Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Ρε παιδί μου, συνέχεια λέμε ότι τίποτα δε δουλεύει στην Ελλάδα, ότι το ρεμπετ ασκερ του Κουλη είναι σκέτο τσίρκο αλλά όταν το διαπιστώνεις και με στοιχεία είναι κάπως σοκαριστικό, πως να το κάνουμε

Παιδιά δεν ξέρω ποιες είναι οι εμπειρίες σας και οι… αντοχές σας αναφορικά με την γραφειοκρατία, όμως η δική μου εμπειρία λέει πως όταν το 2018 απεδήμησε ο πατέρας μου, έπρεπε να πάω τέσσερις φορές αυτοπροσώπως στην Εφορία, μια για να δηλώσω τον θάνατο στο Μητρώο για να κλείσει το ΑΦΜ και για να δηλώσω τους κληρονόμους, μια για το πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ, μια για να υποβάλλω την χειρόγραφη φορολογική δήλωση (για τους θανόντες δεν υπάρχει ηλεκτρονική υποβολή για προφανείς λόγους) και άλλη μια που μου διαφεύγει ο λόγος.
Αντίθετα, πέρυσι που πέθανε μια θεία μου που είχε εμάς ως εγγύτερους συγγενείς δεν πήγα στην Εφορία ούτε μια φορά (και, σημειωτέον, σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να τραβιέμαι μέχρι την Θεσσαλονίκη). Ο θάνατος δηλώθηκε αυτόματα, από το gov.gr δήλωσα τους κληρονόμους, υπέβαλα σκαναρισμένη την χειρόγραφη δήλωση (έχει το νόημα ότι την υποβάλλει κάποιος εκ των κληρονόμων) κλπ. καμία σχέση και τεράστια αναβάθμιση.
Να προσθέσω ότι επέμενα και επιμένω να κάνω αυτές τις δουλειές μόνος μου, παρόλο που υπάρχουν νεαροί δικηγόροι π.χ. που αναλαμβάνουν τέτοιες διεκπεραιώσεις, διότι η εμπειρία μου από παρόμοιες καταστάσεις είναι ότι αφ’ ενός την μισή δουλειά καταλήγεις να την κάνεις μόνος σου αφού σου ζητάνε το ένα, το άλλο το παράλλο κλπ, και αφ’ ετέρου πρέπει να τους κυνηγάς για να τα κάνουν εμπρόθεσμα και όταν δεήσουν να τα προχωρήσουν να τους παρακολουθείς από κοντά μήπως γράψουν καμιά βλακεία!

7 Likes

Η δική μου εμπειρία λέει ότι το 2022 για παρόμοιο λόγο (έχασα τη μητέρα μου), έπρεπε να περιμένω 4 βδομάδες να μου απαντήσει η Εφορία σε αίτημα που είχα κάνει ηλεκτρονικά για κάποιο από όλα αυτά τα βήματα που αναφέρεις. Εκτίμησα και εκτιμώ πολύ το γεγονός ότι δε χρειάστηκε να πάω στην Εφορία (στην οποία έτσι κι αλλιώς έχω να πάω πάρα πολλά χρόνια, κοντά 10, μιας και όλα σχεδόν πλέον γίνονται ηλεκτρονικά), αλλά δεν εκτίμησα γεγονότα σαν το παραπάνω καθώς και το ότι πλέον δεν υπάρχει καμία επαφή με υπαλλήλους, η οποία επαφή συχνά μπορεί να σου λύσει ένα πρόβλημα ή μια απορία άμεσα. Το σύστημα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, αλλά χρειάζεται να βελτιωθεί ακόμα.

4 Likes

δηλαδη καθε φορα που συνδεεσαι σε ενα συστημα με κωδικους TAXIS ο Πιερρακακης το βλεπει ως “μια ουρα που γλιτωσαμε”? Αμα τσεκαρα πχ 20 φορες μεσα σε ενα μηνα το σαητ της ταδε υπηρεσιας για ενα επιδομα η εναν πινακα καταταξης ο Πιερρακακης θεωρει οτι θα ειχα παει 20 φορες να στηθω σε ουρα για να ρωτησω “μηπως μπορειτε να μου θυμισετε ποτε ληγει η καρτα του ΟΑΕΔ” μου πχ?

ΟΚ ακομα και αν παραβλεψουμε το 1 ατομο = 1 ουρα, παραμενει απιστευτα γελοιο στατιστικο ξεχειλωμα.

