Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Καθολου συνθετο θεμα. Η κυβερνηση φυσικα και μπορει να απαγορευσει την πορεια, οπως εχει απαγορευσει καθε συναθροιση τετοιου τυπου.

Τιθεται θεμα δημοσιας υγειας. Σε αυτα τα θεματα, δε χωρανε επιλεκτικες απαγορευσεις.

Ναι, οντως δειχνει κατι αλλο, οτι ειναι βουτυρο στο ψωμι τους το λοκνταουν για την απαγορευση της πορειας. Αλλα αυτο ειναι ασχετο με το αν πρεπει να απαγορευτει η πορεια.

4 Likes

Προφανώς και τίθεται θέμα δημόσιας υγείας.

Προφανώς πρέπει ο καθένας να σκεφθεί τον συνανθρωπό του.

Δεν μπορώ όμως να αγνοήσω, και δεν πιστεύω να νομίζει κανείς πως καλώ καποιον σε κάτι, για να το ξεκαθαρίσω, πως εν μέσω πανδημίας και lockdown(s) μπορούν να περνάνε νομοσχέδια αλλά ο κόσμος να μην αντιδρά. Και όχι, δεν είναι τόσο απλό όσο το διατύπωσα μόλις τώρα, αλλά ας μείνουμε στο ζουμί.

Κοινώς, δεν μπορώ να αγνοήσω το πολιτικό σκέλος της απόφασης όσο και αν κατανοώ το υγειονομικό. Και δεν θα αναφερθώ σε τσιτάτα για πολυτεχνεία και μουσεία, που αρκετοί θυμούνται επιλεκτικά και ίσως τώρα να είναι πιο επίκαιρα, ούτε σε ατομικές ευθύνες, ούτε θα συγκρίνω με άλλες πρόσφατες συγκεντρώσεις και την κριτική που δέχθηκαν, θα πω απλά πως για μένα, ανεξάρτητα του, ξαναλέω, πόσο συμφωνώ με το κομμάτι της δημόσιας υγείας, η απόφαση είναι σε μεγάλο βαθμό πολιτική, θα έχει πολιτικές συνέπειες, και κρύβεται πίσω από έναν ορθολογικό μανδύα.

Και θεωρώ πως το πως θα εξελιχθεί αυτό το ζήτημα, καθώς και το θέμα κινητοποιήσεων, αν θα ξεπερασθεί το σκουριασμένο δίπολο σπίτι-δρόμος, κομβικό για τα αντιπολιτευτικά αντανακλαστικά της κοινωνίας.

edit: Από Παρασκευή απαγόρευση μετακίνησης 21:00 - 5:00 σε όλη την επικράτεια. Μόνο γιατροί και κατοικίδια. Καλώς τα βρήκαμε :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ολοι οσοι ειναι ιδιαιτερα ευαισθητοι με θεματα απαγορευσεων απο κυβερνησεις , ας θυμηθουν οτι καθε μερα εχουν απειρες απαγορευσεις απο την κυβερνηση, οπως ας πουμε το οτι δεν μπορουν να σκοτωσουν, να κλεψουν, να περασουν με κοκκινο ενα φαναρι, να πουλησουν καποιο αντικειμενο χωρις να φορολογηθουν και πολλα πραγματακια ακομα.

Εν μεσω πανδημιας σε παγκοσμιο επιπεδο, με τα κρουσματα στην Ελλαδα να ειναι σε peak, και με την δημοσια υγεια να ειναι σε πολυ ανασφαλη κατασταση αυτην την στιγμη, σε μενα προσωπικα φαινεται σουρρεαλ να μιλαμε για πορειες την 17η Νοεμβρη.

5 Likes

Είναι θέμα στάθμισης αγαθών και δικαιωμάτων και μπορούμε να συζητάμε γι αυτό και να διαφωνούμε μέχρι να σβήσει ο ήλιος, αλλά πέρα από αυτό υπάρχει νόμος που ψηφίστηκε τον Ιούλιο, με βάση τον οποίο για να απαγορευτεί δημόσια υπαίθρια συνάθροιση απαιτείται απόφαση και σύμφωνη γνώμη συγκεκριμένων φορέων. Η εξαγγελία του όποιου υπουργού είναι άκυρη, για νομικούς λόγους.

Από εκεί και πέρα, για μένα, μιλάμε για εορτασμούς που δεν έχουν κρατική χροιά και με ενοχλεί ιδεολογικά η “απαγόρευση” της πορείας. Αυτό δεν σημαίνει πως πιστεύω πως πρέπει να γίνει, αλίμονο.

Εντωμεταξύ κι αυτοί με κάθε τρόπο ρε παιδί μου προσπαθούν να δείξουν πόσο δεν τους αφορά μια αντιδικτατορική επέτειος, λολ
Untitledφφ

@apostolisza8 συμφωνώ σε όλα και σε αυτό

πιο πολύ.

