Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Την καταλαβα την σειρα, μονο που ο προβληματισμος περι πανδημιας (που πολλοι ξεχνανε οτι ακομα εχουμε) εχει εστω μια βαση λογικης, σε αντιθεση με τις αλλες ενστασεις στο meme.

2 Likes

Το 99.9% των ανθρώπων που καταλαβαίνουν τον κίνδυνο της πανδημίας ξέρουν πως το να βάλεις τους ναζιστές στη φυλακή είναι πιο σημαντικό από την πανδημία. Αυτοί που το λένε αυτό ως επιχείρημα για προχθες απλά είναι ηλίθιοι.

Τι συγκρινεις ανθρωπε μου. Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο? Δηλαδη αν δεν ειχε κατεβει ο κοσμος στην πορεια ή αν ειχαν κατεβει οι μισοι ή αν κρατουσαν ολα τα μετρα και τις αποστασεις μεταξυ τους, ΔΕΝ θα ειχαν μπει στην φυλακη οι φασιστες? Τι λογικη ειναι αυτη?

Οι γονεις μου ειναι 67 και 76. Αν ημουν Ελλαδα αυτην την στιγμη, δε θα ειχα κατεβει στην πορεια για ΚΑΝΕΝΑΝ λογο οσο και να το ηθελα, γιατι θα ημουν φιλοξενουμενος στο σπιτι τους. Οσο και να υποστηριζω τον αγωνα κατα του φασισμου. Εσυ θα εκανες το αντιθετο?

Επιχειρημα ως προς ΤΙ ακριβως?

2 Likes

Δεν έκανα σύγκριση, δεν είπα ποιος θα κατέβαινε ή όχι, είπα πως για την προχθεσινή συγκέντρωση του κόσμου, το να μιλήσεις για τον ιό είναι άνευ σημασίας μπροστά σε αυτό που αντιπροσώπευε, και αυτοί που το κάνουν είναι ηλίθιοι.

Ούτε εγώ κατέβηκα, γιατί έρχομαι καθημερινά σε επαφή με ανθρώπους σε ευπαθή ομάδα για να απαντήσω στην ερώτηση σου.

Επιχείρημα ως προς το γιατί κατέβηκε ο κόσμος έξω απ’το δικαστήριο.

Δεν ειναι ανευ σημασιας ομως. Εξαρταται ποιος το λεει και με ποια σκοπιμοτητα. Αν το λεει ο Πορτοσαλτε το σκουπιδι, ναι, ειναι εμετικο. Οταν ομως γινεται μια σοβαρη κουβεντα στην οποια κοσμος αναρωτιεται κι εχει εναν σοβαρο προβληματισμο για το τι γινεται με την διασπορα του ιου στις πορειες και ΟΧΙ ως απαντηση τυπου “ναι για τα αλλα δεν λετε ομως”, τοτε ειναι ενας πολυ βασιμος προβληματισμος.

Δεν ειναι ολοι ηλιθιοι οσοι προσπαθουν να επιστησουν την προσοχη σε τετοιες διαδικασιες. Και δεν ειναι ασπρο μαυρο το θεμα της διασπορας του ιου επειδη “ο σκοπος αγιαζει τα μεσα”. Ξερεις πολυ καλα ποιοι τα λενε αυτα.

5 Likes

Το ίδιο πράγμα λέμε αν δεν το κατάλαβες :stuck_out_tongue:

Ισχύει, αλλά αφενός αυτοί που το αναφέρουν με αφορμή τη συγκέντρωση στην Ευελπίδων μέχρι πριν 2 μέρες δεν έδιναν καμία σημασία και θεωρούσαν τον κορονοϊό θεωρία συνωμοσίας, αφετέρου στην ουσία του επιχειρήματος, έρχονται στιγμές που πρέπει να ζυγίσεις και να σκεφτείς το διακύβευμα.

Ναι, είναι σημαντικό να προφυλάξεις τον εαυτό σου και το κοινωνικό σύνολο από τη διάδωση της πανδημίας που σκότωσε 1 εκατομμύριο κόσμο παγκοσμίως, είναι σημαντικότερο να υψώσεις τοίχος ενάντια στο ναζισμό που σκότωσε εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες και εκατομμύρια παγκοσμίως.

Φαντάζομαι αντίστοιχα ήταν και η λογική όσων βγήκαν στους δρόμους στις ΗΠΑ για να διαμαρτυρηθούν για τη συστημική βία, το ρατσισμό κοκ.

