Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Καλά αυτα περι καπιταλισμόυ και CEO είναι γελοιότητες

Με το σκατα στον καπιταλισμό θα συμφωνήσω κι εγώ. Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος, είναι λίγο πιο σύνθετο, αλλά ας πούμε αυτό είναι το οικονομικό σύστημα και είναι πολύ δύσκολο να ζήσει κάποιος έξω από αυτό, οκ είχαμε κάποια τέτοια όνειρα ίσως κάποιοι από εμάς στα 20, τελικά οι περισσότεροι καταλήξαμε υπάλληλοι, στελέχη, ελεύθεροι επαγγελματίες κτλ που όταν δεν φιλοσοφούν περί οικονομικού συστήματος συμπεριφορικα είναι κανονικοί homo capitalisticus.

Το θέμα είναι εντός του συστήματος που είσαι να είσαι ανθρωπος, είτε ο πιο χαμηλοβαθμός υπαλλήλος είσαι είτε ο γενικός διευθυντής.

10 Likes

Βαρουφάκη για ΠΘ ψηφίζει το rocking :stuck_out_tongue:

Επιπλέον, μακάρι να μπει νόμος για 10000€ πρόστιμο σε όποιον δεν πάει να ψηφίσει

Επί τη ευκαιρία:

2 Likes

Τώρα αυτό…καλό είναι? :thinking:

Το αλλαξα σε Βαρουφακη, ειχα βαλει ΚΚΕ αρχικα

Στις τελευταίες έριξα 25η μέρα χωρίς να ξέρω ότι είναι του Γιανη :stuck_out_tongue:.
Τώρα έβαλα αποχή δεν έχω αποφασίσει ακόμα

Εγω σας εβαλα νδ να σας τρολλαρω

4 Likes

Ελπίζω και ο Βελόπουλος και αυτος να ήταν κάποιου είδους τρολαρισμα που λέει και ο μπουμπούκος

1 Like

Και ο λόγος για αυτο;
Εγω δηλ που δεν θέλω να βλέπω κανέναν ούτε ζωγραφιστό, ούτε τον αγαπημένο σας Γιάνη (με ένα ν) εδώ μέσα, και επιλεγω με πλήρη συνειδηση αποχή πρέπει να φάω 10000 προστιμο;…ωραίος!

2 Likes

Εύκολα κλείνουν το φόρουμ με τέτοια αποτελέσματα . Μας κόβω για forum2 σαν τον ιερονυμο boss

4 Likes

Αφού απέχεις συνειδητά, τι σε απασχολεί τι νόμοι θα περάσουν?

μα τι λες;

Το ότι δε θέλεις να ψηφίσεις κάποιο από τα υπάρχοντα κόμματα σημαίνει ότι δεν έχεις πολιτική συνείδηση? Εγώ προσωπικά την ψήφο μου επειδή τη θεωρώ πολύ πολύ σημαντική δε θέλω να τη ρίξω σε κανένα καργιολη

2 Likes

Σοβαρά τωρα;…το γεγονός ότι ακριβώς θεωρώ πολύ σημαντική την ψήφο μου κρίνοντας την πολιτικη κατάσταση στη χωρα οπως εγω την αντιλαμβάνομαι και δεν θα την δώσω κάπου ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ απλά και μόνο για να μην βγει κάποιος που επίσης ΔΕΝ ΘΕΛΩ, σου έχει περάσει από το μυαλο;

Και επειδή σε βλέπω πολύ large, έχεις να μου δανεισεις κάποια από αυτά τα 10000 χιλιάρικα; Και τα βρίσκουμε κάποια στιγμή…

