Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ναι ρε Παντελη αλλα δεν συζητουσαμε αυτο.
Οριακα clickbait η απαντηση σου, οπου click = καρδουλα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

Στο κτηριο του Εφετειου, οχι στο Εφετειο. Λογικα θα εχουν δικαιωμα εφεσης της αποφασης, οποτε θα παμε σε δευτερο γυρο. Μεχρι τοτε, αν οι ποινες ειναι με αναστολη δεν μπαινουν φυλακη.

1 Like

Αν το δούμε σε ευρύτερο πλαίσιο, είτε η δικαστική εξουσία είναι όντως ανεξάρτητη ακόμα και σε αυτά τα μεγάλα θεματα είτε οχι. Αν είναι ανεξάρτητη, το πλήθος επηρέασε πιθανώς λιγο,σε κάποια ζητήματα που η απόφαση ήταν δύσκολη και όχι σε αυτά που οι αποδείξεις κατεύθυναν την απόφαση. Αν δεν ήταν ανεξάρτητη, απλά έτυχε αυτό που απεφάνθη και μας χαροποιει όλους εμάς τους φυσιολογικούς ανθρώπους, να ηταν και η γραμμή των μεγάλων (υπάρχει άραγε κανένας εδω που πιστεύει πως μας κυβερνάει ο Κούλης?). Θεωρω αυτό το δεύτερο σενάριο πολύ πιο πιθανό. Και ούτε και σε αυτό η επιρροή του πλήθους ήταν ιδιαίτερα, έως και καθόλου σημαντική.

Ο λόγος όμως που η συγκέντρωση ήταν μεγαλειώδης ήταν αν την δούμε σε πανευρωπαϊκό, ή ακόμα πιο πάνω, επίπεδο εκεί σίγουρα η κοινή γνώμη επηρεαζει τις αποφάσεις. Και οδηγεί σε πιο υγιείς καταστάσεις και συνήθως και καλύτερες κοινωνιες. Το αντιφασιστικό και αντιναζιστικό μήνυμα ήταν ξεκάθαρο, και εντάσσεται στο ευρύτερο παγκόσμιο αντίστοιχο κινημα.

Όσον αφορά το συνωστισμό, δεν ημουν εκεί (αν και θα ήθελα αν μπορούσα) αλλά ελπίζω να τηρήθηκαν κάποιες αποστάσεις, μάσκες απ’ ότι είδα στα βίντεο φορούσαν οι περισσότεροι. Ο συνωστισμός είναι πολύ επικίνδυνος ακόμα και όλα τα μέσα προστασίας να λαμβάνει κάποιος, αλλά όσο κυνικό και να ακούγεται πιθανώς, κάποιες φορές you have to crack a few eggs to make an omelet, και η ομελέτα εν προκειμένω είναι το ηχηρό μήνυμα που δόθηκε, και ευρωπαϊκα/παγκοσμια αλλά και σε αυτούς που πολύ σωστά γράφει ο @pantelis79

1 Like

Η Χ.Α. δεν καταδικάστηκε ως εγκληματική οργάνωση γιατί πήγε ο κόσμος και πίεσε. Καταδικάστηκε ως εγκληματική οργάνωση γιατί από τη δεκαετία του 80 μέχρι και τώρα τέτοια ήταν. Οι αποδείξεις ήταν πάντα εκεί, κατατέθηκαν στο δικαστήριο και δε μπορούσε να γίνει αλλιώς αφού οι δικηγόροι έκαναν εξαιρετική δουλειά. Δεν εμφανίστηκε το 2010 η Χ.Α. Τότε απλά βρήκε πολύ χρήμα (όμοια με τα υπόλοιπα νεοναζιστικά κινήματα στην Ευρώπη).

Παρόλα αυτά, βλέπω μια παρανόηση σε πολύ κόσμο που μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ και για αυτό θέλω να τη τονίσω. Η ηγεσία της Χ.Α. δεν κρίθηκε ένοχη για φασισμό και δεν τιμωρήθηκε ο φασισμός, όπως είδα πολλές φορές να γράφεται. Φασίστες είναι και επιθυμώ για αυτούς τα χειρότερα. Αλλά η Χ.Α. τώρα κρίθηκε ένοχη γιατί παραβίαζε το ποινικό δίκαιο και έτρεχε μια εγκληματική ομάδα. Κοινοί ποινικοί είναι και η θέση τους είναι μαζι με τους υπόλοιπους δολοφόνους, βιαστές, νταβατζήδες, μαφιόζους, κλπ. Δεν είναι πολιτικοί κρατούμενοι ή κυνηγημένοι για τις απόψεις τους.