5 Likes

Με την διαφορα οτι αυτο γινεται με παμπολλους τροπους και εδω και δεκαετιες απο οσους πιστευουν σε αυτον τον αγωνα, δεν ηταν η Τεταρτη μεσημερι εξω απο το δικαστηριο η συγκεντρωση που θα αλλαζε το μελλον της ανθρωποτητας, και αρα η συγκριση που κανεις (που ηταν ατοπη ουτως ή αλλως, δηλαδη μα την αληθεια τι συγκρινουμε…) δεν ειναι σωστη, αφου εβαλες τα εκατομμυρια κοσμου στο δευτερο σκελος. Δηλαδη οσοι κατεβηκαν στην πορεια προχθες εσωσαν εκατομμυρια κοσμου απο φασιστες? Αληθεια τωρα? Ειμαι απο τους πιο ιδεολογους και ρομαντικους εκει εξω, αλλα καπου ενα μετρο στις συγκρισεις ε. Τεσπα. Μαλλον δεν γινομαι κατανοητος σε αυτο που προσπαθω να πω. Προφανως ειμαστε ιδεολογικα ολοι στην ιδια σελιδα 100%.

Για μενα το να πεις “ε σταρχιδια μου το κορονοβιρακι παω να διαδηλωσω γιατι ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ” δεν ειναι μια σκεψη που πρεπει να γινεται αβιαστα, και που προφανως ο nnnkkk δεν εκανε αβιαστα (αφου δεν πηγε), αλλοι ομως σιγουρα την εκαναν, κακως. Δεν μειωνει την σημασια του αγωνα κατα του φασισμου το να πεις πως ζουμε σε πανδημια και καποια πραγματα πρεπει να γινονται με τεραστια προσοχη.

Και για τις αμερικανικες πορειες τα ιδια λεω και ελεγα. Και ειναι υποκριτικο απο οσους κατεβαινουν στην πορεια εντελως χυμαδιο το να βριζουν οσους δεν τηρουν τα μετρα και δεν φορανε μασκες ε.

3 Likes

Σορυ που χαλάω την ροή, αλλά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως είναι δυνατόν πριν 2 μέρες να έχουμε καταδίκη από ένα δικαστήριο με 3 ανθρώπους και τώρα η εισαγγελέας να δίνει ελαφρυντικά? Άλλοι ήταν πριν? Συγγνώμη και πάλι, αυτό δεν το έχω παρακολουθήσει.

Είδες γιατί το meme ήταν τόσο καλό? Εμείς μπορούμε να κάνουμε την κουβέντα για τον ιό, να μην μπλέκουμε τα μπούτια μας και στην τελική να πούμε “Καλύτερα ιός παρά ναζισμός”, όμως αυτοί που χρησιμοποιούν τη δικαιολογία του ιού υιοθετούν όλα αυτά που λες όχι ως επιφύλαξη και προσοχή, αλλά για να δικαιολογήσουν την εθελοτυφλία τους ή να κρύψουν τα πιστεύω τους.

Η σχέση δεν είναι όσοι ήταν στη συγκέντρωση έπραξαν σωστά, είναι όσοι καταλαβαίνουν την κρισιμότητα του ιού καταλαβαίνουν και τη σημαντικότητα της συγκέντρωσης. Θεωρώ απλά άτοπο το να μιλάμε για τον ιό, όταν βιώσαμε ένα γεγονός που θα γραφτεί στην ιστορία.

1 Like

Η @Sh_Wo_f που πηγε ειπε οτι σχεδον οι παντες φορουσαν μασκα. Σαν μια μερα στο μετρο μου φανηκε. Η’ στο πλοιο με 85% πληροτητα, οπως διαβασα σε ενα ευστοχο σχολιο.

Ναι, ηταν λιγο επικινδυνο ολο αυτο, αλλα ηταν αναγκαιο.

8 Likes

Θα σου έλεγα πως όσα λες είναι σωστά, αν δε μιλούσαμε για την Ελλάδα που προφανώς το να καταδικαστεί η Χρυσή Αυγή σαν εγκληματική οργάνωση έσωσε ζωές, προφανώς όσοι της έδωσαν βήμα και χώρο βρέθηκαν σε θέση απολογούμενου (μέχρι και οι σοφτ, τύπου Χ"Νικολάου) από τη μία στιγμή στην άλλη και ψάχνουν τρύπα να κρυφτούν, οι μπάτσοι που ψήφιζαν 50% Χ.Α. πλέον έμειναν ακέφαλοι κοκ.

Εγώ δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία πως η καταδικαστική απόφαση είναι αποτέλεσμα ακριβώς αυτής της συγκέντρωσης, των κοινωνικών κινημάτων, του “δεν είναι Αθώοι” κοκ που οδήγησαν στην καταδίκη μετά από μια αθωωτική αγόρευση της Εισαγγελέως (για να απαντήσω και στον @Sevek -η ίδια πρότεινε αθώωση των Μιχαλολιάκων και Κασιδιάρηδων).

