Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Εγώ πως κανω; έχεις διαβάσει εσύ πως κανεις;εδώ πέθανε ένα παιδί άδικα και δεν έχετε σταματήσει την προπαγάνδα εδώ και 3 μέρες…

2 Likes

Για το συγκεκριμενο μπορει να φταιει ο Σαββιδης. Για καποιο αλλο φταιει ο Μαρινακης, για καποιο αλλο ο Μελισσανιδης και για καποια αλλα παλιοτερα ο Βαρδινογιαννης. Εσυ γιατι νοιωθεις την αναγκη να παρεις αμυντικη σταση? Δεν καταλαβαινω ρε μαλακες πραγματικα.

2 Likes

Σηκώνω τα χέρια ψηλα

Αμα καποιος προεδρος παει κοντρα ξεκιναει οτι ειναι πουλημενος και δεν στηριζει το οπαδικο κινημα και τετοιες μαλακιες. Εγω φοβαμαι οτι θα υπαρξει αντιποινα

1 Like

Ρε φιλαράκο για να καταλάβεις πόσο φανατικός είμαι δεν έχω δει καν φάσεις από τον προχθεσινο αγώνα με τον ολυμπιακό…
Δεν μπορώνα διαβάζω όλη αυτή την προπαγάνδα σας όμως…

1 Like

Ποια προπαγανδα μωρε , σου εξηγουν οτι αυτο μπορει να γινει απο παντου στα αρχιδια μας ο παοκ και καθε παοκ.

Πριν καποια χρονια ειχατε φαει ενα Βουλγαρο προπαγανδα ειναι και αυτο?

οπως εγραψε καποιος πολυ σωστα σε αλλο (οπαδικο κιολας, απο ανθρωπο συνδεσμιτη) φορουμ, αν δεν ειχε πεθανει ο πιτσιρικας το συγκεκριμενο σκουπιδι σημερα θα καμαρωνε στον συνδεσμο ποσο τα τρεξαμε και τα γαμησαμε τα σκουληκια. Αυριο θα τον πιανανε και μεχρι να δωσει εντολη ο προεδρας να τον αφησουν θα βλεπαμε πανια στο γηπεδο “λευτερια στα αδερφια μας”

Αυτα τα σκατα ειμαστε. Να τα χαιρομαστε.

7 Likes

Εδώ μέσα σε αυτό το φόρουμ δεν έχω δει καμία προπαγάνδα. Ποτέ

Μόνο το ΣΔΝΑ κάνει προπαγάνδα και βλέπει φαντάσματα.

Δεν μας ενδιαφέρει ότι ο δολοφόνος είναι ΠΑΟΚτσης. Έτυχε και είναι. Αύριο θα είναι γαύρος από το Porto Leone. Μεθαύριο θα είναι βάζελος από τον Χολαργό. Είναι θέμα χρόνου.

Το θέμα είναι πως σταματάει αυτό το πράγμα.

1 Like

Δυο εξαιρετικές δημοσιεύσεις από τον Ισοβίτη (δεν περίμενα τίποτα λιγότερο)

Η πρώτη:
Δεν το χωράει ο νους. Δεν μπορεί να πεθαίνει ένα παιδί 19 χρόνων επειδή είναι Άρης ή ΠΑΟΚ ή οτιδήποτε. Δεν είναι δυνατό να χάνεται μία ανθρώπινη ζωή με κριτήριο ποιο χρώμα έχεις στο κασκόλ ή το σκουφί σου. Για οποιονδήποτε λόγο, δεν αντέχεται να λείπει από τον κόσμο μας μια νεαρή ψυχή, αλλά είναι εξωφρενικό να πληρώνει με την ίδια του την ύπαρξη επειδή είναι αυτό και όχι το άλλο. Είναι ξεκάθαρο πως ζω σε άλλο κόσμο, πως δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Δεν έχω καμία επαφή με τη συγκεκριμένη πραγματικότητα, να θελήσω το κακό ενός συνανθρώπου μου επειδή πανηγυρίζει άλλο γκολ από το δικό μου, επειδή συχνάζει κοντά σε άλλο γήπεδο, επειδή τραγουδάει άλλους ρυθμούς. Το μόνο όπλο που κουβάλησα στα γήπεδα ήταν η αγάπη μου και με την αγάπη δεν μπορείς να σκοτώσεις κανέναν και μεγάλωσα με μια γενιά ολόκληρη που στις τσέπες και τις καρδιές της είχε κρυμμένο το ίδιο όπλο και το φύλαγε μην μολυνθεί κι ακόμα το κρατά καθαρό. Αυτοί που μπήκαν λαθραία στον κόσμο μας, με την ανοχή μας, με τη σιωπή μας και με τον φόβο μας, με τα μαχαίρια και τα τσεκούρια και το μίσος για τον εαυτό τους και όποιον θεωρούν πως πρέπει να την πληρώσει επειδή δεν αντέχουν το σκοτάδι του καθρέφτη τους, αυτοί οι απάνθρωποι σε ποιον κόσμο ανήκουν; Εμείς τους αφήσαμε να εισβάλλουν στο όμορφο παραμύθι μας ή αυτοί μας επέτρεψαν να τους κυκλώσουμε για να καλύπτουμε τη βρομιά τους;

