Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Πώς να δουλεύουν παρατύπως εφ’ όσον ζούνε σε δομές φιλοξενίας;

Υπάρχουν πάρα πολλοί άλλοι άνθρωποι να δουλέψουν στα ξενοδοχεία, ας αφήσουν τα παιδιά στην ησυχία τους. Σχολείο πρέπει να πάνε και να μορφωθούνε, όχι να δουλεύουν λάντζα.

11 Likes

Για να μην κοροϊδευόμαστε δεν ξέρω πώς είναι στις δομές φιλοξενίας και αν μπορούν να δουλέψουν ήδηκ κάπου παρατύπως: στην υπόλοιπη Ελλάδα μια χαρά δουλεύουν και από μικρότερες ηλικίες σε άθλιους/παράνομες επιχειρήσεις. (βλέπε Αντετοκούνμπο από τα 10 του) και αυτό πρέπει κάπως να διορθωθεί στηρίζοντας τις οικογένειες αυτές.

Αν είναι καλύτερο για κάποια από αυτά τα παιδιά να πάνε Λύκειο, τότε ο κηδεμόνας τους θα πρέπει να το αποφασίσει ακόμη κι αν αυτός είναι το κράτος μέσω ενός κρατικού λειτουργού. Για άλλα παιδιά όμως στις δομές ίσως να είναι καλύτερο το να πάνε πρακτική ώστε να είναι αυτόνομα στα 18 τους που κανείς δε θα τα στηρίζει οικονομικώς. Αυτή τη στιγμή αυτό δεν τους επιτρέπεται. Από ότι καταλαβαίνω, απαγόρευση άρεται, δεν προστίθεται. Και προφανώς οι αποφάσεις θα πρέπει να λαμβάνονται κατά περίπτωση και ούτε οριζόντια ή με ανεμιστήρα. Το Λύκειο δεν είναι υποχρεωτικό στην Ελλάδα, ακριβώς γιατί δεν είναι απαραίτητο

Άθελά σου, νομίζω πέτυχες διάνα. Δεν είναι η υποστήριξη το θέμα, και σίγουρα όχι η κοινωνική αλληλεγγύη (γελάν’ κι οι πέτρες). Είναι ο έλεγχος της εργασίας, ώστε να υπάρχουν νόμιμα, καταγεγραμμένα φτηνά εργατικά χέρια, τα οποία θα υπηρετούν τους μεγαλοκεφαλαιούχους ξενοδόχους.

Ο Νόμος επίσης δεν έχει καμιά δουλειά να ακολουθεί. Η λογική αυτή για τον νόμο είναι απλουστευτική και μπορεί να γίνει εξίσου επικίνδυνη με το ‘‘ο Νόμος επιβάλλει’’. Δεν ακολουθεί μία πρακτική που απλώς συμβαίνει, γενικά κι αόριστα, αλλά νομιμοποιεί, δημιουργεί καθεστώς υποχρέωσης, σε συγκεκριμένες πρακτικές που εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα. Άρα ο νόμος που ακολουθεί, μπορεί να ακολουθήσει την ανήλικη εργασία, ή μπορεί να ακολουθήσει την ανάγκη των παιδιών να έρθουν σε επαφή με τον κόσμο και να τον γνωρίσουν με τους δικούς τους όρους. Το τι επιλέγει ο Νόμος (σαν πολύ απρόσωπο να γίνεται έτσι όπως το λέμε, λες και προέρχεται απευθείας από μία απρόσωπη θεά Θέμιδα), όμως, είναι πολύ συγκεκριμένο.

Πρακτική σημαίνει συγκεκριμένη εργασία στα πλαίσια εκπαίδευσης σε διάφορους τομείς, σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Εκτός κι αν εσύ τη δική σου δουλειά την εκλαμβάνεις ως πρακτική. Εδώ δεν υπάρχει ούτε εκπαίδευση, ούτε πρακτική, και σίγουρα όχι ελεγχόμενο περιβάλλον. Είναι ο ανήλικος και ο εργοδότης, ο οποίος μάλιστα μπορεί να μην πληρώσει ούτε δεκάρα, μιας και οι μισθοί θα δίνονται από το δημόσιο. Άρα πάλι, το κεφάλαιο κινείται κρατικοδίαιτα. Α, και μην ξεχνάμε: μόνο σε έναν κλάδο, που σε παίρνει ανειδίκευτο, και σε αφήνει πάλι ανειδίκευτο.

