Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Καλά ούτε εγώ ήξερα ότι έχει εφαρμοστεί και στην Ελλάδα, και μένα μου έκανε εντύπωση όταν το διάβασα.

Στο gazzetta στο facebook οι περισσότεροι είναι με το μέρος του Βολιώτη πατέρα όπως βλέπω στα σχόλια.

download

4 Likes

Ε ναι κύριε μου, έχω προβλημα να είμαι by default γονέας 2 (“μαμάκα σε αγαπώ όσο τίποτα” κλπ), που να πάω να κοιταχτώ, λέγε τώρα! :joy:

1 Like

Χαχα, έτσι όπως το θέτεις και εγώ ξεκάθαρα γονέας 2 είμαι :rofl:

Γονέας “Γ” προβλέπεται ή οι τριπλέτες είναι ακόμα ταμπού;

6 Likes

Το μουνί του β’ γονέα του.

5 Likes

Δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει ο γονέας β…

2 Likes

Χάλασες το αστείο γιατί το post μου ήταν σεξιστικό ρε κι ‘έβαλα τον Α’ ως (Alpha) Male.

Του Α-Β, ας μην κολλάμε σε λεπτομέρειες (αν και καταρχάς, έχεις δίκιο).

1 Like

Σε προσγειώνω στην πραγματικότητα… όπου οι “Α males” σου είναι στην κατηγορία Β :smile:

ΥΓ @RiderToUtopia 2 απορίες: η μία πιο σοβαρή (επειδή με αφορά), την ονοματοδοσία την κάνατε μέσω gov.gr ?
Και η δεύτερη απορία… είχες τα κότσια να δηλωθείς ως 2ος; :stuck_out_tongue_winking_eye:

Βιολογικά να το πάρεις, μόνο 2οι μπορούμε να είμαστε και αν μας κάνουν τη χάρη.

1 Like

Ναι, μέσω gov. Εδώ έχει οδηγίες

Θεωρητικά είμαι γονέας 1, αλλά πρακτικά όταν πάει να φύγει η “γονέας 2” κλαίει ο μικρός, οπότε μάλλον εγώ είμαι ο 2 :rofl:

1 Like

Να καταγγείλω το gov.gr (έκανα μία δοκιμή πριν λίγο) ότι όταν πάω να κάνω την αίτηση για ονοματοδοσία, στο πρώτο βήμα με ρωτάει αν είμαι ο πατέρας ή η μητέρα :smile:

1 Like

Πέρα από την πλάκα και το τρολαρισμα , που κι αυτό καλό είναι, υπάρχει από πίσω το πολύ σοβαρό θέμα υιοθεσίας ή μη παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια, με το οποίο προσωπικά είμαι σύμφωνος. Συνοπτικά το επιχείρημα (αν το έχετε προσέξει μόνο για μουσική ψήνομαι να γράφω σεντόνια και αυτό σπάνια ) είναι πως 100 φορές καλύτερα μια καλή οικογένεια ομόφυλων γονέων παρα μια κακή ετεροφυλων, ή τα ορφανοτροφεία, για μερικά από τα οποία έχω ακούσει για πολύ κακές συνθήκες από κοινωνική λειτουργό του πολύ στενού μου περιβάλλοντος

7 Likes

Έχω υπογράψει ως γονέας Α. Το είδε η γυναίκα μου και τσαντίστηκε. Ήθελα να είναι εκείνη η Α και εγώ ο Β. Της λέω, εγώ αποκλείεται να γίνω Β. Εσύ είσαι η Β και εγώ ο Α. ΤΕΛΟΣ. Η κατάσταση ξέφυγε. Τώρα είμαστε στα δικαστήρια.

Λέμε και καμια μαλακία να περάσει η ώρα

Υπάρχουν περιπτώσεις ομόφυλων ζευγαριών που υιοθετούν παιδιά με σκοπό να τα κακοποιήσουν. Όπως αυτή εδώ η πολύ πρόσφατη περίπτωση.

Όπως λέει και στην περιγραφή του βίντεο “the case highlights problems of sexual abuse in adoption”.

Φιξντ

12 Likes

Προφανώς και ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν έχει να κάνει με το πόσο ελεεινά μουνόπανα μπορεί να είναι οι γονείς και φαντάζομαι και ο bostonflesh δεν είχε πρόθεση να θίξει.
Βασικά, πρέπει να δουλεύουν πολύ καλά και πριν και μετά την υιοθεσία και για πολλά χρόνια οι κοινωνικές υπηρεσίες ως προς τον έλεγχο αυτών των οικογενειών για να αποφεύγονται τέτοια φαινόμενα.

5 Likes

Fixxxed
Έχει σημασία ποιος είναι τι, αν 2 άνθρωποι αγαπιούνται?

9 Likes

Γιατι να θελει κοτσια να δηλωθεις ως Γονεας Β΄ ?

Καποιοι γονεις ειναι γονεις Γ-Τ σιγουρα παντως

Δε θα πω ψεματα, διαβασα την ειδηση πολυ νυσταγμενος, και αρχικα νομιζα οτι αυτος που παραπονεθηκε ηταν καποιος σιχαμενος τραγοπαπας με το ονομα Πατερας Βολιωτης :skull:

4 Likes

Χαχα, κλαίω :joy:

1 Like

Ξέρει αυτός, τι πετάγεσαι;

Όταν πρωτοδιάβασα την είδηση, δεν ήμουν νυσταγμένος, αλλά νόμιζα ακριβώς το ίδιο :grimacing: