Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

@nnnkkk Μακάρι να είναι λάθος. Τα λόγια της καθηγήτριας πίσω στο 2018 που μας τα έλεγε ήταν πως το 2010 ο WHO είχε κάνει πρόβλεψη για 50% prevalence στο δυτικό κόσμο ως το 2020. Τότε το 2010 το είχαν θεωρήσει υπερβολή αλλά φαινόταν πολύ πιθανό σενάριο πλέον όταν μας τα έλεγε.

Και είμαι λάθος γιατί δε συμφωνείς με τον διεθνή ορισμό του αντίστοιχου community? :sweat_smile: Fair enough. Το δέχομαι

Άλλο άγχος και στρες και άλλο αγχώδης διαταραχή, το δεύτερο πρόκειται για ψυχικό νόσημα/διαταραχή/πεςτοόπωςθες και είναι το πιο σύνηθες. Το στρες είναι παροδικό ενώ η ΓΑΔ δεν είναι, έχει διάρκεια και μειώνει τη λειτουργικότητα του ατόμου, όπως ακριβώς και η κατάθλιψη ή το μετατραυματικό επεισόδιο. Αντί για anxiety θα ήταν προτιμότερο να γίνεται λόγος για anxiety disorder(s), αυτή η γενίκευση είναι, σε μεγάλο βαθμό, παραπλανητική (και επικίνδυνη).

7 Likes

Δεν λέω αν τα νούμερα βγαίνουν ή όχι, αλλά το πως ερμηνεύονται. Μου φαίνεται πολύ λογικό, όταν δεν ξέρεις πως λειτουργεί ο εγκέφαλος τι μπορεί να σημαίνει αν κάτι πάει “στραβά” και να το θεωρείς πρόβλημα, ειδικά όταν περιμένεις να λειτουργούν όλα σε κάποια πλαίσια.

Όταν λέω supply-demand, εννοώ ότι νομίζω ότι είναι πολύ γόνιμο το πεδίο για monetization και από επαγγελματίες και από φαρμακευτικές.

1 Like

Η σχιζοφρένεια μπορεί να έχει σχέση με την εγκληματικότητα αλλά εξαρτάται από κάποιους παράγοντες όπως για παράδειγμα χρήση ουσιών,θύμα οικογενειακής βίας,παιδικές τραυματικές εμπειρίες(κτλ κτλ) οι οποίες μπορεί να επηρεάσουν και ‘‘φυσιολογικά άτομα’’ και να τα οδηγήσουν και αυτά σε εκδήλωση βίας ή εγκληματικότητας.
Οσο αφορά την κατάθλιψη πραγματικά απορώ πως μετριέται σε αριθμούς,προσωπικά πιστεύω οτι όλοι μας(ενα μεγαλο ποσοστό τουλάχιστον) έχουμε περάσει κατάθλιψη είτε συνειδητά είτε ασυνείδητα(και είναι ένας από τους λόγους που δεν μετριέται!!!)Εδώ το ασυνείδητο ελέγχει την ζωή μας σε πολλά θέματα χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε αρά πολλές φορές μπορεί να περάσουμε καταθληπτικά επεισόδια χωρίς να το γνωρίζουμε και αυτό να επαναλαμβανεται συχνα στη ζωη μας!!

2 Likes

Σε ολη αυτη τη κατασταση με τα 3 παιδακια , οτι αποτελεσμα και να βγει , ελπιζω να γινει και ερευνα και να βρεθουν και οσοι εκαναν τοσες παραλειψεις , γιατι ειδικα το 3ο κοριτσακι θα μπορουσε να ζουσε ακομα…
Ειναι τοσο τραγικο και ακομα δεν μπορω να κατανοησω πως μετα απο ολα αυτα ,ακομα δινουν συνεντευξεις στην τηλεοραση ( οπως ο πατερας με ολα οσα εχουν γινει ) …Ελπιζω να παρεμβει καπιος και για τους δημοσιογραφους και την ολη συμπεριφορα γενικα… Παρακμη ρε γμτ…

5 Likes

Οχι, εισαι λαθος για τα νουμερα που εβαλες που κανενα εξ αυτων δεν ειναι 50%, ενω στο αρχικο σου ποστ εβαλες ενα ευρος 33%-50%, που απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα.

