Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ε και συ τώρα…δεν είπε αποκλείω ο ανθρωπας. Είπε είμαι πεπεισμένος!!

1 Like
4 Likes

Φάε τη σκόνη μου Κομανετσι!!

3 Likes

Σκατα σε ολα τα μεγαλα καναλια… Δειτε ολη την εκμπομπη αξιζει… Τεραστιος ο Γιάννης Ιωαννίδης…

3 Likes

@HopeRidesAlone, άργησα λίγο να μπω στο φόρουμ και είδα πως συζητήσατε ήδη με άλλους για το θέμα, απλά να διευκρινίσω κάποια πράγματα κι εγώ.

Γενικώς δε θέλω να συγκρίνω τις χώρες και πιστεύω επίσης πως έχουν πολλές διαφορές στον τρόπο που ο κόσμος/κράτος αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα. Συνήθως όταν αναφέρω την Ελβετία για ένα και μόνο λόγο το κάνω: για τον ιό έχουν open questions μέχρι και οι επιδημιολόγοι, οπότε εμείς οι υπόλοιποι έχουμε ακόμη παραπάνω ερωτήματα και μόνο η σύγκριση με παρόμοιες καταστάσεις επιτρέπει το όπoιο hypothesis testing για τον ιό. Δεν ξέρω τώρα σε τι συγκεκριμένα αναφέρεσαι από όσα έχω γράψει, αλλά προσωπικά δε βρίσκω κάτι κακό στο να φέρνω στη συζήτηση για την Ελλάδα πιθανά lessons learned και τι παρατηρήθηκε σε μια χώρα με διαφορετικές συνθήκες, διαφορετικό σύστημα αλλά λίγο-πολύ τον ίδιο ιό.

Και αυτό το λέω θεωρώντας πως οι Ελβετοί έχουν κάνει μεγάλα σφάλματα στον τομέα της επικοινωνίας. Δε τους θεωρώ παράδειγμα προς μίμηση (δες τωρινή συζήτηση με οδηγίες για το πώς να κάνει ο κόσμος one night stand. Λες και το ότι δεν έκαναν μερικοί ντους πριν το σεξ με άγνωστο είναι η αιτία που γέμισαν οι ΜΕΘ)

Όλα τα παραπάνω που περιγράφεις είναι superspreader events και εμπίπτουν στον ορισμό: συμβάντα που καταλήγουν τελικά να αυξάνουν τα κρούσματα κατά ένα αριθμό ο οποίος είναι αρκετές διακυμάνσεις μεγαλύτερος από τον μέσο όρο κρουσμάτων ενός τυχαίου συμβάντος. Αυτό υποδηλώνει πως 1) είναι αρκετά πιθανά τα low probability - big impact events και 2) ο μέσος όρος δεν είναι το πιο πιθανό ενδεχόμενο αλλά κάτι αρκετά λιγότερο είναι το πιο πιθανό ενδεχόμενο. Η γρίπη είναι παράδειγμα ιού, όπου το R_0 είναι και το πιο πιθανό ενδεχόμενο (δηλαδή ένας book maker θα προέβλεπε πως θα υπάρξει μετάδοση σε ένα ακόμη άτομο για κάθε κρούσμα). Το Aids είναι ένας superspreader ιός (εκεί ο book maker θα προέβλεπε πως ο ασθενής δε θα το μετέδιδε σε κανέναν). Ο covid συγκεκριμένα είναι κάτι ανάμεσα. Τα superspreader events έχουν ένα dominating μηχανισμό για την διασπορά στον πληθυσμό (σαν το Aids) αλλά έχει και χαρακτηριστικά διασποράς σαν τη γρίπη που τον μεταδίδουν σταθερά μέσα στα σπίτια. Απλά τα δεύτερα από μόνα τους υποψιάζομαι πως δε θα αρκούσαν.

Συμφωνώ και για τον καιρό και για τα events στα μπαρ/κλαμπ και για τον κόσμο που κλείστηκε στα σπίτια. Το Rt στην Ελβετία κατά το δεύτερο κύμα ξεκίνησε να ανεβαίνει με τα σχολεία και τα πανεπιστήμια κι ενώ ο καιρός ήταν τζιτζί και ήμασταν σχεδόν με κοντομάνικα. Έπιασε το μέγιστο και σταθεροποιήθηκε σε εκθετική αύξηση με μεγάλο Rt τέλη Σεπτέμβρη.

