Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Η μάνα της μου έκανε μαθηματικά α ην 3η λυκείου :’)

Φασιστικές πρακτικές…

Βγήκε ο Άδωνις και έγραψε “ΟΧΙ στο Φασισμό”. Ο Άδωνις ρε φίλε!

Έβγαλε ανακοίνωση και η ΟΝΝΕΔ και ζητούσε να πάνε οι δράστες στη φυλακή! Η ΟΝΝΕΔ ρε, τι δεν καταλαβαίνετε;

Κεραμέως, Χρυσοβορίδης επίσης που θυμήθηκε τους ναζί και έκανε συγκρίσεις.

Και τέλος οι διάφοροι νοικοκυραίοι που έγραψαν ότι ξεμπερδέψαμε με το ένα άκρο που μπήκε φυλακή αλλά τι θα γίνει με το άλλο άκρο που αλωνίζει; Το άλλο άκρο εννοούν φαντάζομαι ΚΚΕ, Ανταρσύα, Ρουβίκωνας που γράφει με μαρκαδόρους και πετάει τρικάκια και είναι το άλλο άκρο της Χρυσής Αυγής !!!

3 Likes

Οι καιροί είναι πονηροί.

Α, και κόψτε την τηλεόραση ε :upside_down_face:.

12 Likes

Γενικά καλό είναι λέξεις όπως “φασιστικός”, “χούντα” κ.ά. να τις χρησιμοποιούμε με μία φειδώ, ή ακόμα καλύτερα για τις περιπτώσεις όπου όντως έχουμε να κάνουμε με κάτι που αντιστοιχεί στον ακριβό ορισμό των λέξεων αυτών: δηλαδή με το φασισμό, τη χούντα κ.ο.κ. Ειδάλλως, όπως πολύ καλά θα ξέρεις κι εσύ ο ίδιος, “φασίστας” και ο Hitler, “φασίστας” και ο Stalin, “φασίστας” και ο Μητσοτάκης. “Χούντα” η Επταετία, “χούντα” κι αυτό που ζούμε τώρα κ.ο.κ. Οι λέξεις, δηλαδή, καταλήγουν να χάνουν το όποιο ιστορικό/νοηματικό περιεχόμενο τους.

Από εκεί κι έπειτα, με αφορμή την παραπάνω κατάπτυστη κίνηση, εγώ δεν απόρησα με την εκ δεξιών καραμέλα των δύο άκρων κλπ. Βούτυρο στο ψωμί τους είναι και πρώτο μέλημα τους είναι ακριβώς να θολώσουν τα όρια του τι είναι φασιστικό, τι ναζιστικό κλπ. Αυτό που με κάνει να απορώ είναι πώς εσύ π.χ. χαρακτηρίζεις αυτήν την πρακτική “φασιστική”, όταν οι πρώτες εικόνες που μου ήρθαν συνειρμικά στο μυαλό είναι οι εξής:

Παλιές καλές λενινιστικές πρακτικές, δηλαδή, των αυτόκλητων τιμωρών που στο όνομα του λαού θα πάρουν εκδίκηση, θα απαγγείλουν κατηγορίες, θα δικάσουν, θα εκτελέσουν κλπ. Φυσικά πολύ εύκολα και τα παραπάνω “φασιστικά” θα τα βαφτίσεις εσύ, άσχετο το αν αυτοί που τα έκαναν είχαν μία δική τους οπτική για το λενινισμό, το κόμμα της πρωτοπορίας, την ένοπλη πάλη κλπ.

Αλλά για να έρθουμε σε κάτι ακόμα πιο “τζιζ” και “λαϊκό”, η ίδια πρακτική της διαπόμπευσης συνέβη σε χιλιάδες γυναίκες στη Γαλλία (κούρεμα γουλί, ταμπέλες και δημόσιος εξευτελισμός), αλλά και στην Ελλάδα σε άγνωστο αριθμό γυναικών από αριστερούς αγωνιστές μετά την αποχώρηση των ναζιστικών στρατευμάτων, με τις γνωστές κατηγορίες περί συνεργασίας με τους Ναζί που ξεκινούσαν από απλές οικονομικές συνδιαλλαγές κι έφταναν μέχρι την κατασκοπεία και τις ερωτικές περιπτύξεις.

Εκεί που θέλω να καταλήξω, τέλος πάντων, είναι να μάθουμε να διαχωρίζουμε τη μορφή από το περιεχόμενο, να μην τα κάνουμε ένα τουρλουμπούκι στο μυαλό μας με σκοπό απλά να δαιμονοποιήσουμε τον εχθρό μας και να του φορτώσουμε χαρακτηριστικά που δεν έχει, κι αυτό γιατί δεν έχουν όλοι κοντή μνήμη, αλλά θυμούνται ιστορικά παραδείγματα που οι συγκεκριμένες πρακτικές γινόντουσαν κατά κόρον από “μη-φασίστες”.