Επισης εισαι λαθος που βαζεις στην κουβεντα το ΑΓΧΟΣ καθως αναφερθηκαν ξεκαθαρα αλλες περιπτωσεις ψυχικων νοσηματων στην κουβεντα απο μενα, αλλα ενταξει δεν ειναι η πρωτη φορα που γραφεις αλλα’ντ΄αλλων.

“Παιδια μην αναφερετε την σχιζοφρενεια ως παραγοντα που προκαλει βια, αν και ειναι, γιατι ετσι το 50% των ανθρωπων στην γη που πασχουν απο αγχος θα στιγματιστουν”

^ ωραιο επιχειρημα, τι να πω.

Ακριβως. Γι αυτο να ξερουμε τι λεμε οταν μιλαμε για ψυχικα νοσηματα και διαταραχες. Δεν πασχει το 50% απο αγχωδη διαταραχη.

Πραγματικά τελείωσες το ΣΕΜΦΕ ή μας κοροϊδεύεις; Δηλαδή μόνο με την κατάθλιψη να έχει prevalence στο 28%, πιστεύεις πως αν υπολογίσουμε όσους έχουν κάποιο άλλο mental disorder άλλα όχι depression τότε είμαστε μακριά από το range 33-50 που στα χοντρικά έδωσα; (και που βολικά αναφέρεις το άνω όριο λες και δεν έδωσα εύρος ) Το 50% με ψυχικές διαταραχές δε το βλέπεις; Τεσπα. Δεν επιμένω. Πίστευε ότι θες και επέμενε να στιγματιζεις κόσμο επιμένοντας να κανεις γενικευσεις για κόσμο που υποφέρει από ασθένειες που εσύ δεν κατανοείς και δε σε ενδιαφέρει να κατανοήσεις όπως η σχιζοφρένεια και η διπολική διαταραχή.

Edit
Κι ας είναι ~1% των νέων με σχιζοφρενεια. Αφού αυτό μόνο μετράει για εσένα ως επιχείρημα. Αν είναι πολλοί ή λίγοι όσοι στιγματίζονται

Ναι, εχω αλλωστε τεραστια διαθεση να σας κοροιδεψω.

Δεν στιγματισα κανεναν και τιποτα. Το αν ψυχικες ασθενεις οπως η σχιζοφρενεια εχουν γενετικο κομματι το οποιο ειναι ξεκαθαρα συνδεδεμενο με αυξημενη βια, ειναι κατι που αποτελει γεγονος. Τα υπολοιπα που γραφεις τα εβγαλες απο την φαντασια σου προφανως.

Επισης, το ποια ειναι η κατανοηση που μπορει να εχω σε σχεση με τετοιες ασθενειες, δεν μπορεις να το γνωριζεις (και προφανως ΔΕΝ το γνωριζεις), καθοτι το ετερον ημισυ ανηκει στον επαγγελματικο τομεα της Ψυχολογιας και μαλιστα εχει μια πολυ πετυχημενη καριερα. Να εισαι σιγουρος οτι τις αμετρητες συζητησεις μαζι της, και οποιαδηποτε γνωση εχει προκυψει απο αυτες, τις αξιολογω πολυ περισσοτερο απο την κριτικη σου, που βασιζεται σε νουμερα που για μια ακομα φορα εβγαλες και ερμηνευσες εντελως λανθασμενα.

Εδω τις προαλλες μας ελεγες οτι η Νεα Υορκη και η Αμερικη καθαρισαν απο εγκληματικοτητα επειδη 25 χρονια νωριτερα εγιναν νομιμες οι εκτρωσεις.

3 Likes

Συμφωνούμε. Απλά ο κάρβου στο range 33-50% συμπεριέλαβε όλα τα ψυχικά νοσήματα και διαταραχές εν γένει και όχι ένα συγκεκριμένο. Με αυτό ως δεδομένο, νομίζω ότι (προσωπική εκτίμηση, αν θες την πετάς, αν θες την κρατάς) το νούμερο του δεν είναι ασύλληπτο, ίσως λίγο τσιμπημένο, αλλά αν λάβουμε υπόψη απρόοπτους εξωτερικούς παράγοντες, βλ. πανδημία, τότε ίσως να μπορεί να δικαιολογηθεί. Τέλος πάντων, εγώ και η στατιστική δεν τα πάμε καλά, αλλά έχω καταλάβει στο περίπου τι λέει ο καρβου, από εκεί και πέρα οι ελλιπείς γνώσεις μου δε μου επιτρέπουν να συνεχίσω τη συζήτηση και η προσωπική εμπειρία (στη δική μου περίπτωση) δε με βοηθάει στην ερμηνεία ποσοστών. Για μένα μεγάλο ενδιαφέρον θα παρουσίαζε η αντίληψη του πληθυσμού περί των νοσημάτων αυτών υπό τη μορφή ενός πινακίου ξέρω’γω.