Το τι είναι και τι δεν είναι απαραίτητο κρίνεται στα πλαίσια της αγοράς εργασίας. Όχι από εσένα. Αν αύριο χρειάζονται πιο πολλοί εξειδικευμένοι επιστήμονες, το Λύκειο μπορεί να γίνει απαραίτητο. Ερώτηση: μήπως αντί να έχουμε ένα κράτος, ένα θεσμό ή μία οικονομία να μας λέει τι μπορούμε να κάνουμε και πώς μπορούμε να ζήσουμε τις ζωές μας, να το πάρουμε λίγο πάνω μας;

2 Likes

Παιδιά μην ξεγελιόμαστε. Με χρήματα του ΟΑΕΔ προβλέπεται να απασχολούνται οι ανήλικοι, ήτοι τζάμπα εργατικό δυναμικό για τους μεγαλοξενοδόχους, και ευκαιρία συμπίεσης των ημερομισθίων στους υπαλλήλους.

Κλασσική ΝΔ πολιτική δηλαδη.

10 Likes

Πήγες λύκειο? Πως ακριβώς δεν είναι απαραίτητο?
Και μην ξεκινήσουμε κουβέντα για την μορφή της 2οβαθμιας στην Ελλαδα.

2 Likes

Μα το έγραψα, και προφανώς

3 Likes

Θα’λεγα κατι και για τις πρακτικες τωρα, μιας και περασα προσφατα απο τον συγκεκριμενο βοθρο, αλα ασ’το καλυτερα…

3 Likes

Νομικά εννοεί. Ισχύει, μέχρι και το Γυμνάσιο είναι νομικά απαραίτητο. Εκτός αν δεν εννοεί νομικά όπου οκ, τι σχόλιο να κάνεις εκεί μετά. Άλλοι πεινάνε με 2πτυχία και 3 πιστοποιήσεις και ξαφνικά το Λύκειο δεν είναι απαραίτητο?

Το πραγματικό ερώτημα είναι… Πότε θα βγει ο κόσμος με γκιλοτινες στους δρόμους για αυτήν την κυβέρνηση? Όταν βάλει τα παιδιά να δουλεύουν στα 14? Στα 12? Ή από 10 και πάνω είναι όλα καλά μιας και το έκανε ο Αντετονμπουλο?

7 Likes

Άρα δυστυχώς τίποτα δε μπορεί να γίνει χωρίς βία. Στα λόγια μου έρχεσαι…
Αλλά να σου πω και κάτι. Γιατί να μη δουλεύουν τα παιδιά από το δημοτικό? Ξέρεις πόσες εμπειρίες μπορούν να αποκτήσουν έτσι ώστε στα 18 ,19 ή 20 να καταρτίσουν ένα σωστό βιογραφικό για να αμείβονται με το βασικό μισθό? Και μισθός μέχρι τότε δε χρειάζεται. Αυτή η χαρά του να προσφέρεις σε ένα μεγαλοεπιχειρηματία δεν πληρώνεται με τίποτα

7 Likes

Ανεξάρτητα από το πώς διαστρεβλώνει τα γραφόμενα μου ο καθένας που έχει πρόβλημα μαζί μου, παραμένει γεγονός πως η προπαγάνδα είναι προπαγάνδα είτε είναι από το ΣΚΑΪ είτε από το The Press Project. Η παιδική εργασία αφορά ηλικίες μικρότερες των 16 χρόνων (νομίζω 15 είναι το διεθνές όριο) και πολύ κακώς χαρακτηρίζετε κι εσείς ως “παιδική εργασία” αυτό για το οποίο θα νομοθετήσουν. Τώρα το ότι σε έναν κόσμο που αποδέχεστε τη διαφορετικότητα, δε μπορείτε να σκεφτείτε άλλο path στη ζωή από αυτό που ακολουθήσαμε η πλειοψηφία, είναι μια άλλη συζήτηση.

