Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Το εθνος οπως το καταλαβαινουμε σημερα σαν εννοια, δηλαδη σαν μια οντοτητα που υπαρχει απο παντα με χαρακτηριστικα φαντασιακης κοινοτητας και σχεδον μεταφυσικα χαρακτηριστικα που χανονται στον χρονο ειναι παιδι της νεωτερικοτητας, δεν εχει πανω απο 250 χρονια ζωης.

Προσοχη αλλο εθνος (nation) και αλλο εθνοτικη ομαδα (ethnic group), το δευτερο ειναι απτο και περιγραφει ομαδες ανθρωπων με κοινα εθνοτικα χαρακτηριστικα οπως γλωσσα, κουλτουρα, πολιτιστικα στοιχεια κτλ. Το Εθνος ειναι μια μαξιμαλιστικη και κατασκευασμενη εννοια η οποια κατα βασην αντικατεστησε τον ενωτικο ρολο του Μοναρχη πανω σε εναν πληθυσμο με την αφηρημενη εννοια του Εθνους.

10 Likes

Εγώ πάντα είχα την απορία, αλλά ποτέ δεν την έψαξα παραπάνω ούτε έχω τις γνώσεις για να καταλάβω με τα λίγα που ξέρω, τι διαφορές έχουμε οι άνθρωποι μεταξύ μας βιολογικά. Ανήκουμε όλοι στο ίδιο είδος (προφανώς?), αλλά είμαστε διαφορετικοί γενετικά και σαν ομάδες ανθρώπων. Αυτό δε σημαίνει πως φυσιολογικά (έστω και σε εκατομμύρια χρόνια), διαφορετικές “ομάδες” ανθρώπων θα εξελιχθούν και διαφορετικά?

Υπαρχουν γενετικα διαφορες μεταξυ των διαφορων ομαδων αλλα ειναι σαφως μικροτερες απο τα ζωα και δεν ειναι “κρισιμες” να πεις πχ οτι η ταδε φυλη εχει μικροτερο εγκεφαλο απο την δεινα κτλ.

Κυριως μιλαμε για μεγαλες ομαδες (δεν εχει γενετικες διαφορες ο Ελληνας απο τον Αλβανο πχ, αλλα ο Καυκασιος απο τον Αφρικανο) και σε πραγματα οπως, οι Αφρικανοι εχουν πιο πολλη μελαμινη στο δερμα, οι Ασιατες εμφανιζουν καποια συγκεκριμενη δυσανεξια, οι Μεσογειοι εχουμε μια ελαφρια ελλειψη σε βιταμινη D κτλ.

Οταν οι Ανθρωπολογοι λεμε οτι “η φυλη ειναι κοινωνικη κατασκευη” δεν εννοουμε οτι δεν υπαρχουν διαφορες, αλλα οτι το συνολο των κοινωνικων χαρακτηριστικων που αποδιδονται σε μια φυλη (οι μαυροι ειναι επιρρεπεις στο σγκλημα, οι Ασιατες καλοι στα μαθηματικα κτλ) αποτελει μια κοινωνικα κατασκευασμενη ταυτοτητα.

3 Likes

Καμία διαφορά δεν έχουμε. Ούτε θα εξελιχθούμε διαφορετικά. Όποιος το λέει αυτό λέει βλακείες.

Αυτό ίσχυε κάποτε, πριν 500 χρόνια (εγώ θα έλεγα έως και 5000 χρόνια πίσω) όταν ο τόπος που αναπτυσσόντουσαν οι διάφοροι πολιτισμοί ήταν επί της ουσίας ένα γεωγραφικό λαχείο. Για παράδειγμα οι αρχαίοι λαοί της ανατολικής Μεσογείου έως και την Περσία είχαν σαφώς πολύ καλύτερες κλιματολογικές συνθήκες να ανατπυξουν τη γεωργία, την κτηνοτροφία, τη ναυτιλία και το εμπόριο. Την ίδια περίοδο άνθωποι υπήρχαν και στα βουνά του Έβερεστ, στο σημερινό Νεπάλ και την Μογγολία με σαφώς λιγότερες πιθανότητες να αναπτύξουν ανάλογες τεχνολογίες και τακτικές. Ήταν παγιδευμένοι και εντελώς απομονωμένοι.

Όλοι είμαστε Homo Sapiens. Όπως λέει ο morgoth, υπάρχουν γενετικές διαφορες αλλά είναι σαφώς λιγότερες από αυτές στα ζώα.
Και φυσικά ο Homo Sapiens στο μέλλον θα εξελιχθεί σε ένα άλλο ή άλλα είδη. Ήδη συμβαίνει αυτό, αλλάζουμε.
Κάποτε υπήρχε ο Homo Erectus, ο πρόγονος των σύγχρονων ανθρώπων. Όχι ο Νεάντερταλ όπως μπορεί ακόμα να πιστεύουν κάποιοι, αυτός ήταν άλλο είδος ανθρώπου που έζησε για πολλά χιλιάδες χρόνια μαζι με τον Sapiens. Υπάρχουν σχετικα προσφατες ανακαλύψεις που δείχνουν είδη ανθρώπων που μπορεί να υπήρχαν και πριν από 10000 χρόνια.

