Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ένα βασικό σφάλμα είναι το γιατί να βγει ως εκπρόσωπος του κράτους να πει αν μπορούμε να επενδύσουμε ή όχι στα ΜΜΜ. Έχει πρόσβαση στα οικονομικά στοιχεία ή το πλάνο του Υπ. Οικονομικών? Αν κατέθετε την άποψή του ως Σωτήρης είναι άλλο ζήτημα, όπως κάνουμε κι εμείς και λέμε δώσε λεφτά στα νοσοκομεία και όχι στα ΜΜΕ. Δεν υπάρχει κανένας που κατάλαβε πως κατέθετε την δική του άποψη και όχι την υφιστάμενη κατάσταση των οικονομικών της χώρας, γιατί βγήκε στην ενημέρωση για τον κορονοιό ως επιστήμονας, δε βγήκε σε κάποιο πάνελ που του κάνουν συνέντευξη. Δεν υπάρχει επικάλυψη αρμοδιοτήτων εδώ?

4 Likes

Περίεργο όμως αυτό που λες. Αφού εγώ στα facebook διάβαζα σε δεξιές σελίδες -ειδικά την περίοδο του lockdown- ότι “είχαμε άγιο που έχουμε πρωθυπουργό τον Κυριάκο. Φανταστείτε τώρα με την πανδημία να είχαμε Τσίπρα πρωθυπουργό”.

Μην μου πείτε ότι δεν είχατε διαβάσει κι εσείς ανάλογα σχόλια. Πάντως του βγάζω το καπέλο του Κούλη. Κατάφερε να πείσει το μέσο νοικοκυραίο ότι μας έσωσε από τον κορωνοιό.

1 Like

Δεν έχω πρόσβαση στα οικονομικά στοιχεία ή το πλάνο του Υπ. Οικονομικών αλλά μου είναι προφανές πως δε μπορούμε να διπλασιάσουμε τον στόλο των ΜΜΜ μέσα σε 6 μήνες κι ενώ το εμβόλιο θα είναι εδώ μέσα σε ένα χρόνο και οι περισσότερες εταιρείες ΜΜΜ δεν είναι κρατικές (π.χ. ΚΤΕΛ, Μετρό, κλπ) άρα πρακτικά θα πρέπει το κράτος να τους χαρίσει λεφτά και να έχει θέμα με όλους του τους δανειστές και την Ε.Ε. που εδώ και σχεδόν 10 χρόνια μας επιτηρεί. Επίσης, δεν είναι πως η Siemens/Miesens έχει κάπου μια αποθήκη και βάζεις όσους συρμούς θες στο καρότσι σου. Εδώ Peugeot πόλης θες να πάρεις και περιμένεις κάτι μήνες για να σου παραδοθεί: φαντάζεσαι τι ισχύει με τα πούλμαν για ΚΤΕΛ και για αστικά λεωφορεία; Δε νομίζω πως ο Τσιόρδας είπε κάτι παράλογο κι έτσι η γραμμή που πέρασε είναι μεγάλη. Είπε κάτι αρκετά ρεαλιστικό και υπάρχει λόγος που το ίδιο πράγμα έγινε σε όλες τις χώρες λίγο-πολύ. Άσε που αν γινόταν να παραδοθούν τόσα οχήματα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, τότε μάλλον θα τα αγόραζε μια πιο πλούσια χώρα.

1 Like

ΚΑλα χαλαρωσε σιγα μην εχουν και 5 εκατομμυρια τον ιο, ειπαμε ειναι αρκετα μεταδοτικος αλλα ε οχι κι ετσι.

Λογικο το βρισκω για μια πολη/περιφερεια 4 εκατομμυριων ανθρωπων, αλλα εχει τασεις αυξησης παντου πλεον, οποτε καλυτερα να προσεξουμε ωστε το νουμερο αυτο να μην γινει πολυ ευκολα 2000.