Το τονίζω γιατί -μακάρι να βγω λάθος- αλλά περιμένω πως οι ποινές για τους περισσότερους θα είναι χάδι λόγω του ότι η δίκη διήρκησε 7 χρόνια (3 κυβερνήσεις!) και λόγω του νέου ποινικού κώδικα (ήδη ο Κοντονής γκρίνιαξε για … τον νόμο του και διαγράφηκε!). Μάλλον με τον Λαγό ως Ευρωβουλευτή θα συνεχίσουμε. Αν όντως η ηγεσία της Χ.Α. τη γλιτώσει και ο κόσμος νομίζει πως η δίκη ήταν για το φασισμό, τότε ανοίγει κερκόπορτα για να βγει ο καθένας να πει το μακρύ και το κοντό του στο μέλλον. Ακόμη και η ίδια η Χ.Α. θα έχει ένα αφήγημα να πει για να την δουν θετικά περισσότεροι φασίστες στο μέλλον ή για να σπιλώσει άλλες παρατάξεις με αντιδιαμετρικά αντίθετες αλλά ακραίες απόψεις.

10 Likes

Αυτούς τους ξεφτίλισαν δολοφόνοι σαν τον Κουφοντίνα που δεν έψαξε ελαφρυντικά και το πήρε επάνω του.

Να μη βάλω στην ίδια πρόταση με αυτούς τους νάνους Παναγούληδες, Μουστακλήδες, Μπελογιάννηδες κοκ…

1 Like

Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο αυτό.

Στην Ελλάδα οι ποινές έχουν τάξεις μεγέθους, πχ κάθειρξη σημαίνει από 5 μέχρι 20 χρόνια φυλακή. Σε κάποια εγκλήματα οι νόμοι λένε απλά “κάθειρξη”, σε άλλα μπορεί να λένε “κάθειρξη τουλάχιστον δέκα ετών”, άρα από δέκα μέχρι είκοσι κ.ο.κ.

Αφου λοιπόν ένας κατηγορούμενος κριθεί ένοχος, πάμε στο δεύτερο κομμάτι την ποινή. Εκεί εκτιμώνται οι περιστάσεις του εγκλήματος και τα ελαφρυντικά. Αν π.χ. κάποιος προκάλεσε βαριά σωματική βλάβη με μια μπουνιά τότε μπορεί να φάει δέκα χρόνια, αλλά αν χτυπούσε τον άλλον μέχρι να τον αφήσει στον τόπο, τότε μπορεί να φάει 15. Αυτά είναι οι περιστάσεις, και μετά είναι τα ελαφρυντικά, δλδ ο προτερος έντιμος βίος κ.λπ.

Τωρα βρισκόμαστε σε αυτή τη φάση, να εξειδικευσουμε το μέγεθος των ποινών.

Και όπως σωστά είπε ο Παντελής, αυτή είναι μια πρωτόδικη απόφαση, άρα μπορούν να κάνουν έφεση. Όμως (πιστεύω) δεν θα τους δοθεί αναστολή μέχρι την εκδίκαση της έφεσης, άρα θα μπούνε φυλακή για πολλά χρόνια τουλάχιστον μέχρι την έκδοση απόφασης επί της εφεσεως.

2 Likes

Δεύτερο σπάσιμο του αυτοπεριορισμου δυστυχώς

Αν θες κυνισμό , θα τον βρεις πολύ εύκολα στο πρόσωπο ενός συζύγου μιας εγκυμονούσας , μιας μητέρας ενός νεογέννητου βρέφους που δεν έχει αντισώματα , ενός ανθρώπου με ηλικιωμένους γονείς που με χαρακτηριστική ευκολία θα πει να πα να γαμηθειτε εσείς και οι ιδεολογίες σας όλων των φασμάτων μπροστά στην αξία της ζωής πόσο μάλλον των αγαπημένων του δικών του ανθρώπων .

