινά, ότι ΔΕΝ.ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.ΕΔΩ. Δεν είναι όσοι φαίνονται, όσοι θα καταδικαστούν (όταν, άμα, όπως), αλλά είναι 400.000 ψηφοφόροι και άλλοι πόσοι “ναι μεν αλλά”, “δεν είμαι ρατσιστής αλλά”, απολιτίκ και ισαποστάκηδες, ομοφοβικοί και σεξιστές, μπογδάνοι και βορίδηδες, πορτοσάλτε και κασιμάτηδες και και και και και. Ο γείτονάς μας, ο παιδικός μας φίλος, ο συγγενής μας… Οι αρνητές της κλιματικής αλλαγής (just sayin…), οι μάτσο άντρες που ξυλοφορτώνουν τις γυναίκες τους, οι βασανιστές ζώων, όσοι εθελοτυφλούν μπροστά στα αιτήματα φοιτητών και μαθητών, όσοι δεν ενδιαφέρονται για τα εργασιακά αλλά ματώνουν για τις ακυρώσεις των παρελάσεων και πόσοι άλλοι. Ο κυρ Παντελής και η Τζενάρα απέναντι, ο διπλανός, εσύ, εγώ. Και είναι χρέος μας, τουλάχιστον, να τους εντοπίζουμε και να τους απομονώνουμε, να μην τους δίνουμε βήμα.-

Σόρρυ νοτ σόρρυ για το ποστ (είπα πόσο συγκινημένη είμαι?!), να είμαστε καλά και να είμαστε ΕΚΕΙ.

30 Likes

Αποστάσεις κρατούσαν οι παρευρισκομενοι? Μάσκες? Μας βλέπω να βαράμε 1000 κρούσματα τη μέρα από εβδομάδα. Ξέρω ότι τώρα αυτό φαίνεται πταίσμα αλλά δυστυχώς ας βγω Κασσάνδρα.
Η απόφαση ήταν στη σωστή κατεύθυνση. Απλά κρατάω μικρή ομπρέλα για τις ποινές και ελπίζω αυτό να είναι μόνο μια αρχή για όλους απέναντι σε φασίστες κάθε είδους

Βέβαια, αποστάσεις όπως όταν μπαίνεις στο μετρό σε ώρα αιχμής. :wink:

εδιτ : το διόρθωσες μαν μου και φαίνομαι ξέμπαρκη. μπορώ να πω ότι δεν είδα μάσκα να κατεβαίνει ή ότι τουλάχιστον, δεν κατέβασα την δική μου. με τόσα drones και δακρυγόνα θα ήταν και κατά τι χαζό, θα έλεγε κανείς.

3 Likes

Το από πάνω είναι ένα πάρα-πάρα πολύ καλό post. Μάλλον αντικατοπτρίζει με τον καλύτερο τρόπο τον ενθουσιασμό και τη συγκίνηση των χιλιάδων που βρέθηκαν στο δρόμο σήμερα.

Είναι ένα καλό post γιατί δεν αναφέρει πουθενά κάποια “νίκη της δημοκρατίας”, αλλά εστιάζει στο αίσθημα νίκης που μπορεί να νιώθει κόσμος που απλά τόσα χρόνια έχει σιχαθεί να τρώει μόνο ήττες.

Είναι ένα καλό post γιατί δεν τρέφει αυταπάτες ότι ο φασισμός/ναζισμός είναι οι 4-5 ένοχοι ή οι λίγοι περισσότεροι που ήταν μέλη αυτής της παρακρατικής οργάνωσης. Αλλά αναφέρεται ακριβώς σε όλους αυτούς τους “μικροφασισμούς” της κοινωνίας που μπορεί να ψηφίζουν και ΠΑ.ΣΟ.Κ. και Ν.Δ. και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Ήταν ένα καλό post.

Ήτανε μία καλή ημέρα για όσους δεν επαναπαύονται και ξέρουν ν’ αναγνωρίζουν τη λειτουργία της κάθαρσης και του ρόλου του αποδιοπομπαίου τράγου στην αστική δικαιοσύνη. Και μάλλον είναι πολλοί αυτοί.

13 Likes

IMG_20201007_220849

19 Likes

έπρεπε

14 Likes

Ζωντας μακρια απο τα ελληνικα δρωμενα και εχοντας ενημερωση μεσω φιλων και οικογενειας κυριως, αλλα και οτι διαβαζω στα social media και σε κανα φορουμ οπως και αυτο, δεν ειχα ποτε συνειδητοποιησει ποσο μεγαλο ξεπλυμενο κρυφο-φασιστακι ειναι αυτος ο Πορτοσαλτε. Νομιζα μεχρι σημερα πως ειναι απλως ενας ακομα γελοιος καθωσπρεπει φιλελες δημοσιογραφος και αρα ελαχιστα μεγαλυτερος του μηδεν σε αξια. Βλεποντας αυτο το βιντεο εκανα λαθος απο οτι φαινεται και τελικα μιλαμε για εντελως μηδενικο σε αξια. Με τι ΘΡΑΣΟΣ βγαινει και τα δηλωνει αυτα και μαλιστα με στομφο?

Η μονη μου ενσταση με την συγκεντρωση και τον τροπο με τον οποιον πραγματοποιηθηκε αυτη ειναι το οτι ζουμε δυστυχως σε εποχες πανδημιας (ασχετο με τα παραπανω αυτο).

1 Like

Να κάτι που αμέλησα να αναφέρω, να με συγχωρέσετε. Πόσο άλλο κλάμα απόψε.

Ένοχοι και για την υπόθεση του ΠΑΜΕ και για τους Αιγύπτιους ψαράδες.

5 Likes

Μεγαλος ΞΕΠΛΕΝΗΣ ο Πορτοσαλτε, οπως βεβαια και αρκετοι αλλοι. Μιλαμε για μαντροσκυλο. Αυτα που λεει, τα λεει γιατι καποιοι καθονται και τα ακουνε.

6 Likes

Ετσι για την πουτανια :stuck_out_tongue:

12 Likes

Επιτέλους και κάτι καλό το 2020…

2 Likes

Ας μην τα ξεχνάμε αυτά.

13 Likes

Με το shish και με το shash… Και μετά τους κέρασε και shokolatakia…

8 Likes