2 Likes

Όλες οι απαγορεύσεις ίδιες είναι, για όλα τα πραγματάκια, σωστά.

Απλά θέλω να διαχωρίσω, το συνταγματικό σκέλος, το πρακτικό (συνάθροιση) και το πολιτικό (δυνατότητας έμπρακτης αντίδρασης σε κυβερνητικές πολιτικές, άσχετα αν το συγκεκριμένο είναι επέτειος).

Αυτός είναι ο λόγος που το θεωρώ σύνθετο. Ως αντικείμενο διαλόγου, όχι ως προς το τι θα κάνω προσωπικά. Γιατί, καλώς ή κακώς, αν κάποιος απομονώσει κάτι από αυτά, δεν θα κάνει το ίδιο και το κράτος στην πολιτική του. Οπότε, όσο “επικριτική μεν”, λογική δε, ταύτιση νιώθουμε με την απόφαση να μην διεξαχθεί μια πορεία, άθελά μας, ενισχύουμε ένα πολιτικό αφήγημα περί συναθροίσεων και μια περίεργη αντίληψη της έννοιας της δημοκρατίας. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Αυτό θέλω να θίξω. Γιατί, αργότερα, τέτοιες μικρές (για τον καθένα, και προφανείς, πράγματι), υπαναχωρήσεις, θα έχουν δομήσει μια χιονοστιβάδα απαράδεκτων πολιτικών που θα νιώθουν πως έχουν λαϊκό έρεισμα.

Αν αυτά, γίνονται σαφή, όπως και η θέση μου, που θεωρώ πως την έκανα εξίσου σαφή πιο πάνω, καλό θα είναι να μην παρερμηνευθούν :stuck_out_tongue:

Πρόβλημα και αυτό για μένα. Ως νοηματοδότηση της μέρας δηλαδή. Πρόβλημα βέβαια, πιο έμπρακτο, το από κάτω:

1 Like

Δεν ειπα αυτο βεβαια (!)

Απλα λεω πως οι ευαισθησιες για συγκεκριμενες απαγορεσεις οι οποιες στο σωστο context μπορει και να ειναι σωστες, δεν ειναι αρκετα καλος λογος για να πρεπει κι εγω να συμφωνησω με αυτο. Νομιζω φαινεται γενικα απο ολα τα ποστ μου που εχουν να κανουν με πολιτικη πως οσο και να αντιπαθω τις ταμπελες, ταυτιζομαι με την πλειονοτητα των θεσεων της αριστερης και φιλελευθερης κατευθυνσης.

Παρολα αυτα δεν θεωρω οτι θα επρεπε πια να βλεπουμε τοσο δραματικα μερικα πραγματα. Το να μην γινουν πορειες φετος δεν σημαινει οτι το 2023 θα εχουμε τον Χιτλερ νο2 στην Ελλαδα, ποσο μαλλον οταν φετος η δικη μας χωρα εχει σκοραρει μια μεγαλη νικη απεναντι σε φασισμο και φασιστικες νοοτροπιες. Το οτι οι Ελληνες ψηφισαν τον Κουλη ειναι το πραγματικο προβλημα, κι οχι το αν δε θα γινουν εκδηλωσεις την 17η Νοεμβριου του 2020. Αν μου ελεγες οτι τα δημοτικα σχολεια που ειναι ανοιχτα, απαγορευσουν εκδηλωσεις για την 17η Νοεμβρη, εκει θα ανησυχουσα περισσοτερο.

4 Likes

Καλός ο νόμος του Godwin αλλά εκτροχιάζει τη συζήτηση :stuck_out_tongue:

Το πρόβλημα είναι, χωρίς να διαφωνώ πλήρως με όσα αναφέρεις, πως το context δεν το ορίζει το άτομο, αλλά το κράτος. Αυτό προσπαθώ να θίξω. Πως, μπορεί εδώ μέσα, οι απόψεις που αναφέρθηκαν να είναι σε ένα πολύ υγιές (οκ, κακή επιλογή λέξης, πανδημία έχουμε) context, αλλά καλώς ή κακώς πάνω τους πατάει μια κυβέρνηση, συνειδητά.

Νομίζω ξεκαθάρισα και πιο πάνω, πως η κουβέντα γίνεται με αφορμή την φετινή επέτειο και το τι συμβαίνει τώρα, αν όχι το ξανακάνω.

Καλά, θα ανέλυα τώρα το θέμα της ιστορικής μνήμης και κυρίως της λαϊκής συνείδησης αυτής της χώρας, ακόμη και εντός της τελευταίας 5ετίας, αλλά πρώτον, είναι λίγο εκτός θέματος και δεύτερον, θα φανώ καταστροφολόγος.

