Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Σε έριξα στα σχοινιά :stuck_out_tongue: ;

Πέρα από την πλάκα, εκτιμώ την απάντηση.

Αυτό είναι το σημείο που ουσιαστικά αναφέρομαι όπως και να έχει.

Για μένα η ουσία είναι πως μια σειρά από λανθασμένες αποφάσεις δίνει σε ένα εξουσιαστικό και ανίκανο κέντρο λήψης αποφάσεων που είναι το κράτος, την άνεση να κουνά το δάχτυλο και να αναδεικνύει (αλλά και να επιβάλλει ως κανονικότητα) δημοκρατικά κενά σε μια κοινωνία (θα μπορούσα αλλά δεν το επεκτείνω για δυτικοκεντρικά μοντέλα, ή να αναφέρω χώρες εξαιρέσεις όπως Κούβα, Ν. Ζηλανδία γιατί πλατειάζει η συζήτηση), η οποία έχει παγώσει γιατί λυγίζει από φόβο και ανασφάλεια και δικαίως.

Είναι ξεκάθαρο, πως το κράτος έχει τη δυνατότητα να διαχειριστει επικοινωνιακά τα πάντα. Να βαφτίσει προπαγάνδα τα πάντα. Να στρέψει εναντίον του κόσμου τα πάντα. Ας είμαστε λογικοί.

Η ανακοίνωση της ΕΔΕ θα έπρεπε σε 10 λεπτά να είχε φέρει παραίτηση Χρυσοχοϊδη.

Συνεπώς, μάλλον, ό,τι και να συμβεί σε δύο μέρες θα παίζει δίπλα σε βίντεο με κλινικές ΜΕΘ για μήνες.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, δυστυχώς, το αποτέλεσμα μοιάζει προδιαγεγραμμένο. Άρα τι, τέλος; Άρα μπορούν όλες οι αντιδράσεις να συμπυκνωθούν σε έναν τόσο δυνατό συμβολισμό όπως αυτή η συγκυρία; Μήπως δεν πρέπει; Η επιστήμη είναι ανεξάρτητη της πολιτικής;

Το ερώτημα είναι πως και τι λοιπόν. Δεν μπορώ να το αποφασίσω εγώ, ούτε να πω “ξέρετε τι, αυτό πρέπει να γίνει”, δεν είναι η δουλειά μου εδώ να προτείνω, ο Παντελής είπε μια σκεψη του, οι ζυμώσεις συνεχίζονται, η μαζικότητα είναι ένα θέμα ως προς την διαχείρηση της, το θέμα όμως είναι που μπαίνει ένα “ως εδώ”.

Είπα πως δεν πρόκειται να το συνεχίσω και δεν θα το κάνω, και επιμένω να μιλώ για μένα και μόνο.

@pantelis79 ο Κουτσούμπας πάντως προς το παρόν, αφού είπε την ατάκα “η πορεία θα γίνει με περισσότερα και αυστηρότερα μέτρα από όσα έχετε πάρει εσείς έως τώρα σε χώρους δικής σας ευθύνης”, που με έκανε να γελάσω λίγο, έχασε την επική ευκαιρία να ξεσηκώσει κόσμο, για να κάνω λίγη πλάκα:

τι “θύελλες αντίστασης” μωρέ γραφικέ, δώστο στον λαό έτσι.

5 Likes

Δεν εξέφρασα τη γνώμη μου για τον Κουτσούμπα, προτιμώ να την κρατάω για τον εαυτό μου :stuck_out_tongue:, τον ανέφερα ως παράδειγμα. Βάλε όποιον άλλον θέλεις στη θέση του, τον αντιπρόσωπο μιας συλλογικότητας, οποιονδήποτε. Και σκέψου τη δύναμη που μπορεί να δημιουργήσει η εικόνα. Είτε αυτή περιλαμβάνει μαζικά μπάχαλα, είτε αυτό που περιέγραψα εγώ, είτε ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Νομίζω ότι ένας συμβολισμός είναι πολύ ισχυρός και πολύ σημαντικός αυτή την περίοδο. Καλώς ή κακώς τα φώτα έχουν στραφεί εδώ (εκτός βέβαια αν από αύριο ο καθημερινόα αριθμός των νεκρών από τον covid γίνει τριψήφιος, δεν αποκλείεται κι αυτό), οι “ενδιαφερόμενοι” ας ψάξουν να βρούνε τον πιο κατάλληλο τρόπο να περάσουν το μήνυμά τους στους πολλούς, των κυβερνώντων τον τρόπο τον ξέρουμε.

3 Likes

Εννοω πως εβγαλες ακυρο το 86% του Τσιοδρα, αλλα δεν πολυκαταλαβα γιατι.

Δεκτον. Για μενα δεν ειναι αυτη η προτεραιοτητα, χωρις να διαφωνω στο οτιδηποτε. Δεν ταραζεται ο ψυχισμος μου απο αυτα οσο ταραζεται απο την θεληση να βαλουν μυαλο ολοι οσοι ειναι απροσεκτοι εν μεσω πανδημιας, γιατι οσο υπαρχει ακομα κοσμος που παρταρει διχως αυριο, που πηγαινει Εκκλησια, που, που , που, τοτε οτι και να κανει η καριολα η κυβερνηση, εγω κι εσυ και ολοι αναγκαζομαστε να τρωμε καραντινες κι ενα σωρο αλλα μετρα. Μπορω να κατηγορησω οσο θελεις την κυβερνηση εννοειται, αλλα απο την αλλη, δεν ειχα και περισσοτερες απαιτησεις απο αυτην την κυβερνηση. Θα ηθελα καθε πολιτης να θεωρει αυτονοητο πως πρεπει εμεις να προσεξουμε, γιατι η κυβερνηση μας εχει γραμμενους. Και μιλαω και για την δικη μου και την δικη σου :stuck_out_tongue:

3 Likes

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά έχω καταλάβει πως ο περιορισμός ισχύει για πολίτες και όχι για τους βουλευτές.