1 Like

Με σένα εγώ τουλάχιστον δεν έχω πρόβλημα. Με τα γραφόμενα σου έχω. Αν θεωρείς ότι το λύνεται κάποιο πρόβλημα νομοθετώντας αυτό το έκτρωμα σύμφωνα με τη δική μου λογική έχεις θέμα. Επίσης το γεγονός ότι θίγεσαι κάθε φορά που λέμε κάτι για τους άριστους( έστω και σε φάση ναι μεν αλλά) εμένα μου δείχνει (σύμφωνα πάντα με τη δική μου λογική) ότι άνετα θα έπιανες δουλειά στο σκαι

1 Like

Αν το πούμε “εφηβική εργασία”, θα αλλάξει κάτι ουσιαστικό ή μόνο οι εντυπώσεις;

Το path αυτό πότε θα το αποφασίσεις; Στα 5 σου, στα 10 σου, στα 15 σου, στα 18 σου, στα 25 σου; Εσύ βλέπεις “αυτό που θα νομοθετήσουν” ως μία ακόμα δυνατότητα ενός εφήβου να βρει τι θέλει να κάνει στη ζωή του ή ως φτηνή, πλεμπαίϊκη εργασία που κάποιος θα απολαμβάνει τους καρπούς της περίπου δωρεάν; Γιατί εγώ περισσότερο το δεύτερο βλέπω, καθώς επίσης και ένα “σπρώξιμο” σε μια περίπου αδιέξοδη ζωή.

6 Likes

Θα αντιλαμβανόμουν το σκεπτικό σου σε μια χώρα που θα λειτουργούσε όπως έπρεπε. Στην Ελλάδα ξέρουμε πολύ καλά ότι τέτοια νομοθετήματα είναι σκοπίμως στοχευμένα στο να εξυπηρετήσουν πολύ συγκεκριμένα συμφέροντα, των κολλητών των αρίστων, όπως έγινε και με την πολυδιαφημισμένη συνεπιμέλεια που κάθε άλλο παρά το συμφέρον των τέκνων είχε κατά νου.

Δεν υπάρχει ούτε πρεμούρα να δοθεί διέξοδος σε εφήβους που είναι κλεισμένοι στα κέντρα κράτησης, ούτε να ενταχθούν στην κοινωνία. Είναι απλά ακόμη φθηνότερα εργατικά χέρια, στη “βαριά βιομηχανία” της χώρας. Όπως ίδιο στόχο έχει το νομοσχέδιο για την απελευθέρωση των υπερωριών και τη δυνατότητα “ευέλικτου” ωραρίου.

Όπως είπα, σε άλλη χώρα σοβαρή όπου όντως γίνονται έλεγχοι και υπάρχει καλύτερο σύστημα δικαιοσύνης, θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις να δουλέψει κάτι τέτοιο.

Στη χώρα μας πάλι, ξέρουμε όλοι πολύ καλά πως θα πάει (και) αυτό.

5 Likes

Ο πρόεδρος του Εδεσσαϊκού είναι παντού τελικά:

Οι κλειστοί και ανοιχτοί χώροι άθλησης θα είναι προσβάσιμοι μόνο για εμβολιασμένους ή νοσήσαντες μέχρι έξι μήνες πριν. Έλεγχος βεβαίωσης νόσησης ή εμβολιασμού θα γίνεται στην είσοδο του αθλητικού χώρου με την εφαρμογή covid free app.

Τα κλειστά γυμναστήρια θα λειτουργούν για για εμβολιασμένους και νοσήσαντες έως 6 μήνες από τη διάγνωση και ανεμβολίαστους που έχουν πραγματοποιήσει εργαστηριακό rapid test αντιγόνουν έως 48 ώρες πριν. Έλεγχος θα γίνεται στην είσοδο της επιχείρησης.

8 Likes

Δεν διαστρέβλωσε κανείς τα λεγόμενα σου, για την ακρίβεια, εγώ τουλάχιστον αναφέρομαι μόνο σε ότι έχει γραφτεί.
Το να είναι νόμιμο η εργασία στα 16, με το να είναι ηθικό η εργασία στα 16, είναι διαφορετικά πράγματα. Το να έχει κάποιος γονείς που είναι ιδιοκτήτες ταβέρνας ή έχουν αμπέλια κλπ και βάζουν τα παιδιά του να βοηθάνε κάποιον καιρό ή δεν ξέρω και γω τι.
Το να νομοθετείς για παιδιά που είναι σε δομές φροντίδας - με λίγα λόγια έχουν επιβλέποντες ουσιαστικά και όχι γονείς - ή ακόμα και γονείς να έχουν που είναι και οι ίδιοι σε δομές φροντίδας, είναι κάτι αδιανόητο.

