Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

1 Like

Δεν είναι πανευρωπαϊκό το πρόβλημα ;; :stuck_out_tongue:

4 Likes

Όλα κι όλα, αν υπάρχει ένας αυτοδημιούργητος μεγιστάνας στον κόσμο, αυτός είναι δικαιωματικά ο Σκρουτζ. Και φυσικά είναι προϊόν μυθοπλασίας.

2 Likes

Δεν ειναι ο Μητσοτακης αυτοδημιουργητος δηλαδη θες να πεις;

Και θέλω και το λέω

1 Like

*πεθαίνει ακαριαία στη μέση του δρόμου, αιτίες άγνωστες *

1 Like

url(5)

1 Like

Να δούμε τι στο διαολο θα βγει τώρα με αυτό το “Μητσοτάκης δεν υπαρχει” του Ερντογαν…

5 Likes

Πάντως το γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί ψηφοφόροι του Μητσοτάκη (δε μιλάω για την ΝΔ ιστορικά, αλλά για τον σημερινό Μητσοτάκη) οι οποίοι ανήκουν σε χαμηλά στρώματα εισοδημάτων, είναι αντικείμενο περισσότερο ψυχολογικής ανάλυσης, παρά πολιτικο-οικονομικής.

Αρχικά μιλάμε ίσως για τον πρώτο πρωθυπουργό της χώρας, που κάνει ξεκάθαρους ταξικούς διαχωρισμούς, όχι μόνο στην πολιτική του (αυτό το έκαναν και άλλοι), αλλά και στο επικοινωνιακό κομμάτι, στις δηλώσεις, στον τρόπο που φέρεται κλπ.Μην κοροιδευόμαστε, ιδιωτικοί και δημόσιοι υπάλληλοι, άνεργοι, συνταξιούχοι, φοιτητές και μαθητές δημοσίων ιδρυμάτων, αντιμετωπίζονται ουσιαστικά σαν οικονομικά βαρίδια, σαν πλέμπα.Η σημερινή ΝΔ κάνει δουλίτσες και πολιτική, που απευθύνεται σε 150-200 βαρβάτα τζάκια, και στους παρατρεχάμενους τους.

Γιατί να την ψηφίσει ένας χαμηλόμισθος ενώ δεν είναι καθόλου προς στο συμφέρον του? Υπάρχουν πολλές κατηγορίες φυσικά.Δεξιά παράδοση οικογένειας.Αρκετοί ειδικά στην επαρχία ψηφίζουν ότι και το υπόλοιπο σόι χωρίς πολλά πολλά.Διορισμοί και πελατειακό κράτος, ρεκόρ μετακλητών κλπ.Ταύτιση της δεξιάς ιδεολογίας με έννοιες όπως η πατρίδα και η θρησκεία, και σνομπισμός της αριστεράς απέναντι σε αυτό το κομμάτι του κόσμου.Η Ελλάδα παραμένει από τις πιο φανατικές θρησκευόμενες χώρες των Βαλκανίων.Για κεντρική Ευρώπη ούτε λόγος.Τρομακτική προπαγάνδα από τα ΜΜΕ, σε επίπεδο 99-1.

Και πάλι, όλα τα παραπάνω δεν αρκούν για τα ποσοστά που παίρνει το κυβερνών κόμμα.Υπάρχει τεράστιο κομμάτι που ενώ μέσα του το ξέρει ότι το θεωρούν πλέμπα, και ενώ νιώθει πλέμπα, έχει ένα μεγάλο κόλλημα.Δε θέλει με τίποτα να χάσει έστω και αυτή την κακή ταξική θέση που έχει, από τους ακόμα πιο κάτω.Πχ από τους μετανάστες.Ή από τους άνεργους (που τους λέει άεργους επειδή δουλειές υπάρχουν αλλά είμαστε τεμπέληδες και θέλουμε να γίνουμε όλοι διευθυντές).Ή απο LGBT άτομα που θεωρεί κατώτερα λόγω καταπιεσμένης σεξουαλικότητας (ναι έχουν και οι στρέιτ τέτοια).Εννοείται πως έστω και λίγο να ανέβει η οικονομική θέση των προαναφερθέντων, θεωρείται ήττα.

Οποιαδήποτε πολιτική δύναμη δώσει λίγο παραπάνω σημασία στα στρώματα αυτά (έστω και υποκριτικά όπως ο ΣΥΡΙΖΑ), καταδικάζεται κατευθείαν στην συνείδηση του Έλληνα κυρ Παντελή, που δεν έχει κανένα πρόβλημα να σκοτώσει με κλωτσιές στο κεφάλι κάποιον, για να προστατέψει την περιουσία του, η οποία είναι σε κίνδυνο, όχι από εκείνον, αλλά από την κυβέρνηση την οποία στηρίζει ο ίδιος ο κυρ Παντελής με την ψήφο του και τη νοοτροπία του.Εδώ μπαίνει η ψυχολογική παράμετρος και η τελική επιλογή γίνεται με μια λογική ‘better the devil you know’ επειδή άμα έρθουν οι ‘άλλοι’ μπορεί να έχω ίδια δικαιώματα με τον κάθε ‘πούστη’ και να πάρει δουλειά από το παιδί μου ο Πακιστανός.