Τι να σας πω ρε παιδιά, μπορεί ο καθένας να έχει την άποψή του, εγώ πιστεύω πως κάθε πολίτης πρέπει να είναι ενεργός και να ψηφίζει, το οποίο δεν είναι και η μόνη διέξοδος, υπάρχουν πολλές μορφές διακυβέρνησης ή συμμετοχής στα κοινά πέρα απ’τις βουλευτικές εκλογές. Μπορούμε να μαλώνουμε για ιδεατά και φιλοσοφικά, αλλά είναι πλήρως τεκμηριωμένο πως η αποχή είναι κατά μας, και σίγουρα οι νόμοι που περνάνε αυτοί που δε θέλουμε, μας κάνουν πολύ περισσότερο κακό (και σε πολιτικό επίπεδο, με το πως εν τέλει εκπροσωπουμαστε) από ενα πρόστιμο (πως υπάρχει υποχρεωτικοτητα χωρίς ποινή είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω)

Αρχικά, είπα 10k όχι 10 εκατομμύρια :stuck_out_tongue: Κατά δεύτερον, πριτς μόνο την πάρτη μου κοιτάω

Όπως (υποθέτω ότι εννοείς) οι απεργίες, οι διαδηλώσεις, τα ψηφίσματα, οι παραστάσεις διαμαρτυρίας κλπ. κλπ. Ωστόσο δε σε είδα να μοιράζεις πρόστιμα για όσους δε συμμετέχουν σε όλα τα παραπάνω. :stuck_out_tongue:

2 Likes

Κυρίως εννοώ σε επίπεδο κοινότητας και Δήμου, αλλά ναι γιατί όχι και σε αυτά, προφανώς πρέπει να συμμετέχεις σε πράγματα που αφορούν τα συμφέροντά σου. Όταν γίνουν υποχρεωτικά απ’το Σύνταγμα, να το συζητήσουμε και το πρόστιμο

Βρισκω μεγαλη μαλακια το να μην ψηφιζει καποιος. Προσωπικα δεν εχω χασει ποτε εκλογες. Αυτοι που “δεχομαι” να μην ψηφιζουν ειναι κατι ατομα σαν τη γιαγια μου που ειναι 200 χρονων, οχι σαν εμας. Τριαντα κομματα κατεβαινουν στις βουλευτικες, βρισκω πολυ υπερβολικο το να λεμε “δε με εκφραζει κανενας”.

9 Likes

Μα η συζήτηση (απ’ ό,τι κατάλαβα) δε γίνεται πάνω στη βάση του τι λέει το σύνταγμα, αλλά το τι θεωρεί ο καθένας μας σημαντικό και ουσιώδες. Όταν είπες “πρόστιμα σε όσους κάνουν αποχή” δε νομίζω να το εννοούσες “γιατί είναι υποχρεωτικό, παιδιά!”, αλλά γιατί αυτό θεωρείς εσύ σωστό με βάση την άποψη που έχεις σχηματίσει για το δημοκρατικό πολίτευμα, την έννοια του πολίτη, το πώς έρχονται οι αλλαγές προς το καλύτερο σε μία κοινωνία κλπ. Όλα τα παραπάνω, όμως, δεν είναι θέσφατα, αλλά πράγματα που κρίνονται (και θα έπρεπε να κρίνονται) ως προς την αποτελεσματικότητά τους, το νόημά τους κλπ. και η αποχή είναι από κάποιους ένας τέτοιος τρόπος διαμαρτυρίας. Το ότι εσύ (ή γενικά οι περισσότεροι) έχεις ταυτίσει στο μυαλό σου την αποχή με μία αδιαφορία “για τα κοινά” και τη συμμετοχή με μία αδιαμφισβήτητα υπεύθυνη στάση που φανερώνει το ακριβώς αντίθετο (και δε σε είδα πουθενά π.χ. να προβληματίζεσαι ότι κάλλιστη αδιαφορία μπορεί να επιδείχνει κάποιος που ψηφίζει κατά το σόι, με σταυρωμένα ψηφοδέλτια, ό,τι αποφασίσω σήμερα, ό,τι με συμφέρει, θα το ρίξω στην τύχη κλπ. κλπ.), είναι δικό σου ζήτημα (τέλος πάντων, όχι ακριβώς δικό σου γιατί δε φταις εσύ γι’ αυτό, αλλά you get the point).

4 Likes