Ο Homo Sapiens θα δώσει τη θέση του στο μέλλον σε κάποιο άλλο είδος. Η μεγάλη διαφορά τώρα είναι ότι σε αυτό ρόλο θα παίξει και η τεχνολογία, κάτι που δεν συνέβη στο παρελθόν.

5 Likes

Ναι αυτό εννοώ, τα υπόλοιπα τα καταλαβαίνω. Κάποια περίοδο αυτές οι ομάδες θα εξελιχθούν διαφορετικά, το οποίο αν το σκεφτείς είναι…περίεργο. Επίσης θυμάμαι να διαβάζω πως οι πρόγονοι μας ζούσαν με διαφορετικές εξελίξεις ανθρώπων και ήταν υπεύθυνοι που αφανίστηκαν, δηλ τους παίρναν το χώρο, ήταν πιο adaptive κλπ, μέχρι και ότι τους σκότωναν

Δηλαδη; Ειναι πιο καλοι στα μερεμετια;

8 Likes
6 Likes

mdf

Για το πρώτο σκέλος, πλέον με την ζωή να είναι στο επίπεδο που είναι, ο λεγόμενος πρώτος κόσμος, δεν μου φαίνεται ότι θα παρουσιάσει κάποια διαφορετική εξέλιξη. Και αυτό λόγω του unified τρόπου ζωής. Παλαιότερα υπήρχαν οι συνθήκες που υπήρχαν (δεν ήταν εύκολη η γρήγορη μετακίνηση πχ) και έτσι υπήρχε ο χρόνος για ένα είδος να εξελιχθεί διαφορετικά και όταν ερχόταν σε επαφη με άλλο, να μπορούσε να επιβληθεί. Τώρα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Για το δεύτερο σκέλος, ναι, έτσι είναι. Τώρα αυτό, ισχύει μόνο σε διαφορετικό επίπεδο από τότε.
Αλλά λόγω συνθηκών, δεν μου φαίνεται ότι θα προλάβει να εμφανιστεί άλλο είδος που θα αντικαταστήσει αυτο που υπάρχει.

1 Like
3 Likes

Πέρασε η μπόρα, τα σαλιγκάρια ξαναμπήκαν στις τρύπες τους. Σε 10 μήνες πάλι

3 Likes

Το συγκεκριμένο παρακλάδι νεο-ναζί οπαδών έχει ξεφύγει από τον έλεγχο της θύρας 4.

Η επίσημη θύρα 4 είχε πάρει χαρτζηλίκι από Ιβαν Σαββίδη (με τη κάλυψη της τότε κυβέρνησης) για να μη συμμετάσχει στις διαδηλώσεις εναντίον της συμφωνίας των Πρεσπών με αντάλλαγμα το πρωτάθλημα και τις ανάλογες φιέστες, ενώ η συγκεκριμένη φραξία ήταν κατά των Πρεσπών.

Μέλη του ίδιου τάγματος εφόδου συμμετείχαν και στην επίθεση εναντίον μελών της ΚΝΕ και μαθητών, στην κατάληψη του ΕΠΑΛ στην Σταυρούπολη, καθώς και στην επίθεση στο αντιεξουσιαστικό στέκι «Libertaria» μετά το συλλαλητήριο στη Θεσσαλονίκη εναντίον της Συμφωνίας των Πρεσπών το 2018.

Μέλη της ίδιας νεοναζιστικής ομάδας φέρονται να συμμετείχαν και στον ξυλοδαρμό του πρώην Δημάρχου Θεσσαλονίκης Γιάννη Μπουτάρη.

Δεν παραθέτω πηγές καθώς αυτά γράφονται πλέον σε όλα τα ειδησεογραφικά site.

ΥΓ: για να σας προλάβω και προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά της Συμφωνίας των Πρεσπών. Τη θεωρώ μία λογικότατη γεωπολιτική εξέλιξη χωρίς ιδιαίτερο αντίκτυπο στην καθημερινότητά μου. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει και πολύ, σχεδόν δεν με αφορά.

