Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Δοκιμάζω το περιβόητο timologio, την εφαρμογή που βγήκε πρόσφατα για τα ηλεκτρονικά βιβλία.
Δεν ξέρω ποιος διάολο σκέφτηκε αυτό το πράγμα έτσι όπως το έφτιαξαν αλλά η εφαρμογή είναι για να σπάσουν τα νεύρα στους λογιστές και επιχειρήσεις.
Δεν είναι εφαρμόσιμο αυτό το πράγμα και δεν μπορεί να δώσει πραγματική λύση.

Το κυριότερο βέβαια είναι να μας εξηγήσουν κάποια στιγμή τι ακριβώς θέλουν να κάνουν με τα ηλεκτρονικά βιβλία, για ποιο λόγο επιμένουν τόσο πολύ (τα περί φοροδιαφυγής είναι τόσο αστεία που ούτε καν αξίζεις να ασχοληθείς) και αν τελικά έχουν σκοπό να μας έχουν εμάς τους λογιστές με Xanax πρωί μεσημέρι βράδυ…
Έχουμε αρρωστήσει με τους ανίκανους.

2 Likes

ΤΨΡΜ …

4 Likes

Δεν το έχω δοκιμάσει καθόλου ακόμα, απλά διάβασα τις οδηγίες χρήσης, αλλά μου φάνηκε πολύ κατανοητό. Νομίζω όμως πως είναι για απλές χρήσεις, δηλαδή για μικρές επιχειρήσεις και ΕΕ. Σε πιο μεγάλες εταιρείες που πρέπει να γίνει διασύνδεση με αποθήκη και γενικά ERP σύστημα δεν κάνει και είναι λογικό για μένα.

Το κράτος έβγαλε μια εφαρμογή στην οποία εκδίδεις τιμολόγια, τα στέλνει απευθείας ψηφιακά και ελπίζουμε πως όταν ολοκληρωθεί όλη η πλατφόρμα θα στέλνεται αυτόματα στον πελάτη και θα γίνεται η αποδοχή και η ενημέρωση. Αν θες πιο προηγμένες λειτουργίες που είναι για την κάθε εταιρεία θα πρέπει να φτιάξει δικό της πρόγραμμα ή να πάει στους συμβεβλημένους παρόχους. Αν μπορούσα να σκέφτω κάτι επιπλέον, θα ήταν η δυνατότητα να έχει APIs το timologio, ώστε αν κάποιος θέλει πιο προηγμένες λειτουργίες να κουμπώνει πάνω στη δωρεάν εφαρμογή και να μη χρειαστεί να πληρώσει σε λογισμικό. Πάντως ένα βασικό πρόβλημα που δεν ξέρω πως θα το λύσουν είναι το τι γίνεται με την ακύρωση των τιμολογίων, εκεί σίγουρα θέλει ανθρώπινο δυναμικό για να ελέγχουν το τι γίνεται αφού τα τιμολόγια (θα) περνάνε σε real time στην ουσία.

Τώρα για τους λογιστές, δεν ξέρω πόσο λάθος κάνω, αλλά νομίζω δε θα έπρεπε να έχουν άμεση σχέση με αυτό. Μια εταιρεία κόβει τιμολόγιο και τα δίνει στους πελάτες και στην εφορία, ο λογιστής που χρειάζεται ακριβώς σε αυτό το κομμάτι?

Όταν η τιμολόγηση θα γίνεται μόνο ηλεκτρονικά, σε συνδυασμό με το πόσο χρησιμοποιούνται οι τράπεζες πια, θα είναι πολύ πιο εύκολο να γίνονται οι ελέγχοι (βέβαια προυποθέτει και θέληση έτσι). Η δουλειά των λογιστών θα πρέπει να γίνει πιο συμβουλευτικού χαρακτήρα σαν κομμάτι των επιχειρήσεων και όχι να τρέχετε για τα πάντα. Εγώ πχ, όταν πάω στο λογιστή μου, θέλω να μου επιβεβαιώσει ότι τα έκανα όλα σωστά και δεν ξέχασα κάτι ή να μου κάνει ό,τι χρειάζεται επιπλέον για να μη φάω κανένα πρόστιμο και πληρώνω γι’αυτό. “Δε θα υπάρχει λόγος” να ασχολείστε με δηλώσεις, ΦΠΑ και όλα αυτά αφού είναι στην ουσία αυτοματοποιημένες διαδικασίες. Άποψή μου είναι πως τα ηλεκτρονικά βιβλία είναι πάρα πολύ σημαντικό κομμάτι σε όλους τους τομείς

1 Like

Δεν χρειάζεται. Δεν έχει καμία δουλειά ο λογιστής, όπως λες η εταιρεία κόβει το τιμολόγιο, αυτή έχει την ευθύνη.
Αντε πες το βέβαια αυτό στον πελάτη…σε συνδυασμό με την απόλυτη ασάφεια από τη μεριά του κράτους και για αυτό το θέμα και για πολλά άλλα.

