Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

3 Likes

Κοίτα να δεις που σήμερα λένε κάποιοι ότι η τραπ διαφθείρει τους νέους και θα πρέπει να απαγορευτεί. Ο ηθικός πανικός πάντα θα βασιλεύει σε όλες τις εποχές.

Σε άλλα νέα

2 Likes

Άριστος στα μαθηματικά ο Πιερρακακης

8 Likes

Κλαιω, καθε ατομο και ουρα (!)

Εντωμεταξυ αυτο το νουμερο σε ποια περιοχη αναφερεται? Αν εννοει Ελλαδα, ειναι δυνατον? Να εκαναν οι Ελληνες κατα μεσο ορο 120 ψηφιακες συναλλαγες τον χρονο ο καθενας? Απλα αποκλειεται.

3 Likes

Με τοσους φορους αμεσους εμμεσους και ψηφιακη γραφειοκρατια, θα μπορουσε να ειναι “εγκυρο” νουμερο…

1 Like

Επίσης, στο δημόσιο που θυμάμαι εγώ, για κάθε πληρωμή έμπαινες σε ουρά και περίμενες ώρα. Ακόμη και αν ήσουν μόνος σου. Αξέχαστο το παλλικάρι στην Πρυτανεία του ΕΜΠ, που στις 12:55 δε δεχόταν να μου δώσει παράβολο γιατί έκλειναν στη 13:00 και δε γινόταν να κάνει πληρωμή, και όταν του ζήτησα να μου φέρει τον υπεύθυνο πήγε να τον φέρει για να επιστρέψει 13:01 για να μου πει πως πλέον έκλεισαν. Επέστρεψα την επόμενη μέρα για να μου το δώσουν σε 10 δευτερόλεπτα (τόσο τους έπαιρνε για μια πληρωμή παραβόλου)

Σε κάθε περίπτωση, ο Πιερρακάκης είναι από τους λίγους πολιτικούς όλα αυτά τα χρόνια με θετικό πρόσημο στη θητεία τους. Μετά τη Ρεβιθούσα και το Διαύγεια, το έργο του είναι από τα λίγα που θα το μνημονεύουμε σε 20 χρόνια. Γιατί τόσο θα πάρει να ασχοληθεί ξανά κάποιος σοβαρά με αυτό το θέμα.

2 Likes

Πολυ γενικη προταση, τι σημαινει “στο δημοσιο”? Και εννοειται δεν ισχυει ολοκληρωτικα, εχω παει σε εφορια στα κεντρικα κατω στην Ομονοια πρωινη ωρα καθημερινης και εχω φυγει κυριολεκτικα μεσα σε 3 λεπτα, κανοντας την δουλεια μου. Το ιδιο και σε πολλα πιο συνοικιακα ΚΕΠ.

Ενταξει τωρα βρηκες κι εσυ περιπτωση, κι εγω θυμαμαι αμετρητες εκνευριστικες καταστασεις στην γραμματεια της σχολης στο ΕΜΠ, και σε πρυτανεια, και παντου…

Κοίτα να δεις όσο αφορά τον Πιερακακη και το έργο του. Σίγουρα έχει κάνει έργο που μας έφερε τεράστιες ευκολίες για πράγματα που ούτε που φανταζόμασταν.
Με δυο αστερίσκους.
Ένα ότι προέκυψε ο covid ο οποίος λειτούργησε ως καταλύτης καθώς η ανάγκη για ηλεκτρονικές συναλλαγές σε κάθε επίπεδο υπερπολλαπλασιαστηκαν και όντως το Δημόσιο εκσυγχρονίστηκε και ανταπεξήλθε. Μόνο που για να γίνει αυτό κάθε προμηθεια και δαπάνη που αφορούσε covid σε όχι πολύ στενά όρια γινότανε απευθείας ανάθεση μια πολύ πιο γρήγορη και αδιαφανής διαδικασία σύναψης σύμβασης.
Ένα εργαλείο που καμία κυβέρνηση δεν είχε στο παρελθόν.
Και αυτό μας οδηγεί στο δεύτερο αστερίσκο όπου οι απευθείας αναθέσεις γινόντουσαν σχεδόν αποκλειστικά σε ημέτερους , καθώς ο κ. Πιερακακης πιστεύει την ανάπτυξη μόνο εάν κονομανε οι εταιρείες και οι προμηθευτές που είναι “δικοί μας”.
Επίσης, έτσι είναι παρεπόμενο να γίνονται και υπερκοστολογησεις σε βάρος του δημοσίου χρήματος.
Δεν υποβάθμιζω το έργο που έγινε και το ιστορικό άλμα που είναι για το Ελληνικό δημόσιο, απλά να έχουμε στο νου μας ότι κάποιοι πάντα ωφελούνται πολύ περισσότερο από τον μέσο πολίτη, ο οποίος είναι ο τελικός δικαιούχος και χρηματοδότης των έργων αυτών.

3 Likes

Το Δημοσιο πηγε απο το 1980 στο 2005. Καποια στιγμη θα παει και στο 2023.