Για αυτό ήλπιζα και ουδέποτε περίμενα από παιδιά τέτοιας ποιότητας του φόρουμ να διαβάσω για σημαντικότερα και λιγότερο σημαντικά , ειδικά όσον αφορά ζωές αθώων

Νιώθω ένα κλικ πιο ανασφαλής πλέον από χθες και όπως είπα δεν το περίμενα από αυτό εδώ το φόρουμ

Και για να μην παρεξηθω μιας και είναι πανευκολο στις μέρες μας , τάσσομαι υπέρ της γνώμης του @QuintomScenario στο συγκεκριμένο θέμα . Δεν υπάρχει το ο σκοπός αγιάζει τα μέσα , είναι πάρα πολύ σημαντικός ο αγώνας κατά του ναζισμού αλλά είμαι αντίθετος στο σημαντικομετρο . Δεν πρέπει να συγκρίνονται αυτά τα δύο . Απλά δεν πρέπει . Προσβάλει τον ίδιο τον αγώνα .

Άνθρωποι πεθαίνουν κάθε μέρα από την πανδημία και θα συνεχίσουν να πεθαίνουν . Θα συνεχίσουν να πεθαίνουν και λόγω των ναζιστών. Είναι διαφορετικές μάχες . Σημαντικές εξίσου και και καθημερινές. ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΊΝΟΝΤΑΙ

4 Likes

Τη συγκεκριμένη απόφαση, δεν την επηρέασε η συγκεκριμένη συγκέντρωση. Αυτό που έγινε εκείνη τη μέρα ήταν ότι διαβάστηκε η απόφαση μέσα στο δικαστήριο και οι συγκεντρωμένοι περίμεναν απ’ έξω για να την ακούσουν. Είχε ήδη παρθεί η απόφαση και δε θα άλλαζε είτε απέξω ήταν δύο άτομα είτε ήταν δύο εκατομμύρια άτομα.

@Rebel κατανοητά όλα αυτά που λες και συμφωνώ. Για την πανδημία δυστυχώς ο καθένας μας επαφίεται σε μεγάλο βαθμό και στο πόσο υπεύθυνος είναι ο διπλανός του. Μια βόλτα στα γεμάτα μπαρ του Κολωνακίου μπορεί να πείσει κάποιον για το πόσο “υπεύθυνοι” είναι οι διπλανοί του. Ένα ταξίδι με καράβι τον Αύγουστο μπορούσε να πείσει κάποιον για το πόσο “υπεύθυνοι” είναι οι κυβερνώντες (btw, εγώ έκανα ταξίδι πήγαινε-έλα στη Θεσσαλονίκη με τραίνο, στο “πήγαινε” η πληρότητα ήταν ακριβώς 50%, ένα άτομο ανά δύο θέσεις, στο “έλα” είχε αλλάξει και πρέπει να πλησίαζε το 70% με τα κρούσματα να είναι αυξανόμενα, όχι μειούμενα). Δικαιολογούν όλα αυτά όσους μαζεύτηκαν έξω από το Εφετείο; Προφανώς και όχι. Θα αποδειχτεί αυτή η συγκέντρωση μια υγειονομική βόμβα; Ελπίζω πως όχι. Και τότε, γιατί πήγαν όλοι αυτοί εκεί;

Είσαι η κυβέρνηση. Υποστηρίζεις ότι είσαι εναντίον της ΧΑ, ότι εσύ τους έβαλες φυλακή, ότι πάντα τους κυνηγούσες κλπ. Ωραία, να τα δεχτώ όλα αυτά, έστω ότι είναι αλήθεια. Ξέρεις ότι θα μαζευτεί πολύς κόσμος έξω από το Εφετείο για την ανάγνωση της απόφασης. Χιλάδες κόσμου. Δεν μπορούσαν κρατικοί παράγοντες να οργανώσουν κάπως την κατάσταση, φιλικά προς τον κόσμο, ώστε να εξασφαλιστεί (στο μέτρο του δυνατού) ότι δε θα υπάρχει συνωστισμός; Δε θα μπορούσαν ας πούμε να χωρίσουν τον κόσμο σε μπλοκ, με κορδέλες κλπ; Θα μπορούσαν. Απλός κόσμος ήταν ως επί το πλείστον αυτός που πήγε και συγκεντρώθηκε εκεί, δεν ήταν τίποτα στρατευμένοι που δε θα πειθαρχούσαν σε οδηγίες τέτοιου τύπου πιστεύω. Θα μου πεις, ποιος θα το έκανε αυτό, ο Μπακογιάννης που έκανε “αυθόρμητες” φιέστες στην Ομόνοια με “αυθόρμητες” κάμερες :joy:; Ή ο Χρυσοχοΐδης, που τα παραμύθια έχουν γίνει δεύτερη φύση του;

