Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Το ξέραμε από την πρώτη μέρα της καλοκαιρινής μας άδειας. Στο στοίχημα είχε κλειδώσει στο 1.05. Το θέμα για μένα είναι ότι ο κόσμος χωρίζεται στους μεν και στους δε, παιχνιδάκι για αυτή την κυβέρνηση και για τα αραχνα σχέδιά της. Και επιτέλους, κάποια στιγμή, όταν διαμαρτύρεται ο νοσηλευτής πρέπει να τον υποστηρίξει και ο δάσκαλος. Όταν ξεσηκώνεται ο εργάτης στα διυλιστήρια, πρέπει να τον υποστηρίζει ο οδοκαθαριστης. Και όταν αντιδρά ο σερβιτόρος, πρέπει να συνδράμει και ο πυροσβέστης.

13 Likes

Δυστυχώς στη συγκεκριμενη περιπτωση ο κοσμος δεν χωριζεται απο την κυβερνηση. Ο κοσμος χωριζεται σε λογικους και σε αυτους που ειναι για τον πουτσο( εξαιρεση φυσικα αποτελουν αυτοι που για λογους υγειας δεν μπορουν να εμβολιαστουν)

3 Likes

Μιας και είσαι υγειονομικός, θα μ’ ενδιέφερε ν’ ακούσω περαιτέρω την άποψή σου για κάποια από αυτά που γράφεις και συζητιούνται γενικά. Δεν απαιτώ απόλυτες θέσεις ή απαντήσεις -από την άποψη ότι ούτε εγώ κατέχω τέτοιες (παρ’ ό,τι θα το ήθελα), πράγμα που με δυσκολεύει γενικά να διατυπώσω μία στιβαρή άποψη επί του ζητήματος.

Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας που ν’ αμφισβητεί ότι επί ενάμιση χρόνο το υγειονομικό προσωπικό σήκωσε το πιο βαρύ κόστος αυτής της ιστορίας, κι ότι του αξίζουν πολλά παραπάνω από υποκριτικά χειροκροτήματα σε μπαλκόνια. Του αξίζει να δουλεύει με ανθρώπινα ωράρια, να μη γίνεται λάστιχο, να νιώθει ότι πληρώνεται επαρκώς για ό,τι κάνει, να μη θεωρείται αναλώσιμο προσωπικό, να μη βλέπει κέντρα υγείας να κλείνουνε κλπ. κλπ. Όλοι ξέρουμε ότι τίποτα από τα παραπάνω δε γίνονται. Ως εδώ όλα καλά (λέμε τώρα).