11 Likes

Μόνο αποστροφή και αναγούλα στο στομάχι μπορεί να μου προκαλέσει η θέαση της φωτογραφίας με τον πρύτανη

Συμφωνώ με τον αποπάνω και είμαι σίγουρος πως δεν εκφράζουν τίποτα άλλο πέραν των εαυτών τους

Τεσπα, όσο έγραφα πρόσεξα ότι έφυγε ο τεράστιος Σον Κοννερυ οπότε τελειώνει σιγά σιγά και ο πολύτιμος χρόνος που αφιέρωσα σε κοινούς ποινικούς

3 Likes

Περιμενω την πρωτη εκκλησια που θα κανει την μαγκια να βαλει καφε, νοβα κ οτεσπορτς

13 Likes

Έσπασε και το φράγμα των 2000…
Ε ρε χειμώνας που μας περιμένει, χρυσές δουλειές για ψυχολόγους και ψυχίατρους

7 Likes

Τα τεστ αυξήθηκαν και όχι τα κρούσματα… αλλά εκεί εμείς, να πετάμε τη νοημοσύνη μας στον κάδο των αχρήστων με τα ΜΜΕ

Ε καλα δεν ειναι ετσι ακριβως. Πανω απο 20χιλ τεστ γινοντουσαν κ πριν 2-3 βδομαδες καποιες μερες, αλλα τα κρουσματα ηταν 300. Προσφατα εβλεπα την σχετικη λιστα απο τον ΕοΔΥ. Προφανως κ δεν ειχαμε πληρη εικονα, αλλα σιγουρα υπαρχει κ σημαντικη αυξηση

1 Like

Το πρόβλημα είναι οι διασωληνωμένοι. 135 έφτασαν, δεν ξέρω πόσους ακόμα αντέχουν τα νοσοκομεία. Την άνοιξη είχαμε φτάσει μέχρι 91 αν θυμάμαι καλά και το θεωρούσαν οριακό.

1 Like

Τα χθεσινά στοιχειά:

Σύμφωνα με τον καθηγητή, η πληρότητα των ΜΕΘ ανά περιοχή είναι η εξής:

  • Δυτική Μακεδονία: 100%
  • Κεντρική Μακεδονία: 46%
  • Ήπειρος: 40%
  • Αττική: 61%
  • Θεσσαλονίκη: 60%
  • Θεσσαλία: 40%

Έχουν ανοίξει περισσότερες ΜΕΘ από τότε.

1 Like

Οι νοσηλευόμενοι και οι διασωληνωμένοι είναι το βασικό θέμα. Και δεν έχει αρχίσει ακόμα και η γρίππη.

1 Like

Leper_Jesus λυπάμαι που με αναγκάζεις με την απάντησή σου να σου πω το εξής: ο κοβιντ μάλλον έχει επηρεάσει την σκέψη σου τελευταία. Έχεις μπλέξει τα πάντα, στην προσπάθειά σου να ανασύρεις και την κατάπτυστη “θεωρία των δύο άκρων” μάλλον. Πέρα από το γεγονός ότι εγώ χαρακτήρισα την πράξη που είδα, χωρίς να κάνω συγκρίσεις με άλλες (και ποιος σου είπε ότι επικροτώ τι έκαναν στο παρελθόν οι ερυθρές ταξιαρχίες κλπ, λες και με ξέρεις). Τέλος πάντων, να δούμε και τα πράγματα όπως είναι στο συγκεκριμένο θέμα:

1 Like

Περίεργο.

5 Likes

Ή ο Θεός του δεν μπορούσε να το αποτρέψει ή δεν τον ενδιέφερε? Ή και τα δύο? Για να θυμηθούμε και τον Επίκουρο που καλά τα έλεγε

Έχουμε πάντως αρκετές αποδείξεις πως ο ιός μεταδίδεται από άνθρωπο σε τραγο. Περαστικά και καλά μυαλά και ας αναλογιστούμε λιγο και πόσους ακόμα μάλλον θα έχει πάρει στο λαιμό του

3 Likes

Πολύ δύσκολα τα πράγματα

2 Likes

Coronavirus 24h Factsheet

  • 1678 κρούσματα
  • 16.106 τεστ
    • 14.708 pcr
    • 1.398 rapid
  • 10,4% δείκτης θετικότητας
  • 140 διασωληνωμένοι
  • 9 θάνατοι

10,4%! :woman_facepalming:

1 Like