Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Συναγωνίζεται ο Ρωμανός σε σκατοψυχια τον παραιτηθέντα

Μιλάμε θέλουν μόνο πίσσα και πούπουλα που λέει ο Quintom

4 Likes

Θελω να κανω ενα σχολιο με κινδυνο να παρεξηγηθω.
Υπαρχει ενα δικαιολογημενα αγανακτισμενο κλιμα στο φορουμ εναντια στη τωρινη κυβερνηση. Ιδιαιτερα ο χειρισμος της υποθεσης των Τεμπων, ηρθε να μας υπενθυμισει οτι εδω δεν εχουμε να κανουμε με απλους συνανθρωπους μας αλλα με ρομποτακια τα οποια κρατανε δυστυχως τις τυχες μας στα χερια τους και μας βλεπουν κυριολεκτικα σαν αριθμους διχως να τα διακατεχει καποιο συναισθημα. Ακομη και μετα απο αυτη τη τραγωδια.
Ομως… σαμπως οι προηγουμενοι ηταν καλυτεροι ρε παιδια; μιλαμε κυριολεκτικα για την αλλη πλευρα του ιδιου νομισματος. Υποκρισια, ψευτικο ενδιαφερον για τις οικογενειες των θυματων, αποποιηση ευθυνων και απο αυτους και εκμεταλλευση αυτου του τραγικου γεγονοτος προς οφελος τους.
Δε θελω να φανει ως ξεπλυμα στους μπουλουκους καλοταισμενους νεοδημοκρατες το σχολιο μου αλλα με λυπει οτι ακομα και εν μεσω αυτης της τραγωδιας οι μεν πετανε το μπαλακι στους δε και δε βουλωνουν λιγο το στοματακι τους.
Εν κατακλειδι, αυτο που θελω να πω ειναι οτι κοινως τη πατησαμε…μην ελπιζετε ουτε σε Τσιπρες και Συριζες. Αναμεσα απο τη Σκυλλα και τη Χαρυβδη βρισκομαστε και φταιμε εμεις για αυτο!
Ελπιζω να μη παρεξηγηθει το ποστ μου.

6 Likes

Ναι

10 Likes

Χλωμό.

3 Likes

Ο Σαλπιγγίδης ήταν καλύτερος του Χαριστέα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν ήταν και οι δύο άμπαλοι

7 Likes

Ουτε για αστείο

Αυτό το “όλοι τα ίδια σκατά είναι” ισχύει μόνο στην Ελλάδα;

Σε Βραζιλία, ΗΠΑ, Ιταλία, Ουγγαρία (και αλλού) δεν ισχύει;

Οπότε να πάρουμε την μεζούρα και να μετράμε τα δοκάρια;

Τι να πω, αν μιλάμε για την πολιτική σκηνή τα τελευταία 35 χρονια…αυτην που τουλάχιστον εγώ έχω ζησει και πολλοί εδώ μέσα.

1 Like

Εγώ απάντησα (κι εσύ βασικά) στην ερώτηση αν οι προηγούμενοι ήταν καλύτεροι από τους τωρινούς. Αν δε σ’ αρέσει η ερώτηση ή δε σου βγάζει νόημα γιατί μπαίνεις στον κόπο να απαντήσεις?

2 Likes

Ναι πιστεύω και εγώ. Λίγο καλύτερος είναι ο σύριζα.

Και αυτό γιατί δεν υπάρχει σύγκριση με τις βαθιές και παντοδυναμες ρίζες της νέας δημοκρατίας στην χώρα αυτή. Η νέα δημοκρατια έχει έναν σκληρό πυρήνα κόσμου που θα της δίνει πάντα ένα 15-20%, οι οποίοι είναι τυφλά σκυλιά του πελατειακού κράτους και είναι πιστά γιατί χωρίς τη νέα δημοκρατια πιθανότατα δε θα είχαν καν δουλειά.

