Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Ε αυτή είναι η πλειοψηφία των ψήφων…μην κολλάτε εκεί τώρα…ας πάει να ψηφίσει το υπόλοιπο 40% αν έχει πρόβλημα με τα αποτελέσματα…εγώ καταλαβαίνω οτι προφανώς δεν έχει θέμα…είτε έτσι είτε αλλιώς το αποδέχεται το αποτέλεσμα κάθε φορά…

1 Like

Ευτυχώς δεν θα βγουν αριστερά όμως !!! Άγιο (και καντηλανάφτρα) είχαμε !!!

2 Likes

Δεν ασχολούμαι πολύ με πολιτικά (ούτε σαφώς με κομματικά και κομματικές ιδεολογίες) και επειδή ούτε σε μένα μου αρέσει αυτό το 25% να κυβερνάει, μήπως τελικά ο πολυκομματισμός και η πολυφωνία είναι πρόβλημα σε αυτή τη χώρα;

Μήπως θα ήταν καλύτερο ένα πολίτευμα σαν της Γαλλίας ή της Αμερικής (Προεδρική Δημοκρατία) όπου θα υπάρχουν δύο υποψήφιοι κοινής αποδοχής από κάθε πλευρά. Δηλαδή ένας δεξιός υποψήφιος από τη μία και ένας αριστερός υποψήφιος από δημοκρατικές και προοδευτικές παρατάξεις από την άλλη. Και οι δύο κοινής αποδοχής, με περιορισμό στη θητεία (ποτέ πάνω από 2 τετραετίες) και ποτέ πάνω από 2 συνεχόμενες υποψηφιότητες.

Ίσως με αυτό το τρόπο αποκλείσουμε τον κάθε κομματάρχη να κάνει μαγαζάκι του το κάθε κομμα, τσιμπώντας παράλληλα τις κρατικές επιχορηγήσεις και παράλληλα να αποκλείσουμε ο κάθε πολιτικός αρχηγός να κάνει μαγαζάκι του την ίδια την χώρα.

Ίσως έτσι να αυξανόταν και το ενδιαφέρον του κόσμου και να βάλουμε στο παιχνίδι της εκλογής και το 40% της αποχής που διαχρονικά υπάρχει.

Βασικά φέρτε τον Τζον Σαφφερ Ελλάδα να κάνει κόμμα, ένα 5% το έχει άνετα αν κρίνω από αυτά που βλέπω στα social τα τελευταία χρόνια

1 Like

Έχεις φάει κόλλημα εσύ με μένα και τον Σάφερ. Φαίνεται δεν σου αρέσει ο διάλογος ή η διαφορετική άποψη.

Κοίταξέ το

1 Like

Αν είσαι ηλικιακά όσο υπονοεί το αβαταρ σου είναι ντροπή να μη σε απασχολεί η πολιτική. Το μοντέλο που αναφέρεις δε νομίζω να έχει δουλέψει στις χώρες που αναφέρεις. Και στην τελική ρε φίλε δε μας απασχολεί ο σαφερ, μερικές ηλιθιες απόψεις σου με χαλάνε εμένα τουλάχιστον

1 Like

Το 1978 είναι accurate.
Λάθος έγραψα. Δεν ασχολούμαι με κομματικά ήθελα να πω, ίσως δεν το έγραψα ξεκάθαρα. Η πολιτική με ενδιαφέρει σαφώς αλλά πιο πολύ από την πλευρά της οικονομίας.

Αναφορικά με τις “ηλίθιες απόψεις μου”, δεν έχω κανένα πρόβλημα να το συζητήσουμε, αλλά να μου πεις συγκεκριμένα τί δεν σου αρέσει. Με 10 ποστ που έχω γράψει σε ένα φόρουμ σαν και αυτό, το αποκλείω να έχεις βγάλει ασφαλές συμπέρασμα.

'Ηδη το χάνεις μόνο και μόνο που χρησιμοποίησες τη λέξη “ηλίθιες”.

Το “δεν ασχολουμαι με πολιτικα και κομματικα” δεν ειναι αποψη, ειναι ελλειψη αποψης.
Ή μαλλον ακομα χειροτερα, ειναι “εχω αποψη διχως να την βασιζω και καπου”.

