Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Ο Άδωνις στο twitter έχει φαγωθεί να παραδέχεται πως παρέκαμπτε πλήρως τα capital controls, αλλά δεν απασχολεί κανέναν. Εγώ θυμάμαι να προσπαθούμε και να φτύνουμε αίμα για να πληρωθούν όλα απ’τις τράπεζες για να μπορούν να εκπίπτουν και ταυτόχρονα γιατί άλλαξε η λειτουργία της επιχείρησης και το πως προγραμματίζεις (ένα απλό παράδειγμα ήταν οι τσιγαράδες που το άλλαξαν και σου είπαν παραγγελία σήμερα, πληρωμή αύριο μόνο μέσω τραπέζης και όχι στον οδηγό, παράδοση μεθαύριο, το οποίο αντιλαμβάνεται κανείς τι σημαίνει στο κεφάλαιο κίνησης το να πληρώνεις προτού εισπράξεις γι’αυτό αυτό το προιόν και μιλάμε για καλό μαγαζί, όχι 15 πακέτα τη μέρα) κι ο άλλος κούνησε 350k από φίλους και συγγενείς με μετρητούλια που ήταν λεφτά των επιχειρήσεων του. Γαμώ το σπιτάκι του

3 Likes

Σε μεγάλο βαθμό ισχύει αυτό. Αν ο φερόμενος πχ γεννήθηκε μεγάλωσε Ελλάδα προφανώς σαν Έλληνας θα είναι Στα επόμενα χρονιά οι διαφορές θα είναι ανύπαρκτες πιστεύω.
Μήπως οι συνεργοί του δεν θα είναι έλληνάρες ;
το περιστατικό πάντως πάει τη βία σε άλλο επίπεδο.
ΥΓ μη διαβάζετε τα σχόλια στο δημοσίευμα από το πρωτο θέμα για κανένα λόγο

1 Like

Συγγνώμη, ούτε το ίδιο το Πρώτο Θέμα διαβάζουμε. Γιατί να το κάνουμε αυτό στον εαυτό μας; Σιγά μη φτάσουμε και στα σχόλια των ηλίθιων που σχολιάζουν εκεί.

5 Likes

συμφωνω και επαυξάνω

1 Like

Το μόνο που έχει κάποια αξία διαβάζοντας τα σχόλια στο κωλοσάιτ είναι ότι καταλαβαίνεις τι κυκλοφορεί εκεί έξω και πόση βλακεία, αρρώστια υπάρχει.

2 Likes

Ευτυχώς εδώ μέσα το έχουμε αποφύγει, ναι. :cry:

2 Likes

Για το βραβείο κοτσανας υπουργού, βρήκαμε νικητή για το Φλεβάρη.

3 Likes

Παιδιά, όταν λέτε ότι αν γεννηθεί στην Ελλάδα, σαν Έλληνας θα είναι, ή ότι οι Αλβανοί είναι σαν Έλληνες, τι εννοείτε; Πώς είναι οι Έλληνες;

4 Likes

Με καλίγραμμα σώματα, μαλλί μπούκλα και πολύ μικρό πουλί σύμφωνα με τα αγάλματα

16 Likes

Άρα είμαι κατά το ένα τρίτο Έλληνας, απ’ ό,τι μου λες

3 Likes

Έλα, κατάλαβες τι εννοούσα :grinning:.

1 Like

Βρε εγώ μπορεί να κατάλαβα, μπορεί να κατάλαβα όμως και άλλα ‘ντ’ άλλων. Πολλά κενά μπορεί κανείς να τα συμπληρώνει μόνος του όταν μιλάμε για την εθνικότητα.

Δεν με ενδιαφέρει πόσο αφομοιωμένος ή μη είναι κάποιος από από την (ομοούσια και συμπαγή) ελληνική πραγματικότητα, γιατί αν εστιάζουμε σε αυτό, τότε ανοίγουμε την πόρτα σε άλλα επιχειρήματα. (βλ. δεν έχω πρόβλημα με τους μετανάστες, αρκεί να συμπεριφέρονται σαν Αίλυνες)

1 Like

Τέλος πάντων, τεράστια κουβέντα η συγκεκριμένη και νομίζω όχι σχετική με το θέμα. Αυτό που είπα εγώ το είπα γιατί το “επιχείρημα” ότι “ο δολοφόνος ήταν αλλοδαπός” δεν υπάρχει και δε θα έπρεπε να χρησιμοποιείται, η χρήση του είναι έωλη. Ο δολοφόνος έχει γεννηθεί και μεγαλώσει στην Ελλάδα, οι ενσωματωμένοι Αλβανοί δεν έχουν πρακτικά διαφορά από τους Έλληνες. Δηλαδή τους κατοίκους αυτής της χώρας που έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει εδώ. Δεν το είπα φυλετικά.

