Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Αυτό δεν είναι και τόσο λάθος. Όταν κλείνεις τα καταστήματα λιανικής, τότε τα αντίστοιχα προιόντα δε θα πρέπει να μπορούν να τα πουλήσουν τα σούπερ μάρκετ. Γιατί δηλαδή να κλείνει το ρουχάδικο και το σούπερ μάρκετ να πουλάει ρούχα που είναι ανοιχτό ως σημείο πώλησης βασικών αγαθών? Και γενικά άποψη μου είναι πως δεν είναι καλό να υπάρχουν υπεραγορές που έχουν τα πάντα, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα

2 Likes

ΙΣως για να υπαρχει εστω ενα μαγαζι που να μπορει ενας ανθρωπας να παρει ενα t-shirt ή ενα σωβρακο αν τα κανει πανω του?

Προσωπικα θα ηθελα να δω το αντιθετο, δηλαδη την Tommy Hilfiger να πουλαει φετα και μπλουμπεριζ με φραουλες, αν θελει να τα βαλει κι ολα μαζι να κανουν το σημα. Ετσι θα μπορουν να μεινουν ανοιχτα.

5 Likes

Eπιλεκτικός καπιταλισμός?!
Παντελώς ηλίθιο να γίνεται ενώ έχει ξεκινήσει το λοκντάουν αυτό, αυτό έπρεπε να έχει γίνει πιο νωρίς.
Σε κάθε περίπτωση, υπάρχουν eshop, μπορείς να αγοράσεις ότι θες.
Τώρα περίεργο να έχουμε το οικονομικό σύστημα που έχουμε και να μπορεί ο καθένας να ανοιγει φαρμακείο, αλλά τα σουπερ μαρκετ δεν μπορούν να πουλάνε παντόφλες ξέρω γω. Η κάνεις σωστά τα πάντα ή γαμάς τα πάντα.

3 Likes

Αυτή είναι λογική τύπου “αφού έδωσα μαϊμού πέναλτι στη μία ομάδα πρέπει να δώσω και στην άλλη”. Αλλά να σου πω και κάτι, δεν θα έκανα τόσο ντόρο γι’ αυτά αν κάποιοι δε μας τα είχαν κάνει τσουρέκια για τη δήθεν φιλελέ στροφή της ΝΔ αφότου βγήκε πρόεδρος ο Μητσοτάκης. Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι εκείνοι που τα υπερασπίζονται τώρα επειδή τα κάνει το “καλό” σοσιαλιστικό κόμμα θα ήταν στα κάγκελα για στρέβλωση της αγοράς και δε συμμαζεύεται.

Υπάρχει το ηλεκτρονικό εμπόριο, μπορείς να παραγγείλεις online. Μην ξεχνάμε πως μιλάμε για την ιδιάζουσα περίπτωση της πανδημίας.

Δε θα μπορούν να μείνουν ανοιχτά, η επιχείρηση θα πρέπει να λάβει άδεια για να πουλάει αυτά τα προιόντα και αν αύριο πουν δεν μπορείς να πουλάς φέτα στον ίδιο χώρο με τα σώβρακα θα πρέπει να την ακολουθήσουν.

Τι εννοείς επιλεκτικός καπιταλισμός? Στα άλλα που λες συμφωνώ, προφανώς δεν υπάρχει σχέδιο και απλά αντιγράφουν άλλες χώρες. Ότι δηλαδή ο Σκλαβενίτης θα βγάλει όλα τα προιόντα των αντίστοιχων ΚΑΔ που κλείνουν και μετά θα τα ξαναβάλει. Το κράτος τους λέει απ’το να φάμε μηνυσάρες από όλους αυτούς και να πληρώνουμε, θα σας στριμώξουμε λίγο τώρα εσάςτα μεγάλα σούπερμαρκετ και αύριο μεθαύριο θα τα ξαναβρούμε.

Ναι ρε, δε λέω αυτό. Αλλά δημιουργείται όντως αθέμιτος ανταγωνισμός αν επέτρεπαν να δουλεύουν έτσι τα σουπερμάρκετ. Πάντως και σα δικηγόρος του διαβόλου, το να κλείνεις κάποια καταστήματα αλλά το να αφήνεις να δουλεύουν άλλα καταστήματα που πουλάνε αυτά τα προιόντα δεν είναι ελεύθερη αγορά, πιο πολύ για επιβολή ολιγοπωλίου μοιάζει.

Eννοώ ότι έχουμε “ελεύθερη αγορά”, οπότε ο καθένας πουλάει ότι θέλει. Δηλαδή οι φούρνοι που έχουν βάλει και καφέδες για take away, να σταματήσουν να φτιάχνουν για να μην παίρνουν την δουλειά από τις καφετέριες που στηρίζονται μόνο στο take away? Και οι καφετέριες να σταματήσουν να έχουν και φαγητό γιατί παίρνουν τις δουλειές από τους φούρνους? Γενικά είναι παραλογισμός αυτό.
Θα συμφωνούσα απόλυτα με τον αθεμιτο ανταγωνισμό και ο καθένας να μην πουλάει ότι του ρθει, ΑΝ είχαμε μια καλώς ορισμένη αγορά.
Στο κάτω κάτω, αυτός που θα ψωνίσει ρούχα απο σκλαβενίτη, δεν θα πήγαινε ζάρα, μπιλιβ μι.
Τέσπα, μαλακίες, πλήρως μαλακίες, ακόμα και σε αυτό σκατά τα κάνουν.

