Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Ε καλά, προφανώς και δεν είμαστε όλοι το ίδιο.

1 Like

Σκληρή μπάλα…

1 Like

Το “προαπαιτουμενο” δεν το θεωρω καλο προφανεστατα, εχω τα θεματα μου με τους οικονομολογους και την οικονομικη επιστημη στο συνολο της, αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι για μεηνστρημ φιλελευθερος οικονομολογος τα λεει αρκετα καλα. Φυσικα υπαρχουν και μαρξιστες οικονομολογοι και με αλλα ιδεολογικα υποβαθρα, θελω να δω και την οπτικη γωνια αυτων ομως, δεν με ενδιαφερει ντε και καλα να συμφωνησω μαζι του (σε πολλα διαφωνω, ισως στα περισσοτερα), με ενδιαφερει η οπτικη του.

Δεν εχω χρονο να ανοιξω βιβλια να μορφωθω οπως εσυ που εισαι φτασμενος επιστημονας, αλλα θελω να καταλαβω “πενηνταρακια” καποια βασικα κονσεπτς. Εσυ με την ακραια ελιτιστικη αποψη σου μου λες “αστο μεγαλε μην ασχοληθεις καν, θα σε καθοδηγησω εγω, ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ”. Εγω θεωρω οτι ενα καναλι εκλαικευσης κανει καλο.Και το λεω πρωτα και κυρια για το δικο μου γνωσιακο πεδιο, που ειναι οι κοινωνικες επιστημες, μακαρι να υπηρχαν περισσοτερα καναλια που να εξηγουσαν 5 βασικες αρχες στον κοσμο που ακουει εννοιες και της παρεξηγει σκοπιμα η μη. Υποθετω απλα διαφωνουμε.

1 Like

Δεν είμαστε όλοι το ίδιο αλλά τα πολιτικά κόμματα είναι όλα ακριβώς το ίδιο.

Σου λέω το ακριβώς αντίθετο → μην αφήνεις κανένα ποζέρι του διαδικτύου να σε “διδάξει”. Κάντο μόνος σου, μπορείς καλύτερα. Ευτυχώς το ίντερνετ εκτός από ποζέρια είναι γεμάτο βιβλία και σοβαρά ντοκουμέντα, και η αναζήτηση είναι μέρος της γνώσης.

Αν αυτό είναι ακραίο ή ελιτιστικό, δεν το γνωρίζω. Γνωρίζω όμως με σιγουριά ότι δεν θεωρώ εαυτόν “φτασμένο επιστήμονα” , αυτή την αντίληψη μάλλον την έχει για την πάρτη του ο οικονομολόγος που αυτο-προμοτάρεται στα ιντερνετς. I just throw in my 2 cents in the vast digital ocean.

Don’t get too warped up now. Είναι απλώς άλλο ένα μεσημέρι Δευτέρας.

1 Like

Morgoth, don’t be missing the point

Come on mate

Nice, μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η παρομοίωση. Αλλά όπως κάποιοι μαθαίνουν και διδάσκουν την απλή μέθοδο και δε μπλέκουν με Φουριεδες, απειροσειρές και μεταβατικές καταστάσεις έτσι και κάποιοι άλλοι ασχολούνται με τη συμβατική οικονομική ανάλυση και όχι behavioural.

Όλες οι μέθοδοι έχουν τη χρησιμότητά τους

2 Likes

FwJoA-yXsAANpDU.jpeg

1 Like

Το πρώτο θέμα θα έπρεπε να είναι ότι την αποκαλούμε “επιστήμη”

3 Likes

Yes Mistress, την κατέβασα την εικόνα.

2 Likes

Μεγας Νιονιος και παλι

2 Likes

Συνεχίζει να παραμένει μέγας τρομπας

7 Likes

Μια φιλη μου με ενημερωσε για το ποστερακι της αμοιβαδας , το οποιο με εκανε να γελαω νευρικα για λιγακι:

Αποφασισα να το φτιαξω λιγακι:

Fixxxed

24 Likes

3.6% ανάπτυξη θα πετύχουμε το 2023, είναι δυνατόν να πεθαίνουν τα παιδιά σας και εσείς να το εργαλειοποιείτε για μικροπολιτική?

10 Likes

Τι βγήκε και είπε ο σκουπιδιαρης γμτχ

4 Likes

Να ευχηθώ όλη η οικογένεια του μαζί να είναι το επόμενο αεροπορικό ευτύχημα

3 Likes

Σκατα σε οποιον τους ψηφησει για να μην πω τιποτα χειροτερο. Δεν με νοιαζει “μα και ποιον να ψηφισουμε”, χεστηκα, ψηφιστε Βελοπουλο, ψηφιστε Κασιδιαρη δεν με ενδιαφερει. Δεν ειναι ιδεολογικο το θεμα ειναι ηθικο πλεον, δεν γινεται να επιβραβευονται συνεχως για την παντελη ελλειψη ηθικης τους, φτανει πια.

Ειπε και ξυπνησε με κθβερνηση Κουλη για αλλα 4 χρονια…

7 Likes

Κουβέντα σήμερα στο γραφείο (δε συμμετέχω εγώ) .
" Ακούσατε τι είπε ο μπακογιάννης χτες?"
“Όχι”
“Ότι θα ξεθάψει την πολιτεία του πλάτωνα”
“Ε τώρα που έρχονται εκλογές θυμούνται να τα κάνουν όλα”
Πέστα σύντροφε κουτσούμπα. ΑΥΤΟΙ ΕΙΣΤΕ

18 Likes

Ο αγαπημένος μου πολιτικός στην ιστορία, πραγματικά όλοι οι άλλοι τον βλέπουν με τα κυάλια.

4 Likes