Μιλάς για μία πλειοψηφία συναδέλφων που αρνούνται τον εμβολιασμό λόγω ελλιπούς και ενημέρωσης και αυταρχικότητας. (Παρένθεση εδώ: δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, ούτε χρησιμοποιώ τον όρο “ψεκασμένοι” γενικά. Παρ’ όλα αυτά μπορώ και διακρίνω μέσα σ’ αυτό το συνονθύλευμα εθνικιστές που ανησυχούν για το ελληνικό DNA τους, χριστιανούς που δε θέλουν μία Νέα Τάξη Πραγμάτων να τους χαλάσει την παλιά καλή τάξη πραγμάτων μάλλον, περιθωριακούς “αναρχικούς”/“αυτόνομους” που θεωρούν ότι καταπατούνται βασικές αστικές ελευθερίες, και πιθανώς άλλους που δε γνωρίζω. Π.χ. δεν συγκαταλέγω ανάμεσα τους κόσμο που φοβάται. Κυρίως γιατί δεν έχω πετύχει, μέχρι τώρα, κάποιο πανό/κείμενο που να μιλά με αυτούς τους όρους -και δύσκολα μπορώ να φανταστώ τέτοιον κόσμο να κατεβαίνει σε πορεία π.χ. Επίσης ομολογώ ότι δεν έχω πλήρη εικόνα για την αριστερά, ωστόσο νομίζω ότι δεν έχει καμία ανάμειξη -το ακριβώς αντίθετο μάλλον). Προφανώς και, με βάση την εμπειρία, υπάρχουν και υγειονομικοί αριστεροί, και φασίστες και αναρχικοί. Ακόμη, με την κοινή λογική, θα έλεγα ότι οι υγειονομικοί έχουν το “προνόμιο” (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) να έχουν άμεση και γρηγορότερη πρόσβαση σε όλες αυτές τις επιστημονικές έρευνες, τα papers, τις στατιστικές, τον λόγω των συνδικαλιστικών σας οργάνων, ακόμη και τις ανεπίσημες συζητήσεις μεταξύ συναδέλφων ενάμιση χρόνο τώρα, με αποτέλεσμα να έχουν σίγουρα μία καλύτερη εικόνα από όλους εμάς τους ανίδεους (και δεν το λέω ειρωνικά αυτό, κυριολεκτικά το λέω) που ή πρέπει να κρεμόμαστε απ’ τα αρχίδια του κάθε Τσιόδρα ή να ψάχνουμε διάφορα FAQs στο Youtube και σε άλλα sites για να πάρουμε σύντομες, μα περιεκτικές, απαντήσεις σε ερωτήματα τύπου “τι είναι αυτό το mRNA;” κλπ., μπας και βγάλουμε μία άκρη. Τέλος, αν δεν κάνω λάθος, είχατε την τύχη/ατυχία να είστε ο πρώτος επαγγελματικός κλάδος με πρόσβαση στα εμβόλια. Μήνες πριν και χωρίς κανένα αυταρχικό μέτρο αρχικά, αν θυμάμαι καλά.

Με βάση τα παραπάνω, αναρωτιέμαι πραγματικά (και το λέω με πραγματική δόση απορίας, ελπίζω να γίνεται σαφές το ύφος μου) πόση ελλιπής ενημέρωση υπάρχει στον κλάδο σας ώστε να δικαιολογείται ένα ποσοστό (δεν έχω ιδέα, βέβαια, πόσο) αντίθεσης στο εμβόλιο λόγω αυτής. Ακόμη, αναρωτιέμαι αν και η αυταρχικότητα, όπως λες, είναι επαρκής λόγος, μιας και το “αντίδραση για την αντίδραση” σίγουρα δεν πείθει κανέναν, μα κι επειδή έχει περάσει κι ένα εύλογο χρονικό διάστημα από την έναρξη των (μη-υποχρεωτικών, τότε) εμβολιασμών.

Π.χ. παρατηρώντας πριν λίγες εβδομάδες μία συγκέντρωση υγειονομικών εδώ πάνω στη Θεσσαλονίκη, σίγουρα οι δηλώσεις και τα συνθήματα που κυριαρχούσαν ήταν αυτά ενάντια στις απολύσεις κλπ., μαζί με μία (απλή και χλιαρή, θα έλεγα) προτροπή στον κόσμο να εμβολιαστεί. Ωστόσο στην ντουντούκα κυριάρχησαν κι άλλες φιγούρες που π.χ. άρχισαν να ωρύονται ότι “μέσα στις επόμενες εβδομάδες θα βγάλουμε τ’ αποτελέσματα της έρευνάς μας ότι εμβόλια δεν είναι ασφαλή” κλπ. κλπ. Αυτό εγώ δεν μπορώ να το τοποθετήσω ούτε στην “ελλιπή ενημέρωση”, ούτε στην “αυταρχικότητα”. Το τοποθετώ στη συνωμοσιολογία, γιατί εκεί ανήκει.

