Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Φασισμος!

Ο μπαμπάς Πλεύρης, μέγας δημοκράτης, εμφανίστηκε ως συνήγορος του Λαγού και ζητάει εξαίρεση της συγκεκριμένης σύνθεσης. Όσο αγόρευε είπε και πως ο φασισμός δεν είναι ποινική πράξη, πως τον ενδιαφέρει μόνο η δικαιοσύνη κλπ…

Πριν από λίγο (δεν είναι fake).

Τους λυπάμαι εκεί στην ΝΔ. Και μόνο που σκέφτομαι πόσοι εκεί μέσα θέλουν να φωνάξουν υπερ της Χ.Α. και αναγκάζονται να βγάλουν τον σκασμό. Πολύ καταπίεση ρε παιδί μου. Τώρα το πήγαμε και στις οικογενειακές ιστορίες με τους Πλεύρηδες.

10 Likes

12 Likes

https://www.instagram.com/p/CGPPRJBgJ1R/?igshid=9p77ipx3ma5y

Από πότε δημοσιεύει αληθινές ειδήσεις το Κουλούρι?

4 Likes

Sorry που ασχολούμαι με άσχετο θέμα αλλά υπάρχει και αυτή η επικαιρότητα. Εντάξει η τύπισσα είναι για γέλια. Πριν λίγους μήνες μας έλεγε “με παίρνουν τηλέφωνο εκπαιδευτικοί και μου ζητάνε να αξιολογηθούν” :joy:

Τώρα που επιβάλλει τις εκλογές των αιρετών Σάββατο και θέλει να καθιερώσει ηλεκτρονική ψηφοφορία μας λέει “με παίρνουν τηλέφωνο εκπαιδευτικοί και μου λένε επιτέλους πρώτη φορά θα ψηφίσω” :rofl:

Δηλαδή ποιος εμπόδισε αυτούς τους υποτιθέμενους εκπαιδευτικούς που δήθεν θα ψηφίσουν πρώτη φορά να ψηφίζουν τα προηγούμενα χρόνια; Οι κάλπες είναι ανοιχτές μέχρι τις 7 το απόγευμα. Ποιος τους εμπόδιζε μετά το μάθημα να πάνε να ψηφίσουν;

Πέθανα με σχόλιο καθηγήτριας: “A για αυτό παίρνω τηλέφωνο στο Υπουργείο και συνεχώς είναι κατειλημμένο; Από τους εκπαιδευτικούς που την παίρνουν να της πούνε ότι επιτέλους θα ψηφίσουν για πρώτη φορά; Βέβαια εγώ την έπαιρνα τηλ. για να της πω ότι θέλω να αξιολογηθώ” :joy:

6 Likes

καλά, αυτή είναι κλινική περίπτωση, θηλυκός Παπαθεμελής

1 Like

Σορρυ δεν άντεξα :laughing:

12 Likes

Μλκ εκπληκτικο

2 Likes

7 Likes

Ωραίο αλλά έπρεπε να έχει και Μωυσή μέσα. Μωυσής ή αλλιώς και τσιτάχ.

3 Likes

Το ζήτημα είναι πολύ μεγάλο για να το συμπτύξεις σε λίγες γραμμές. Γενικά η ιδέα του cloud είναι πως για τα πράγματα που κάναμε στο pc μας ( install -> run ), τώρα ποια θα τα κάνουμε online. Το online αυτό δεν είναι τίποτε άλλο από αποθηκευτικός χώρος ( σε πολύ απλά λόγια ) που τρέχει αυτά που κάναμε στο pc μας, σε μεγαλύτερο infrastructure για να δουλεύουμε ταυτόχρονα. Η Microsoft με το Azure και όλη τη σουίτα της, απλά προσφέρει με τη δημιουργία των data centers όλη αυτή την υποδομή, όπως και όλες οι υπόλοιπες εταιρείες ( Amazon, google, cisco κλπ ).

Πιο συγκεκριμένα, πρόβλημα υπάρχει όταν κρίσιμα δεδομένα δεν είναι υπό τον πλήρη έλεγχο σου, πχ οι servers του στρατού είναι μέσα στο ΓΕΣ, δεν πρόκειται να πάνε σε κάποιο data center. Άρα το ότι οι κυβερνητικές υπηρεσίες της Ελλάδας θα είναι σε ένα data center της Microsoft είναι κάπως πρόβλημα αλλά σίγουρα θα υπάρχουν πρωτόκολλα ασφαλείας για να μη συμβούν διαρροές. Επίσης βρίσκονται εντός ΕΕ, άρα υπόκεινται στο GDPR που είναι ένα πραγματικά καλό εργαλείο και νομοθεσία.

Από εκεί και πέρα, επειδή έχω κάνει 2 ποστ περί cookies, πάντα λέμε πως ο νο1 κανόνας ασφαλείας είναι να προσέχεις τι κάνεις. Οκ δεν μπορούν όλοι να λειτουργούν linux και να έχουν πλήρη έλεγχο του τι κάνουν αλλά με το GDPR υπάρχουν οι κατάλληλες προυποθέσεις για να προστατεύεσαι. Πχ όσοι έχετε fb, δείτε τις παρακάτω εικόνες που σου δίνουν έλεγχο στο τι μοιράζεσαι.