Σε μεγάλο βαθμό έτσι ήταν και το πασοκ, όμως πλήρωσε όλη την οικονομική κρίση και η οποία συνέχεια του μέσω σύριζα και του σημερινού πασοκ δεν έχει ούτε το ελάχιστο της προηγούμενης δύναμης του.

Ο σύριζα όταν βγήκε προσπάθησε να ξεκινήσει κι αυτός να χτίζει ρίζες πελατειακού κράτους, να βάζει δικούς του κλπ. Πολλοί λένε ότι σε ένα βαθμό αυτό είναι απαραίτητο για κάθε κυβέρνηση, γιατί πχ δεν μπορείς να εισαι σύριζα κυβέρνηση και όλοι οι διευθυντές των δημοσίων οργανισμών να είναι νεοδημοκρατες. Εγώ διαφωνώ με αυτό. Εν πιάσει περιπτώσει όμως, ο σύριζα προσπάθησε να το κάνει αυτό σε ένα βαθμό, αλλά είναι ένα πολιτικό βρέφος, δεν έχει ρίζες στην κοινωνία, και δεν μπορούσε να το καταφέρει. Και τώρα αν ξαναβγεί, πάλι θα προσπαθήσει, αλλά πάλι δε θα μπορέσει, δεν έχει τον κόσμο και δη τον πιστό κόσμο για να τον ακολουθήσει σε αυτό.

Ενώ η νέα δημοκρατία αυτό κάνει, αυτό είναι το όλο game της, το πελατειακό κράτος, με πιστά σκυλιά τον κόσμο της και όλους τους δημοσιογράφους (μην το ξεχνάμε αυτό!). Μας ψηφίζετε γιατί έχετε άμεσα οφέλη από εμάς.

Και κατά την γνώμη μου, αν κάποιος νιώθει χαμένος για το από που πρέπει να ξεκινήσει να ξετυλίγεται το κουβάρι της αλλαγής στην Ελλάδα, μια καλή αρχή είναι να μην ξαναβγεί ποτέ κυβέρνηση η ΝΔ. Η καλύτερη αρχή θα είναι να κάτσει ο Έλληνας μπροστά στον καθρέφτη και να αποφασίσει να μην ανεχτεί ξανά αναξιοκρατία, διαφθορά και φασισμό. Αλλά επειδή αυτό μάλλον είναι μεγάλο βήμα, ας ξεκινήσει τουλάχιστον με το να μην ξαναβγάλει το κόμμα που εκπροσωπεί και αποτελεί το κάστρο του προβλήματος της χώρας.

Υ. Γ. Η εικόνα

14 Likes

Είναι λογικό όταν επιλέγεις αντιπρόωπο να επιλέγεις εκείνον που σου δίνει την καλύτερη επιλογή,το καλύτερο μέλλον. Ποιός σου δινει το καλύτερο μέλλον? Αυτός που λέει ψέματα. Είναι δύσκολο να δημιουργήσεις ένα όμορφο μέλλον αντιμετωπίζοντας την πραγματικότητα γιατί η πραγματικότητα έχει άπειρους παράγοντες που πρέπει να λάβεις υπόψιν, μπορείς απλά να πεις ένα ψέμα ,χωρίς να σπάσεις το κεφάλι σου. Το σύστημα το ίδιο βγάζει ψεύφτες και ψυχοπαθεις (πρέπει να είσαι και απο αυτο για να κάνεις κάτι ΤΟΣΟ τρομακτικό, να σταθείς μπροστά σε 10μυρια κόσμο και να πεις ψέματα).

Ολοι έχουμε μπροστά μας συσκευές…Ε λοιπόν ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ,να ψηφίζουμε εμείς για τις ζωές μας. Να μήν έχουμε κανέναν να κατηγορούμε για τον πόνο μας παρά τον εαυτό μας .ΤΕΡΜΑ η γαμημένη θυματοποίηση που τόσο αγαπούμε , ΝΑΙ αγαπούμε γιατί μας ανακουφίζει απο τις ευθύνες ,καλύτερα να φταίει κάποιος άλλος παρά ΕΣΥ. Εχουμε κολλήσει σε ένα 2500 χρονών σύστημα και δε ξερουμε τι μας φταίει.