Εγώ οι φίλοι μου οι αρειανοι Αθηναίοι φίλοι μου τα ξέραμε αυτά χρόνια τώρα. Έκανε η αγαπημένη αθλητική βία η αγαπημένη ασφάλεια οι σκατομπατσοι γενικά κατι; γιατί τους προστατευαν; ποιοι είναι αυτοί που έβαλαν την αθλητική βία στην Θεσσαλονίκη να τους αφήνει να αλωνιζουν; με τι ανταλλαγματα;

Έπρεπε να δολοφόνησαν ελληνακι για να τα μάθουν ολοι; σας θυμίζει σας έρχεται ενα άρωμα μπόχα δηλαδή από περίπτωση φυσσα;

Ξέχασες να πεις πως θα πάρουν και παραπάνω συντάξεις

2 Likes

Εγω θα το πω ξανα εφοσον τα τελευταια 4 χρονια εχει ξεφυγει η κατασταση στην Θεσαλλονικη ,η αστυνομια που ηταν? Αυτους τους 50-100 που υπαρχουν δεν τους γνωριζει η αστυνομια? Δεν ξερουν τι γιενται δηλαδη. Επισης οταν γινετε κατι αυτοι που τρεχουν παντα ειναι οι ομαδες οπου βαζουν δικηγορους να ξελασπωσουν τους οπαδους, μιλαμε για σαπιλα που δεν προκειται να φτιαξει

Εντάξει παιδιά έχετε δίκιο…για όλα φταίει ο Σαββίδης και ο ΠΑΟΚ…θα κοιτάξω να αλλάξω πόλη συντομα μην τυχόν και σας ενοχλώ και εγω …3 χρόνια μετά ακόμα μιλάνε για ότι πήρε ο ΠΑΟΚ πρωτάθλημα…

2 Likes

χαχαχαχα. Εντάξει πως κάνεις έτσι, 3 έχεις όλα κι όλα. Δεν είναι πολλά.

Πάντως δεν είπα ότι φταίει ο Σαββίδης. Ο φίλος @LedZep τα γράφει ωραία και αφορούν όλες τις ομάδες. Και ο Κόκκαλης και ο Μαρινάκης και όλοι οι πρόεδροι των μεγάλων ομάδων παρέχουν κάλυψη.

Μόνο ο Νικολαϊδης κάποτε πήγε να πάει κόντρα στην Ορίτζιναλ και τα αποτελέσματα τα είδαμε.

Η σαπίλα είναι παντού.

1 Like

Ρε Storm, αλήθεια τώρα, εσύ αυτό έχεις καταλάβει? Η να το θέσω αλλιώς, ακόμα και 1,2 χρήστες να λένε αυτό, αυτό είναι το συμπέρασμα?
Το συμπερασμα είναι ότι πρέπει να χαμηλώσουν τις εντάσεις και τις προκλήσεις όλοι οι γαμωπρόεδροι των ομάδων. Τι και αν είναι παοκ ο δολοφόνος, τι αεκ. Γαμημένος δολοφόνος είναι, που αν σκοτωσε για ομάδες, ε να τις διαλύσουμε όλες να ησυχάσουμε. Νισάφι πια με τις ομάδες και την θέληση του οποιουδήποτε να καλύψει την ομάδα του “επειδή-και-οι-αλλοι-τα-ίδια-κάνουν/ή/χειρότερα”.

edit: Βγαίνουν όλοι κάθε αγωνιστική και λένε “η διαιτησία το ένα, το αλλο, παράγκα” και γενικά φανατισμός παντού. Ε γαμηθείτε κάπου. Όλη αυτή η αρρωστημένη κατάσταση που όλοι προκαλούν όλους, βγάζει χουλιγκανισμό.

5 Likes

Άσε μας ρε φίλε με τον παοκ σου κ εσύ. Εδω φάγανε ένα παιδί προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη κ εσύ νομίζεις ότι χτυπάμε την παοκαρα σου. Σταρχιδια μας κ ο παοκ κ ο Άρης κ όλοι. Εδω μιλάμε για κάτι άλλο που τι να κάνουμε έχει σχέση με μια παε.

Ποιοι πρέπει να παραιτηθούν; ποιοι πρέπει να λογοδοτήσουν μαζί με τους δολοφόνους; ακόμα νομίζετε ότι μιλάμε για οπαδικο θεμα; οι κακοί συνδεσμοι; Ή τελικά να μιλήσουμε ξεκάθαρα για τον ρόλο του Σαββίδη μέσω του παοκ στην πολιτική σκηνή της χωρας; μήπως μιλανε για κανονική μαφια; τι έγινε με το πιστόλι του ιβαν;

Γιατί οι δικηγόρου αυτών που πήραν μέρος στην δολοφονία τοσκο είχαν σχέση με την παε παοκ; γιατί ένας από αυτούς που ηταβ στο συμβάν αυτής της δολοφονίας ήταν γιος μιας γυναίκας στέλεχος της Αθλητικής βιας; γιατί έκανε ντου η Αθλητικής Βία σε σύνδεσμο του Ηρακλή κατασχέθηκαν πανιά κ μετά εμφανίστηκαν να καίγονται στην τουμπα;

Ερωτήματα

3 Likes