Η δεύτερη:
Καλύτερα να είσαι υποκριτής, παρά δολοφόνος, δεν έχω αντίρρηση. Αλλά η υποκρισία ήταν και θα είναι ένα ακόμα συστατικό που οπλίζει δολοφόνους. Από το προχθεσινό σοκ της είδησης, περάσαμε στην αμηχανία της αντίδρασης και τώρα στην αναγούλα.

Υποκριτές οι «ομόθρησκοι», οι ευαίσθητοι οπαδοί του ΠΑΟΚ που τρέμουν μην τους τσουβαλιάσουν οι «απέναντι» ως συνεργούς. Μην «λερωθεί» το όνομα των Παοκτσήδων. Εγώ κι εσείς, που χοροπηδήσαμε στην ίδια κερκίδα με δολοφόνους. Είτε κάναμε πως δεν βλέπαμε, είτε όντως δεν βλέπαμε, είναι εξωφρενικό να κοιτάμε στον καθρέφτη και να μην αναγνωρίζουμε ίχνος ευθύνης. Για όσα επιτρέψαμε να υμνούνται, για όσα φτάσαμε να υμνούμε κι εμείς, για τα φίδια που κυκλοφορούν, χρόνια τώρα, ανάμεσά μας και δεν τα πατήσαμε. Για την αυτοφίμωση στον βωμό του «καλού της ομάδας», για ένα πρωτάθλημα, ένα κύπελλο, για «να μην στενοχωρήσουμε τον μεγάλο ευεργέτη και φύγει και μας αφήσει και καταστραφούμε». Για τα πεσίματα από εμάς σε εμάς που ρίξαμε κάτω από το χαλί. Για τα πεσίματα από εμάς σε άλλους που τρέξαμε να δικαιολογήσουμε με χίλιες δυο αυταπάτες.

Υποκριτές οι απέναντι, που πριν λίγες μέρες πιάστηκαν λίγο πριν διαπράξουν ένα άλλο έγκλημα, 89 από δαύτους, με μαχαίρια, με στυλιάρια, με πέτρες, με σουγιάδες, που τώρα κλαίνε και καταριούνται τους δολοφόνους με τα διαφορετικά χρώματα. Που έκαναν πως δεν άκουσαν τους πυροβολισμούς άλλων φασιστών, με τα δικά τους χρώματα, κάνα-δυο χιλιόμετρα από το σημείο της προχθεσινής τραγωδίας, μέρα μεσημέρι. Που τραμπουκίζουν παιδάκια και γονείς και παππούδες επειδή απλώς πηγαίνουν στη δουλειά ή το σπίτι τους και η διαδρομή τυχαίνει να περνά έξω από το γήπεδό τους. Που χειροκροτούν έναν απατεώνα με τον εμπρηστικό μηχανισμό της μισαλλοδοξίας στο χέρι τον τελευταίο καιρό.

Υποκριτές οι άλλοι απέναντι, που έφτασαν μέχρι και να αλλάξουν χρώμα για να προσέξουμε τη θλίψη τους, όταν δεν άλλαξαν χρώμα ούτε στο πρόσωπό τους από ντροπή για τον θάνατο του Νάσου. Οι καθηγητές της ενέδρας, της τυφλής επίθεσης στο σκοτάδι, οι δολοφόνοι ενός παιδιού και τραμπούκοι άλλων τόσων. Αυτοί που ύψωσαν πανιά για καρκίνους και έμπολες και θανάτους και χειροκροτούσαν αυτάρεσκα τον εαυτό τους, αυτοί που καταριούνται τα παιδιά μου να ψοφήσουν από καρκίνο.

