Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Θα ήθελα να συναντήσω αυτόν που πληκτρολόγησε τα νούμερα στο “ρεπορτάζ”, να κάτσω λίγη ώρα να του επιχειρηματολογήσω γιατί είναι γαμωσπιτος και πώς του γαμιεται ο,τι έχει και δεν έχει.

Μη σταματήσουν πουθενά αφού έτσι θέλουν, μας σκίζουν ασάλιωτα και λένε κι άλλο

6 Likes

Πρωτον και καλυτερο, τα νουμερα ειναι κατασκευασμενα.
Δεν εχει καμια πρακτικη αξια αυτο το $7.4 το γαλονι ως ανωτατη τιμη.
Ειναι σα να λες οτι το σουβλακι στην Ελλαδα ειναι πανακριβο επειδη καποιος το πουλαει 8 ευρω.

Δευτερον, ο κατωτατος μισθος διαφερει ανα πολιτεια, και οπως πολυ σωστα μπορει να υποθεσει καποιος, ειναι πιο ψηλος απο $7.25 την ωρα στις πολιτειες που η βενζινη ειναι πιο ακριβη.

Στην Καλιφορνια, που εχει μακραν την πιο υψηλη τιμη στην βενζινη, ο κατωτατος μισθος ειναι $15 ανα ωρα, δηλαδη διπλασιος απο αυτον που γραφει το καθαρμα που εφτιαξε το αρθρο. Στην πολιτεια της Washington, ο κατωτατος μισθος ειναι στα $14.5. Στη Νεα Υορκη, στην οποια μαλιστα η βενζινη δεν ειναι οσο ακριβα οσο σε αλλες πολιτειες, ο κατωτατος ειναι στα $13.2 κ.ο.κ. Η μονη πολιτεια αναμεσα σε 50 πολιτειες στην οποια ο κατωτατος ειναι οντως στα $7.25 και παρολα αυτα βρισκεται στις πιο ακριβες τιμες οσον αφορα την βενζινη, ειναι το Idaho.

Minimum Wage - In Your State - MinimumWage.com

AAA Gas Prices

Και ας θυμηθουμε για μια ακομα φορα οτι $5 ανα γαλονι σημαινει 1,32 ευρω το λιτρο.

11 Likes

Ευχαριστώ για το fact checking, θα σε πάρω μαζί μου, σε περίπτωση που παρασυρθώ και μιλάω περισσότερο για τους τρόπους που του γαμιεται ο,τι έχει και δεν έχει, να πεις εσύ τα νούμερα

4 Likes

288605887_2182678581889943_4664817501684107982_n

Χάρης Ζάβαλος

20 ώρ. ·

Μνήμες της καταστροφής της Πομπηίας το 79 μ.Χ., τότε που ο Μητσοτάκης ήταν κατά πολλά χιλιάδες χρόνια αγέννητος, ξύπνησαν στην Εύβοια κ όχι οι μνήμες από πέρυσι όπου η άπνοια βοηθούσε την φωτιά να περάσει από Αγία Άννα Ροβιες κ πάλι πίσω Αγία Άννα κ ο Μητσοτάκης δεν φταίει σε τίποτα, άτυχος, άτυχος, άτυχος.
:stuck_out_tongue_closed_eyes:

14 Likes

Καλά αυτό με τις μάσκες που δεν είναι πλέον υποχρεωτικές ισχύει γενικότερα, όχι μόνο στην Ελλάδα (τα άρθρα είναι από Μάιο και Απρίλιο).

Επίσης,

Εδω δε φοραει σχεδον κανεις μασκα στο αεροπλανο, τι συζηταμε; Ο κοσμος ειναι χαζος.

9 Likes

Επίσης, όποιος κυκλοφορεί καθημερινά με το Μετρό θα έχει διαπιστώσει ότι το ποσοστό όσων δεν φοράνε έχει ανέβει πάρα πολύ (εγώ το τοποθετώ σ’ ένα 30% πάνω-κάτω / θυμίζω ότι είναι υποχρεωτική η χρήση, ε). Αν εστιάσουμε, δε, σε εφήβους και τουρίστες, εκεί μιλάμε για ακόμα μεγαλύτερα νούμερα. Για τα υπόλοιπα ΜΜΜ δεν έχω εικόνα.

8 Likes

Πως γίνεται να μην φοράς σε αεροπλάνο; Δεν είναι υποχρεωτικό; Δεν σε ελέγχουν; Ρωτάω ειλικρινά.

Για ΜΜΜ δεν έχω εικόνα, προσωπικά, αλλά δεν μου κάνει εντύπωση που δεν γίνεται έλεγχος, τουλάχιστον εδώ πέρα.