Δεν μπορώ να διανοηθώ να υπάρχει μία πολιτική εκβιαστικών απολύσεων, κι εγώ να μην είμαι δίπλα σ’ αυτόν που απολύεται. Παρ’ όλα αυτά, και το λέω ίσως με μία δόση ντροπής και βαριά καρδιά, μέχρι στιγμής, ιδίως από το χώρο των υγειονομικών, όπως λες, δεν έχω δει κάποια κινητοποίηση (ιδίως με μαζικούς όρους) που να προσπαθεί να σπάσει τον φόβο που κυριαρχεί, να τα βάλει με τον εθνικιστικό παροξυσμό, να αμφισβητήσει την παντοδυναμία του ίδιου του επαγγέλματος, ώστε αφού κάνει όλα αυτά εγώ να δω καθαρά και ξάστερα το γιατί λέει “όχι στον υποχρεωτικό εμβολιασμό”. Βλέπω απλά μία κριτική στην κατάντια της δημόσιας υγείας, η οποία υπήρχε κι από πέρυσι, αλλά αυτό δεν έκανε τους γιατρούς π.χ. να μη φοράνε μάσκες ή προστατευτικά μες στα νοσοκομεία (ή, τέλος πάντων, να εναντιώνονται σ’ αυτά). Πάρα πολύ σωστά όλα αυτά που λέτε και που είπαν κι άλλοι. Για την ιδιωτικοποίηση, για τις καμπάνιες “μένουμε σπίτι”, για τα “μπρος-πίσω”, για τις τραγελαφικές επιλογές. Η απάντηση σ’ αυτά τι είναι; Γυρίζουμε τον χρόνο πίσω; Εξίσου τραγελαφικές (ή τραγικές) επιλογές; Αντίδραση στην αντίδραση;

Ήρεμα ρωτάω, που λέει και το γνωστό σλόγκαν.

4 Likes

Κανεις λαθος ρε, ο πρωτος επαγγελματικος κλαδος που ειχε προσβαση ηταν οι πολιτικοι και λιγα ψιλο-σογια τους.

5 Likes

Εσυ στοιχεια εχεις που να στηριζουν το επιχειρημα σου οτι ειναι “ελαχιστοι”? Οχι. Τι θα κανουμε τωρα, θα ζηταμε στατιστικες ερευνες για καθε προταση που γραφουμε?

Ειναι μερος του προβληματος και πρεπει να αναφερθει.

Μπερδευεις το αιτιο με το αιτιατο. Διαβαζω και κρινω αυτα που λετε, και ως εκ τουτου βγαζω το συμπερασμα οτι μερικες φορες τα βλεπετε πολυ ρομαντικα καποια πραγματα, και δηλωνω την ξεκαθαρη διαφωνια μου για την πιστη που εχετε στον τυχαιο ανθρωπο. Δεν εχω καθολου πιστη στον μεσο ανθρωπο παγκοσμιως, και αυτο το στηριζω στο ποιον εβγαλαν προεδρο οι Αμερικανοι το 2016, στον αριθμο των ψεκασμενων (γκρουπακια με χιλιαδες ατομα στο FB ειναι σιγουρα στοιχειο που ομως μαλλον δε θα δεθχεις), στο ποιον εχετε προεδρο εκει τωρα, και σε 1002 παραδειγματα που μπορω να αναφερω για το πως οταν οι μαζες ανθρωπων παιρνουν αποφασεις, ε πολλες φορες τα γαμανε ολα.

Συγγνωμη για τον χαρακτηρισμο, δεν επρεπε να το πω αυτο.

Ειμαστε 2-1 στις ειρωνειες αν μετραμε σκορ ομως ε?

Για αναπτυξε το αν μπορεις λιγο αυτο, γιατι σε ολα οσα εγραψες απο τα αλλα ειμαι σε πληρη συμφωνια (προφανως) και ιδιαιτερα σε αυτο περι ιδιωτικοποιησης της υγειας, το οποιο ειναι δυστυχως απλα εμετικο και ελπιζω να μην τους περασει ποτε.

Απο κει και περα, τι δικαιολογια μπορει να εχει καποιος που δουλευει στον τομεα της ιατρικης και της νοσηλευτικης να μην κανει πλεον το εμβολιο, τον Σωτηριο μηνα Σεπτεμβριο του Σωτηριου ετους 2021? Αυτο περι αυταρχισμου το προσπερναω, θελω να πιστευω οτι δεν εχουμε ατομα υπευθυνα για τις ζωες αλλων που να συμπεριφερονται σαν 4χρονα και να λενε “με βαζουν με το ζορι να το κανω, ε δεν το κανω” οπως ο ανιψιος μου οταν θελει να τον βαλει για υπνο η μανα του κι οχι ο πατερας του, και καταληγει να κοιμαται μισος στον καναπε μισος χυμενος στο πατωμα.