Αν διορθώσεις και για την περίοδο επώασης, τότε το κύμα ξεκίνησε μάλλον ταυτόχρονα με το ακαδημαϊκό έτος. Στην εικόνα από κάτω μπορείς να δεις το ελβετικό Rt και με ποια από όλα τα μέτρα υπήρξε κάποια αλλαγή. Οι αγώνες χόκεϊ και τα μπαρ πιθανώς δεν ευθύνονται για το κύμα, ευθύνονται που το κύμα δεν έπεσε λίγες μέρες μετά από τα κρύα και αφού κόλλησαν όσοι ήταν να κολλήσουν στα σπίτια που κλείστηκαν. Ίσως να ήταν το γκάζι που δεν αφήνει τον κινητήρα να πάει στο ρελαντί (ή να σβήσει) κι αντ’ αυτού ανέβαζαν τις στροφές

Summary

1 Like

35 νεκροί σήμερα στην Ελλάδα. Υποθέτω ότι αυτοί ήταν διασωληνωμένοι, για να έφτασαν να πεθάνουν.

Πάμε να δούμε ένα γράφημα με τους διασωληνωμένους.

Χτες 207, σήμερα 228, δηλαδή 21 παραπάνω. Αν βάλεις και τους 35 που πεθάνανε, αυτό σημαίνει ότι διασωληνώθηκαν 56 άτομα σε μια μέρα. Αυτός είναι ένας αριθμός που δε δίνεται άμεσα στην ενημέρωση. Η αλήθεια είναι ότι είναι λογικό να τρομάξει ένας πολίτης αυτού του κράτους όταν ακούει ότι σε μια μέρα διασωληνώνονται 56 ασθενείς, σε ένα σύστημα Υγείας που οι ελεύθερες κλίνες είναι μετρημένες…

Γι’ αυτό λέμε, προσέχουμε γιατί δεν έχουμε τίποτα να περιμένουμε από αυτούς που θα έπρεπε να φροντίσουν για κάποια πράγματα.

EDIT: έστω και αν κάποιος αποσωληνώνεται, που απ’ όσο ξέρω δεν είναι η πιο πιθανή κατάληξη από τη στιγμή που θα διασωληνωθεί, ο αριθμός των καθημερινών διασωληνώσεων είναι σίγουρα μεγάλος.

3 Likes

Με βάση αυτό που είπε ο Τσιόδρας προχθές, είναι ασφαλές να υποθέσουμε πως αρκετοί άνθρωποι πεθαίνουν πριν διασωληνωθούν.

4 Likes

Aυτό είναι λογικό άλμα. Το ότι πέθαναν χ ανθρωποι, δεν σημαίνει ότι διασωληνώθηκαν σήμερα.

1 Like

Εκανα εντιτ ρε :smiley:. Ηταν υπερβολικη η υποθεση μου. Παντως, πολλοι απο αυτους που πεθαινουν ειναι διασωληνωμενοι. Επισης, αν φτασεις να διασωληνωθεις, δυστυχως μαλλον εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να πεθανεις, παρα να ζησεις.

1 Like

Kαλά ναι, απλά δεν μπορείς να προσθέσεις τα 2 νούμερα, είναι άσχετα μεταξύ τους :slight_smile:

1 Like

Επιτελικό πέσιμο του Webex παρατηρήθηκε στην πρώτη ημέρα μαζικής τηλεκπαίδευσης.

Όλα καλά, όμως γιατί μην ξεχνάτε πως η τρίτη λέξη που αναφώνησε το παιδί της Κεραμέως ήταν Κυριάκος.

8 Likes

οχι Μωυσής?

5 Likes

Ναι αλλά ακόμα και σε ό,τι έχει να κάνει με το πολιτικό κόστος είναι εντελώς κοντόφθαλμη η “διαχείριση” αφού θα το πληρώσουν έτσι κι αλλιώς λόγω των lockdowns. Το κατά πόσο θα είναι συγκρίσιμο με τους θανάτους που θα είχαμε αν δεν είχαν κλείσει τα πάντα, αυτό δεν γνωρίζουμε.

Δεν είδα όλη τη συνέντευξη του Ιωαννίδη αλλά άσχετα με το αν συμφωνεί ή διαφωνεί κάποιος με τις εκτιμήσεις που έχει κάνει για τη θνητότητα, αυτά που προτείνει, δηλ. μαζικά tests και προφύλαξη των ευπαθών ομάδων χωρίς να κλείνουμε τα πάντα όλα, βγάζουν μεγαλύτερο νόημα από τυχαία tests σε πλατείες κλπ. Αν το ΑΕΠ στηριζόταν σε παροχή υπηρεσιών, ας τα κλείναμε όλα, όταν τόσος κόσμος τρώει από τουρισμό, εστίαση, λιανεμπόριο κλπ. επιστρέφουμε στο πατροπαράδοτο “άσ’ το γι’ αργότερα”. Βλέπω να παίζει σήμερα δυνατά στα ΜΜΕ το “lockdowns μέχρι την άνοιξη” οπότε καταλαβαίνετε πού το πάνε.