16 Likes

και εδω μπαινει το ερωτημα για τις επομενεσ εκλογεσ. Ειναι αρκετο δυνατο επιχειρημα για να ψηφισεισ ΣΥΡΙΖΑ το να μην ξανακυβερνησουν τα σκουπιδια της δεξιασ?

NAI ξεκάθαρα.

Σίγουρα ο Σύριζα απέχει πολύ από το ιδανικό (φυσικά μην ξεχνάμε ότι ζούμε σε καπιταλιστικό φιλελέ κόσμο στον οποίο δεν έχεις και πάρα πολλά περιθώρια ελιγμών) αλλά είναι κάτι πολύ προτιμότερο από το μητσοτακέικο.

Η λογική “όλοι ίδιοι είναι” μας οδήγησε σε Κεραμέως, Κούλη, Βορίδη και δεν συμμαζεύεται.

5 Likes

Προσωπικά βρίσκω πολύ πιο οξύμωρο το να είναι κάποιος “φτωχός και δεξιός”, παρά “πλούσιος και αριστερός”. Δε λέω ότι δεν εξηγείται: εξηγείται και η ανάλυσή σου με βρίσκει σύμφωνο νομίζω στα πάντα. Απλώς, αν ψέγουμε κάποιον πλούσιο που δηλώνει αριστερός, τότε απορώ τι θα έπρεπε να κάνουμε με κάποιον φτωχό που δηλώνει δεξιός.

5 Likes

Ρε συ έχεις κάνει 3 edit και τελικά το έχεις σβήσει το σχόλιο :stuck_out_tongue:

Νόμιζα ότι ο Παντελής εννοεί κάτι άλλο αρχικά, μετά το άλλαξα και μετά διαπίστωσα πως πλέον με τον Παντελή να εννοεί αυτό που εννοεί δεν είχε κανένα νόημα το δικό μου σχόλιο γιατί τα ίδια λέγαμε και μετά το διέγραψα :rofl:

https://images.app.goo.gl/VtEYgz5WkX7ZLcJE6

3 Likes

Τελικά τι πας να ψηφίσεις και τι όχι, την ίδια βαρύτητα έχει, αφού δε μας αντιπροσωπεύει κανείς.

Να, ας πούμε τι διαφορά θα είχε αν δεν ήταν η Κεραμέως και ήταν κάποιος άλλος, δεν μπορώ να καταλάβω

Απαραίτητο disclaimer, σκατά στις φοιτητικές παρατάξεις, γιατί ως γνωστόν, οι μπαχαλακηδες είναι οι κύριοι υπεύθυνοι που δεν έχουμε 7 Silicon Valley στην Ελλάδα, όσο κι αν προσπαθούν οι ΔΑΠιτες να κάνουν PR στο Γκάζι μπας και έρθει κανένας επενδυτής.

3 Likes

Οι ΔΑΠιτες είναι ο καρκίνος των Πανεπιστημίων, τον οποίο κάθε φορά που τον αφαιρείς ξαναφυτρώνει. Οι δε ΚΝιτες είναι η σαπίλα των Πανεπιστημίων, κάθε φορά που προσπαθείς να τους πλησιάσεις η μπόχα σε απωθεί.

Προσωπικά, αν και πλέον 44, παραμένω ακόμα αηδιασμένος από όλο αυτό το πανηγύρι των φοιτητικών παρατάξεων. Δεν έβλεπα την ώρα και τη στιγμή να πάρω πτυχίο και να πάω στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό. Έχω πολύ λίγους φίλους από εκείνη τη περίοδο (edit: ενοείται όλοι τους εκτός παρατάξεων), ενώ μέχρι σήμερα διατηρώ επαφές με δεκάδες ξένους συμφοιτητές μου (Βέλγους, Τούρκους, Γάλλους, Ισπανούς, Αμερικανους και άλλους) από το μεταπτυχιακό. Μέχρι και κουμπαριά έχω με Βέλγους.

Όποιος έχει πρόβλημα με τις φοιτητικές παρατάξεις, ελπίζω να μην έκανε φίλους, σχέσεις ή ο,τιδηποτε άλλο κοινωνικό μέσα στον πανεπιστημιακό χώρο.

Είπαμε, το πανεπιστήμιο είναι μόνο για την ακαδημαϊκή γνώση, 8.45 αμφιθέατρο και καρφί σπίτι για διάβασμα μπας και δει άσπρη μέρα

Έχω 5 καλές φιλίες εκ των οποίων ο ένας είναι friend for life λόγω του Πανεπιστημίου. Δεν γνώρισα κανέναν από αυτούς λόγω φοιτητικών παρατάξεων, ισα ίσα που τις αποφεύγαμε όπως ο διάολος το λιβάνι. Όλες οι φιλίες που έκανα στα φοιτητικά χρόνια ήταν λόγω φυσιολογικής αλληλεπίδρασης στα εργαστήρια, στα διαλείμματα, τις εκδρομές και λόγω projects.

Εύχομαι ολική κατάργηση των φοιτητικών παρατάξεων ΧΘΕΣ.

Στις άλλες χώρες δηλαδή δεν κάνουν φίλους στο Πανεπιστήμιο? 🥲

4 Likes