Μηπως μιλησε σαν επιστημονας που εχει κοινη λογικη και γνωριζει οτι δεν υπαρχει περιπτωση ως δια μαγειας να εμφανιστουν απο το πουθενα 50 νεοι συρμοι στο μετρο και 2000 επιπλεον λεωφορεια?

1 Like

Βρε μαζί σου ( ας πούμε ), το θέμα είναι ότι δεν είναι δουλειά του να λέει τέτοια πράγματα, που και πάλι δεν είπε αυτά που λες εσύ, είπε είναι αδύνατον. Υπάρχει και η απάντηση “Δεν είμαι αρμόδιος, τα στοιχεία που έχω στη διάθεση μου δείχνουν ότι στα ΜΜΜ δεν είναι τόσο μεγάλος ο κίνδυνος” ή αντίστοιχης λογικής.

350k στα 10m είναι 3.5%, είναι τόσο μεγάλο? Διαβάζω πως στη Θεσσαλονίκη περιμένουν μεταξύ 2-5% θετικών στα rapid tests που έγιναν σήμερα.

Τον ρώτησε κανείς τη γνώμη του για τα logistics του κράτους? Ξαναλέω, ήταν υγειονομική ενημέρωση, ο υπουργός μεταφορών τι δουλειά κάνει?

2 Likes

Σε τι ειδους δειγμα γινονται τα rapid tests? Λες στο συνολο των Ελληνων αυτην την στιγμη ενα 3-5% να εχουν τον κορονοιο? Δε μου φαινεται λογικο .

Πάλι τα ίδια :stuck_out_tongue: Τυχαίο είναι το δειγμα σε 10k κατοίκους διάβασα, σε μια κόκκινη περιοχή. Αν υποθέσουμε ότι και οι υπόλοιπες κόκκινες περιοχές έχουν παρόμοιο ποσοστό θετικών, και μιλάμε για τις περιοχές που συγκεντρώνουν την πλειοψηφία του ελληνικού πληθυσμού, μπορεί να είναι και τόσοι.

Λανθασμενη υποθεση , δεν υπαρχει περιπτωση ολη η Ελλαδα να ειναι μια τεραστια κοκκινη περιοχη.

Δεν ειπα ολη η Ελλάδα, ειπα οι περιοχες που ειναι κοκκινες και κιτρινες συγκεντρώνουν την πλειοψηφία του πληθυσμού. Η Αττική ειναι στο κίτρινο ακόμη άρα αν εχει 1-2% σημαίνει αυτόματα 50-100k. Αλλά ντάξει δεν είμαι εκπρόσωπος του κράτους, μπακαλιστικα μαθηματικά κάνω :stuck_out_tongue:

1 Like

Αθάνατος Χαρρυ Κλυνν, ακόμη μια φορά αποδεικνύεται ότι είμαστε η μοναδική αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους…

11 Likes

ΚΑΙ ψεκασμενοι, ΚΑΙ αντιβαξξερς… γαμω το θεο τους

Μαλλον μπακαλιστικα ειναι ναι, γιατι ειπες αρχικα για 350 χιλιαδες, το οποιο ειναι 3% σε ολη την Ελλαδα, οποτε make up your mind τελικα, τι χρωμα εινια η Αττικη :sweat_smile: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Για τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς της Αθήνας, στα οποία αναφερθήκατε: δε χρειάζεται κατά τη γνώμη μου ούτε ένα καινούργιο λεωφορείο και ούτε ένας καινούργιος συρμός. Χρειάζεται απλώς να διατηρηθούν τα δρομολόγια στα προ κορονοϊού επίπεδα. Ο κόσμος που κινείται με τα ΜΜΜ πλέον είναι λιγότερος από πριν, αυτό είναι βέβαιο. Ο όγκος των μετακινούμενων με τα ΜΜΜ έχει λοιπόν πέσει λόγω κορονοϊού. Αν τα δρομολόγια ήταν τα ίδια με πριν, θα υπήρχε σίγουρα μικρότερη συμφόρηση και ο κόσμος θα είχε αραιώσει μέσα στα ΜΜΜ. Τα δρομολόγια έχουν σίγουρα μειωθεί και η κυβέρνηση είναι φάουλ σε αυτό, θα μπορούσε να είχε καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που έχει τώρα χωρίς να λέει μπαρούφες ότι δεν μπορεί να βρει 500 λεωφορεία μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα.