6 Likes

Συμφωνω και εγω με τον Παντελη, δεν ειναι καλο ας πουμε να διαβαζει καποιος “Ο Αλβανος που σκοτωσε τον Αλκη”, στιγματιζει και δεν εχει κανενα νοημα ειδικα απο τη στιγμη που γεννηθηκε στην Ελλαδα, αρα δεν εχει κανενα νοημα η προηγουμενη καταγωγη του, το μονο που κανει ειναι να στιγματιζει και να δημιουργει διχονοιες.

Αλλα ναι ξεχασα, οταν παιρνουν μεταλλια ειναι Ελληνες, οταν σκοτωνουν αλλοδαποι.

2 Likes

Ρε, δεν παρεξηγώ τις δικές σου προθέσεις. Απλά λέω ότι εν τέλει δεν έχει καμία σημασία η εθνικότητα, που είναι η κατεξοχήν κατασκευή της νεοτερικότητας. Δεν χρειάζεται να ‘‘υποβαθμίσουμε’’ την αλβανικότητά του ή να ενισχύσουμε την ελληνικότητά του για να τον βρούμε πιο συμπαθή και να απαντήσουμε στα φασισταριά, γιατί έτσι ήδη αποδεχόμαστε ότι μεταξύ εθνικών ομάδων υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές.

That’s all

1 Like

Nα πω για αρχή, ότι δε με ενδιαφέρουν εθνικότητες, έθνη, καταγωγές κλπ.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω στην παραπάνω πρόταση είναι το νόημα από την στιγμή που καταλήγει στην λέξη “νεοτερικότητας”. Τι εννοείς με αυτό? Ότι η εθνικότητα είναι μια έννοια που έχει κατασκευαστεί τα πρόσφατα χρόνια?

Υπάρχει σχετικό debate για το αν τα έθνη γεννιούνται (και άρα κατασκευάζονται) ή αν ‘‘ξυπνάνε’’ μετά από αιώνιο λήθαργο μέσα στη νεοτερικότητα (και άρα είναι αυθύπαρκτα).

Προσωπική μου θέση, ότι τα έθνη είναι κατασκευασμένα, και βασίζονται σε Ιστορίες λαών που παρουσιάζονται ως ‘‘εθνικές’’, αποσιωπώντας τις αντιφάσεις, τις ασυνέχειες και τις συγκρούσεις μέσα στα ίδια τα ‘‘έθνη’’, αλλά πρώτα και κύρια αγνοώντας ότι οι ίδιοι οι άνθρωποι για τους οποίους μιλάνε δεν σκέφτονταν τον εαυτό τους μέσα στην ιστορική συνέχεια ενός έθνους.

Κοντολογίς, ναι.

6 Likes

@ManosOrff ενω συμφωνω απολυτα με το τελευταιο σου ποστ περι κατασκευης της εθνικης ταυτοτητας τεχνητα καποια στιγμη στο χρονο και με σκοπιμοτητες που απορρεουν σχεδον αυτονοητα, αυτο δεν θα επρεπε ομως να κανει ακομα λιγοτερο σημαντικη (και περιττη) την αναφορα της καταγωγης του δραστη;

1 Like

ε ναι, προφανώς. Εμένα το επιχείρημά μου φαίνεται εδώ:

Όλη η συζήτηση για το αν είναι Αλβανός ή Έλληνας (ή πόσο Αλβανός και πόσο Έλληνας) μου φαίνεται ανούσια και απλά δίνει φόκο σε φασιστοτρόλς. Άσε που αποσιωπά τα μεγαλύτερα προβλήματα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην Θεσσαλονίκη με τα κυκλώματα και βγάζει εξιλαστήρια θύματα.

2 Likes

Οταν ομως η ειδηση ειναι “Ο Αλβανος που σκοτωσε τον Αλκη”, αυτο ηδη εχει δωσει στους φασιστες αρκετο πατημα, δεν χρειαζονται οι συζητησεις που γινονται εκ των υστερων για το αν θα επρεπε να θεωρειται Αλβανος ή Ελληνας για να παρουν το πατημα.

Δλδ οκ ναι, μαζι σου, δεν εχει και πολυ νοημα να συζηταμε για εθνοτικες καταγωγες, φυλες κτλ, αλλα αυτο ειναι ενα ερωτημα “πολυτελειας” για οσους τους ενδιαφερει το θεμα οταν εχεις αιμοδιψη Ορκ χωρις εγκεφαλο να ειναι ενα μερος της κοινωνιας σε πρωτο πλανο.

1 Like