Τι έκαναν; Με το που μαθεύτηκε η απόφαση, πλακώσανε τον κόσμο στα νερά και στα χημικά χωρίς προφανή λόγο (γιατί η κυβέρνηση το έκανε αυτό ουσιαστικά, όχι η Αστυνομία), με αποτέλεσμα να πέσουν ο ένας πάνω στον άλλο και να πάνε περίπατο ακόμα και οι υποτυπώδεις αποστάσεις που μπορεί να τηρούνταν. Αυτό έχει αποδειχτεί από εκατοντάδες βίντεο και είναι η πραγματικότητα, η οποία απέχει πολύ από τα ψέμματα του Χρυσοχοΐδη. Τόσο πολύ εναντίον της ΧΑ ήτανε και αυτοί και διάφοροι άλλοι λοιπόν.

Η συγκέντρωση αυτή λοιπόν για μένα ήταν κυρίως ένα αντανακλαστικό του απλού κόσμου ενάντια στους φασίστες, αλλά σε ένα μικρό βαθμό και ενάντια στην κυβένηση.

Προσωπικά δε θα πήγαινα πρωτίστως για υγειονομικούς λόγους, όπως δεν πηγαίνω σε πολλές άλλες εκδηλώσεις, όπως δεν έχω αγκαλιάσει την ίδια μου τη μάνα για μήνες, όπως δε βλέπω τα ανήψια μου και τους φίλους μου, όπως έχω κόψει κάθε χειραψία κλπ. Από μακριά και αγαπημένοι. Σε όποιον όμως πήγε με προσοχή και σεβασμό στον διπλανό του για να στηρίξει μια άλλη μάνα που περίμενε 7 ολόκληρα χρόνια για να δει τους δολοφόνους (φυσικούς και ηθικούς αυτουργούς) του παιδιού της να καταδικάζονται, δεν μπορώ να του πω κατάμουτρα “είσαι παπάρας”. Ξαναλέω, μιλάω για τον απλό κόσμο που πήγε αυθόρμητα.

Ίσως είμαι αρκετά συναισθηματικός, αλλά αυτό μου “βγαίνει” τούτη τη στιγμή.

10 Likes

Μα δεν είπε κανείς γιατί πήγαν ή ότι κακώς πήγαν

Αλλά , τουλάχιστον σε εμένα , που από την δική μου πλευρά είμαι πολύ ευαίσθητος ως προς τους ηλικιωμένους και τα βρέφη πχ , φαίνεται πάρα πολύ άσχημο να λεγόνται ελαφρά τη καρδία ότι πρέπει να σπάσουν και αυγά για χάρη του αγώνα μας . Δλδ θα πω εγώ στη μάνα μου " δεν πειράζει που θα πεθάνει η γιαγιά μας , τουλάχιστον παλέψαμε κατά του ναζισμού ;; " Ε , όχι δεν πρέπει να το πει κανένας αυτό

Γι’αυτό, τουλάχιστον μην τα συγκρίνουμε . Είναι άσχημο και είναι και δύο ξεχωριστές ανεξάρτητες καθημερινές μάχες για την κοινωνία

8 Likes

Δεν είναι μόνο θεωρητικου τύπου η σύγκριση φίλε rebel, είναι και πρακτικού, δηλαδή είναι μια σύγκριση που αναγκαστικα πρέπει να κάνεις όταν σκέφτεσαι αν θες να πας ή όχι. Άρα ενώ θεωρητικά μπορεί να συζητάμε τι είναι πιο σημαντικό, αυτη σύγκριση έχει και πρακτικό χαρακτήρα.

Έτσι τελείως πρακτικά, είτε αυτός που θα πει “δεν πάω λόγω κοβιντ”* είτε αυτός που πηγαίνει αλλά προσπαθεί να προσέχει όσο μπορεί περισσότερο, και οι δύο αυτές απόψεις για εμένα είναι σεβαστές. Αν πάλι κάποιος θεωρεί πως κακώς πήγαν όλοι αυτοί λόγω κοβιντ, και αυτό σεβαστό είναι. Αλήθεια το λέω, όχι για να το παίξω συμφιλιωτης, είναι πολύ δύσκολη η απόφαση πάω ή δεν πάω στη συγκεκριμένη περίπτωση.