Δηλαδη ποσο διαφορετικα νομιζεις οτι ειναι στην Ελλαδα τα πραγματα σε θεωρητικο επιπεδο? Για 40 χρονια ειχαμε δικομματισμο με ουσιαστικα δυο παραταξεις και ενα σωρο μικρους κομπαρσους, ενω οι 2 επιλογες που ειχαμε ηταν και οι 2 για τα μπαζα και με ελαχιστες διαφορες μεταξυ τους.

Εντωμεταξυ ολοι οι προοδευτικοι πολιτικοι αναλυτες και κοινωνιολογοι λενε ποσο αθλιο ειναι το συστημα χωρων οπως η Αμερικη που ουσιαστικα ειναι δικομματισμος στην ακραια του μορφη και πως πρεπει ουσιαστικα στο μελλον οι μοντερνες κοινωνιες να εχουν ακομα περισσοτερο πολυκομματισμο απο οτι εχουμε στην Ελλαδα τωρα (που ουσιαστικα… αρχιδια εχουμε) , αλλα εσυ θελεις να μπουμε ακομα πιο βαθια στον συντηρητισμο.

Οσον αφορα τον Σαφφερ, το οτι δεν εχεις καταλαβει πως ο τυπος συμμετειχε σε αποπειρα πραξικοπηματος, ειναι αρκετα σχετικο με το θεμα. Βασικα φανταζομαι πως αν καποιος σου ελεγε να επιστρεψουμε σε μοναρχια με εναν σοφο και γαματο ηγετη θα ελεγες ναι γιατι οχι.

1 Like

μπλα μπλα μπλα… ιντερνετικός θόρυβος

Φαίνεται ότι το κατέχεις το θέμα. Στον ΟΗΕ δουλεύεις;;; Έχεις προτάσεις να κάνεις;; Όχι βέβαια. Όπως και εγώ έτσι και εσύ είμαστε ένα τίποτα. Χώνεψέ το.

Πολύ ασχολήθηκα. Βασικά κακώς ασχολήθηκα.

Φοβερός διάλογος και διαφορετική άποψη :joy:

1 Like

Ένας λογικός άνθρωπος όταν βλέπει ότι η δημοκρατία δε λειτουργεί αφού η πλειοψηφία των πολιτών δεν ασχολούνται, αν θέλει κάτι να αλλάξει δεν προτείνει ένα μοντέλο που αφήνει ακόμη περισσότερους εκτός, αλλά ένα μοντέλο που δεν κυβερνά κανείς. Ίσα ίσα που και η πλειοψηφία αυτό θέλει, αλλά θα έχουμε ακυβερνησια :woman_shrugging:

1 Like

Βασικά ότι είπε ο matia πιο πάνω. Αν δεν ψηφίσει όλος ο κόσμος η έστω μεγαλύτερο του 70% δε θα ξερουμε και πως είναι η πίτα εκλογικά. Κατανοούμε 5ην αδιαφορία και την ξενερα αλλά πήγαινε ψήφισε να βγει κάτι άλλο εάν δεν αρέσει.

Φουιτερ σωστός

5 Likes

Οκ, εγώ πρότεινα αυτό που είπα και μάλλον είναι χειρότερο.

Εσύ τι θα πρότεινες;;; ποια χώρα αυτού του πλανήτη έχει το ιδανικό μοντέλο διακυβέρνησης και εκλογικής διαδικασίας;;

Ψάχνεις για μαλακες, για να κάνεις τον μάγκα στο MBA? Να σου δώσω PayPal και μετά σου λέω

2 Likes

Να ξέρεις ότι στηρίζω ΚΕΘΕΑ

Έτσι μιλάς και στους καθηγητές σου όταν σου λένε για καινοτόμους τρόπους να βγάζεις λεφτά? Κρίμα, τσάμπα ο χρόνος που σπαταλάς

Λεφτά;;;; Ποιος έβγαλε λεφτά;;; Κάτι χάνω;;;; Επίσης ποιοι καθηγητές;;;; Πάλι κάτι χάνω.

Υπάρχει τζον σάφερ στην ελλάδα, πήρε 3.7%, απλά αντί να παίζει μέτριο μέταλ, πουλάει κρέμες για τον κορονοϊό και επιστολές του ιησού (limited edition).

7 Likes

Ακομα προσπαθω να καταλαβω αν το “χωρις τις αισθησεις τους” σημαινει νεκροι ή οχι ε.

Ποσο ακυρος τροπος να γραψεις οτι εχασαν την ζωη τους.