Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Έτυχε να περνάω οδικώς το απόγευμα από το σημείο εκείνο, είδα πλήθος συγκεντρωμένων και πιο μετά μια ομάδα χοιρινών-ματ να φεύγουν από το σημείο από άλλο δρόμο. Μετά διάβασα τι ακριβώς συνέβη:

Τραυματίστηκε πεντάχρονο, πεντάχρονο που καθόταν με τους γονείς του στην καφετέρια, αν είναι δυνατόν.

Και βγήκαν κάποια σκουπίδια να πουν κιόλας ότι έφταιγαν “οι γονείς που το πήραν σε πορεία μπαχαλάκηδων”…

4 Likes

Υπάρχει και καλύτερο. Δεν φταίμε εμείς, τα χημικά μας.

Μπήκε Νοέμβριος και άρχισε η εποχή του “και τι ήθελε εκεί τέτοια ώρα/σε τέτοια ηλικία” καθώς και του “οι γονείς του πως το άφησαν/συνόδευσαν;”

3 Likes

Σου έχω ακόμα καλύτερο σχόλιο από φανατικό ψηφοφόρο του Κούλη που πέτυχα στο ίντερνετ:

“Ρε τόσος κόσμος εκει πέρα και ούτε μια εικόνα ούτε ενα βίντεο από το χτυπημένο πεντάχρονο Μήπως καποιοι ψευδονται ασυστολά;;”

1 Like

2 Likes

Ωραια πραγματα βλεπω γινονται στην Ελλαδα ε?

Να θελεις να γυρισεις πισω και να μη σε αφηνουν με τιποτα.

3 Likes

Κάτσε κει καλά είσαι. Μην ερθουμε και μεις για λιγο πιο βόρεια να λες

2 Likes

Επειδή ξέρω καλά την περιοχή εκεί, μιλάμε για μια πλατεία και τους γύρω δρόμους τίγκα σε καφετέριες, ψησταριές κλπ, το όλο σκηνικό μάλιστα πρέπει να έγινε δίπλα σε δημοτικό σχολείο, όπου είναι πεζόδρομος και συχνάζουν παπούδες και μικρά παιδιά. Ρίξανε και χημικά σε τόσο στενό δρόμο με πλήθος κόσμου σε καφέ και την πλατεία της εκκλησίας δίπλα γεμάτη με παιδάκια; Πόσο αμοιβάδα μπορεί να είναι κάποιος;

3 Likes

Καλά, κάτσε μη φας πάλι Ντόναλντ στη μάπα!

4 Likes

Είναι πολύ πιθανό δυστυχώς. Αλλά με τόσα που γίνονται εκεί σε τόσο αισχρό βαθμό και με τον αριθμό των ψεκασμενων που βλέπω παντού πλέον σε Ελλάδα, μπορεί και να αντέχεται ο πουτανας γιος για 4 χρόνια ακόμα

Ρε παίδες… φοβάμαι ότι θα γίνω ψεκασμένος και γω.
Κάποιος να με πείσει για το αντίθετο του “δεν θα πέθαινε κανείς που δεν θα πέθαινε αν περνούσε βαριά εποχιακή γρίπη”

… μπαίνω σε μια κουβέντα και δεν ξέρω πως να κουβεντιάσω με τον καθένα

Περισσότερες ΜΕΘ δεν άνοιξαν, τα ΜΜΜ δεν κυκλοφορούν καν όπως πριν τον covid-19, τα λεφτά εξακολουθούν και μπαίνουν στα ταμεία των ΜΜΕ, ο κόσμος μαζεύεται στις εκκλησίες, ο Κούλης κάνει τον happy traveler χωρίς μάσκα, συλλαμβάνουν κόσμο στις πλατείες αλλά για τα εγκαίνια στην Ομόνοια κάνουμε πάρτι αρίστων χωρίς αποστάσεις και μάσκες.

Ενώ στην αρχή ήμουν φουλ χέστης με την όλη φάση και λίγο ήθελα να βγω με στολή έξω από το σπίτι, η ανικανότητά τους και η προκλητική στάση τους με έχουν κάνει τρομερά αντιδραστικό που οριακά φοράω μάσκα μόνο για να μη φάω πρόστιμο

1 Like

Παίζει τα άρθρα που κυκλοφορούν από το πρωί για νίκη των δημοκρατικών να είναι απλά μοχλός πίεσης?

Εμένα ένας φίλος μου είναι στο νοσοκομείο αυτή τη στιγμή με κορονοϊό. Όχι σε ΜΕΘ, αλλά την έφαγε ψιλοχοντρά, λιποθύμησε κιόλας μέσα στο σπίτι του.

Η μαλακία που δέρνει πολύ κόσμο (εννοώ κυρίως τους διοικούντες, αλλά και μερίδα πολιτών) εμένα με έχει κάνει πιο επιφυλακτικό για τον εαυτό μου και τους δικούς μου, όχι πιο αντιδραστικό. Πλέον φοράω μάσκα και στο γραφείο.