Υποκριτές οι μεγάλοι μας δάσκαλοι, οι μαχαιροβγάλτες των Αθηνών και των περιχώρων, οι πρώτοι διδάξαντες των ραντεβού, των ντου σε συνδέσμους, των οπαδικών κατευθυνόμενων στρατών, των πεσιμάτων σε δημοσιογράφους που μιλάνε άσχημα για τον μεγάλο μας αρχηγό και του χαλάνε τις μπίζνες. Οι πετροβολητές του ηλεκτρικού και των πούλμαν, που έσπαγαν κρυμμένοι πίσω απ’ τους μπάτσους, πριν μας αναλάβουν αυτοί. Οι σφαγείς που κύκλωναν την Ομόνοια περιμένοντας να ξεμυτίσει ένας από μας από το κοπάδι για να τον χαρακώσουν.

Υποκριτές οι «ουδέτεροι», που όλα τα φορτώνουν στους «αλήτες των γηπέδων», οι οποίοι ευθύνονται, τόσες δεκαετίες, για τις αποτυχίες μιας κοινωνίας ολόκληρης. Που ξεχνούν πως αυτοί οι «αλήτες» είναι τα παιδιά και τ’ ανίψια τους και τα γειτονάκια τους, που τα μεγάλωσαν να γαμάν και να δέρνουν επειδή είναι άντρες, να μην σέβονται οτιδήποτε διαφορετικό και να μεγαλώνουν με τις διαστρεβλωμένες «αρχές» της οικογένειας, της θρησκείας, της πατρίδας. Να μην σέβονται το άλλο φύλο, την άλλη γειτονιά, την άλλη πόλη, την άλλη χώρα, το άλλο χρώμα στο δέρμα, την άλλη θρησκεία, την άλλη ομάδα, το άλλο κόμμα, την άλλη ιδέα, την άλλη επιλογή, το άλλο οτιδήποτε. Κι όποτε αυτές οι «αρχές» μπαίνουν σε εφαρμογή, ποστάρουν ένα κεράκι, πατάνε δυο ψηφιακά δάκρυα, σταυροκοπιούνται και συνεχίζουν να περιμένουν την αιώνια ανταμοιβή τους στη μετά θάνατο ζωή.

Υποκριτές οι ΠΑΕ, η κυβερνήσεις, οι πολιτικοί, χωρίς να χρειάζεται ανάλυση. Το αντανακλά η ίδια η πραγματικότητα, η δική τους ευθύνη είναι η πιο μεγάλη. Μέχρι και στα λουλούδια και τις φανέλες και τα σπαρακτικά σημειώματα που κατατέθηκαν στο σημείο όπου έσβησε ο Άλκης είναι ευδιάκριτη η υποκρισία: Στη μνήμη του παιδιού που δολοφονήθηκε, κάποιος άφησε ένα σημείωμα «ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ, ΟΧΙ ΑΛΛΟΣ ΝΕΚΡΟΣ, RISING TERROR». Ανερχόμενος τρόμος.

Υποκριτής κι εγώ ο ίδιος. Ασυγχώρητος. Τυφλός. Τυφλωμένος. Ελπίζω να μην παγιδευτώ ξανά στο κλουβί της υποκρισίας που μου δημιουργεί εφιάλτες δυο νύχτες τώρα. Παλεύω να ξεφύγω. Να κόψω δεσμούς με τα δεσμά μιας αδιανόητης προσκόλλησης. Έχω κόψει τόσα και τόσα, ήρθε η ώρα για ένα ακόμα. Δεν είναι λύση να αποφύγεις το πρόβλημα. Είναι. Δεν είναι. Κάτσε να πολεμήσεις. Δεν θέλω να πολεμήσω. Κάτσε να το δουλέψεις μαζί μας. Δεν είμαστε αρκετοί. Κάτσε να μαζευτούμε, να γίνουμε αρκετοί. Δεν έχω κουράγιο. Κανείς δεν έχει. Από πού να αρχίσουμε. Από εμάς. Από τον καθρέφτη.