5 Likes

Ναι για πες μου που μπορει να παρει καποιος σωβρακα ονλαην και να μην τα παρει μετα απο 10 μερες, να το ξερω δηλαδη κι εγω. Μην πεις Αμαζον ε.

Πολυ επιλεκτικο διαβασμα της αληθειας. Τα σουπερμαρκετ ειναι ανοιχτα επειδη πουλανε ντοματες, αγγουρια, πατατες, κρεμμυδια, ψωμι, γαλα, μπισκοτα, κτλ. Οχι επειδη πουλανε σωβρακα και φανελες. Τα οποια παρεμπιπτοντως ειναι ειδη βασικης αναγκης. Δε θυμαμαι κανενα σουπερμαρκετ στην Ελλαδα να πουλαει ολοκληρο ρουχισμο ή ειδη πολυτελειας. Επι του πρακτικου, ειναι νομιζω σουρεαλιστικο να υποστηριξει κανεις οτι θα πεσουν αλλες επιχειρησεις εξω, επειδη θα αφησουν τα σουπερμαρκετ να πουλανε τα λιγοστα ειδη ρουχισμου που εχουν. Εχω καιρο να παω στον Σκλαβενιτη, αλλα οχι πια και τοσο καιρο που να εχω χασει κοσμοιστορικες εξελιξεις. Δε νομιζω να πουλαει δερματινα μπουφαν πλεον?

:100: :100: :100: :100:

2 Likes

Btw, χθες ενα μποξεράκι πήρα από σκλαβενίτη και παντόφλες. Guess what, δεν θα πήγαινα σε άλλο κατάστημα για κανένα από τα 2.

1 Like

Tο ίδιο πράγμα λέμε ακριβώς.

Fashionnova men

Νταξ όλα γίνονται για να μας πουλήσει ο νννκκκ ρούχα

4 Likes

Είμαι brand ambassador, follow me στο ινστα @ therealnnnkkk_

5 Likes

Τι

φίλος, apple μποξεράκι και ξερό ψωμί.

Επίσης με αυτά τα περιεργα σαιτ που βάζεις:
Στο παιδί εχουν πεί ότι έχει κύφωση?
image

3 Likes

Μ’αρέσει που μπήκες και στο site, είναι μια μεγάλη online εταιρεία αυτή που ο @QuintomScenario σίγουρα ξέρει γιατί όλες οι woke φιλενάδες του αγοράζουν από εκεί και ανεβάζουν content στο προσωπικό τους insta

2 Likes

…και να το παραλάβεις το Πάσχα!

1 Like

man επρεπε να γραψεις, ειναι με μπρουκλυνεζικη προφορα γι αυτο ακουγεται μεν

Γελασα δυνατα

Δεν εχω ιδεα τι σημαινει το οτιδηποτε απο αυτα χαχαχχχχχα πλησιαζω τα 40 πρεπει να αρχισεις να μιλας πιο απλα

Εμ αυτο λεω γαμω την τυχη μου

Όχι, πουλάει μιτσουκο παντόφλες, apple βρακιά, ωνασουγαμησω μπλουζες και τέτοια.

2 Likes

Πάντως για τα ρούχα, εγώ πολύ συχνά πηγαίνω σε second hand μαγαζιά, που βρίσκεις απίστευτης ποιότητας ρούχα σε εξαιρετικές τιμές, όπως και επίσης όταν πάω στο εξωτερικό πάντα αφιερώνω ένα πρωινό στο να πάω σε υπαίθρια αγορά. Οκ, εκτός από παπούτσια, εσώρουχα και “καλά” ρούχα που για ευνόητους λόγους τα αγοράζω καινούρια, αλλά για πιο καθημερινό/urban ντύσιμο βρίσκεις εξαιρετικά ρούχα. Αν ξεπεράσεις το αρχικό “ιου, τα έχει φορέσει κάποιος άλλος” είναι πολύ καλή επιλογή, ούτως ή άλλως τα σωστά μαγαζιά τα περνάνε από κλίβανο, πέραν του ότι στο εξωτερικό είναι πολύ διαδεδομένα και μην ξεχνάμε share economy ρε μνπν.

2 Likes

Το συζητάς? Τα πιο αγαπημένα μου πράγματα είναι αγορασμένα έτσι. Επίσης πιστεύω μπορώ να ζήσω σε υπαίθριες αγορές, τόσες ώρες που αφιερώνω. Πολύ υπέρ της ανακύκλωσης στην χρήση των ρούχων επίσης, ό,τι δεν χρησιμοποιώ το χαρίζω, το δίνω σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη, ή σε καμια εξαιρετική περίπτωση το πουλάω.

3 Likes

Ντροπή εν έτι 2020 να έχουμε τέτοια είδηση γαμώ τα μάγια και τα ζώδια

6 Likes

^

Δεν άντεξα. Το έχω ξεφτιλίσει με τα οφφ τοπικ σήμερα στο παρόν, αλλά αυτό έπρεπε.

2 Likes