3 Likes

Και γω εννοείται φοράω παντού… το τι σκέφτομαι και νευριάζω είναι άλλο θέμα.
Από τον κύκλο μου ξέρω 2 άτομα που το πέρασαν… ο ένας απλά έμαθε ότι είναι θετικός και δεν κατάλαβε τπτ, ο άλλος το πέρασε σαν τυπική γρίπη

Επειδή την ίδια κουβέντα κάνω και με φίλους εδώ που είναι έτοιμοι να δεχτούν ότι σενάριο συνωμοσίας υπάρχει εκεί έξω… την απάντηση την δίνεις εσύ ο ίδιος. Η αντιμετώπιση της κρίσης είναι κατά βάση πολιτική, από ανίκανους πολιτικούς όμως. Παίρνουμε μέτρα αν και μόνο η κατάσταση φτάσει στο κόκκινο και ανάλογα με το πολιτικό κόστος κάθε μέτρου. Αν κλείσεις τα μαγαζιά πρέπει να αφήσεις τις εκκλησίες, μην “επιτεθείς” σε όλα τα ιερά και όσια του λαού ταυτόχρονα. Αφήνεις τα σχολεία επειδή οι αντιδράσεις στα κλειστά σχολεία ίσως είναι χειρότερες (η αδελφή μου είναι καθηγήτρια και όταν έκλεισαν το σχολείο πριν κανένα μήνα λόγω κρούσματος έγινε χαμός από γονείς που δεν τους άρεσε η απόφαση και απειλούσαν με βιαιοπραγίες).

Όλα αυτά όμως απαιτούν λογικές εξηγήσεις. Και όταν αυτές δεν είναι πολιτικές, όπως κανονικά είναι, τότε καταλήγουμε σε θεωρίες συνωμοσίας και ο καθένας προσπαθεί με τον δικό του τρόπο να τις εκλογικεύσει.

Φυσικά και οι θάνατοι από Covid είναι περισσότεροι από την εποχική γρίπη. Και οι μισοί να είναι αληθινοί και μόνο ότι έχουμε τόσους νεκρούς ενώ έχουμε πάρει όλα αυτά τα μέτρα για τόσους μήνες (όχι μόνο εδώ αλλά παγκοσμιώς) για μένα λέει πολλά.

Σε ότι με αφορά και επειδή έχω κακή εμπειρία από νοσοκομεία και ξέρω 5 πράγματα τηρώ όλα τα μέτρα. Όχι επειδή υπάρχει πρόστιμο αλλά επειδή πιστεύω πως υπάρχει κίνδυνος. Αληθινός κίνδυνος. Ωστόσο δεν υπάρχει πανικός από μεριάς μου.

6 Likes

Το πέρασε πριν λίγο καιρό, 2-3 βδομάδες, και ένας φίλος του αδελφού μου, που κόλλησε στη δουλειά του. 5 μέρες ήταν με 40 πυρετό στο σπίτι του, είχε κι αυτός λιποθυμικό επεισόδιο. Ηλικία λίγο πάνω από 30.

Επίσης, τον Απρίλιο ένας γείτονάς μας στο πατρικό μου πέθανε. Κάτω από 70, δεν τον λες μικρό, αλλά δεν τον λες και ότι ήταν να πεθάνει, ειδικά από τη στιγμή που δεν είχε υποκείμενο νόσημα.

Οπότε ναι, προσέχουμε γιατί υπάρχει κίνδυνος και προσέχουμε διπλά γιατί αυτοί στους οποίους θα έπρεπε να βασιζόμασταν για να μας βοηθήσουν, είναι άχρηστοι.

6 Likes

Ζηλεύω σχεδόν που φοράς μόνο στο γραφείο. Εγώ το ΣΚ που επισκέφτηκα την αδερφή μου για να προλάβω να τους δω πριν το νέο μας lockdown, μόνο με μάσκα ήμουν σπίτι της. Εδώ έχουμε καντόνια που έπιασαν 100% πληρότητα στις ΜΕΘ. Και εδώ όλα εκτροχιάστηκαν από την 1η Οκτωβρίου που οι Ελβετοί επέτρεψαν όλες τις εκδηλώσεις δίχως άνω όριο στα άτομα (ίσως και σύμπτωση αλλά ως τότε είχαμε μέγιστο 1000 άτομα εκδηλώσεις και από τότε και μετά άρχισαν εκθετική αύξηση τα καντόνια).

Οι Θεσσαλονικείς με το 7.5% στα rapid tests καλό είναι κατ’εμέ να φορούν μάσκα ακόμη και στο σπίτι όταν αράζουν με οικογένεια και να έχουν ανοιχτά παράθυρα. Αν θεωρήσουμε πως το 7.5% είναι ομοιόμορφα μοιρασμένο, τότε σε ένα οποιοδήποτε δωμάτιο στη Θεσσαλονίκη που συζητούν 8 άτομα, είναι 50% πιθανότητα έστω κι ένας να ανήκει στο 7.5%. Αν είναι μεταδοτικός και συζητάει δίχως μάσκα με κλειστά παράθυρα για ώρες, τότε θα βγουν μάλλον όλοι με κορωνοϊό από το δωμάτιο. Πηγή

1 Like
2 Likes

Ήρθε η ώρα που σε ερωτήσεις ψεκασμενων “ξέρεις εσύ κανέναν με κορονοιο;;111???” οι πιο πολλοί απανταμε “ναι”

2 Likes

Δαρβίνος :purple_heart::purple_heart::purple_heart:

Απορώ με όποιον έχει φιλήσει ποτέ χέρι παπά. Δε θέλει να ξέρει τι έχει δει αυτό το χέρι…

4 Likes