Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

:stuck_out_tongue_closed_eyes:

tammy-melissa-mc-carthy

(προβληματίστηκα αν πρέπει να κάνω έντιτ, αλλά για να μην παρεξηγηθούμε, η ανάγνωση ανάμεσα στις γραμμές δεν απευθύνεται φυσικά στον φίλτατο @The_Black_League. Κοινώς, όλοι μαζί τη γαμήσαμε.)

11 Likes

3 Likes

Αν δεν θες να πας δωρεάν όλη τη διαδικασία (με ό,τι αυτό συνεπάγεται από άποψη χρόνου και διαθεσιμότητας), όπως διαμορφώθηκε με τον ΠΓ, τότε πας στο γιατρό που ξέρεις, τον πληρώνεις και σου συνταγογραφεί (με επιφύλαξη, ξαναλέω, δεν θα πληρώσεις το penalty στα φάρμακα, βάσει όσων μου μετέφεραν, με την προϋπόθεση, όμως, να είσαι γραμμένος στο σύστημα του ΠΓ).

Επίσης, θεωρητικά πάντα, εάν ενταχθείς στον ΠΓ, έχεις προτεραιότητα στο να κλείσεις ραντεβού σε Δημόσιο νοσοκομείο.

Το πρόσωπο (ανήκει στον ιατρικό χώρο) που μου μετέφερε τις πληροφορίες για το ζήτημα του φαρμακευτικού penalty, αν πας απευθείας σε γιατρό, αγνοώντας τη διαδικασία του ΠΓ, μού είπε επίσης πως θεωρεί ότι μάλλον θα πάει “άπατο” το όλο “εγχείρημα” και πολύ σύντομα, μάλιστα.

1 Like

Εδώ Ελβετία πάντως εγώ επέλεξα να έχω ΠΓ. Πρέπει να προγραμματίζεις λίγο μπροστά τα ραντεβού, αλλά όποτε είχα κάτι πιο επείγον με δέχτηκε σχετικά πιο γρήγορα (εντός 2-3 ημερών) ή σχετικά αμέσως με τηλέφωνο/email. Βολεύει από την άποψη πως εγώ γιατρός δεν είμαι και έτσι ο ΠΓ με καθοδηγεί. Έχει το ιστορικό μου, μου γκρινιάζει όποτε παχαίνω, και κάνω εκεί βασικές αιματολογικές εξετάσεις όποτε χρειαστούν και εμβόλια (π.χ. γρίππης). Τον πρώτο καιρό με έστειλε σε κάποιους πανάκριβους εξωτερικούς συνεργάτες. Π.χ. σε κλινική με ιστοσελίδα μόνο στα αγγλικά και ρώσικα, όπου όσες δούλευαν εκεί μέσα ήταν έτοιμες για catwalk σε Victoria Secret’s show. Αλλά όταν είδα πως πλήρωσα 2.5 φορές επάνω τις τιμές του πανεπιστημιακού νοσοκομείου (μέχρι και 10€ για ένα πολύχρωμο handsaplast που μου έβαλαν), της το είπα και τις υπόλοιπες εξετάσεις με έστειλε στο πανεπιστημιακό να τις κάνω μαζί με τις γιαγιάδες και τους παππούδες. Πέφτει και σε εμένα λόγος ως προς του πού θέλω να με στείλει η ασφαλιστική μου για να κάνω τις εξετάσεις

Ναι, ρε boy. Δεν υπήρξε καν τέτοια σκέψη εκ μέρους μου.

Anyway, εγώ να βοηθήσω θέλω να βγει μία άκρη για όλους, καθώς με απασχόλησε πρόσφατα. Όσοι επιθυμείτε να εντρυφήσετε, βοηθάω περαιτέρω, λέγοντάς σας ότι ο επίμαχος νόμος είναι ο 4931/2022 και η απόφαση που εξειδικεύει τα (αντι)κίντρα η Αριθμ. Γ1α/Γ.Π.οικ. 35161 (ΦΕΚ 3020/Τεύχος Δεύτερο/16.06.2022).