Εγώ όχι, γιατί οι γιορτές των δημοτικών για το θέμα είναι γελοίες και πρακτικά αδιάφορες, απλά χρυσώνουν το χάπι.

Επίσης, αν θες, άφησε εκτός την νίκη ενάντια στον φασισμό, γιατί η κυβέρνηση έχει κάνει προπαγανδιστική ρελάνς για την αποτυχία σύλληψης του Παππά, με νόμους για πανεπιστήμια και συναθροίσεις, κάτι που, έχει μια κάποια σχέση με το πολιτικό σκέλος της απόφασης για την απαγόρευση της πορείας.

1 Like

@Sh_Wo_f έχεις κι εσύ το βίτσιο να παρακολουθείς τη Λατινοπούλου; Δυστυχώς το έχω κι εγώ. Τους παρακολουθώ κάτι τέτοιους να δω τι βλακείες λένε κάθε φορά.

Η συγκεκριμένη έγραφε πριν ένα μήνα για την Κεραμέως ότι είναι ένα βαθιά μορφωμένο άτομο και αποτελεί πρότυπο για κάθε νέο και νέα αυτής της χώρας (η Κεραμέως). Ήθελα να πέσω από το μπαλκόνι όταν το διάβαζα.

1 Like

Η λογικότατη αντίθεση για τους τραγικούς νόμους που ψηφίζει η κυβέρνηση μετά από ραβασάκια αυτών που επωφελούνται από αυτούς είναι συνετό να εκφραστεί μέσω μιας πορείας στις 17 Νοέμβρη ή στις 6 Δεκέμβρη;

2 Likes

Όχι, αλλά το έχουν κάποιοι σαν κι εσένα και φτάνει και στα δικά μου μάτια. ;p Την σιχαίνομαι.

3 Likes

me too

1 Like

Αυτό είναι το ερώτημα που θεωρώ πρέπει να τεθεί, καθώς και του εθιμοτυπικού των όσων πραγματεύονται οι πορείες αυτές (που ναι, ξέρω, δεν είναι για τα μουσεία), και του κατά πόσον και υπό ποιες συνθήκες σε καιρό πανδημίας και lockdown μπορεί μερίδα της κοινωνίας να εκφρασθεί πολιτικά. Γιατί, καλώς ή κακώς, media-κά και διαδικτυακά, πέραν ενός echo chamber δεν φτάνει παραπέρα, δεν ιδρώνει το αυτί με ποστς και τουίτς. Και για αυτό υπάρχουν success story και come to greece για να τη βρεις για καλοκαίρι. Που μετά παραδέχονται πως έκαναν λάθος αλλά θα συνεχίσουν να κουνάνε το δάκτυλο για ατομικές ευθύνες.

Δεν έχω την απάντηση αν με ρωτάς (όχι στο αν είναι συνετό, αλλά στο αν έχει πραγματικό αντίκτυπο και νόημα), και δεν με προβλημάτισε ξαφνικά προχτες, πίστεψε με!

Για αυτο ακριβώς τον λόγο θεωρώ σε επίπεδο διαλόγου το θέμα σύνθετο, όχι στο πρακτικό κομμάτι. Γιατί δίνεται μια έμπρακτη αφορμή να συζητηθεί που, για μένα, δεν θα ήθελα να περιορισθεί στο υγειονομικό κομμάτι (που είναι αδιαπραγμάτευτο).

1 Like

Δυστυχώς όμως το υγειονομικό κομμάτι επισκιάζει τα συγκεκριμένα υπόλοιπα κομμάτια.

1 Like

Το καταλαβαίνεις πως δεν κάλεσα κανέναν να κατέβει Προπύλαια έτσι; Το είπα στο πρώτο μου ποστ :stuck_out_tongue:

3 Likes

Γνωρίζετε αν υπάρχει καμιά πρωτοβουλία κατοίκων στην Αθήνα για να βοηθήσουν ηλικιωμένους γείτονες ή ευπαθείς ομάδες όπου θα πρέπει να βγουν αλλιώς από το σπίτι τους για να συντηρηθούν;

Ενω οι πορειες εχουν κανει τον κοσμο μας ουτοπια ε? :stuck_out_tongue:

Σίγουρα καλύτερο από ότι τον έκαναν τέτοιες γιορτές στο δημοτικό.

1 Like

Ισοεκδηλωσάκιας βλέπω…;

5 Likes

Λανθασμενη εφαρμογη! Αλλα γελασα. Αλλωστε δεν ισχυριστηκα οτι ειναι τα ιδια αυτα τα δυο.
Απλα μου φαινεται περιεργη η ασπρομαυρη λογικη σε αυτα.

1 Like

Πριν τον κορονοϊό την έστειλε αυτή την …επιστολή. Στις επόμενες εκλογές τον βλέπω σε κάνα Επικρατείας του ΣΥΡΙΖΑ.

1 Like