8 Likes

Ναι καινοτόμος ο Πιερρακακης, ανανέωσε τις υπηρεσίες που ήταν δρομολογημένα να γίνουν. Άλλο που από θέμα security δεν είναι και οι καλύτερες. Έστω ότι το έκανε αυτός κ το πιστώνεται. Τις μίζες όμως? Αυτές δεν θα τις πιστωθεί? Τόσες απευθείας αναθέσεις μέσω ΕΛΤΑ σε εταιρίες που δεν είχαν τα απαραίτητα? Κι ως δια μαγείας μετά αγοράζουν τα ναυπηγεία?
Τον Πιερρακακη τον προστατεύει και τον διαφημίζει καλά το επιτελείο του. Έχει καλό image maker που έλεγαν παλιά…

5 Likes

Δεν εχω ιδεα για να ειμαι ειλικρινης. Σε δημοσιευμα το βρηκα, αλλα ειναι γραμμενο με τετοιον τροπο που θεωρω πολυ σιγουρο να ηρθε απο την Γραμματεια, ειτε προκαταβολικα (με το non paper) ή επειτα απο ερωτησεις σαν τις δικες μας.

Εγώ διαφωνώ κάθετα με αυτό πάντως. Ας είναι υποψήφιο οποίο κόμμα θέλει και ας αναλάβει ο κόσμος μετά. 500k ψήφισαν χρυσή αυγή κάποια στιγμή, που σημαίνει πως 1 στους 15 πολίτες συμφώνησαν με τους νεοναζί (και τώρα κάνουν τις κότες η συντριπτική πλειοψηφία). Δεν ξεπερνάς τέτοια πράγματα με νόμους και κόλπα, γιατί το θέμα δεν είναι αν θα μπουν στη Βουλή, αλλά πόσο γτπ είναι αυτοί που τους υποστηρίζουν

6 Likes

Ειναι δικοπο μαχαιρι αυτο παντως.

Λεγαμε πριν του ψηφισουν “αφηστε τους να μπουνε στην Βουλη και μολις ακουσει ο κοσμος τι πραγματικα πιστευον θα φανερωθουν” και ειδαμε τα αποτελεσματα, οχι μονο δεν ξενερωσε ο κοσμος, φτασανε το 7%.

Γενικα λεγεται tolerance paradox αυτο. Ειναι δυσκολη κουβεντα το ποσο απο την μια θες να προασπισεις την ελευθερια του λογου αλλα απο την αλλη να προστατευσεις την Δημοκρατια απο τετοιες φωνες. Διοτι αυτες οι φωνες δεν χρειαζεται να εχουν επιχειρηματα (το μην τους κανεις suppress αλλα καταρριψε τους με δημοκρατικο διαλογο ειναι για γελια, τους φασιστες τους βαραμε, δεν τους κανουμε debate, οσοι το προσπαθησαν ηττηθηκαν κατα κρατος), το μονο που χρειαζεται ειναι να ουρλιαζουν γιατι στοχευουν στο συναισθημα (φοβος, οργη κτλ), ετσι μονο με το να τους δινεις βημα υπονομευεις την ιδια την Δημοκρατια.

Ξεκαθαριζω οτι δεν εχω ξεκαθαρη αποψη επι του θεματος, ουτε ειμαι σιγουρος για το που θα πρεπει να σταματαει η ακρατη ελευθερια του λογου και που θα πρεπει να αρχιζει η προστασια του ιδιου του πολιτευματος. Απλα το θεωρω πολυ ενδιαφερουσα και παρα πολυ δυσκολη συζητηση.

7 Likes

Πάντως ο nnnkkk (απ’ ό,τι κατάλαβα, δηλαδή) δεν αφήνει να εννοηθεί αυτό στο post του. Κι όσοι το λέγανε αυτό το '12 σαν επιχείρημα “καταπολέμησης του φασισμού” μάλλον ήταν βαθιά αφελείς για το πώς επενεργεί αυτός στις μάζες και μέσω της αισθητικοποίησης της πολιτικής -και όχι μόνο των λογικών επιχειρημάτων του (δεν πιστεύω ότι η ιδεολογία του στερείται λογικής).

Νομίζω ότι ο nnnkkk απλά εντοπίζει αλλού το πρόβλημα (κι αν κάνει αυτό, συμφωνώ μαζί του και τα ίδια έλεγα από το ΄12): λέει ότι βγει/δε βγει ένα τέτοιο κόμμα, το πρόβλημα είναι ότι παραμένουν κάμποσοι χιλιάδες που θέλουν να το ψηφίσουν. Αυτοί μπορεί να το ρίξουν αλλού, αλλά οι νοοτροπίες τους, οι διασυνδέσεις μεταξύ τους, η επιθετικότητα στον δρόμο, το μίσος προς το διαφορετικό θα βρει διεξόδους αλλού, και μάλιστα εκεί που διακυβεύονται τα πάντα: στον δρόμο, στους χώρους εργασίας, στα σχολεία, μες στα σπίτια κλπ. Μπορώ (μέχρι ένα σημείο) να δεχτώ ένα αντεπιχείρημα τύπου “ναι, αλλά ένα κόμμα εκτός βουλής σημαίνει αυτόματα λιγότερη χρηματοδότηση που συνεπάγεται λιγότερη διαφήμιση-προπαγάνδα που μακροπρόθεσμα συνεπάγεται λιγότερους οπαδούς κλπ. κλπ.”, αλλά και πάλι αυτό δεν απαντάει στο πρόβλημα του ήδη εδραιωμένου φασιστικού φαινομένου. Είναι σαν να πιστεύουμε ότι τη δεκαετία του ‘90 δεν υπήρχε διάχυτος φασισμός στην ελληνική κοινωνία επειδή η Χ.Α. ήταν μία περιθωριακή ομαδούλα και ο δικομματισμός ήταν στα φόρτε του. Το ακριβώς αντίθετο, μιλάμε ίσως για ΤΗ δεκαετία στυγνής εκμετάλλευσης και απανθρωποίησης των μεταναστών και μάλιστα με πολύ πιο κοινωνικές και “άτυπες” διαδικασίες, παρά με νομοθετικά διατάγματα, camps έξω απ’ τις πόλεις κλπ.

