Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Επ ευκαιρίας: θυμάμαι σαν σήμερα εγώ 6 7 χρόνων κ το μπινελικι (νταξ όχι χριστοπαναγιες) που μου έριξε ο πατέρας μου όταν με είδε από το μπαλκόνι να φιλάω το χέρι του παπά της εκκλησίας μας.

3 Likes

Εμμετος ακομα μια φορα στα σιχαματα…

Ευτυχως εχω φυγει απο το 2015 και εσω Τσεχια οι Εκκλησιες και οι παπαδες δεν εχουν καμια σχεση με την Πολιτεια ( οι πιστοι τους πληρωνουν … ) …

5 Likes

καλά σου έκανε…

4 Likes

Untitled3

5 Likes

Τυχαίο; Δεν νομίζω…

3 Likes

Να συμπληρώσω λίγο αυτό που λέει η λύκαινα και ο st. Anger

1 Like

Αν κλείσουν οι εκκλησίες θα υπάρξει κι άλλη θεϊκή παρέμβαση όπως στη Σάμο.
Οκ ακόμα να πέσουν γιαούρτια, όλα καλά.

1 Like

Αν δεν κάνω λάθος και προ κορονοϊού με τις ΜΕΘ υπήρχε πρόβλημα. Θα το έψαχνα αν είχα ώρα αλλά θυμάμαι ότι πέρυσι τον Δεκέμβριο περίπου διάβαζα ότι άνθρωποι είχαν πρόβλημα να βρουν λόγω πληρότητας.

Όσο για τη θνησιμότητα σε σχέση με την γρίπη, είναι μεγάλη συζήτηση γιατί υπάρχουν και διαφορετικοί δείκτες και περιθώριο στατιστικού λάθους στην καταγραφή αλλά νομίζω πως η επικρατούσα άποψη τώρα είναι πως το πραγματικό ποσοστό κυμαίνεται κάπου μεταξύ 0.3 και 0.7% ενώ αν θυμάμαι καλά της κοινής γρίπης είναι περίπου στο 0.1%. Που σημαίνει μεν ότι ο ιός είναι σημαντικά πιο επικίνδυνος αλλά…

Μακάρι να ήταν μια απλή συζήτηση η περί της διαχείρισης στις περισσότερες χώρες της δύσης αλλά αν λάβεις υπόψη τα πολιτικά κίνητρα για μαντρώματα, τις συνήθειές μας σε σχέση με χώρες όπως η Ιαπωνία κλπ., περιπλέκονται τα πράγματα. Νομίζω ότι το να πεις πως συμφέρει πολύ κόσμο η διαχείριση μεγαλύτερων κονδυλίων με πρόφαση τα lockdowns και τις οικονομικές επιπτώσεις τους δεν σε κάνει ψεκασμένο, είναι κοινή λογική. Και από αυτές τις επιπτώσεις, δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα.

Το άλλο που θέλω να πω πάντως είναι ότι εκτός από τους Τσιόδρες, Χαρδαλιάδες και λοιπούς, κλαίω απ’ τα γέλια με την τρομοκρατία των ΜΜΕ και την παραπληροφόρηση. Σ’ αυτά έχουμε ανοσία μάλλον.

1 Like

Πολύ σημαντικό επίσης είναι το πως δε μας ενδιαφέρουν ιδιαίτερα αυτά τα νούμερα τώρα πόσο μάλλον να κάνεις σύγκριση με τη γρίπη ή ό,τι άλλο. Στη γρίπη πχ έχεις νούμερα ποσοστών, γιατί πολύ απλά ξέρουμε ότι με την υφιστάμενη κατάσταση έχει τάδε θνησιμότητα. Αν για τον α,β λόγο αύριο αποφασιστεί να μην εμβολιαστεί κανένας με το αντιγριπικό εμβόλιο τότε προφανώς θα ανέβουν αυτά τα νούμερα. Με τον κορονοιό, αν τον αφήσεις ανεξέλεγκτο τα νούμερα αυτά θα παίζουν συνέχεια. Όταν τελειώσει το φαινόμενο, όταν οι επιστήμονες καταλάβουν το πως λειτουργεί ο ιός, όταν βρεθεί εμβόλιο, όταν τα κράτη κάνουν τις απαραίτητες κινήσεις για τα υγειονομικά συστήματα, τότε θα μπορούμε να βγάλουμε αυτά τα ποσοστά και να είναι και αξιόπιστα. Με λίγα λόγια όταν το φαινόμενο δεν είναι σε εξέλιξη, αλλά το έχουμε υπό έλεγχο. Μέχρι τότε απλά λέμε συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια και δε συζητάμε άλλο με ανθρώπους που δεν θέλουν να καταλάβουν βασικά πράγματα.