*Ή για άλλο λόγο, σαφώς και δεν μπορούμε όλοι να συμμετέχουμε στα παντα

1 Like

Καταρχας, δε νομιζω οτι ειναι σωστη η αποφαση του “αυτοπεριορισμου” οτι κι αν σημαινει αυτο. Νομιζω ειδικα στο συγκεκριμενο νημα γινεται διαλογος υπο πολυ καλες συνθηκες, και ολοι οι συμμετεχοντες διαβαζουν τις αποψεις των αλλων και απαντανε με σεβασμο. Θα εχεις τους λογους σου, αλλα γενικα νομιζω η σιωπη δεν ειναι λυση.

Ουτε νομιζω πως πρεπει να νιωθεις ετσι. Καλως ή κακως, μεχρι τωρα το κοβηντακι “σκοτωσε” την πλειονοτητα απο οσους ηταν να σκοτωσει λογω ελλειψης γνωσης, testing, υποδομων, ή οπως αλλιως θελεις να το πεις. Και επισης δυστυχως, εφυγαν πρωτοι οσοι ηταν πιθανοτατα καταδικασμενοι να φυγουν, δηλαδη οι ευπαθεις και πολυ ηλικιωμενοι. Ειναι τεραστιο κριμα, αλλα ο χρονος δεν γυριζει πισω. Η διασπορα του ιου σε εξωτερικους χωρους στους οποιους ο κοσμος φοραει μασκες ειναι αρκετα μικρη, ευτυχως, ή εστω μικροτερη απο οτι ο κοσμος νομιζε στην αρχη.

Συμφωνω. Και να τονισω μια ακομα παραμετρο. Καλώς ή κακως οι θανατοι απο κοβηντακι ειναι μια μετρησιμη ποσοτητα, και μπορουμε να κανουμε και back tracing αν χρειαστει, και ειναι κατι που μπορουμε να αποφυγουμε παιρνοντας οσα περισσοτερα μετρα μπορουμε. Ο αγωνας κατα των φασιστων ειναι διαρκης και συνεχης, και δεν εξαρταται απο μια συγκεντρωση μπροστα απο ενα δικαστηριο, οσο ομορφη και συμβολικη να ειναι η εικονα. Και οι μισοι να ειχαν παει την Τεταρτη, δε θα αλλαζε το συμβολικο, ουτε θα εκανε τον αγωνα λιγοτερο σημαντικο.

4 Likes

Δεν έχω διαβάσει την κουβέντα αναλυτικά, αλλά τελείως ψύχραιμα να πω ΤΕ ΦΑΣΕ και να προσθέσω ότι εγώ προσωπικά για να κατέβω είχα μόλις λάβει αποτελέσματα τεστ αντισωμάτων κοβιντ κι αφού γύρισα είμαι κατά το μέτρο του δυνατού σε αυτοπεριορισμό. Η μάνα μου απ’την άλλη με πήρε σχεδόν κλαίγοντας να μου πει ότι θα θελε να είναι εκεί, αλλά ότι αποφάσισε να μην το ρισκάρει. Επίσης, θεωρώ το πιο επικίνδυνο πράγμα που όντως εγινε την ρίψη των χημικών, γιατί τόσος κόσμος για τόση ώρα πνιγόταν και έβηχε. Πόση ατομική ευθύνη χωράει εκεί…?

Σε άλλα νέα απο τότε που έκανα τουιτερ, κινδυνεύει ακόμα περισσότερο η ψυχική μου υγεία

5 Likes

Καλά για το Μπογάνο από πάνω τι να πούμε, αυτογελοιοποιείται ακόμα μια φορά (μεγαλύτερος αντιναζιστής λολ ρε φίλε)

Σε άλλα νέα, πολύ σωστό το πρωτοσέλιδο της Αυγής. Περαστικά σε Αντύπες Καρύπογλου που ξέπλενε τον παιδεραστή Νίκο Γεωργιάδη και στα υπόλοιπα νεοφιλελέδια, κρυφοφασιστάκια με το μανδύα του δημοκράτη που θίχτηκαν. Ανοίξτε το άρθρο να δείτε τα οργισμένα (χαχα) τουιταρίσματα τους.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΑΛΟΣ κύριοι του iefimerida.

