Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Μην το γρουσουζεύεις…

Οι επόμενες εκλογές είναι με απλή αναλογική, οπότε θεωρητικά 2-3 κόμματα μετά το 1ο να μπορούν να σχηματίσουν κυβέρνηση από μόνα τους. Σενάρια φαντασίας βέβαια.

1 Like

Με αυτό το λαό δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος. Επίσης δυστυχώς πολλοί έχουμε σχηματίσει μια άτυπη φούσκα και μιλάμε με κόσμο που είμαστε πιο κοντά σε ιδεες, σκέψεις και ψιλοδιαστρεβλώνουμε την πραγματική εικόνα της κοινωνίας (είτε πρόκειται περί πολιτικής, εμβολιασμών κλπ).

Γενικά έχω καταλήξει ότι δυστυχώς είμαστε μια βαθιά συντηρητική (οριακα φασιστική) κοινωνία, και πολλά από αυτά που με αηδιάζουν (αστυνομική αυθαιρεσία, βία ενάντια σε μετανάστες, σεξισμός, ρουσφετια) είναι για μεγάλη μερίδα του κόσμου θεμιτά και θα επιβραβεύσουν την κυβέρνηση για τη στάση της γύρω από αυτά.

6 Likes

Έμαθα προχθές πως υπάρχουν groups “Φίλοι Κυριάκου” και τέτοια στο φβ και λεω ας μπω να γελάσω. Κάποια στιγμή τους ξεφεύγει ένας, και λέει ρε παιδιά έρχονται αυξήσεις, η αύξηση του ΑΕΠ στο 2ο τρίμηνο είναι λογική αφού πέρσι είχαμε lockdown, τι θα γίνει τώρα κλπ και από κάτω τον πέρασαν κορδέλα.

“Είναι φίλος της κυβέρνησης αυτός?”, “Πήγαινε αλλού να τα πεις αυτά”, “Άντε ρε παπάρα”, το highlight ήταν ένας μπάρμπας που πήγε να επιχειρηματολογήσει και κάνει “Η ανάπτυξη του ΑΕΠ είναι μεγαλύτερη απ’την αντίστοιχη περσινή μείωση, άρα είμαστε καλύτερα κι απ’το 2019”, καμία σωτηρία γενικά

5 Likes

Πάντως ήταν παρούσα όλη η πολιτική ηγεσία της χώρας στην τελετή για τον Θεοδωράκη

6 Likes

Καλά τα πολιτικά, κι εγώ γράφω. Αλλά εδώ μιλάμε για την πραγματική τραγωδία της ζωής. Εδώ μιλάμε για ό,τι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε έναν άνθρωπο. Η φωτογραφία είναι ό,τι χειρότερο δεν μπορώ να το αντέξω. Είναι η απόλυτη φρίκη.

Τι είναι αυτό ??

Πληκτρολόγησε στο google: Ιωάννα Παλιοσπύρου

Είναι πολύ γνωστή υπόθεση, έχουμε συζητήσει κι εδώ μέσα. Η Ιωάννα δημοσίευσε σήμερα πώς είναι το πρόσωπό της μετά την επίθεση. Σε λίγες μέρες ξεκινάει η δίκη.

1 Like

Αυτή είναι η γυναίκα που της έριξε βιτριόλι το ανθρώπινο σκουπίδι ε?

3 Likes

Ναι

Πολύ στενάχωρη υπόθεση… το δικαστήριο είναι την άλλη Τετάρτη, με κατηγορία για απόπειρα ανθρωποκτονίας σε ήρεμη ψυχική κατάσταση. Ελπίζω το σκουπίδι να φάει τη μέγιστη δυνατή ποινή.

3 Likes

Ναι θυμάμαι την υπόθεση, δεν ήξερα ότι ανέβασε φωτογραφία… Ανατριχίλα

Μεγάλη υπόθεση αυτήν. Μακάρι η δικαιοσύνη να κάνει το σωστό

2 Likes
1 Like

13 Likes

Είναι ο δεύτερος αγαπημένος μου ήρωας, αλλά κι αυτός πέθανε το 1967! Ήταν λούστρος στα δέκα του, το 1877! Όχι και το καλύτερο χρονικό σημείο για να σε φέρει μια κυβέρνηση του 21ου αιώνα :Ρ

Εντάξει, μιλάμε όμως για 16χρονους και εφόσον το εγκρίνουν οι κηδεμόνες τους. Νομίζω πως αυτό ισχύει για όλους τους Έλληνες 16χρονους. Εγώ δηλαδή ξέρω κόσμο στο χωριό που δεν πήγε Λύκειο και δούλευε κανονικότατα στα 16. Αλλά έχουν περάσει και 20 χρόνια, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στην Ελλάδα. Ελβετία επίσης επιτρέπεται να κάνεις πρακτική στα πλαίσια του επαγγελματικού προσανατολισμού

να προτείνει την εργασία σε παιδιά ανήλικα που διαβιούν σε δομές φροντίδας.

Πλυντήριο @karvou ? ή φάση “δεν μπορεί να εννοούν κάτι τέτοιο”?

Υπενθυμίζεται πως το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων υπέγραψε συμφωνία με το Ξενοδοχειακό Επιμελητήριο Ελλάδος ώστε να εργάζονται 16χρονα παιδιά από δομές φροντίδας ανηλίκων σε ξενοδοχεία.

Ποιο πλυντήριο @Sevek ; Διαβάζετε τα λινκ ή μόνο τους τίτλους;

Οι κηδεμονες αυτων των παιδιων ποιοι ειναι;

1 Like

@pantelis79 Πιθανότατα δεν έχουν αν είναι ασυνόδευτα επομένως πρέπει να αναλάβει την κηδεμονία του κάποιος άλλος φαντάζομαι για να παίρνει τις αποφάσεις για αυτά. Κάποια κρατική/ευρωπαϊκή οντότητα. Δε θα μου έκανε εντύπωση αν υπάρχει και κενό νόμου που πρέπει να καλυφθεί με νόμο όσον αφορά πρόσφυγες, αλλά θα πρέπει να καλυφθεί με νόμο και να ενταχθούν στην κοινωνία. Επίσης δε γνωρίζω τι γίνεται ήδη, π.χ. αν δουλεύουν ήδη παρατύπως πολλοί και απλώς ο νόμος ακολουθεί για να είναι πιο ελεγχόμενες οι συνθήκες εργασίας τους.