3 Likes

Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας πάντως σαν απόλυτα νούμερα δίνει μεταξύ 290.000-650.000 θανάτους από την εποχική γρίπη παγκοσμίως κάθε χρόνο. Αν το ψάξεις λίγο παραπάνω θα δεις πως στην πραγματικότητα εδώ και χρόνια δεν γίνεται επίσημη καταμέτρηση θανάτων από εποχική γρίπη αλλά παρουσιάζονται μερικά κατά προσέγγιση νούμερα, με το πραγματικό νούμερο θανάτων να θεωρείται γενικά πολύ μικρότερο από αυτό που δίνεται παραπάνω.

1 Like

Προφανώς αυτή η ενέργεια και μένα μου φάνηκε ή ως προβοκάτσια ή ως αυτογκόλ. Δεν μπορώ να καταλάβω το συμβολισμό της ούτε την ουσία της.
Μόνο λαβή δίνει για αντιδράσεις του τύπου “τα δύο άκρα”, " μπαχαλο το άσυλο" και δε συμμαζευεται.
Νομίζω το καταλαβαίνουν όλοι αυτο.
Συν ότι είναι όντως μια πράξη βίας και εξευτελισμού της ανθρώπινης αξιοπρέπειας που νομίζω ότι δεν μπορεί να είναι αποδεκτή.
Λέω εκ των προτέρων ότι δεν γνωρίζω το ποιόν το Πρύτανη και τι έχει κάνει.
Η προσέγγιση που αναφέρεται στον Ημεροδρόμο μου φαίνεται εύστοχη.

3 Likes

Τι χρειαζεται για να σε πεισουμε για το αντιθετο αυτης της δηλωσης? Το ποσοστο θνησιμοτητας απο Covid19 ειναι αντικειμενικα υψηλοτερο απο οτι αυτο της εποχιακης γριπης (οποια και να ειναι η διαφορα), ενω σε μεγαλες ηλικιες το ανθρωπινο σωμα το περναει πολυ βαρια, και μπορει να υποφερει για μηνες, ακομα κι αν “αναρρωσει”.

Προφανως μιλαμε για χειροτερο ιο απο την γριπη, και ναι υπαρχει κοσμος που ενω δε θα πεθαινε λογω της γριπης, πεθανε λογω Covid19. Αν βαλεις και την μεταδοτικοτητα ως παραγοντα (ασχετα αν δεν ηταν αυτο το ερωτημα σου), τοτε προφανως μιλαμε για αναγκαιο το να χαρακτηριστει ως πανδημια, οπως και εγινε.

Ολα τα πολιτικα και η διαχειριση της καταστασης απο τα διαφορα κρατη ειναι ενα αλλο εντελως θεμα.

6 Likes

Ή και όχι μιας και αυτές οι εκδηλώσεις δεν έγιναν. Αντιθέτως:

Οι χαμηλές θερμοκρασίες που ώθησαν τον κόσμο να μαζευτεί περισσότερο μέσα, σε συνδυασμό με αυτά που αναφέρεις στη δεύτερη παράγραφο του post (ανύπαρκτος εξαερισμός στα περισσότερα εστιατόρια/μπαρ) οδήγησαν σε πολύ μεγαλύτερη διάδοση του ιού. Η εκτόξευση των κρουσμάτων ξεκίνησε ακριβώς 7-10 μέρες μετά τα πρώτα “κρύα”.

Επίσης δεν ήταν ότι πριν επιτρέψουν τις μεγάλες εκδηλώσεις, οι εκδηλώσεις 300 ατόμων για πανδημία κατά τη γνώμη μου δεν θεωρούνται μικρές.

2 Likes

Για ποια θνητότητα του Covid-19 μιλάμε εν μέσω lockdown, μασκών παντού, κλπ κλπ κλπ;

Για αυτην που υπολογιζεται κανονικοτατα οταν κανεις ερευνα επι του αριθμου των ανθρωπων που το κολλησαν. Αν πες τα ειχαμε ολα ανοιχτα και κανεναν περιορισμο επι 8 μηνες τωρα, φανταζομαι οτι μονο αυξητικες τασεις θα ειχε η θνητοτητα, αφου θελω να πιστευω οτι η πλειονοτητα οσων ειναι ηλικιωμενοι ή σε ευπαθεις ομαδες προστατευονται καλυτερα με τα μετρα κτλ.

