Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Δεν μπορεί να γίνει αυτό το πράγμα όταν οι ΑΠΕ είναι ο κανόνας.

2 Likes

Δεν εχω λογια να σχολιασω τον σκοταδισμο σε αυτη την χωρα…

3 Likes

Προσπαθούν με τα χίλια ζόρια οι “δημοσιογράφοι” του ΣΚΑΙ, αλλά ο Τσίπρας τους πάει πριονοκορδέλα.

7 Likes

Ας πει κάποιος σους Βαρδινογιάννηδες να μαζέψουν το κατοικίδιο τους τον Σάκη, γιατί και τα πλυντήρια έχουν τα όρια τους.

6 Likes

Συνέντευξη Τσίπρα στον Σκάι και συμπεριφορά των δημοσιοκάφρων…Συνέντευξη Άδωνη στον ΑΝΤ1 και συμπεριφορά του προς την δημοσιογράφο κα Καλογεροπούλου… Ο ορισμός του καθεστώτος…

7 Likes

“Εσείς δεν είστε δημοσιογράφος, είστε ΣΥΡΙΖΑ!”

… άρα τι ρε σκουπίδι μπουμπούκο;; άρα τι;
και ΣΥΡΙΖΑ να είναι δεν επιτρέπεται να σου κάνει άλλος ερωτήσεις εκτός από τα σκουλήκια που σας γλύφουν;

Κάποιος σε αυτό το θέμα είχε πει πολύ εύστοχα, ότι τουλάχιστον θα ζήσουμε για να δούμε να πεθαίνουν όλες αυτές οι δίποδες αμοιβάδες ΓΜΤΧΤΣ

14 Likes

https://www.in.gr/2022/02/15/economy/elstat-sto-62-o-plithorismos-ton-ianouario-tou-2022/

4 Likes

Μην είστε μίζεροι !!! Κάνετε κακό στη χώρα !!! :slight_smile:

7 Likes

Να βρειτε καλη πεθερα να σας βαζει αδιευκρίνηστα 500ευρα, κ αφήστε τη μιζέρια.

8 Likes

Η Ευρώπη τους τελευταίους μήνες ακολουθεί κατά πόδας την Αμερική στον πληθωρισμό, της οποίας προχτές ανακοίνωθηκε ένα 7.5% που λέγεται πως ήταν και αρκετά “μαγειρεμένο”. Λογικα θα το δούμε και εδώ, σύντομα (το 7-8αρι δηλαδή, γιατί το μαγειρεμα είναι βέβαιο πως το βλέπουμε και τώρα) . Μπορεί να ανέβει και άλλο μέχρι να αρχίσει να πέφτει, και το κακό είναι πως το ότι πέφτει μάλλον δεν θα έρθει με καλά νέα.

Άγνωστο βέβαια πόσο θα κρατήσει η περίοδος του πληθωρισμού, εξαρτάται και από το πόσο γεναιες θα είναι οι κεντρικές τράπεζες με τις αυξήσεις επιτοκίων (που μέχρι τώρα οι μεγαλύτερες δεν είναι καθόλου) αλλά και το κατά πόσο θα ξεπεραστει γρήγορα η πανδημία (σε αυτο είμαι αισιόδοξος) και το ενεργειακό (σε αυτό όχι)

Σε πιο πρακτικά νέα, τσίμπησα ένα 750αρι στον εκκαθαριστικο τετραμήνου της ΔΕΗ (με το προηγούμενο ψηλότερο που έχω δει σε αυτό το σπίτι να είναι…450 πριν αρκετά χρόνια), δε με χάλασε

11 Likes

Λογικά θα αφήνεις πολλή ώρα ανοιχτό το θερμοσίφωνο.

10 Likes

Η αλήθεια είναι πως με παιδί 4 μηνών τις μέρες που δεν έχει ήλιο θα έπρεπε να ανάβω μια φωτιά στο μπαλκόνι να ζεσταινω νερό για να κάνει μπάνιο, εγώ φταίω που δεν είμαι αρκετά άριστος

7 Likes

Το παιδί είναι όπως το μάθεις. Εξάλλου πόλεμος έρχεται άστο να σκληραγωγηθει

5 Likes

θα παρουμε την Πόλη επιτέλους? :slight_smile:

1 Like

Μπορούσες να το σταματήσεις και εδώ :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλά σου λέει, με κρύο νερό να γίνει κομμάντο σαν κι αυτόν :exclamation:

7 Likes

251946787_438388887657575_6886870995224966565_n

12 Likes

Διάβαζα χθες πως ότι ο προϋπολογισμός του 22 κατατέθηκε με πρόβλεψη για πληθωρισμό στο 3% (ή κάτι αντίστοιχο 2), ενώ παλιότερα λέγαμε πως στηρίχθηκε στη βάση ότι η πανδημία θα τελειώσει το 2022 (έχουν πέσει έξω ήδη 1.5/12).

Πως γίνεται οι οικονομολόγοι να κάνουν κυριολεκτικά 99.99% λάθος στις προβλέψεις τους και να συνεχίζουμε να τους ακούμε? Υπάρχει ένα πράγμα που έπεσαν μέσα με έστω συμπαθητική ακρίβεια? Πραγματικά δεν μπορώ να το αντιληφθώ, κι εγώ αν πω ότι θα ανέβει η τιμή ενός προϊόντος έχω 1 στις 2, περισσότερες φορές θα βγω σωστός από αυτούς που κάνουν αναλύσεις

5 Likes

Fixxxed

Η συντομη απαντηση

Summary

Απο τη μεση της χρονιας περυσι ηδη παρα πολλοι εγκυροι οικονομολογοι, αναλυτες, επενδυτες whatever (ισως και το 95% των “ανεξαρτητων”- εστω και με ερωτηματικο- αναλυτων) λεγανε πως ο πληθωρισμος ΔΕΝ ειναι παροδικος οπως υποστηριζει το FED και η ECB, και παρ’ολα αυτα οι τελευταιες οπως και οι περισσοτερες κεντρικες τραπεζες και οι πολιτικοι (και τα παπαγαλακια τους) συνεχιζαν να λενε αυτο που τους συμφερει (βραχυπροθεσμα τουλαχιστον!)

Και η ακομα πιο συντομη

Summary

Γιατι ειμαστε τρομπες

6 Likes