9 Likes

H λειτουργια του συνδεσμου η σωστη βασικα λειτουργια του συνδεσμου ειναι να εχεις πιο φθηνα εισητηρια να πας με τους αλλους στο γηπεδο να πας μια εκδρομη . Δεν σημαινει οτι οποιος ειναι στο συνδεσμο ειναι δολοφονος δεν ειναι ολοι το ιδιο. Απλα πρεπει οι υγιεις οπαδοι να απομονώσουν αυτα τα σκουπιδια και το ιδιο πρεπει να κανουν και οι ΠΑΕ

Το οτι ειναι συνδεσμιτης το τονιζω γιατι σε γενικο βαθμο, ακομα και αν δεν εχουν συμμετασχει ποτε σε επεισοδια, εχουν μια ταση να δικαιολογουν τα αδικαιολογητα και να παιρνουν την λογικη “ο κοσμος εχει παντα δικιο”.

Αν θεωρείς ότι δεν σε καλύπτει ένα μέσο γιατί συνεχίζεις να το διαβάζεις;έχει άπειρες σελίδες στο ίντερνετ.αν ανατρέξεις στα πρώτα μου ποστ εδώ μέσα θα δεις ότι συμφωνώ ότι δεν ήταν συμπλοκη…και ξέρω ότι το μέσο αυτό έτσι το πρωτοπαρουσιασε…

Να ρωτήσω κάτι, γιατί προσπαθώ να καταλάβω (αν υπάρχει κάτι να καταλάβω).

Η όποια φραξιά μιας ομάδας, όποιας ομάδας και όποια χροιάς φραξιά (νεοναζιστική κ.λπ.) καταλαβαίνω ότι είναι ζώα και τους αρέσει αυτός ο χαμός, ξύλο, νταηλίκια κ.λπ.

Αυτό όμως τι σχέση έχει με το να αποφασίσουν ψυχρά και χωρίς κανένα context ή αφορμή, να δολοφονήσουν έναν οπαδό μιας άλλης ομάδας; Δηλαδή για να το θέσω αλλιώς, καταλαβαίνω αυτοί οι συνδεσμίτες να αποφασίσουνε ‘θα πάμε να την πέσουμε στον σύνδεσμο του αντιπάλου’ ή ‘θα δώσουμε ραντεβού για ξύλο’. Δεν καταλαβαίνω τι αποφασίσανε εν προκειμένω, ‘θα πάμε να σκοτώσουμε έναν οπαδό του αντιπάλου, αυτό.’. Αυτό παίχτηκε; Ποιο είναι το κίνητρο, να φοβίσουνε τους οπαδούς του αντιπάλου, να κάνουνε επίδειξη δύναμης;

Δεν ειναι ανθρωποι αυτοι ρε φιλε… Δεν μπορει να χωρεσει ο νους μου οτι δεν εισαι ελευθερος να κυκλοφορεις στην Πολη σου με την μπλουζα της ομαδα σου… Το σκηνικο θυμιζει Harlem στα 90s .

Ενοείται ότι ΔΕΝ το διαβάζω. Το διαβάζουν όμως τόσοι άλλοι και μεταξύ αυτών αδύναμα μυαλά που τους πιστεύουν.

εντάξει μην το διαβάζεις, δε σε ανάγκασε κανένας ξέρεις, μπορείς να πεις πάλι για τον στρατηγό και τα κατορθώματά του βασικά

3 Likes

Έγραψα και πριν. Δεν το διαβάζω. Απλά με ενοχλεί η ύπαρξή του ως δήθεν αντικειμενικό σαιτ της αλήθειας. Μόνο φανατισμό προσφέρει. Προτιμώ να διαβάσω ένα άρθρο γραμμένο μέσα από τα έγκατα της θύρας 4. Περισσότερες αλήθειες θα λέει

Αυτο ειναι θεμα. Μεχρι τωρα λεγαμε οκ αστους να σφαζονται μεταξυ τους (δεν το λεγαμε, καταλαβαινετε πως το λεω) αλλα αν εχουμε φτασει στο σημειο να σταματανε κοσμο στον δρομο να τον ρωτανε τι ομαδα ειναι και να του την πεφτουν εχει ξεφυγει παρα παρα πολυ το πραμα.
Φαντασου τι ασυλια αισθανονται οτι εχουν τα συγκεκριμενα σκουπιδια. Αλλα μην πουμε τιποτα για τον μαφιοζο, κανουμε αδικη προπαγανδα.

3 Likes

Δε σε καταλαβαίνω. Με κουοταρες σε κάτι που πόσταρα και μετά μου λες για αντικειμενικά και καλά σαιτ. Είδες πουθενά να αναφέρομαι σε αυτά;