3 Likes

Αυτές οι δύο παραγράφοι σου νομίζω είναι τέλειο παράδειγμα ενός προβλήματος της σύγχρονης εποχής και φταίμε και εμείς ( γελάω και μόνο που το λέω ) οι μηχανικοί. Δεν είναι όλα τα προβλήματα μετρήσιμα, ούτε μπορείς να τα κάνει quantify ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να είναι, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για κοινωνικής φύσεως ζητήματα.

Προφανώς δεν κρίθηκε ένοχη για φασισμό, όπου εγώ προσωπικά το θεωρώ σωστό σα σκέψη. Οποιαδήποτε θεωρία υπάρχει, ακόμα και στο μυαλό μονάχα ενός ατόμου δε θα πρέπει να διώκεται, γιατί ο κάθε άνθρωπος πρέπει να είναι ελεύθερος να σκέφτεται και να πιστεύει ό,τι θέλει. Το άλμα όμως από τη σκέψη ενός ατόμου μέχρι την εφαρμογή τους περνάει από πάρα πολλά στάδια και αυτά τα στάδια δεν είναι ατομικά, φιλτράρονται από όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους ή έστω τους θεσμούς που τους αντιπροσωπεύουν.

Τιμωρήθηκαν όμως οι ιδέες των ναζιστών και ( όχι των φασιστών ) όταν πήγαν να τις εφαρμόσουν σε μεγαλύτερο στάδιο από το ατομικό. Πολλοί αστερίσκοι στο γιατί φτάσαμε ως εδώ και γιατί επετράπη να φτάσει σε αυτό το σημείο αλλά είναι διαφορετική κουβέντα και δε θέλω να εστιάσω σε αυτό. Η κοινωνία που ζούμε και η δικαστική εξουσία, αποφάσισε λοιπόν, να τιμωρήσουν αυτή την ιδεολογία όταν πήγε να εφαρμοστεί άρα δεν μπορείς να λες πως αυτά τα δύο δεν έχουν σχέση αιτιατή μεταξύ τους.

Σαν παράδειγμα να αναφέρω πως όλοι μας ακούμε για τους αριστερούς, τους κομμουνιστές, το Στάλιν κλπ, οι οποίοι ναι μεν στην Ελλάδα διώχθηκαν για τις ιδέες τους, αλλά δεν έγινε παντού αυτό. Παρόλαυτα εν έτει 2020 ακούς ακόμη πως χρειάζονται καταδίκες, θάνατο και διάφορα άλλα, έχοντας ως βάση ότι κάποια στιγμή οι άνθρωποι που ασπάζονταν αυτές τις ιδέες, τιμωρήθηκαν από τον -τότε- νόμο για τις πράξεις τους, και αυτή η τιμωρία χρησιμοποιήθηκε για να επιτεθούν και στην ιδεολογία. Ένα εντελώς ανάλογο ζήτημα με αυτό που γίνεται τώρα.

Δεν μπορούμε να πούμε πως πατήθηκε κάτω ο ναζισμός, αλλά έχουμε το εργαλείο που έχει ήδη χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν ( από την “κακή” μεριά ) και είναι στο χέρι μας να το εκμεταλλευτούμε, αν καταφέρουμε και περάσουμε στη συνείδηση του κόσμου πως ο ναζισμός συνδέεται άμεσα με εγκληματικές πράξεις, η θεωρία και η πράξη συμβαδίζουν. Προφανώς αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο και ο λόγος είναι απλός, πως η εξτρεμιστική προέκταση του συστήματος που ζούμε θα είναι πάντα ο φασισμός και ο ναζισμός, άρα σε περιόδους κρίσης ο κόσμος θα καταφεύγει προς τα εκεί. Και πάλι όμως, αυτό ενισχύει το παράδειγμα που είπα πριν, πως λόγο της δίωξης και των ιδεών αλλά και των πράξεων των αριστερών, ένα σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού, έχει κανονικοποήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό πως οι αριστεροφασίστες είναι πρόβλημα δημοκρατίας και οι δεξιοφασίστες μια αναπόφευκτη εξαίρεση της. Μια κλασσική εφαρμογή της αρχής του περιστερώνα αν θες να το ποσοτικοποιήσουμε.

