Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Χρησιμοποιώ καθημερινά λεωφορείο, μέτρο, προαστιακό.
Ειδικά στις νεότερες ηλικίες (16-24) σπάνια θα δεις μάσκα πχ σε λεωφορείο Κυριακή προς παραλία, θάλασσα κτλ γεμάτο από πιτσιρικαρια χωρίς μάσκα (μόνο Τραπ).
Προχτές ανέβηκα μετρό από Κάντζα με κόσμο από αεροδρόμιο, ελάχιστοι ήταν αυτοί με μάσκα. Στην δουλειά μου σε 2 μέρες άκουσα για 3 περιπτώσεις COVID, 2 συνάδελφοι και το παιδί άλλης συναδέλφου.
Και απορώ

  1. Είναι δυνατόν να μην υπάρχει έλεγχος εκεί που η μάσκα είναι υποχρεωτική; Αλλά εδώ είναι ανίκανοι να ελέγξουν για είναι εισιτήρια…στην μάσκα θα κολλήσουμε;
  2. Με τι έλεγχο μπαίνουν όλοι αυτό στη χώρα ;
  3. Το σύστημα υγείας θα είναι έτοιμο σε ένα ξαφνικό κύμα (sic) του κορωνοιου;
  4. Πόσο αντέχουμε πλέον όλοι μας ψυχολογικά σε αυτήν την κατάσταση; Γιατί σε συνδιασμό με τις συνολικές αυξήσεις γύρω μας ψυχολογικά εγώ προσωπικά έχω βαρεσει κόκκινο …
5 Likes

Το κόλπο είναι να φοράς μάσκα, να βήχεις πολύ έντονα κοντά σε αυτούς που δε φοράνε και αν σου πουν τίποτα να πεις “ναι είχα θετικό τεστ χθες το βράδυ, αλλά πέρασαν οι 5 μέρες καραντίνα που λέει ο νόμος” :sweat_drops: :sweat_drops: :sweat_drops:

7 Likes

Πέταξα πρόσφατα με την Eurowings και όπως γράφτηκε παραπάνω σε όλο το αεροδρόμιο σχεδόν κανείς δεν φορούσε μάσκα. Το ίδιο και στο λεωφορείο προς το αεροπλάνο όπου μας παστώσανε κανονικά. Φυσικά και φορούσα μάσκα σε όλη την διαδικασία.

Μπαίνοντας στο αεροπλάνο, όσοι δεν φορούσαν μάσκες (σχεδόν όλοι δηλαδή) τους σταματούσαν στην είσοδο οι αεροσυνοδοί λέγοντας τους πως στην πτήση αυτήν αποφάσισαν πως είναι υποχρεωτική η μάσκα. Πανηγύριζα από μέσα μου λέγοντας εύγε Eurowings! Όταν όμως πολλοί/ες λέγανε δεν έχω μάσκα μαζί μου, τότε ο αεροσυνοδός τους έδινε μια (από τις απλές)

  • Επιβάτης: Ευχαριστώ

  • Αεροσυνοδός: 2€ παρακαλώ :man_facepalming:

Από την μια επικροτώ την απόφαση της εταιρίας ώστε όλοι στο αεροπλάνο να φοράνε μάσκα, από την άλλη θα μπορούσαν να ειδοποιήσουν τους επιβάτες από πριν με ένα email, sms κάτι τέλος πάντων και όχι να βγάζουν έξτρα χρήματα πουλώντας μια μάσκα για 2€

5 Likes

Και εγω πεταξα τον Μαιο οταν υποθετικα ηταν υποχρεωτικη η μασκα- λιγοτερο απο το 50% των επιβατων φορουσε μεσα στο αεροπλανο.

1 Like

Το Μάιο που πέταξα με Sky express για Κέρκυρα. Κανένας έλεγχος μόνο μάσκες. Πιστεύω να μην γίνει τίποτα το χειμώνα και ακυρωθεί η πτήση για Αγγλία

Η καταστροφέας του δημόσιου σχολείου είναι ζάπλουτη όπως φαίνεται.

5 Likes

Το αυτοκίνητο των 3000 κυβικών μέτρων πού το παρκάρει; Σε κάνα ΟΑΚΑ;

8 Likes

Αυτό πάντως χωράει 3 κυβικά στρέμματα χρυσάφι, τσεκαρισμένο

image

3 Likes

Στο Χολαργό, παίρνει μετρο μετά

2 Likes

Μεσα στην αγωνια για την ζωη ενος παιδιου χωραει και μια διαφημιση στο μετσοβο και μαλιστα με βιντεο

Μονο ψοφος

2 Likes

Εχω adblocker και το εκλεισα για να δω τι διαφημιση θα μου πεταξει. Δεν καταλαβα οτι το εγραψες κυριολεκτικα. Κριμα το κλικ που εδωσα.

Δεν ξέρω αν σήμερα το πιο τραγικό που διάβασα ήταν αυτό για τους μετανάστες στην Ισπανία, το πνιγμένο παιδί στο Μέτσοβο ή τον άλλον που τον σκότωσαν στο ξύλο στη Ραφήνα.

Κάπου ένα στοπ, γαμώτο.

(Καλά, το ξέρω ότι άσχετα το ένα με το άλλο, άλλα κάπως σαν πολύ θανατικό μαζεμένο σε λίγες ώρες).

2 Likes

Ναι πριν λίγο διάβαζα για το περιστατικό στη Ραφήνα. Τραγικό. Και το ακόμα πιο τραγικό θα είναι αν η αστυνομία δεν καταφέρει να συλλάβει τους δράστες. Εδώ δεν μιλάμε για πληρωμένα συμβόλαια θανάτου της Greek Mafia που ξέρουν να καλύπτουν τα ίχνη τους. Εδώ μιλάμε για καυγά σε μπαρ που κάποιοι σκότωσαν έναν άνθρωπο εν ψυχρώ και έφυγαν σαν κύριοι.

4 Likes

Όλα τα ΤΨΡΜ δεν ειναι αρκετά πλέον

6 Likes

3 Likes

Ε καλά, δεν φταίει ο άνθρωπος. Προφανώς δεν μπορεί να γνωρίζει το ποιόν της Υπουργού θρησκευμάτων και ιδιωτικής παιδείας.

6 Likes

Είδε βυζάρες και χώθηκε ο αλητήριος

4 Likes

Μλκ μου μοιάζουν

1 Like

Και οι δύο σου μοιάζουν?

8 Likes

Πού τις είδε; Καλυμμένη μέχρι τη μούρη είναι σαν από το Handmaid’s Tale.