3 Likes

Σωστό κι αυτό. Στη χώρα μας τα αυτονόητα είναι τα πιο δύσκολα και όταν επιτυγχάνονται βγαίνουμε στους δρόμους με σημαίες. Όντως κάπου εκεί βρισκόμαστε

1 Like

Αν κάποιος έχει κάποιο άρθρο/κείμενο πρόχειρο που εμβαθύνει σε αυτό που λέει ο Πιερακκακης ας το ποστάρει να δούμε τι εννοεί ως ολοκληρωμένη συναλλαγή, γιατί μπορεί και να μετράνε τα login στο taxis σε κάθε υπηρεσία.

Δεν πιστευω οτι μετρουν αυτα, αλλα θεωρω οτι μετρουν ολες οι πληρωμες με καρτα σε οποιαδηποτε συναλλαγη, που στο τελος μετατρεπεται σε ψηφιακη συναλλαγη. Αν εχω δικιο, τοτε η απαντηση στο ερωτημα

ειναι “και λιγες ειναι” :smiley:

1 Like

Αν εννοει αυτο, ειναι ηλιθιος.

Το να πληρωσεις με καρτα σε ενα φουρνο, δεν κανει την ουρα να φυγει. Εισαι στην ουρα, και περιμενεις να πληρωσεις με καρτα. Εγω περιμενα πως θα εννοει συναλλαγες μεσω του διαδικτυου.

2 Likes

Ναι, πιθανως να εχεις εσυ δικιο. Αλλα με τετοιους παπατζηδες που μας κυβερνουν, πιστευω οτι ειμαι κοντα στη μαντεψια μου :smiley:

1 Like

Οι πληρωμες με καρτα δεν εγιναν απο τον Πιερρακακη, εγιναν οταν εκλεισαν οι τραπεζες το 2015. Αυτο που εγινε απο τον Πιερρακακη ειναι μια σημαντικη ψηφιοποιηση η οποια ειναι αληθεια οτι εχει γλιτωσει χρονο και κοπο για ορισμενες συναλλαγες, αλλα ειναι αληθεια οτι εχει και προβληματα. Οποιος εχει δοκιμασει να κανει δουλεια με Εφορια ας πουμε, οπως εγω, το εχει καταλαβει.

2 Likes

Υπενθυμίζεται ότι στις ψηφιακές συναλλαγές αθροίζονται:

  1. οι ψηφιακές υπηρεσίες, δηλαδή η ταυτοποίηση των πολιτών σε ένα πληροφοριακό σύστημα με τη χρήση των κωδικών Taxisnet ή web banking, και
  2. οι διαλειτουργικότητες, η ανταλλαγή, δηλαδή, πληροφοριών μεταξύ υπηρεσιών και μητρώων του Δημοσίου χωρίς άλλη ενέργεια από πλευράς του πολίτη πέρα από τη χορήγηση της συγκατάθεσής του.

Σημειώνεται ότι φέτος στις ψηφιακές συναλλαγές συνυπολογίζονται διακριτά και οι λεγόμενες ψηφιακές «οικονομικές» συναλλαγές. Πρόκειται για περιπτώσεις που ο πολίτης έχει πρόσβαση σε ψηφιακές υπηρεσίες του οικονομικού τομέα εκτός προτύπου oAuth 2.0 (φορολογικές, τελωνειακές, πόθεν έσχες κλπ).

Πιθανως η λυση του μυστηριου.

1 Like

Εγώ ως ψηφιακές συναλλαγές καταλαβαίνω οποιαδήποτε επαφή με το δημόσιο τομέα (από εργασιακά θέματα μέχρι έκδοση πιστοποιητικών) η οποια δεν έγινε με φυσική παρουσία σε μια υπηρεσία αλλά online. Προφανώς σε αυτές τις συναλλαγές προσμετρούνται και οι βιντεοκλήσεις που έγιναν με ραντεβού, για την επίλυση κάποιου θέματος.

Υπό αυτό το πρισμα, το 120 δεν ειναι υπερβολικό, κατά μέσο όρο πάντα, γιατί η διαδικασία αφαίρεσης ενός δικού σου προσώπου από τα αρχεία του δημοσίου λόγω θανάτου ας πουμε ήταν απίστευτα χρονοβόρα και περίπου στην 40αρα αν θυμάμαι καλά.

Εντιτ: καλά εντάξει, με βάση το παραπάνω μόνο εγώ έχω κάνει 1299 συναλλαγές το 2022 καθώς εχω ρυθμίσει το τηλ να μην κρατάει cookies… ριντικιλους

Άρα με βάση το 1, έπεσα μέσα ε?

2 Likes

Ακριβώς αυτό δοκίμασα να κάνω κι εγώ. Και σκεφτόμουν ότι αν εξουσιοδοτούσα έναν λογιστή να πάει στην Εφορία ή αν μια μέρα πήγαινα εγώ ο ίδιος, θα τελείωνα όλες μου τις δουλειές την ίδια μέρα. Τώρα μου πήρε απίστευτα πολύ καιρό, σε μια ψηφιοποιημένη γραφειοκρατία στην οποία υπάρχουν πάρα πάρα πολλά περιθώρια βελτίωσης.

1 Like