1 Like

Τίποτα πουθενά στα ΜΜΜ, επιβεβαιώνω. Επίσης, μετρό από τα απογεύματα και μετά, και φυσικά στα ΣΚ, έχει ανά δεκάλεπτο, και πατηκωνόμαστε σαν γαρίδες
(τι; αν έχει κλιματισμάχαχαχχαχαχαχααχαχ)

2 Likes

Εδω και κανα 2-3 μηνες (αναλογα την εταιρια), σταματησε να ειναι υποχρεωτικο, και σε Αμερικη και σε Ευρωπη. Απο τις χειροτερες αποφασεις που εχουν παρθει παγκοσμιως οσον αφορα το Covid-19. Οποτε δεν χρειαζεται να γινει κανενας ελεγχος, γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει αυτος ο κανονας πλεον.

Κατα 90% κολλησα Covid-19 πριν 2 βδομαδες, και συγκεκριμενα σε πτηση απο Aruba προς New York που ηταν 5 ωρες διαρκειας. Δεν ξερω αν το κολλησα στην πτηση ή στο αεροδρομιο που γινοταν της καριολαρας οσον αφορα τον συνωστισμο και τις απειρες ουρες για να περασουμε οχι 1, ουτε 2, αλλα 3 ελεγχους security.

Εγω εννοειται φορουσα μασκα σε ολοκληρη την διαδικασια, αλλα ενα σωρο ζωα δεν φορουσαν ουτε στο αεροδρομιο ουτε στο αεροπλανο, και συγκεκριμενα ο τυπος που καθοταν διπλα μου. Ενα ηρεμο σχολιο για οσους δεν φορανε μασκα μεσα στο αεροπλανο ειναι οτι τους γαμω τον χριστο και την παναγια και ευχομαι να κολλησουν κοβηντακι και να το περασουν με 7 μερες στο κρεβατι με πονολαιμο και ασταματητο βηχα.

6 Likes

Με βάση τα τρέχοντα δεδομένα, η ευχή σου είναι μάλλον απίθανο να πραγματοποιηθεί.

Εννοείται, αφού το καλοκαίρι δεν κολλάει

1 Like

Το ξερω, αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια

1 Like

Ελπίζεις δηλαδή σε μια νέα μετάλλαξη που θα είναι το ίδιο μεταδοτική αλλά περισσότερο νοσηρή;

Γουστόζικο.

Οχι, ελπιζω να περασουν βαρια το κοβηντακι οι ασυνειδητοι.
Ηταν προφανες απο το πρωτο μου μηνυμα. Μην το παιζεις χαζος, γιατι ξερω οτι δεν εισαι.

Ακόμα και αν δεν είναι υποχρεωτική πλέον, σε χώρους με συνωστισμό θεωρώ πως καλό είναι να φοράμε. Παρόλο που είναι πιο φλωρικες οι καινούριες μεταλλάξεις και είναι και καλοκαίρι (επίσημα από σήμερα) , ξέρω άτομα στα 30s τους που το κόλλησαν πρόσφατα και ταλαιπωρήθηκαν αρκετά. Συν τον παππού ή τη γιαγιά ξέρω γω που έχουν κάποιοι και φοβομαστε και για αυτόν

3 Likes

Ολες αυτες οι αποφασεις για τα αεροπλανα παρθηκαν γιατι καποιοι κακομαθημενοι δεν μπορουν να φορανε μασκα σε πτηση. Εγω την φορεσα στην 5ωρη πτηση και θα την φορεσω και στις 10 ωρες πτησης για Ελλαδα στα τελη Ιουλιου. Ασυνειδητοι και επικινδυνοι οσοι δεν φορανε στο αεροπλανο.

7 Likes

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να υπάρχει μια μετάλλαξη που είναι το ίδιο μεταδοτική αλλά περισσότερο νοσηρή και έχει τη δυνατότητα να κολλήσει αποκλειστικά και μόνο τους ανθρώπους που μπαίνουν στο αεροπλάνο χωρίς μάσκα

1 Like

Δεν ελεγχουν τιποτα και πουθενα. Ουτε πιστοποιητικα ουτε μασκες πολυ πριν αρθουν τα μετρα

3 Likes

Επειδή πέταξα και τον Μάϊο, τότε φορούσαν όλοι στο αεροπλάνο. Μάλιστα, σου έλεγαν να μην ανοίγεις και τον αεραγωγό που είναι πάνω από το κάθισμά σου. Από 1/6 και μετά καταργήθηκε η υποχρέωση γιατί νικήσαμε για μια ακόμη φορά τον κορονοϊό. Από τις πιο ηλίθιες αποφάσεις που έχουν παρθεί (όχι μόνο από την Ελλάδα, η Ελλάδα άργησε κιόλας σε σχέση με τους άλλους ηλίθιους).

1 Like