9 Likes

Το πρόβλημα με ακραίες θέσεις όπως αυτές που εκφράζουν κόμματα σαν την Χρυσή Αυγή είναι πως είτε τους επιτρέψεις είτε τους απαγορεύσεις να κατέβουν με κομματική παράταξη, όσοι έχουν την τάση να στηρίξουν κάτι ακραίο και “αδικημένο”, θα βρουν πάτημα.

Γνωρίζουμε ήδη ότι ο κύριος λόγος για τον οποίον πολύς κόσμος στήριξε Χρυσή Αυγή στο παρελθόν είναι απλά και μόνο ως αντίδραση προς όλους τους άλλους. Αν τους απαγορεύσεις να κατέβουν στις εκλογές , όλοι αυτοί θα αντιδράσουν σε αυτό και θα πολωθουν ακόμα περισσότερο.

Είναι δυστυχώς Catch 22 η φάση.

11 Likes

Σημαίνουσες τοποθετήσεις , το ζήτημα της “πολιτικής διαχείρισης” του φασισμού είναι σύνθετο (στο ζήτημα της νομικής αντιμετώπισης, που δεν έχει σχέση με λεγκαλισμούς), διαβάζω πολύ δυνατές απόψεις. Συμφωνώ με πάρα πολλά. Όχι τυχαία, τα 90ς ήταν η σκοτεινότερη δεκαετία, η εκδίκηση της μαύρης αντίδρασης κλπ. Το “Μετέωρο βήμα του πελαργού” μάλλον η πρώτη ταινία (το 1989 παρακαλώ) που σε διεθνή κλίμακα δείχνει τα εγκλήματα στην παραμεθόριο και μιλάει για το πώς το ζήτημα των συνόρων είναι ωρολογιακή βόμβα. Πολύ σωστά επισημαίνεται η σκοτεινή δράση των χιτλερικών στα 90ς (και αρχές 2000) θα πω…

Τέλος πάντων, σε γενικές γραμμές, η ιστορική εμπειρία, ο Μπρεχτ και οι Rumble Militia δίνουν “συνταγές αντιμετώπισης”.

1 Like

Μια βελόνα για να κάνεις dna test και να αποδείξεις πως οι μητρογονικοί προγόνοι τους έχουν μαζέψει 200 λίτρα σπέρμα από διαφορετικές φυλές αρκεί για να κερδίσεις αυτά τα “debate”. Άντε ίσως και κανένα τεστ στατιστικής, μην τυχόν και πέσεις σε κανέναν γαλαζοαίματο

1 Like

Προσωπικά κάνω περίπου 20 ψηφιακές συναλλαγές τον μήνα, μόνο για την οικογένειά μου.

1 Like

:nauseated_face: :face_vomiting:
ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΣΧΟΛΙΑΣΩ ΓΜΤΧΜ ΓΙΑ ΚΩΛΟΧΩΡΑ

1 Like

Ένα τριμπούρδελο και μισό είμαστε, η πιο γελοία χώρα στον πλανήτη.

Μια ναπάλμ εκεί, έτσι όπως είναι μαζεμένοι, δε θα ήταν κακή ιδέα…

Εντάξει παιδιά, κάποιες εκατοντάδες από όλη την χώρα να μαζεύτηκαν, αν κατάλαβα στους Therion χτες περισσότερος κόσμος πλάκωσε.

4 Likes

Χαλαρώστε… αναμενόμενο ήταν. Κάποιοι εκατοντάδες και ο Μπογδάνος.

2 Likes

Σιγά το γεγονός. Μερικοί μαλάκες μαζευτήκαν . Πιό πολύ με εκνευρίζει που στο Συνταγμα γίνεται χαμός από κίνηση

Ευτυχως προλαβα να προσκυνησω νωρις.

3 Likes