Στο Quebec btw που ξεκίνησε μερικό lockdown 1/10, σήμερα έχουμε 9/11 και τα κρούσματα έχουν μείνει περίπου σταθερά από τότε. Εικάζεται ότι ευθύνονται τα σχολεία αφού έχουν παραμείνει ανοικτά αλλά έχουμε ακόμα αρκετά περιστατικά με μολύνσεις σε γηροκομεία και κέντρα μακροχρόνιας περίθαλψης, ακριβώς όπως στο 1ο κύμα. Αυτό για όποιον ψάχνει για παραδείγματα ότι τα μαζικά lockdowns δεν φέρνουν απαραίτητα και τα προσδοκώμενα αποτέλεσματα εκεί όπου υποτίθεται ότι βοηθούν.

1 Like

Πες και για τις εκλογές των αιρετών με συμμετοχή 5%. Της γύρισαν την πλάτη οι εκπαιδευτικοί. Πανωλεθρία έπαθε.

3 Likes

Εμένα ο αδερφός μου είναι στο Sudbury και μου είπε ότι οι Καναδοί εκεί πέρα, τα γράφαν όλα στα τέτοια τους, παίρνανε τα τροχόσπιτα και πηγαίνανε στις λίμνες, και το Toronto έκανε όλη τη ζημιά στο Ontario, δηλαδή εκεί δεν είχαν σχεδόν καθόλου κρούσματα αλλά λόγω του Toronto τους έπιανε και αυτούς. Αλλά γενικά ήταν όλοι χαλαροί, παίρναν τα επιδόματα και αράζανε. :stuck_out_tongue: Αυτά για το πρώτο lockdown, για τώρα έχουμε κανά μήνα να μιλήσουμε και δεν ξέρω.

Έμπρακτα και ίσως και αναμενόμενα. Γιατί όλο αυτό το οκτάμηνο υπήρχαν έντονες αντιδράσεις και διαφωνίες από την εκπαιδευτική κοινότητα.

Επίσης οφείλω να υπενθυμίσω πως υπάρχουν ακόμη νομικά ζητήματα σχετικά με το κομμάτι των προσωπιών δεδομένων στο σχέδιο για εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση στα σχολεία, που δεν έχουν λυθεί και είναι στον “αέρα”.

Αλλά είναι Δευτέρα. Και φταίει η εταιρεία. Γιατί πάντα κάποιος άλλος φταίει σε αυτό το υπουργείο.

5 Likes

Μαλώσατε;

3 Likes

Του’χει χαλάσει το κινητό του μλκ και δεν πάει να πάρει καινούριο, αφού είπα όλοι είναι στα τέτοια τους εκεί :stuck_out_tongue:

Εντωμεταξύ η Cisco ξέρω γω είναι πολυεθνική που ειδικεύεται σε αυτό το πράγμα. Το φταίει η εταιρεία φαντάζομαι είναι του στυλ “Θέλαν 15εκ, δώσαμε 2 και θέλουν και τα επιπλέον οι αλήτες”

4 Likes

Σχετικά με το δεύτερο σκέλος όντως έχει νοημα να προστατεύσουμε παραπάνω τις ευπαθείς ομάδες από τυχαία τεστ σε πλατείες. Σχετικά με το πρώτο σκέλος και τη θνητότητα γιατί μένουμε μόνο στο πόσοι πεθαίνουν και όχι στη νοσηρότητα ή πόσοι θα έχουν long term effects από μία τακτική ανοσίας της αγέλης; Έχουν βγει ήδη έρευνες για τέτοιες επιπτώσεις και υπάρχουν παραδείγματα νεώτερων ανθρώπων που δεν νοσηλεύτηκαν και έχουν συμπτώματα μήνες μετά. Ας σκεφτούν οι κυβερνήσεις αν είναι πιο λειτουργικό ένα lockdown τώρα και να πληρώνουν τους εργαζομένους για να “κάθονται” ή να δώσουν μερικά εκατοντάδες χιλιάδες επιδόματα αναπηρίας κάποια χρόνια αργότερα.

Για την ακρίβεια δήλωσαν πως το πρόβλημα είναι γενικότερο στην Ευρώπη. Τους τσιτώσαμε με το λοκντάτουν - ακορντεόν.

1 Like