Αν το επιτρεπει το Συνταγμα ολα καλα :sweat_smile: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Δυστυχώς έχουν ξεφύγει. Και αυτό εδώ είναι πριν το απαράδεκτο και αντισυνταγματικό ΦΕΚ:

4 Likes

Μέχρι και ο Βελόπουλος τούς κράζει !!

1 Like

Ας τους συλλαβει ρε.

2 Likes

Στο μεταξύ και μόνο που μιλάνε για συλλήψεις βουλευτών δείχνει, τουλάχιστον, την ασχετοσύνη τους. Οι περιορισμοί όταν μας βολεύει (βλ. Μπογδάνο) δεν άπτονται των βουλευτών, αλλά αν πάνε στην πορεία θα συλληφθούν, λολολολολ, πώς ρε μαλάκες? Θα έχει γίνει ψηφοφορία για την άρση της ασυλίας από πριν? Srsly, πώς??!! Για μένα θα έπρεπε να κατέβουν όλοι οι βουλευτές στον δρόμο μετά από αυτό, αλλά γιεα, σουρ.

3 Likes

Είναι απλό. Δε θα γίνει. Οι συνδεδεμένοι με την τηλεόραση όμως, άκουσαν και κατάπιαν το παραμύθι, οπότε job done.

1 Like

Ναι. ΑΛΛΑ. Μιλάμε για ευθεία παραβίαση του Συντάγματος με τόσους τρόπους και δεν κάνει κανείς τίποτα γι αυτό, δεν ακούγεται τ ί π ο τ α, θα τρελαθώ. Από όλα όσα κάνει αυτή η κυβέρνηση τελικά, ο έλεγχος των μέσων είναι το επικινδυνότερο. Το “η χούντα δεν τελείωσε το 73” είναι πιο επίκαιρο από ποτέ.

7 Likes

Meanwhile, 71 νεκροί σήμερα και πάμε για δύσκολη βδομάδα.

Η (όποια) κυβέρνηση ελέγχει τα ΜΜΕ ή αυτά απλά πάνε όπου φυσάει ο άνεμος, ανάλογα με τα συμφέροντα των ιδιοκτητών; Νομίζω περισσότερο το δεύτερο συμβαίνει. Όχι ότι ως προς το αποτέλεσμα έχει και μεγάλη σημασία αλλά νομίζω ότι αν είχε ρεύμα ο ΣΥΡΙΖΑ πάλι, θα φωνάζανε απ’ το πρωί ως το βράδυ ακόμα και στον ΣΚΑΪ για την καραμπινάτη παραβίαση του Συντάγματος.

Μονο που ο ΣΥΡΙΖΑ εφαγε μεγαλυτερο πολεμο απο τα media απο οποιαδηποτε κυβερνηση εχω “ζησει” οσα χρονια ζω, και μαλιστα την κυβερνηση του ΣΥΡΙΖΑ δεν την εζησα καν απο κοντα, και παρολα αυτα ακουγα περισσοτερο κραξιμο απο οταν ημουν Ελλαδα. Για την τωρινη κυβερνηση αν δεν κανω λαθος δεν ακουγεται το παραμικρο απο πουθενα και σε καμια εκπομπη.

7 Likes

λολεν

2 Likes

Αυτή είναι καθηγήτρια επιδημιολογίας έτσι;
Αυτή είναι επιστήμονας έτσι;
Αυτή, η “πίστη ορθόδοξη χριστιανή”, μας λέει ότι το μεταφυσικό και θέματα ορθόδοξης πιστης δεν μπορούν να εξηγηθούν με τη λογική ετσι;…
Αυτή είναι επιστήμονας ξαναλέω…που θα πας στο ιατρείο της και θα ζητήσεις την βοήθεια της και τις συμβουλές της για θέματα υγείας σου.

Και φυσικά δεν είναι η μόνη “επιστημονας” που έχει τέτοιες απόψεις και προσκυνά τους παπάδες. Μόνο εδώ αυτά, στη χώρα των χριστιανοταλιμπάν, σε αυτή την γαμωχώρα.

8 Likes

Γίνεται και αυτό, ναι. Μια από τις πρώτες αποφάσεις της κυβέρνησης Μητσοτάκη, παρ’ όλα αυτά, ήταν να πάρει κάτω από τις φτερούγες της το ΑΠΕ-ΜΠΕ και την ΕΡΤ.

4 Likes

Το έχω γράψει σε ανύποπτο χρόνο. Σε όλη την Ευρώπη, την Αμερική και την Αυστραλία είναι χριστιανοί.

Αυτή η θρησκοληψία, αυτή η ειδωλολατρεία (να προσκυνάνε μούμιες, κάστανα, “αγίες” ζώνες, “τίμια” ξύλα κτλ)… αυτή η μισαλλοδοξία μόνο στην Ελλάδα υπάρχει.

Είμαστε το Ιράν της Ευρώπης δυστυχώς.

7 Likes

Στα ορθόδοξα Βαλκάνια θα έλεγα καλύτερα…

5 Likes

Σωστός! Και στην Κύπρο επίσης.

4 Likes