Οπότε, βάζοντας τα στη ζυγαριά θεωρώ πως ναι, το ιδανικό θα ήταν η καταδίκη να ήταν αυτονόητη και όλοι να είναι σπίτια τους, αλλά η πραγματικότητα είναι διαφορετική.

5 Likes

Πολυ κακη δηλωση. Ειναι σα να λεμε οτι επικρατει οχλοκρατια. Μιλαμε για μια δικη που εχει ξεκινησει 5 χρονια τωρα. Η κοινωνικη πιεση ειναι παντοτε σημαντικη, αλλα αν περιμενουμε απο την κοινωνικη πιεση να διαμορφωνει δικαστικες αποφασεις, τοτε αυτο ειναι πολυ επικινδυνο. Δεν προκειται να ισχυριστω οτι τα δικαστηρια στην Ελλαδα λειτουργουν με πληρη διαφανεια (γελαει ο κοσμος), αλλα η συγκεκριμενη αποφαση πρεπει (και ελπιζω) να βασιστηκε σε αποδεικτικα στοιχεια, δηλωσεις μαρτυρων, και ντοκουμεντα, κι οχι επειδη φωναζε ο κοσμος να τους καταδικασουν και επειδη εβαζαν στο Facebook μια κοκκινη παλαμη για 3 βδομαδες στο προφιλ τους ε.

Σα να λεμε δηλαδη "ναι για τις συγκεντρωσεις λετε αλλα για τα πλοια και το μετρο δεν λετε ε? " :stuck_out_tongue:
(εννοειται μαζι σου στο συγκεκριμενο και γι αυτο θα επρεπε να υπαρχει μεγαλυτερη αυστηροτητα και στο μετρο, αλλα ποσο μαλλον στα δρομολογια απο τα καραβια και στις πτησεις)

1 Like

Αλλιως τα αξιολογησαν αυτα οι δικαστες και αλλιως η εισαγγελεας ομως.

2 Likes

Σιγουρα, αυτο δεν σημαινει οτι οι δικαστες ακουσαν τις φωνες απεξω και μετα απο 5 χρονια ειπαν “α ναι οκ δικιο εχουν”

Τις ακουσαν αυτοι που θα μεινουν στις τρυπες τους το επομενο διαστημα, δεν απευθυνονταν στους δικαστες οι φωνες.

3 Likes

Και ο πορτοσαλτε

2 Likes

Ναι ναι, το ξέρω αυτό. Θυμάμαι πολύ καλά την απογοήτευση που μου είχε προκαλέσει η πρόταση της.
Απλά δεν έχω καταλάβει καλά τι παίζει με τα δικαστήρια. Δλδ τώρα τους έκριναν ενόχους στο εφετείο, αλλά την απόφαση για τις ποινές θα την πάρει αυτή που είχε προτείνει την αθώωση τους (εκτός του Ρουπακιά !!!11~`)?
Ποιο διεστραμμένο μυαλό έχει σκεφτεί τέτοια διαδικασία?

Γι’ αυτό έβαλα το βίντεο από το Μεταξουργείο. Φαντάζεσαι τι θα γίνονταν πριν 4-5 χρόνια αν 10 κοπέλες τραγουδούσαν σε 20 δελτάδες το ακορντεόν; Αν έβγαινε ο κόσμος στα μπαλκόνια και έκανε το ίδιο; Δε νομίζω να είχε μείνει τίποτα όρθιο και κανείς χωρίς 2-3 κακουργήματα να τον βαραίνουν από αυτούς τους Χρυσαυγίτες με στολή.

Βλέπεις την αμηχανία τους. Βλέπεις τους Μπάμπηδες της “σοβαρής Χρυσής Αυγής” να ψελλίζουν ότι “με απειλούσαν”. Τους Χατζηνικολάου και τους Ρουβάδες να κλαίγονται. Μη γελάτε με τα ονόματα. Αν λέμε ότι η σιωπή τους έδινε χώρο, πόσο παραπάνω τα “ναι μεν αλλά”

@Sevek χωρίς να είμαι ειδικός, η εισαγγελέας πάλι προτείνει. Θα αποφασίσει το τριμελές, είτε ομόφωνα είτε κατά πλειοψηφία. Το σύνηθες είναι η Εισαγγελέας να έχει μια πιο “αυστηρή” στάση από τους δικαστές. Αλλά η πρόταση της δεν είναι δεσμευτική. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

3 Likes

1 Like