Η ενημέρωσή μας όσο περίεργο κι αν ακούγεται, ήταν εξ ιδίων και κυρίως από το διαδίκτυο. Τα συνδικαλιστικά όργανα που αναφέρεις κινούνται ως επί το πλείστον σε κομματικούς ρυθμούς και είναι η μεγάλη πληγή του κλάδου: χωρισμένα και με διάθεση το ένα να θάβει το άλλο. Αν κάνει κάτι η ΠΟΕΔΗΝ, κουνιέται η ΕΝΕ. Τα έντυπα ενημέρωσης φτάνουν στα χέρια μας με ρυθμούς χελώνας, ο Τσιοδρας ήταν και για μας πηγή ενημέρωσης. Και συνήθως λαμβάνουμε τα έντυπα αυτά, πχ στις 26 Αυγ. με ημερομηνία δημοσίευσης 15 Ιουλ. Ο νοσηλευτικος χώρος είναι διαιρεμένος εδώ και χρόνια, θεωρώ ότι μια μαζική κινητοποίηση είναι ανέφικτη προς το παρόν και για αυτό θα μας δεις να εντασσομαστε σε πορείες με κάθε καρυδιάς καρύδι. Επίσης, να τονίσω ότι βλέπουμε και ακούμε πράγματα για τον ιό, που σε βάζουν να σκεφτείς σχεδόν παρανοϊκά. Πώς κυκλοφόρησε ότι η πυροσβεστική πήρε εντολή να μη σβήσει τη φωτιά στην Εύβοια; Κάτι παρόμοιο γίνεται και στα νοσοκομεία σχετικά με τον ιό. Εκεί λοιπόν φίλε, δεν αδικώ αυτόν που αρνείται τον εμβολιασμό. Προσωπικά, είμαι πλήρως εμβολιασμένος, με διάθεση να στηρίξω τους συναδέλφους που δεν το δέχονται. Αρκεί να μη μιλούν για ορθοδοξία και τσιπακια.
Εντιτ: Για επείγουσες καταστάσεις υπάρχουν συγκεκριμένα πρωτόκολλα που πρέπει να ενεργοποιηθούν στον χώρο της υγείας. Με σιγουριά σου λέω, ότι ειδικά στο θέμα του κατεπείγοντος εμβολιασμού δεν ενεργοποιήθηκε κανένα. Η συγκεκριμένη χώρα, τα πρωτόκολλα παντός είδους, τα έχει για τρίφυλλα κωλοχαρτα.

3 Likes

Μιας και λες για ΠΟΕΔΗΝ:

Σε πανελλαδική στάση εργασίας 10:00 - 15:00 προχωρά την Πέμπτη (26 Αυγούστου), η Πανελλήνια Ομοσπονδία Εργαζομένων στα Δημόσια Νοσοκομεία (ΠΟΕΔΗΝ), με αίτημα την κατάργηση της υποχρεωτικότητας των εμβολιασμών κατά της covid-19.

Όταν έχουμε σαβανώσει 90χρονο άντρα που πέθανε από ξεκάθαρη αιτία, βαθιά γεράματα σε τελικό στάδιο άνοιας, και αυτός προσμετράται ως θύμα κοβιντ, σου γυρνάνε τα άντερα ανάποδα ή όχι;

Τα δικα μου? Σιγουρα οχι, το θεωρω σιγουρο πως οι αριθμοι θυματων Covid19 ειναι φουσκωμενοι, παγκοσμιως.