Η εγγραφή στο “θεσμό”, όντως καλείται υποχρεωτική @RiderToUtopia, αλλά όλο το μεγάλο ζήτημα είναι στο δεύτερο ΦΕΚ, με την εξειδίκευση των (αντι)κινήτρων. Δεν είναι ξεκάθαρο αν κάποιος, όντας γραμμένος στη διαδικασία του ΠΓ, αλλά παρακάμπτοντάς την (ήτοι πηγαίνοντας απευθείας σε μία ειδικότητα και παίρνοντας τη συνταγή από εκεί), θα έχει penalty (αυτός που ρώτησα εγώ, θεωρεί πως δεν θα υπάρχει penalty). Το σημαντικό σημείο είναι το: “ΙΙΙ. Εάν ο πολίτης δεν τηρεί το σύστημα των Παραπομπών και δεν είναι εγγεγραμμένος σε προσωπικό ιατρό, τότε συντρέχουν στο πρόσωπό του σωρευτικά οι συνέπειες «αντικίνητρα» τόσο της περ. Ι.Β., όσο και της περ. ΙΙ.Β.”.

Ένας νομικός, ρε παιδιά!

2 Likes

Πονάτε πλεμπαίοι;

7 Likes

Δεν είναι υπουργός, είναι ηθοποιός

6 Likes

11 Likes

Υπάρχουν διάφοροι λόγοι να κράξεις το Μηταράκη, σίγουρα όχι επειδή έκανε ένα guest πέρασμα 15 δευτερολέπτων σε μια σειρά.

Δηλαδή αυτοί που κράζουν στο τουίτερ, αν στην ίδια είδηση αντί για Μηταράκης έλεγε Σάνα Μάριν, είναι σίγουρο ότι θα την αποθέωναν.

2 Likes

Υπάρχουν διάφοροι λόγοι να κράξεις τον Μηταράκη, σίγουρα ένας από αυτούς είναι το καραγκιοζιλίκι που έκανε με το να παραστήσει τον “ηθοποιό”. Αν στην ίδια είδηση έλεγε “Γιάννης Μουζάλας” ή “Τασία Χριστοδουλοπούλου”, έχω φοβερές απορίες για το τι ακριβώς θα γραφόταν (hint: δεν έχω απορίες και ορθώς θα γραφόταν ότι θα γραφόταν). Ακόμα καλύτερα, σχεδόν εύχομαι στην ίδια είδηση να έγραφε “Άδωνις Γεωργιάδης”…

2 Likes

Εγώ πάντως θα του συνιστούσα να χάσει κανα κιλό γιατί ανησυχώ για την υγεία του

1 Like

13 Likes

Έχει φάτσα “Are you talking to me?” πάντως.

2 Likes

Τι κατρακύλα είναι αυτή ρε? Πραγματικά, παραδέχονται ότι δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους και περνάνε τις λειτουργίες του κράτους στον πολίτη και την καλή του διάθεση? Είχα ανεβάσει και παλιότερα, ότι στο αεροδρόμιο είχαν καμπάνια Apodeixi Please για να ζητάνε οι τουρίστες απόδειξη.

Απίστευτα ξεφτυλίκια

5 Likes

Πονατε πλεμπαιοι που ο Ηγετης μας ειναι κατι σαν μετενσαρκωση του John Lennon;

11 Likes

Αμπε ροντ Αμπελαλε,χάθηκε ταξιδιώτης σε παραφροσύνη,ο οποίος περνάει οποία διάβαση βρει με κόκκινο με την προϋπόθεση να τον τραβάνε φωτογραφία…:grin:
Ηηηημαρτον χαχαχα

1 Like

Πάντως να πω εδώ ότι ο Οικονόμου αν ψοφήσει με άσχημο τρόπο θα πάρω μια ευχαρίστηση και ας πρέπει να το κοιτάξω αυτό

8 Likes

Υπονόμου λέγεται ο άνθρωπος

10 Likes

Ελα, το εφτιαξα

Αυριο θα κανω κατι βολτες με το αυτοκινητο στο Μανχαταν… αν πετυχω Μητσοτακη, τον παταω, τι λετε? Αξιζει ισοβια?

6 Likes