Settings & Privacy -> Settings -> Ads

Ειδικά για την πρώτη εικόνα, όταν ξεχνάω για καιρό να κάνω remove interest, μου βγαίνει η πίστη, γιατί οποιοδήποτε action κι αν κάνω στο fb ( δω ένα βιντεάκι, πατήσω ένα page οτιδήποτε ), το fb αυτόματα το αναθέτει σε ένα tag, το οποίο πολλές φορές δε βγάζει και πολύ νόημα. Βέβαια είναι μια απόδειξη για τους συνομωσιολόγους, πως δε μας ακούνε, ούτε μας κατασκοπεύουν όπως νομίζουν, τα εργαλεία που έχουν κάνουν ακόμη καλύτερη δουλειά και απ’το να άκουγαν κάθε μας κουβέντα.

Αντίστοιχα και στο google, πρέπει να μπω στα settings για να σταματήσω το sharing και το τι πρόσβαση τους δίνω.

Εγώ το πρόβλημα που καταλαβαίνω με το cloud είναι πως ενώ ως τώρα τα ψηφιακά προιόντα τα αγοράζαμε και ήταν δικά μας ( software, games, tools κλπ ) σιγά σιγά οι εταιρείες θα τα τρέχουν όλα μόνες τους και εμείς θα τα νοικιάζουμε, πράγμα το οποίο έχει και υπέρ και κατά. Άποψη μου είναι πως τα υπέρ είναι συντριπτικά περισσότερα, και το κύριο μειονέκτημα ,είναι πως για να είναι κάτι δικό σου θα το πληρώνεις πολύ πιο ακριβά απ’ότι παλιότερα χωρίς την αντίστοιχη υποστήριξη αφού το business model έχει αλλάξει.

5 Likes

Σύντομα η ΕΕ θα διευρύνει το GDPR σε browser level οπότε θα μπορείς να κάνεις opt in η opt out για όλα τα σαιτ από τον Chrome / Edge / Firefox. Δε χρειάζεται δηλαδή να το κάνεις σε κάθε ένα σαιτ που επισκέπτεσαι πρώτη φορά η κάθε φορά που κάνεις ένα clean up.

Για το cloud γενικά το επίπεδο ασφαλείας που παρέχει το Azure η ο AWS είναι σαφώς ανώτερο από αυτό της εκάστοτε εταιρείας. Επίσης, υπάρχουν πλέον cyber security παροχοι όπως η Crowdstrike που προσφέρουν τις υπηρεσίες τους αποκλειστικά στο cloud.

Το μεγαλύτερο συν για τους καταναλωτές βέβαια είναι πως δε χρειάζεται όλα τα έξοδα κλπ που είχες στο παρελθόν για να ανανεώσεις το software σου, αλλα και η συχνότητα των ενημερώσεων είναι τέτοια που είναι βασικό εργαλείο για να είσαι πιο ασφαλής (παλιές εκδόσεις = ευάλωτες).

Νομιζω πάντως πως η ΕΕ (και η πολιτεία της Καλιφόρνια) έχουν πολύ αξιόλογη νομοθεσία.

4 Likes

Γινεται να μας βαλουν τσιπακι στον εγκεφαλο να τελειωνουμε με την γραφειοκρατια?

instant access σε καποιο collective consciousness και τερμα η κουραση

1 Like

Απλά, ακόμα πιο γελοίος…

Aνατριχιαστικα ξερατο ο τυπος. Κωλομερος που χουν αξια ολοι αυτοι

2 Likes

IMG_20201013_230516

Εγώ πάντως περιμένω ( και ανυπομονώ από τεχνολογική άποψη ) όταν απαγορευθούν όλα τα αμάξια απο τις megacities και οι μεταφορές θα γίνονται απο ΜΜΜ, ποδήλατα και αυτόνομα αυτοκίνητα όπου θα αντικαταστήσουν τα ταξί. Η Tesla είναι πολύ πολύ μπροστά απ’τον ανταγωνισμό στα πάντα.

3 Likes

Ναι αλλα κριμα που ο Elon Musk εχει καταντησει οριακα ψεκασμενος, και αρχιζει να γινεται επικινδυνος.

Παρολα αυτα στηριζω το τσιπακι.

Εγώ θέλω να δω αυτόνομο αυτοκίνητο που αναπτύχθηκε στην Καλιφόρνια να μπαίνει σε roundabout στην Ελλάδα ή να εντοπίζει τη σωστή λωρίδα στη συμβολή της Μιχαλακοπούλου με τη Μεσογείων :sweat_smile:

4 Likes

Πιστευω το καλυτερο σημειο ειναι στην ανοδο της Βασιλισσης Σοφιας, λιγο μετα το Χιλτον. Εκει θελει διαστημικο software, οχι αστεια!

Το παρηγορο θα ειναι οτι αυτα τα αυτοκινητα θα πηγαινουν ακριβως με τα ορια :stuck_out_tongue:

2 Likes