Όσον αφορά το timologio, δεν γίνεται να χρησιμοποιηθεί από κάποιον λογιστή.
Όταν ζητάει να καταχωρηθούν τα αγαθά / υπηρεσίες, οι κωδικοί, οι τιμές, ποσότητες, ποσοστά φπα κτλ, προφανώς αυτό δεν μπορεί να το κάνει ο λογιστής και δεν έχει καμία υποχρέωση να το κάνει, δεν είναι η δουλειά του.
Αφορά αποκλειστικά και μόνο τους επαγγελματίες, αγρότες, μικρές εταιρείες, το θέμα βέβαια είναι οτι πολλοι από αυτούς δεν έχουν τις τεχνικές γνώσεις, δεν ξέρουν καν να χρησιμοποιήσουν το ίντερνετ…

1 Like

Έγραψα πολλά αλλά τα έσβησα, είναι πολύ minor αυτά που λες για να δημιουργήσουν πρακτικά προβλήματα. Όλοι οι νέοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιούν τέτοια εργαλεία αν χρειάζεται, γίνετια η δουλειά μπαμ μπαμ. Όποιος δε θέλει να προσαρμοστεί, θα έχει πρόβλημα.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να στηρίξει το κράτος τη μετάβαση (που το κάνει σε μεγάλο βαθμό, βλέπω tutorials, βιντεάκια κλπ) και να μην το επωμιστούν οι λογιστές, απ’την άποψη ότι θα πρέπει να ακριβύνουν τις υπηρεσίες τους ώστε να μην κάνουν τέτοιες δουλειές και να αναγκαστούν οι επαγγελματίες να τα μάθουν. Αλλά ξαναλέω αυτό δεν είναι μεγάλο πρόβλημα για τους μέχρι 40-50, όταν ενοποιηθούν τα πάντα από πίσω σε εφορίες και εφκα, θα γίνονται όλα πολύ άνετα. Ε όποιος δε θέλει, γιατί έχει μάθει αλλιώς ας κλείσει. Και για τους λογιστές νομίζω πάει αυτό, όποιος συνεχίσει να ακολουθεί το ίδιο μοντέλο ως τώρα, σε λίγα χρόνια θα είναι πίσω απ’τις εξελίξεις, δε θα χρειάζονται οι λογιστές με τον τρόπο που εργάζονται τώρα.

Παντα πιστευα οτι οι σφαλιαρες που ειχε φαει ηταν πολυ λιγες, τωρα δικαιώνομαι δυστυχως

1 Like

3 Likes

Και λιγες εφαγε

Πάντως αυτό το “υπάρχουν διανομείς που θέλουν να δουλεύουν ως ελεύθεροι συνεργάτες, τους έχω συναντήσει” του Χατζηδάκη μου θυμίζει το “με παίρνουν τηλέφωνο εκπαιδευτικοί και μου ζητάνε να αξιολογηθούν” της Κεραμέως.

Κι ένας άλλος υπουργός αυτής της κυβέρνησης έλεγε ότι τον παίρνουν τηλέφωνο για να πείσει για το πόσο γαμάτο είναι το νομοσχέδιο του (αλλά δεν θυμάμαι ποιος).

8 Likes

Μόλις αρχίσουν οι απολύσεις θα βρεθούν και υπάλληλοι που τους το είχαν ζητήσει, είμαι βέβαιος.

7 Likes
5 Likes


Βλαμμένος Αλέρτ

1 Like

Το οτι υπαρχουν διανομεις που θελουν να δουλευουν ως Freelancers δεν ειναι ψεμα παντως, αλλου ειναι η πουστια. Το οτι θα επρεπε να υπαρχει σαν επιλογη (για καποιον που πχ μπορει να θελει να συμπληρωσει εισοδημα δουλευοντας μερικες ωρες μετα την κανονικη του δουλεια η το ΣΚ πχ) δεν σημαινει οτι θα πρεπει να γινει αποδεκτο οι ανθρωποι που θελουν να το κανουν σαν full time δουλεια να εξαναγκαζονται απο την εταιρεια να γινουν freelancers για να γλιτωνει την ασφαλισει και να πληρωνει με το κομματι. Το σιχαμα ο Χατζηκακης απλα πεταει την μπαλα στην εξεδρα, δεν απανταει σε κατι η βλακεια που λεει, απλα δημιουργει εντυπωσεις.

Το ότι εγιναν όλες οι συμβασεις αορίστου, νίκη το λες.
Σε λίγο πάντως αναμένω ότι έγινε με εντολή Μητσοτάκη…

2 Likes

Για να δούμε τι (κι εάν) θα αποφασιστεί κάτι.

Είχαμε κάνει και σχετική ψηφοφορία, ε; Συντριπτικά η θερινή (προς προσωπική μου απογοήτευση).

1 Like


Aπο τα καλύτερα που έχω δει

1 Like

download (4)

Untitled3

:stuck_out_tongue:

7 Likes
1 Like