Το ότι αγοράζουν κρεβάτια νοσηλείας ΜΕΘ χωρίς να τα επανδρώνουν με το αντίστοιχο προσωπικό, είναι μία ακόμα αστειότητα. Κάθε κρεβάτι χρειάζεται 5-6 νοσηλευτές που θα είναι εκεί κυλιόμενα για να προσφέρουν νοσηλεία στον κάθε νοσηλευόμενο. ΜΕΘ δε θα πει μια νοσοκόμα για 30 κρεβάτια όπως είναι στα δημόσια νοσοκομεία οι εφημερίες τα βράδια, ΜΕΘ θα πει μια νοσοκόμα ανά κρεβάτι. Πήρε λοιπόν όσους γιατρούς και (κυρίως) νοσοκόμους χρειάζονται για να επανδρώσουν τα πολυδιαφημισμένα νέα κρεβάτια στις ΜΕΘ της χώρας ή τον έπαιξε; Μήπως πρόσφερε τίποτα συμβάσεις διάρκειας κάποιων μηνών για να βρει το εξειδικευμένο προσωπικό που χρειάζεται κι αυτό το προσωπικό τον έγραψε στα @@ του γιατί αναζητά πιο σοβαρές σχέσεις εργασίας; Ποιος να ξέρει… Φαντάζομαι θα μας πούνε τα κανάλια και οι εφημερίδες :Οι προτεραιότητες της κυβέρνησης και το πόσο ενδιαφέρεται για τη Δημόσια Υγεία φαίνονται άλλωστε από το ότι αντί να προσλαβάνει υγειονομικούς, προσλαμβάνει ΕΠΟΠ και συνοριοφύλακες. Θεωρεί ότι χρειάζονται περισσότερο αυτή τη στιγμή, επομένως.

Ας φυλαγόμαστε, ο καθένας για το καλό του και για το καλό των οικείων του. Από τους κυβερνώντες, δεν έχουμε να περιμένουμε και κάτι σπουδαίο στο συγκεκριμένο θέμα, όπως φαίνεται.

EDIT: Ο Τσιόδρας καλύτερα να μας πει για τα παπαριλίκια με τα κρεβάτια των ΜΕΘ που θα είναι μόνα τους, χωρίς κόσμο, αντί να μας λέει για το μετρό. Αυτό είναι δουλειά άλλων, όπως προαναφέρθηκε. Κρίμα που τον χρησιμοποιούν τόσο “φτηνά”.

15 Likes

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε νωρίτερα εδώ, αλλά έρχεται το παρακάτω νομοσχέδιο για τις εργασιακές σχέσεις:

1 Like

Γενικά θα συμφωνήσω. Κι εμένα τα ίδια μου μεταφέρονται από διάφορα νοσοκομεία. Έχουν αδικαιολόγητες καθυστερήσεις στη στελέχωση των ΜΕΘ.

