Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

double post:

όποιος θέλει να ξεράσει πρωινιάτικα, εμετικό σόου Πορτοσάλτε-Οικονόμου και σια

edit: το ύφος του Σβέρκου στο 3:20 όλα τα λεφτά…

2 Likes
2 Likes

Γουρούνια και φασίστες. Θέλουν νεκρούς και το δείχνουν σε κάθε ευκαιρία.

6 Likes

Και σήμερα πρωί ο ΣΚΑΙ περνάει αγιασμό την αστυνομία με διάφορα ρεπορτάζ συλλήψεων μιλώντας για τον επαγγελματισμό των αστυνομικών.

12 Likes
12 Likes

Θανάσης=ψυχάρα και μουσικάρα

6 Likes

Fcx6--6WIAEz3bc
Τέτοια ώρα μόνο εγώ κι ο quintom κάνουμε εμετό με τη φωτό αυτή. Τώρα εσείς Ελλάδα που θα τη δείτε συγνώμη για την πρωινή αναγουλα που σας φέρνω με το ποστ αυτό.

Κατά τα άλλα ΤΨΡΜ…

4 Likes

6 Likes

7 Likes

Και η Μάρθα Καραγιάννη :cry:

1 Like

Τι παιζει με αυτη την καινουρια παπαρια των αριστων, τον “προσωπικο γιατρο” που ειναι και υποχρεωτικος κιολας? Μπηκα στην πλατφορμα και ολοι οι γιατροι του δημου και ολων των καπως κοντινων δημων ειναι ηδη μη διαθεσιμοι

2 Likes

Ισως να μην εισαι αρκετα αριστος…

7 Likes

Εντωμεταξυ εγω ειμαι παραξενος και καχυποπτος ή το ολο εγχειρημα θα κανει τοσο περιπλοκο και χρονοβορο το να πας σε ενα (ορθοπεδικο, ωριλα, οτιδηποτε) γιατρο αν δεν περασεις απο τον ΠΓ (ετσι διαβασα θα λειτουργει και αν το καταλαβα καλα- σαν το GP στην Αγγλια στο κωλοσυστημα τους και εκει) που ειναι οτι πρεπει για νεοφιλελε καταστασεις και γλεντι των ιδιωτικων?

1 Like

Πω πω τους καριοληδες πανε να κανουν κι εκει αυτο που ισχυει εδω? Ενα τεραστιο λομπι γαμω τον χριστο τους… καπως ετσι ειναι η φαση εδω, πρεπει να εχεις γενικο παθολογο για να σου δινει referrals να πας σε οποιοδηποτε αλλον με ειδικευση. Θα αφησει τιποτα ορθιο αυτο το αρχιδι ο Κουλης τελικα?

3 Likes

Απλα να παραθεσω πως καποτε στην Αγγλια οταν εμενα εκει χρειαστηκε να περιμενω 10 μερες για να υπαρχει διαθεσιμο ραντεβου στο GP μου για να μου δωσει ενα χαρτι με το οποιο εκλεισα ραντεβου για δερματολογο που το πρωτο διαθεσιμο ηταν 7 μερες μετα. 17 μερες μετα το εγκαυμα που ειχα παθει (ευτυχως οχι εκτεταμενο) δεν πηγα ποτε γιατι δεν ειχε κανενα νοημα πλεον

8 Likes

Οριακα Monty Python - The Meaning Of Life η φαση που περιγραφεις, με την γραφειοκρατια.

(αισχος ταινια btw, don’t @ me)

2 Likes

Έχεις καταλάβει να προμοτάρεται κάτι διαφορετικό σε οποιονδήποτε τομέα με τους άριστους;

10 Likes

Νομίζω ότι δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά το μεγάλο “τυρί” είναι στο ότι αν δεν γραφτείς, θα έχεις επιβάρυνση στο φαρμακευτικό κόστος (αν το έχω καταλάβει σωστά/δεν το λες και πολύ απλό).

Αυτή ήταν κι εμένα η απορία μου.

Ρωτώντας, έχω λάβει την απάντηση ότι προφανώς και μπορείς να πας οπουδήποτε ιδιωτικά, χωρίς κανένα θέμα, με την αντίστοιχη χρηματική επιβάρυνση, βέβαια.

Αν θες να πας μέσω της διαδικασίας του ΠΓ (και να επισκεφτείς είτε γιατρό με ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο, είτε γιατρό ο οποίος έχει ενταχθεί στο θεσμό του ΠΓ), ναι, πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία με την παραπομπή του ΠΓ απ’ ό,τι μου είπαν και δεν θα έχεις, προφανώς, και χρηματική επιβάρυνση. Βέβαια, το τι σημαίνει αυτό από άποψη χρόνων και διαθέσιμων ραντεβού, είναι ένα θέμα. Επίσης, η ένταξη των γιατρών στο σύστημα του ΠΓ είναι προαιρετική απ’ όσο γνωρίζω (και δεν δείχνουν ιδιαίτερη ζέση απ’ όσο ακούγεται, παρά τα “κίνητρα” του Κράτους).

Το μεγάλο θέμα για εμένα είναι αν θα πληρώνεις το penalty στη φαρμακευτική δαπάνη, αν κι εφόσον πας σε ιδιώτη γιατρό και σου συνταγογραφήσει, όντας, όμως, γραμμένος στη διαδικασία του ΠΓ. Η απάντηση που πήρα και μεταφέρω με επιφύλαξη είναι ότι άπαξ και είσαι γραμμένος στο σύστημα του ΠΓ, δεν έχεις penalty στο φαρμακευτικό κόστος, ανεξαρτήτως του πώς προέκυψε η συνταγή (είτε από ιδιώτη γιατρό, είτε από τη διαδικασία επίσκεψης στον ΠΓ και της -τυχόν- παραπομπής του σε άλλη ειδικότητα).

Και καλά, το σύστημα του ΠΓ στοχεύει στο να αποσυμφορηθούν τα ραντεβού στα δημόσια νοσοκομεία και οι επισκέψεις στα εξωτερικά ιατρεία χωρίς λόγο (απλά το αναφέρω, δεν το υιοθετώ).

2 Likes

Και εγω αυτο εχω καταλαβει, και γι αυτο γραφτηκα και σε ενα γιατρο που δεν ξερω καν, αρκετα μακρυα μου, αφου δεν υπαρχει κανενας κοντινος διαθεσιμος. Υπαρχει η δυνατοτητα μια φορα το χρονο να τον αλλαζεις, οποτε θα εχω το νου μου μηπως εμφανιστει διαθεσιμος καποιος πιο κοντινος ή που να τον/την γνωριζω.

Η λεξη κλειδι ειναι το και καλα :smiley:

2 Likes