Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Δεν ξέρω πόσοι βλέπετε τη Βουλή, αλλά ο Μητσοτάκης είναι το μεγαλύτερο μουνόπανο έχει υπάρξει και ταυτόχρονα η μεγαλύτερη κότα.

13 Likes

Δε χρειάζεται να δούμε

4 Likes

https://www.news247.gr/politiki/voyli-i-erotisi-tsipra-kai-i-atakti-ypochorisi-mitsotaki.9863451.html

https://www.news247.gr/politiki/mitsotakis-gia-pyrovolismo-16chronoy-o-syriza-schediazei-neo-dekemvri-toy-2008.9863341.html

Πόσο για τον π!#$@#$@# είναι…

2 Likes

Πρόβα έκανε για το πόσο γρήγορα μπορεί να πάρει το μπούλο. Αμέσως κι εσείς να κράξετε.

5 Likes

.

3 Likes

Run Forest run …

1 Like

Εξαιρετικο αρθρο. Βασικα επιβεβαιωνεται αυτο που υποψιαζομαστε, η επιλογη του εργου στην συγκεκριμενη θεση και με τον συγκεκριμενο τροπο δεν εχει καμια λογικη αν εξεταστει ως προς το ποσο αποδοτικο θα ειναι αλλα ειναι 100% πολιτικη με συγκεκριμενους σκοπους και στοχευση. Το να διαλυσεις το “αντρο ανομιας” (συμφωνα με το σανο που ταιζουν τους Κυρ-Παντεληδες) για καμια δεκαετια εχοντας μονιμα μπατσους σταθμευμενους και ουσιαστικα εξαυλωνοντας την καρδια της περιοχης (και αλλαζοντας εντελως την οψη και την λειτουργια της μετα την παραδοση του εργου φυσικα) ειναι προφανως πολυ πιο σημαντικο απο το να κανεις εναν σταθμο που θα εξυπηρετει τον μεγιστο αριθμο ατομων με τον καλυτερο τροπο.

3 Likes

Ναι αλλα “οι μαλακες οι κατοικοι δε θελουν το μετρο στα Εξαρχεια, ουγκ ουγκ”

4 Likes

Ουτε καν, οι κατοικοι το θελουν αλλα δεν τολμουν να μιλησουν, οι αλητες οι μπαχαλακηδες ειναι που δεν το θελουν για να συνεχισουν να εχουν το ΑΝΤΡΟ ΑΝΟΜΙΑΣ και το ΑΒΑΤΟ.

3 Likes

Ναι, σωστα, ΚΑΙ αυτο.

Καθαρα πολιτικη αποφαση η συγκεκριμενη. Αν τελικα υλοποιηθει, θα εξασφαλισει μια θεση (λιγο πιο βαθια) στον σκουπιδοτενεκε για την υστεροφημια των εμπλεκομενων Μητσοτακη, Μπαφογιαννη, Καραμανλη υπουργου, Ταχιαου και λοιπων.

3 Likes

Δεν το διάβασα όλο το άρθρο αναλυτικά, αλλά διαγώνια και πολύ συμπυκνωμένα, αλλά συνέχεια έβγαινε αυτό το πρόβλημα και το ανέφερε στο το τέλος:

Α. Απενεργοποιείται η μοναδική πλατεία για 8-10 χρόνια

Παραμένει αναπάντητο το ερώτημα γιατί σε μια γειτονιά με χαρακτηριστικό έλλειμμα δημόσιου χώρου, αντί για ένα σημείο με ισχνό ποσοστό χρήσης από τους κατοίκους (όπως είναι η Τοσίτσα), επιλέχθηκε η μοναδική πλατεία που ανέκαθεν είχε ζωή. Από πολεοδομική σκοπιά, απενεργοποιήθηκε η καρδιά της περιοχής, ενώ από περιβαλλοντική άποψη, καταστρέφεται ένα οργανωμένο οικοσύστημα μέσα στον αστικό ιστό, με 140+ φυτικούς οργανισμούς, μεταξύ των οποίων ακακίες, μουριές και πλατάνια.

Να επισημάνουμε ότι το Συμβούλιο της Επικρατείας έχει πάγια νομολογία για την υλοποίηση δημόσιων έργων, βάσει της οποίας πρέπει απ’ τις υφιστάμενες λύσεις να επιλέγεται εκείνη με τον μικρότερο περιβαλλοντικό αντίκτυπο.