Περί Τσιόρδα όμως νομίζω πως περιμένεις από τον Τσιόρδα περισσότερα από όσα του επιτρέπονται. Ευθύνη του ΕΟΔΥ είναι να μη φτάσουμε στο σημείο που θα φανεί ο κρατικός μηχανισμός ανεπαρκής. Όχι το να αποφασίσει τις αντοχές του κρατικού μηχανισμού. Το να βγει ο ΕΟΔΥ και να πει “προσλάβετε 1000 νοσοκόμους” είναι πολύ περισσότερο άσκηση πολιτικής από αυτό που είπε ο Τσιόρδας. Νομίζω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν οι δημοσιογράφοι παραπάνω είναι πως ο Τσιόρδας δεν ασκεί κριτική όπως θα ήθελε να έκανε η αντιπολίτευση. Η εντύπωση που μου δίνεται είναι πως αν είχε βγει και είχε πει “θέλουμε άλλους 1000 νοσοκόμους γιατί ο ΕΟΔΥ κι εγώ είμαστε ανεπαρκής και θα μας χρειαστείτε ειδικό όσο ο Κούλης είναι όλο διακοπές” τότε θα τον εκθείαζαν οι ίδιοι δημοσιογράφοι που τώρα του ασκούν κριτική για τα ΜΜΜ. Το πρόβλημα δεν είναι το τι είπε, αλλά το με ποια μεριά δεν στρατεύτηκε

Δεν ξέρω ποιο πρόβλημα μπορεί να έχουν οι δημοσιογράφοι παραπάνω, εγώ το πρόβλημα που έχω είναι ότι άσκησε πολιτική. Η πολιτική είναι για τους πολιτικούς και η επιστήμη είναι για τους επιστήμονες.

Το πρόβλημα είναι ότι στρατεύτηκε, όχι η μεριά. Δυστυχώς οι από πάνω του τον χρησιμοποίησαν.

Είπε και για τις εκκλησίες ή περιορίστηκε στα ΜΜΜ;

2 Likes

Δεν ξέρετε εσείς, τώρα είναι η ώρα να μιλήσουν οι καρδιές

4 Likes

3 Likes
  1. Tα rapid tests έχουν 70-80% accuracy σε σχέση με τα PCR που έχουν 97%. Επίσης είναι biased σε false positive για προφανείς λόγους.
  2. Υποθέτεις ότι το δείγμα είναι τυχαίο άρα θα πάει ο οποιοσδήποτε να κάνει τεστ. Πιο πιθανό είναι να πάει κάποιος που έχει συμπτώματα, έχει εκτεθεί στον ιό μέσω κάποιου γνωστού κλπ.

Από τις λίγες φορές που θα συμφωνήσω με @QuintomScenario. Αν είχαμε 100k κρούσματα στην Αττική με IFR περίπου στο 0.1% (σε ηλικίες 20-29, σε 70+ είναι στο 15%+) θα είχαμε μερικές εκατοντάδες νεκρούς κάθε βδομάδα μόνο στην Αττική.

edit: προφανώς για να ανεβαίνουν ή να μένουν σταθερά τα κρούσματα στην Αττική το Rt είναι κάπου κοντά στο χαμηλό εκθετικό (1.02 πχ) άρα ο αριθμός των εκατοντάδων νεκρών θα έπρεπε να μένει περίπου σταθερός κάθε βδομάδα, εφόσον τα κρούσματα δεν μειώνονται.

2 Likes

To να βγεί ένας οργανισμός και να πεί ότι δεν έχει την απαραίτητη στελέχωση, δεν είναι άσκηση πολιτικής, είναι διατύπωση μιας ανάγκης, ασχέτως αν μπορεί να αναχθεί σε πολιτική κίνηση (πολλά μπορούμε να τα ανάγουμε σε πολιτικές κινήσεις).
Ο Τσιοδρας επέλεξε (για την ακρίβεια του είπαν) να μιλήσει για κάτι το οποίο είναι εκτός του πεδίου του, σε μια ενημέρωση που έκανε για το αντικείμενο ενδιαφέροντος του. Φυσικά και μπορεί να πεί ότι θέλει, επιλογή του είναι, αλλά φυσικά θα κριθεί για αυτό. Μπορεί να έχει ενημερωθεί για τις οικονομικές δυνατότητες, αλλά μάλλον είναι μάλλον ανενημέρωτος για την μείωση των δρομολογίων εδώ και καιρό, όπως πολύ σωστά ανέφερε ο @pantelis79 αν δεν κάνω λάθος. Πολύ απλή λύση, ξεκάθαρα, ανέξοδη και ουσιαστική. Οπότε λοιπόν κρίνεται γιατί ενώ μας είχε συνηθίσει να μιλάει για τον τομέα του, επέλεξε να κάνει επανεμφάνισει και να σχολιάσει κάτι πλήρως άσχετο, ειδικά αν υπαρχει και κάποιος πιο αρμόδιος δίπλα του.