Οπως ξερω και οτι υπαρχουν παρα πολλοι ανθρωποι που πεθαναν απο καρκινο ή αλλα νοσηματα επειδη δεν ειχαν κρεβατι διαθεσιμο, το οποιο πηγε σε ασθενη Covid19. Και αρα αυτοι πεθαναν εμμεσα λογω Covid19.

Τι σχεση εχει με το εμβολιο αυτο?

Ο άλλος που σκέφτεται να το κάνει, αρχίζει και πλάθει σενάρια ότι κάτι δεν πάει καλά. Η συλλογιστική του εν τέλει, τον οδηγεί να πει όχι. Ειδικά, όταν του επιβάλλεται να πει ότι ο συγκεκριμένος θάνατος ήταν από κοβιντ και λίγο αργότερα μαθαίνει ότι αν δεν εμβολιαστεί, θα μπει σε αναστολή. Οι συγκεχυμένες πληροφορίες, τα προσωπικά βιώματα σε νοσοκομεία, δεν πείθουν τον αμφιβαλλοντα να πει ναι ρε τρυπήστε με, δε γαμιεται.

Δηλαδη ο συγκεκριμενος νοσηλευτης φροντιζε τον 90χρονο που πεθανε λογω ηλικιας, αλλα δεν εχει δει τι κανει ο Covid19 εως και σε υγιεις 40χρονους και 30χρονους?

Υπάρχουν οι θάνατοι από covid και οι θάνατοι με covid, έχουν ειδοποιό διαφορά μεταξύ τους. Οι δικοί μας έχω καταλάβει ότι μετράνε τους θανάτους με covid.

Όσο για το αν είναι φουσκωμένοι ή όχι, αυτό εξαρτάται. Σε κάποιες χώρες μπορεί να είναι φουσκωμένοι, σε κάποιες το αντίθετο. Εδώ ας πούμε το bloomberg αναφέρει ότι οι θάνατοι στην Ινδία ίσως να είναι και 10 φορές περισσότεροι από αυτούς που έχει καταγράψει το ινδικό κράτος. Δεν το θεωρώ και απίθανο.

4 Likes

Έχει δει και τα δύο και ακόμα περισσότερα. Η εικόνα δεν είναι ξεκάθαρη, είναι σαν τους πολλαπλούς παραμορφωτικούς καθρέφτες στα λουνα παρκ. Λογικό κάποιοι να φοβηθούν με αυτά που βλέπουν.

Είστε διακοπές και οι 2 σας
Αντί να κάνετε αυτά που κάνουν οι ανθρώποι στις διακοπές τους, πιώμα, γυμνισμό, ναρκωτικά, κάθεστε και γράφετε στο φόρουμ για τον κόβιντ.
Σας διαβάζω για διαφορετικούς λόγους τον καθένα.
Πάτε να κάνετε κανονικές διακοπές. Είστε προνομιούχοι.
Τελειώνετε.

7 Likes

Αν δεν έκανα το 1 και το 3 δε θα έγραφα τίποτα.

3 Likes

Σημερα ηταν η πρωτη μερα του εξαμηνου και τελειωσα με δυο διαλεξεις, μια σε Φυσικη Ι και μια σε Αστρονομια. Μακαρι να ημουν ακομα σε διακοπες, αλλα 30 μερες τον Ιουλιο ηταν υπεραρκετες. Τωρα τα κεφαλια μεσα. Εδω, στον αγωνα. Καλο χειμωνα.

Εντωμεταξυ δεν εχω κανει ποτε γυμνισμο ή ναρκωτικα, μηπως δεν κανω σωστες διακοπες?

Για ποιους λογους με διαβαζεις εμενα? Να το κοιταξεις αυτο :stuck_out_tongue:

1 Like

uhm-okay

4 Likes

Χειμώνας σε NYC

5 Likes

Η αληθεια ειναι οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο Νεουορκεζων εχει κανει κοκαινη και καποιοι κανουν σε καθε πρωτοχρονια κτλ… δεν προκειται να αγγιξω ποτε, ειμαι straight edge με εξαιρεση το αλκοολ που πινω μονο socially και οχι πολυ.

1 Like

2 Likes