Εγώ είμαι υπέρ του μετρό γενικά παντού (διάβασα επίσης αναλυτικά το σημείο που έλεγε για τη δημόσια διαβούλευση και το αντιπαράδειγμα του Δήμου Γαλατσίου και Κυψέλης, με την απάντηση “δεν μας το είχε πει κανείς” να βγάζει ένα κάποιο νόημα, αλλά ελπίζω σε αυτά που συζητούνται σήμερα, να είναι πιο υποψιασμένοι και ενεργοί), και μια βασική μου ερώτηση είναι η εξής:

Γιατί δεν σκίζονται να πεζοδρομήσουν όλο το κέντρο? Πόσοι ελεύθεροι χώροι και δυνατότητα μετακίνησης πρόσβασης θα υπάρχουν μετά? Η όλη συζήτηση γίνεται υπό το πρίσμα (τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από το άρθρο) πως δεν θα υπάρχουν χώροι, με τη συνθήκη ότι υπάρχουν αμάξια να κυκλοφορούν. Δε θα ήταν τέλειο να έχεις μετρό Εξάρχεια, Κολωνάκι, Πανεπιστήμιο, Σύνταγμα, Ομόνοια, Μοναστηράκι, Ακρόπολη και όλα τα ενδιάμεσα να είναι πεζοδρομημένα ή με χαμηλής τροχιάς ΜΜΜ? Οκ, το καταλαβαίνω το πρόβλημα υπάρχει μόνο μια πλατεία και την κλείνουν, αλλά το αληθινό πρόβλημα δεν είναι ότι υπάρχει μόνο μια πλατεία?

Εξαιρετική σύνοψη της φάσης Μετρό-Εξάρχεια

1 Like

Προφανως, αλλα (παρολο που ξερεις την αποψη μου για τα ΙΧ στο κεντρο της πολης) αυτο που λες ειναι τρομερα μαξιμαλιστικο, για να μην πω ουτοπικο. Μεχρι να φτασουμε στο σημειο να πεζοδρομηθει ολο το κεντρο (εδω δεν μπορουν να καταφερουν να πεζοδρομηθει το ρημαδιασμενο το ιστορικο τριγωνο ρε συ, για τι μιλαμε τωρα) ας μην διαλυουμε τα ελαχιστα σημεια που θυμιζουν “γειτονια” μεσα στο αστικο συμπλεγμα.

Πραγματικα διαβασε το πιο αναλυτικα. Η λυση της Τοσιτσα ειναι τοσο καλυτερη απο καθε αποψη που πραγματικα ειναι ξεκαθαρο οτι ο μονος λογος ηταν να διαλυσουμε το “αβατο” και να εγκαταστησουμε ΜΑΤατζηδες στην πλατεια ωστε να μπορει να κοιμαται πιο ησυχα ο νοικοκυραιος στην Εκαλη.

3 Likes

Για θυμίστε μου κάτι… πότε αυτή η χώρα, και κυρίως αυτή η πόλη, είχε σχέδιο για τη δόμηση και τα δημόσια έργα;;;

Νομίζω ποτέ

Αυτος που μενει στην Εκαλη δεν ειναι νοικοκυραιος, αλλοι ειναι οι νοικοκυραιοι και ναι, αυτοι πρεπει να μπορουνε να κοιμουνται ησυχοι.

3 Likes

Διαφθορά στο ΠΑΣΟΚ διαβάζω, απίθανα πράγματα ε

1 Like

Η Καϊλή ερευνάται για διαφθορά. Η δεξιά φιλελέ που είναι μαζί με Λοβέρδο και Καρανικόλα στο άρμα του Μητσοτάκη. Καλά έκανε και τη διέγραψε ο Ανδρουλάκης.

Ολοι σοκαριστηκαμε, ειδικα μετα την τρομερη ομιλια της στην Ευρωβουλη που μας ανελυε το ποσο γαματο ειναι το Καταρ και ποσα κανει για τα δικαιωματα των εργατων παγκοσμιως η διαφθορα πραγματικα ειναι το τελευταιο που μας περασε απο το μυαλο.

5 Likes

Ευάκι μη μασάς, εμείς οι πιστοί οπαδοί σου δε σε εγκαταλείπουμε ποτέ :exclamation:

2 Likes

Έπρεπε ήδη να είχε γίνει όταν υπερασπίστηκε το Κατάρ