Δεν ξέρω ποιό είναι το πρόβλημα των δημοσιογράφων και να σου πω την αληθεια δεν με απασχολεί. Το να κρίνεις μια κίνηση όμως (που ορθώς δεν κάνει σε μια τέτοια ενημέρωση, καθώς θα δημιουργήσει πανικό), δεν σε βάζει ούτε στην ίδια μεριά με την αντιπολίτευση ούτε τίποτα. Είναι μια γνώμη. Το αν ταυτίζεται με την γνώμη κάποιου άλλου, είναι κάτι που δεν μας αφορά σε αυτή την περίπτωση

Αν εξαιρέσεις το άσχετο σχόλιο για τον Κούλη, που το έβαλες για λόγους εντυπωσιασμού και για να τραβήξεις στην υπερβολή και την προηγούμενη δήλωση, όλο το υπόλοιπο, θα ήταν σωστό. Ένας που δουλεύει σε νοσοκομείο γνωρίζει τις ανάγκες που υπάρχουν, όπως επίσης μπορεί εύκολα να βρεί τις ανάγκες που υπάρχουν και στα υπόλοιπα νοσοκομεία. Αν έκανε λοιπόν τέτοια δήλωση, θα ήταν δήλωση που αφορά τον τομέα του και θα ήταν σχετική. Δεν την κάνει για λόγους πολιτικούς, αλλά και για το γεγονός ότι δεν έχει νόημα να ασκήσει τέτοια πίεση και να δημιουργήσει αναστάτωση. Δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση αυτή την στιγμή, σημασία έχει η συνεννόηση και λύση προβλημάτων. Το να δημιουργείς άλλο ένα πρόβλημα, δεν βοηθάει. Φυσικά βέβαια, θα κριθεί για το γεγονός όμως, ότι τελικά επέλεξε να κάνει πολιτική, οπότε είναι τεράστιο λάθος το γεγονός ότι αφού έκανε πολιτική, αντί να εστιάσει στον τομέα του και στα ουσιαστικά επέλεξε να πεί κάτι ανούσιο και πλήρως άκυρο. Αυτό δείχνει ότι απλά του είπαν να το πεί. Γιατί αν στηριζόμαστε σε έναν άνθρωπο για αυτά τα πράγματα (οκ είναι επιτροπή 30 ανθρώπων, you get the point) και αυτος ο άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει απλές αναγωγές, τότε είναι απλά να ανάξιος να βρίσκεται εκεί. Η απλά του είπαν να πεί και κακώς δέχτηκε.

Το πρόβλημα είναι τι δεν είπε, το πρόβλημα είναι το τι επέλεξαν να πει (θα μπορούσε απλά να αρνηθεί να σχολιάσει αυτό το γεγονός, πράγμα που δείχνει ότι θέλει να στηρίξει την κυβέρνηση με όποιο κόστος). Το πρόβλημα πλέον είναι η “κοινή λογική”, που πλέον και σε αυτή την περίπτωση, χάθηκε.

Αν τώρα εσύ δεν βλέπεις τα παραπάνω, τότε μάντεψε ποιός έχει πρόβλημα στράτευσης.

7 Likes

το διαβασα κι εγω. και η πλακα ειναι οτι εαν γινει lockdown περναει και ανετα…