1 Like

Λίγα λόγια περί σχιζοφρένειας και εγκληματικότητας από πρώτο χέρι, καθώς δουλεύω με ψυχικά ασθενείς εδώ και 18 χρόνια:
Υπάρχει ο κληρονομικός παράγοντας και ως εκδήλωση της ασθενειας και ως εκδήλωση βίας, σε μικρό ποσοστό πάντως. Το οποίο είναι μονοψήφιο.
Ο σχιζοφρενής, ένας όρος που τσουβαλιαζει πάμπολλα περιστατικά, δεν έχει περισσότερες πιθανότητες να κάνει κάποιο έγκλημα σε σχέση με κάποιον που δεν έχει διαγνωστεί ως τέτοιος.
Η σύνδεση γίνεται σχεδόν αυτόματα, ειδικά στα ονομαζόμενα ειδεχθή εγκλήματα., όπου τα τελευταία χρόνια το νομικό πλαίσιο έχει γίνει πολύ αυστηρό περί ακαταλογιστου. Νοσηλευουμε τέτοιους ασθενείς (μέχρι πρόσφατα ήταν στην κατηγορία του άρθρου 69) και είναι ελάχιστοι σε σχέση με το σύνολο των ασθενών.
Τα περιστατικά βίας που καταγράφονται στο συγκεκριμένο νοσοκομείο αφορούν κυρίως ασθενείς με διαταραχή προσωπικότητας σε συνδυασμό με χρήση ουσιών.
Υπάρχει έντονο το στίγμα στους σχιζοφρενεις, ιδιαίτερα εμφανές στον κινηματογράφο, με πριόνια, αλυσοπρίονα και άλλα διάφορα.
Η συγκεκριμένη θα εξεταστεί σίγουρα από ψυχιάτρους, με μεγάλη πιθανότητα να μας τη φέρουν σε κάποια προσεχή εφημερία.
Edit: Τα τελευταία χρόνια αναπτύσσεται η Ψυχιατροδικαστική στην Ελλάδα, η οποία σε αντίθεση με την ιατροδικαστική, εξετάζει τον θύτη και όχι το θύμα. Οι έρευνές της γίνονται κατά κόρον σε φυλακές, σε χρήστες, όπου η συννοσηρότητα είναι σχεδόν δεδομένη.

15 Likes

Σταματήστε ό,τι κάνετε και βαρέστε προσοχές! Έχουμε γκανιάν για τις επερχόμενες εκλογές!!

9 Likes

image

21 Likes

Τρίο Φασιστούτζες που διάβασα σε ένα tweet.

3 Likes

Καλά πάμε, έχουμε ήδη στην Βουλή την Ελληνική Λύση , έρχεται και αυτός ο κλόουν με την Εθνική Συμφωνία και έχουμε και τους Έλληνες για την Πατρίδα. Ικανό έχω τον Έλληνα να τους βάλει στην Βουλή

Εγώ πάντως αλήθεια σου λέω δεν έχω εμπιστοσύνη στον Έλληνα ψηφοφορο

3 Likes

Σε 10 χρόνια όμως έρχεται η ελπίδα, το νέο αίμα…

6 Likes

Με 5 σφαίρες ποιον θα άφηνες απ έξω???

2 Likes

άνετα τον μικρό Σαμαρά

4 Likes

Το τσογλάνι που αντέγραψε σε μάθημα στο λύκειο και η καθηγήτρια που τον έπιασε απολύθηκε (και μετά από λίγο καιρό αρρώστησε και πέθανε) και σήμερα είναι πρόεδρος του ΟΠΑΠ; ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΑΦΙΕΡΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΜΟΥ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΩ… ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΤΣΟΓΛΑΝΙ…

5 Likes

Δυστυχώς με 5 σφαίρες αφήνω αυτό το τσογλάνι έξω από την death list και ας έχεις όλα τα δίκια με το μέρος σου. Αλλά Μητσοτάκηδες και Γεωργιάδηδες απλά δεν γίνεται να βγουν

1 Like