Αυτο που συνεβη σε Ελβετια και σε καθε αλλη χωρα και θα συμβει και στις υπολοιπες @HopeRidesAlone δεν ειναι μονο το οτι ο κοσμος αναγκαστηκε να συνεστιαζεται σε εσωτερικους χωρους, αλλα και το ανοσοποιητικο συστημα (και ο ιος) επηρεαζονται απο τις θερμοκρασιες. δεν ειναι τυχαιο το ποτε ακριβως εχουμε “flu season” καθε χρονο. Σιγουρα ομως επαιξε και μεγαλο ρολο η αρση των μετρων επι μηνες σε ολες τις χωρες, και οχι μονο η πτωση της θερμοκρασιας.

1 Like

Προφανώς και θα ήταν εντελώς διαφορετική. Είναι ένα νούμερο στρεβλό από τη μάνα του αυτό που υπολογίζεται, εγώ πιστεύω ότι κανονικά μάλλον θα ήταν μεγαλύτερο.

Συμφωνώ για τον εξαερισμό. Αλλά εδώ δε νομίζω πως έχεις δίκιο. Τα γήπεδα ποδοσφαίρου και χόκεϊ είχαν τα 2/3 του capacity τους από ότι ξέρω. Ξέρω βασικά κόσμο που πήγε σε ματς χόκεϊ πριν 10 μέρες. Αρκετά πρόσφατα τα έκλεισαν ξανά.

Επίσης για να μη λέμε μόνο για τους ελληνικούς γάμους:

Δεν πιστευω οτι θα ηταν “εντελως” διαφορετικη. Μια πολυ μικρη αυξηση θα προεβλεπα προσωπικα, γιατι αλλωστε και στην αρχη που δεν ημασταν προετοιμασμενοι και ο ιος κυκλοφορουσε μαλλον αναμεσα μας πριν παρουμε το οποιοδηποτε μετρο, δεν ηταν πολυ μεγαλυτερα τα ποσοστα σε μεγαλα δειγματα πληθυσμου. Ουτε η πιστη η δικη μου ουτε η δικη σου εχουν θεση στην επιστημη παντως, μονο τα νουμερα μετρανε, αλλα καλο ειναι να σκεφτομαστε με βαση την λογικη παντα :sunglasses:

Ισως να ηταν μεγαλυτερη η θνητοτητα αν τα ειχαμε αφησει ολα ανοιχτα, γιατι θα ανεβαζαν το ποσοστο οι ευπαθεις. Ισως και οχι. Ισως ελαχιστα μεγαλυτερη. Ισως και μικροτερη ομως ε. Υπαρχει παντα το ενδεχομενο να ειναι ασυμπτωματικο ενα πολυ μεγαλυτεορ ποσοστο του πληθυσμου απο οτι νομιζουμε, και αρα να εριχναν πολυ τον μεσο ορο της θνητοτητας. Στην επιστημη γενικα το ομορφο ειναι οτι ολα παιζουν οταν εξεταζεις ολα τα ενδεχομενα. Προς το παρον, παμε με τις μετρησεις.

3 Likes

Βασικά αυτό. Από χθεσινό Nature paper:
To σχετικό ρίσκο κάθε ηλικίας και σε κάθε ήπειρο με σημείο αναφοράς το ρίσκο που έχουν οι ηλικίες 55-59. Πρακτικά, για κάθε ηλικία κάνουν μια εκτίμηση του πόσοι από αυτούς που πέθαναν συνολικά ήταν εξαιτίας του covid με βάση τα δημοσιευμένα statistics. Το ρίσκο αυξάνει λογαριθμικά με την ηλικία (εικόνα πάνω) και ο 85χρονος έχει 1000-5000 φορές μεγαλύτερο ρίσκο να πεθάνει από κάποιον που είναι 25. Στην κάτω εικόνα έχουν το εύρος και τον διάμεσο στο οποίο πιστεύουν πως πραγματικά κυμαίνεται το infection fatality ratio σε κάμποσες χώρες. Πρακτικά στις γηρασμένες το IFR ήταν ψηλότερο.

Πηγή

1 Like

inb4 σε μερικά χρόνια, όταν τα συνταξιοδοτικά προγράμματα καταρρεύσουν στο δυτικό πολιτισμό και ο covid-19 θα μνημονεύεται ως το σχέδιο της ελίτ για τη λύση του προβλήματος για να τη βγάλουν λάδι, αλλά αντέξαμε αδέρφια

3 Likes