Δε λέω πως δε θα υπάρχει θυματοποιήση και με την άμεση δημοκρατία ,θα υπάρχει , “εγω ψηφισα το καλό ,ο γείτονας το κακό που βγήκε” αλλά οι πολιτικές συζητήσεις μεταξυ εσού και του γείτονα θα είναι διαφορετικές δεν θα είναι “Το όμορφο μέλλον της ΝΔ είναι ψέμα ,το όμορφο μέλλον του Συριζα είναι λιγότερο ψέμα” Θα είναι ¨ΑΥΤΟ που ψηφισες ΜΑΣ ΓΑΜΗΣΕ για αυτό ,αυτό και αυτό" “Αυτο που ψήφισες εσύ θα μας γαμούσε περισότερο για αυτό ,αυτό και αυτό” ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ??? Συζητανε για ζητήματα, για πολιτική, ΟΧΙ για το ποιος είναι ο μεγαλυτερος ψεύτης , υπάρχει ζύμωση,υπάρχει πολιτικοποίηση,ΟΧΙ κρίση χαρακτήρων "Ητάν ακροδεξιός και τώρα το παίζει κεντροος…μήπως λεεί ΨΕΜΑΤΑ ?? Σίγουρα λεει ψέματα ΑΛΛΑ και ο αλλος σιγουρα λέει…ποιος είναι ο χειρότερος. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ,ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΕΣ??? ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΜΕ?? ΟΧΙ καλύτερα πολιτικά όντα?

Δεν είμαι υπέρμαχως της άμεσης δημοκρατίας αλλά σίγουρα το βλέπω σαν βήμα προς την σωστή κατεύθυνση. Εγω βλέπω την αναρχία σα το “σύστημα” που με εκφράζει , ΤΙ δεν πολιτικοποιήσε δεν συμμετέχεις στα κοινά? Π@@τσα,ΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ να μη συμμετέχεις??? ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ Π@@ΤΣΑ ΚΑΙ ολο χειρότερο μέχρι να μάθεις. Η ΑΠΟΛΥΤΗ ευθύνη , θες δε θες,δε μπορεις να κρυφτεις πίσω απο πολιτικούς και να θυματοποιήσε ποια, δε θα χεις χρόνο απο της π@@τσες που θα τρως μέχρι να μάθεις ή να αφανιστείς.

Ακούω Ηaken για αυτο είμαι proggressive σήμερα μάλλον :joy: :joy:

11 Likes

4 Likes

Με το φτωχο μου μυαλο, βλεπω το γραφημα μετραει απο 1974 εως 2023, δηλαδη μια περιοδο χοντρικα 60 χρονων (59 στην πραγματικοτητα). Η κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ ηταν πρακτικα (με διαλειμμα 3 εβδομαδων τον Σεπτεμβριο του 2015) στην εξουσια απο Ιανουαριο του 2015 εως τον Ιουλιο του 2019, δηλαδη 4.5 χρονια.

Σε ποιο συμπαν αυτο το νουμερο ειναι 10% και οχι 7.5% ? Αντε να το βαλουμε 8% μετα απο στρογγυλοποιηση στην χειροτερη…

ΥΓ. Συμφωνω σε ολα με το ποστ σου, απλα με ενοχλει η λανθασμενη πιτα στο γραφημα, οποιος την εφτιαξε ισως ενδομυχα πιστευει οτι “μαζι τα φαγαμε” ολοι.

50 χρονων :stuck_out_tongue:, λυθηκε το θεμα.

1 Like

Α ναι. Χα.
Δεν ξερω γιατι εβαλα μια δεκαετια παραπανω.

Πότε θα γίνουμε Ευρώπη επιτέλους!

1 Like

Πρωκτοσάλτε στον πάτο σου

9 Likes

Επισης σε κανένα ευρωπαϊκό κράτος κάτι τέτοιοι δε θα θεωρούνταν δημοσιογράφοι, αλλα τι α κανς

5 Likes