Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Οι πόρτες άνοιξαν λίγο πάλι :slight_smile:

Summary

Αυτό γιατί κάθε ψήφος μετράει δεν μάθαμε τίποτα από εκλογές στο γιου ες ει;

1 Like

στο μυαλο του κούλη:

  1. Εύβοια check
  2. Καρδίτσα check
  3. Κρήτη check

σιγά σιγά θα σας εξολοθρεύσω όλους.

3 Likes

Δεν μου κάνει εντύπωση. Έχω 1-2 γνωστές μου που έχουν πάει σε καφετζούδες. Έλεος!

Η απάντηση του Κικίλια περί εμβολίου, ότι “θα γίνεται σε δύο δόσεις εντός 30 ημερολογιακών ημερών” είναι η πιο χειροπιαστή απόδειξη πως μιλάμε για τουρίστες

1 Like

Καλά εδώ προλάβανε και κάνα κράτηση με την άλλη εταιρία στην Αγγλία δίνοντας μάλιστα προ παραγγελία. Τώρα θα πάρουν άλλο. Λεφτά υπάρχουν

1 Like

Είπαμε, ήταν να μη βρυχηθεί ο Κυρανάκης στους επιστήμονες. Τώρα πήρανε μπρος και φτιάξανε το εμβόλιο σε 3-4 μέρες μέσα.

4 Likes

Όσον αφορά το εμβόλιο που ανέπτυξε η pfizer, διάβασα τα εξής δύο (ανησυχητικά; ) στοιχεία:

  1. βασίζεται στην τεχνική mRNA, όπου αυτό θα ενεργοποιεί τα ανθρώπινα κύτταρα για την παρασκευή συγκεκριμένης πρωτεΐνης, η οποία θα ενεργοποιεί την αντίδραση του ανοσοποιητικού για παραγωγή κατάλληλων αντισωμάτων… η τεχνική αυτή μέχρι τώρα ΔΕΝ έχει εφαρμοστεί σε κανένα ανθρώπινο εμβόλιο, παρά μόνο σε κτηνιατρικά εμβόλια (αυτά τουλάχιστον έχω διαβάσει τελευταία)
  2. το συγκεκριμένο εμβόλιο πρέπει να φυλάσσεται διαρκώς σε θερμοκρασία -70 ή - 80 βαθμούς κελσίου…

μονο o Quintom θα το κανει στην Aλάσκα!

1 Like

Γενικά, από τα Αμερικάνικα/Ε.Ε. μόνο της εμβόλιο της Johnson & Johnson έχω καταλάβει πως έχει τις πιο βολικές ιδιότητες σχετικά με τα logistics (δε θέλει ψυγείο, δε χρειάζεται δεύτερη δόση, κλπ). Αλλά αν χρειαζόμαστε ψυγεία στους -70, -80 για να εμβολιαστεί ο κόσμος, γιατί κανένα άλλο δεν περάσει τα trials ή δεν έχει κοντά παρόμοια επιτυχία, τότε φαντάζομαι θα αγοραστούν. Υπάρχουν τέτοια ψυγεία απλά χρειάζονται και κατάλληλο κτίριο γιατί το απλό μπετόν δεν αντέχει σε τόσο κρύο. Δεν είναι εμπόδιο που δεν περνιέται.

Για το mRNA διάβασα πως έχει χρησιμοποιηθεί σε εμβόλια για καρκίνους. Γενικά είναι νέα τεχνολογία (όπως οτιδήποτε έχει σχέση με DNA/RNA φαντάζομαι)

Αν θελουμε -70 εως -80 μαλλον στον Αρη εννοεις :sweat_smile:

Το ρεκορ αρνητικης θερμοκρασιας στην Αλασκα ειναι -62.

Μονο η Ανταρκτικη πιανει τοσο χαμηλες θερμοκρασιες, ακομα και στην Γροιλανδια το ρεκορ ειναι -69 (nice)

3 Likes

κοντα είσαι, θα βαλεις και το air condition να το πιασεις! λεμε καμια λαλακια να περασει η ωρα.

Για -70 πρεπει να επιστρατευσουμε το υπεροπλο

@bostonflesh ψηνεσαι να τους λες λογοπαιγνια?

2 Likes

Αν εννοεις οτι ειμαι κοντα στην Αλασκα… πιο κοντα στην Ελλαδα ειμαι. Πολυ πιο κοντα.

2 Likes

Δεν ξέρω για λογοπαίγνια αλλά αν μιλάμε για εμβόλια στην Ανταρκτική μόνο οι Metallica θα μπορούσαν να το κάνουν που έχουν κάνει και live στην απέραντη θλιμμένη Ανταρκτική.

2 Likes

Στα παλιά ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ (πριν αλλάξει το φορματ) είχε μια σελίδα που λεγόταν αξιοπερίεργα. Εκεί λοιπόν, έλεγε μια βδομάδα πως οι Εσκιμώοι χρησιμοποιούν τα ψυγεία για να μην παγώνουν τα τρόφιμα το οποίο είναι απολύτως λογικό, αλλά κανείς μας δεν είχε σκεφτεί ποτέ και όσες φορές το έχω πει σε άλλους πάντα εκπλήσσονται.

4 Likes

τι μου θυμισες τωρα!! ακομα βριζω την μανα μου που πεταξε μια βιβλιοθηκη μολις εφυγα για σπουδες. γυρισα και τι να παρεις τουαλετα?!!!

Κλασσικό πρόβλημα όλων των μανάδων, γυρνάς σπίτι και βρίσκεις Βελωνα και Κλωστή, Βημαgazino, Σταυρόλεξα (ολοκληρωμένα) και κάνα ξεμπαρκο Εικονογραφημένη Ιστορία από το 1997, αλλά τα κόμιξ με την πρώτη ευκαιρία σκούπα

2 Likes

Metal Hammer

4 Likes

Τωρα με τα κινητα ποιος εχει τετοιο θεμα, εναλλακτικα τσιμπαω και το Kindle.

Εχει γινει ενας χαμος σημερα στα σουπερμαρκετ, εχουν σαλταρει ολοι με το τι επιτρεπεται και τι οχι (κλασικα η οδηγια ηταν ασαφεστατη, ειναι και για μικρο διαστημα- για αρχη?- δουλεια δεν ειχε ο διαολος). Για μενα το πιο ευκολο στη διαχειριση θα ηταν να μπορει να πουλαει οποιο σουπερμαρκετ θελει σωβρακα, παντοφλες, στραπ ον, whatever, φτανει να μπορει να αποδειξει πως τα πουλαγε και πριν απο το Μαρτιο

1 Like