Φίλε @Rebel, δεν ξέρω αν απευθυνόσουν σε εμένα προσωπικά, αλλά εγώ ξεκίνησα αυτή την υποσυζήτηση.

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει άτομο που να μην ενδιαφέρεται για την υγεία της οικογένειας του και του συνόλου. Αυτοί που δεν ενδιαφέρονται είναι οι ίδιοι που καταδικάστηκαν και όσοι ασπάζονται παρόμοιες ιδεολογίες/σκέψεις/whatever.

Τα βρέφη και οι ηλικιωμένοι πάντα ήταν ευπαθείς ομάδες, όχι φέτος με την πανδημία. Για να μπορέσεις να πεις ( και εγώ να πω, δε με βγάζω απ’έξω ), πως πρωταρχικό μέλημα είναι η υγεία, θα πρέπει να μπορείς να εξασφαλίσεις την υγεία. Καλώς ή κακώς η γιαγιά μου δε θα είχε ζήσει τόσο αν δε ζούσε σε μια κοινωνία που ενδιαφέρεται για αυτές τις ομάδες.

Το να καταφέρουμε να περιθωριοποιήσουμε τους ανθρώπους που ονειρεύονται κάτι διαφορετικό ( αφού βάζουν ανισωτικές σχέσεις στις ζωές των ανθρώπων από μόνοι τους, όχι όπως εγώ κι εσύ - με ενδιαφέρει η γιαγιά μου περισσότερο από τη γιαγία του Rebel, αλλά πολλές γιαγιάδες γι’αυτούς δεν έχουν λόγο ύπαρξης ) είναι ο σημαντικότερος αγώνας. Δεν μπορείς να έχεις ατομική ευημέρια χωρίς το κοινωνικό σύνολο, κι αυτό γιατί είναι αδύνατο να μπορείς να ελέγξεις όλα τα προβλήματα που θα σου παρουσιαστούν στη ζωή σου με τις δυνάμεις σου. Χρειάζεσαι ένα κοινωνικό σύνολο που θα σου προσφέρει αυτά που θεωρείς δεδομένα. Η απάθεια που δείχνουν πολλοί, είναι αποτέλεσμα αυτής της προσφοράς όλων των υπολοίπων.

Δε σου κάνω επίθεση αν το εκλάβεις έτσι, ούτε λέω πως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα όπως αναφέρεις. Λέω όμως πως για να έχεις σωστή ( σωστή όπως την εκλαμβάνω εγώ ) κοινωνία, το σημαντικόμετρο υπάρχει, γιατί χωρίς αυτό πολλά πράγματα που θεωρούμε δεδομένα σε ατομικό επίπεδο δε θα πέρναγαν καν απ’το μυαλό μας, και τα παραδείγματα στον πλανήτη μας είναι άπειρα.

4 Likes

Υπάρχει βέβαια και ο λογαριασμός-όαση, που έδωσε ξεκάθαρη απάντηση στο μεγάλο ερώτημα που τέθηκε και στο φόρουμ.

ασδμπ

Επίσης η συνέχεια της ατάκας Μπογδάνου περί αντιναζισμού είναι φανταστική, ότι λέει ποτέ δεν τον συνέφερε να κατεβαίνει ΧΑ στις εκλογές για να κόβει ψήφους από ΝΔ. ¯_(ツ)_/¯

13 Likes

Ποια συγκέντρωση, ούτε πούλμαν δεν γεμίζουν.

1 Like

εγώ ήθελα να την επιτρέψουν για να ξαναξεφτιλιστούν

3 Likes

Δε ξέρω αν πλάκωσαν δεξιοί στο Press Project αλλά είδα ψιλοαρκετούς να κράζουν στα σχόλια. Πείτε λίγο γνώμες όποιος ξέρει.

Δεν ξέρω αν είναι δεξιοί, αλλά το άρθρο είναι ψιλοάκυρο.

Κανένα ελαφρυντικό για τα πρωτοπαλίκαρα. Περιμένουμε τις ποινές τωρα των 5-15 ετών που θέλω να ελπίζω ότι στην πορεία δεν θα γίνουν 2-5…
Ο Μίχος πήρε ελαφρυντικά, προφανώς λόγω βλακείας.

2 Likes