Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Νεκροι και οι τρεις πλεον

https://www.insider.gr/tax-labour/211329/efka-misthoi-7000-eyro-stoys-neoys-managers-gennaia-mponoys-se-ypalliloys-kai?utm_source=gazzetta&utm_medium=bolm&utm_campaign=best_of_liquidmedia

Καλημέρα είπαμε ; Δεν είπαμε !!! Καλημέρα !!!

1 Like

Κελαηδάνε τα πουλάκια μου.

Μετά το μπαράζ προσαγωγών που έγινε χτες, ο δολοφόνος είναι ένας 21χρονος Έλληνας. Τον έχουν ήδη στα χέρια του οι αρχές

https://www.in.gr/2022/02/07/greece/dolofonia-alki-milisan-oi-syllifthentes-kai-edeiksan-ton-drasti-drepani/

Οι νέοι γενικοί διευθυντές του ΕΦΚΑ που θα αναλάβουν τον τομέα της πληροφορικής και της αξιοποίησης των ακινήτων θα είναι στελέχη της αγοράς και θα αμείβονται με 7.000 ευρώ μεικτά μηνιαίως, συν μπόνους.

Μολονότι ο μισθός των διευθυντών του Δημοσίου σε γενικές γραμμές δεν ξεπερνάει τα 2.000 ευρώ, οι νέοι managers θα λαμβάνουν μισθούς ιδιωτικού τομέα.

Δε θέλω να υπερασπιστώ τα… δικά τους παιδιά (φαντάζομαι έγινε αξιοκρατική επιλογή) αλλά στο άρθρο 1) δεν παρουσιάζουν τα δεδομένα με δίκαιη αναγωγή (για τους νέους βάζουν τον μεικτό μισθό ενώ για τους παλιούς τον “καθαρό”) και 2) στον τίτλο αφήνει να εννοείται ότι τα λεφτά αυτά είναι net.

Από περιέργεια, ξέρεις κάποιος το net ποσό σε 7000 μεικτά, δημόσιου τομέα (επίσης 12 ή 14 μισθοί πλέον);

Τα 7000 μεικτά είναι περίπου 3500-3600 καθαρά. Είτε είσαι στον ιδιωτικό τομέα είτε στον δημόσιο το ίδιο είναι.

Η φορολόγηση γίνεται στο σύνολο των αποδοχών ετησίως

Η μόνο διαφορά είναι οι 12 ή 14 μισθοί.

12Χ7000=84.000
14Χ7000=98.000

Εάν θυμάμαι καλά και τα 2 σενάρια υπάγονται στο 40% φορολογίας. Άρα τα 40% τα χαιρετάς. Ύπάρχει βέβαια και το ΙΚΑ το οποίο επίσης πρέπει να κρατηθεί.

Δεν γνωρίζω φοροτεχνικά. Καθαρά εμπειρικά τα γράφω

Όχι ρε γαμωτο. Τόσος κόσμος θα χάσει τον ύπνο του τώρα. Αν τελικά ο δολοφονος είναι Έλληνας απόγονος του Σωκράτη και του Αριστοτέλη και όχι ένας βρωμιάρης Αλβανός, Πακιστανός.
Κοίτα να δεις που τελικά οι Έλληνες σκοτώνουν κιόλας και δεν δερνουν μόνο.

Είναι από καλή οικογένεια, παραδοσιακή. Κάθε Κυριακή πηγαίνουν στην εκκλησία. Δεν είχε δώσει δικαιώματα.

Πάμε 5 μέρες πίσω, ω τι εκπληξη, ο δολοφόνος ήταν αλλοδαπός.
Όχι ότι παίζει τον οποιονδήποτε ρόλο. Σχόλιο για το πόσο βιάστηκαν να “βρουν” τον δολοφόνο, ήταν.

Κλιμακωτά δεν πάει; Το 40% δεν θα είναι σε όλο το εισόδημα.

μμμμμ. Κάτι μου θύμησες…

Ναι κλιμακωτά πάει νομίζω ανά 10.000 . Τα πρώτα 10 είναι αφορολόγητα .

Πάνω από 50.000 καίγεσαι. Μετά πάει φλατ νομίζω 40 ή 45%.

άρα 7000 Χ 12 = 84.000

Τα πρώτα 10.000 αφορολόγητα

Μετά πάει κλιμακωτά για 40.000 (νομίζω πάει 10, 20, 30% κάπως έτσι)

Από 50.000 αλλάζει σε 40 ή 45%

Για μισθωτούς:

Πρώτα αφαιρείται η κράτηση του ΕΦΚΑ (~15%).

Στο καθαρό από κρατήσεις:

0 - 9χιλ -> αφορολόγητο (με ηλεκτρονικές αποδείξεις κτλ)
9χιλ - 10χιλ -> 9%
10χιλ - 20χιλ -> 22%
20 χιλ - 30 χιλ -> 28%
30 χιλ - 40 χιλ -> 36%
40+ χιλ -> 44%

Τα 7χιλ μεικτά το μήνα είναι περίπου 4χιλ καθαρά με 14 μισθούς και 4,3χιλ με 12 μισθούς.

3 Likes
1 Like

Η φάση είναι τι μαλακία θα κάνουν κάθε μέρα.

3 Likes

Άθλιοι

1 Like

Ναι αλλά ο Πολάκης και τραμπουκίζει και καπνίζει και είναι κακός !!! Και δεν είναι καν άριστος !!! Και δεν έχει ζητήσει κανείς αντρίκεια συγγνώμη για το Μάτι και τη Μάνδρα…

Μες τις άκρες αυτός δεν είναι ο πολιτικός αντίλογος της κυβέρνησης σε όλα ;

4 Likes

Και ο νέος υπουργός αγροτικής ανάπτυξης έλεγε τα εξής:

1 Like

Ο Δούκας, ο γαμπρός του Έβερτ :grinning:, σπουδαία προσωπικότητα, ήταν ανακατεμένος και με τα σκατά του Βατοπεδίου και τον βγάλανε και δήμαρχο στη Σπάρτη, αυτοί είμαστε κατά βάθος, ΓΤΠΚ.

6 Likes

Σοκαρίστηκαν όλοι, που το 80% του λαού έτσι ψηφίζει, με βάση το ποιος βολεύτηκε, ποιος με εξυπηρέτησε, ποιος με καβάτζωσε ή μου έδωσε επιδότηση.

Αυτή η λογική μας έφτασε μέχρι εδώ και ο κατήφορος δεν έχει σταματημό.

14 Likes

Το σοκαριστικο δεν ειναι το τι εγινε (ναι τωρα το καταλαβαμε) αλλα ο τροπος με τον οποιον το αντιμετωπιζουν ως θριαμβο με γελακια και χαχα πως τους πετσοκοψαμε ετσι. Εμετικο πραγματικα.

6 Likes

Και για να το κάνει ακόμα χειρότερο, ο Δούκας μιλάει για “Ένα καθ’υπερβολή και ατυχές σχήμα λόγου, πήρε απρόσμενη διάσταση!

3 Likes