Το να μιλήσουμε για εργασία από τα 16, που σε αρκετές περιπτώσεις γίνεται, είναι κάτι που θέλει εκτενή συζήτηση. Είναι άλλο το παιδί που βοηθαει τα καλοκαίρια τους γονείς τους που εχουν κάτι και τον υπολοιπο καιρό μορφώνεται, είναι άλλο το παιδί να δουλεύει και στο ενδιάμεσο με αποφαση των γονιών (άλλη συζήτηση αν και αυτό είναι σωστό - άλλο αν βιοποριστικά αυτό μπορεί να είναι κάτι που χρειάζεται σε περιπτώσεις) και είναι άλλο να νομοθετεί μια κυβέρνηση για παιδια ανω των 16 που είναι σε μια δομή.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα εξηγώ αυτά, είναι αυτονόητα πράγματα.

7 Likes

Επίσης ένας που δουλεύει στην εστίαση (σε καφετέρια πχ) θα πρέπει δύο φορές τη βδομάδα να κάνει rapid test.

Το ίδιο άτομο στα ρεπό του δεν θα μπορεί να κάτσει να αράξει ως πελάτης στην καφετέρια που δουλεύει.

Έπος!

5 Likes

Θα μπορούσαν αν ήθελαν να ενσωματώσουν αυτά τα παιδιά στην κοινωνία μέσα απ’την εργασία, να τα βάλουν σε δημόσια πόστα, για να εξασφαλιστεί η διαμονή τους και η μετάβαση, χωρίς να είναι στον αέρα.

Πχ, τόσες δημοτικές υπηρεσίες είναι πάντα υποστελεχωμενες, παρτους για 3 χρόνια, βάλτους και στο σχολείο και θα έχεις έναν άνθρωπο που και οικονομικά κάπως διασφαλιζεται και τον εισαγαγεις στην κοινωνία σταδιακά

2 Likes

ΛΟΛ. μπα σε καλό σου

1 Like

Διαστρέβλωσα κάπως τα λεγόμενά σου; Διότι σε αυτά που σχολίασα δεν είδα να υπάρχει αντίλογος (δεν υποθέτω ότι δεν υπάρχει, απλά λέω ότι τα άφησες και πέρασαν). Και αν όντως τα διαστρέβλωσα, άθελά μου, δεν είναι επειδή έχω πρόβλημα μαζί σου. Μπορώ να διαφωνώ απλώς με τα όσα υποστηρίζεις χωρίς να είναι προσωπικό (και πόσο προσωπικό να είναι με ένα avatar και ένα username που δεν μου λένε καν ποιο άτομο είσαι).

Η δημοσιογραφία δεν μπορεί να είναι ποτέ αντικειμενική, εγώ μπορώ να υποστηρίξω μία τέτοια ιδέα, και μεταξύ μας, δεν ξέρω γιατί η δημοσιογραφία θα έπρεπε να είναι αντικειμενική. Αλλά δεν είναι η ίδια προπαγάνδα παντού, μάλλον απλουστεύεις τη δυναμική τους και το περιεχόμενό τους

Μόνο για ανήλικα μίλησα, παρεμπιπτόντως.

Σε έναν κόσμο που αποδεχόμαστε την διαφορετικότητα, ίσως καλό θα ήταν να την αφήνουμε να αναπτύσσεται ελεύθερα και όχι να προσποιούμαστε τους πονόψυχους κερδίζοντας από την εργασία ανηλίκων, λέω εγώ τώρα

3 Likes

Ήθελα να γράψω πως πάντα μου φαινόταν καλή ιδέα να υπάρχουν μετανάστες και μειονότητες στην αστυνομία, αλλά το κράτησα πιο γενικό και είπα δημόσιες υπηρεσίες :stuck_out_tongue:

Ο μετανάστης θέλει να ενσωματωθεί στο κράτος και την κοινωνία, άρα έχει περισσότερες πιθανότητες να κάνει σωστά τη δουλειά του (αν είναι διεφθαρμένος μπορεί να απελαθεί πχ) και απ’την ανάποδη μπορείς να δεις πως αντιμετωπίζουν οι πολίτες το θεσμό σα θεσμό.

1 Like